m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zacznijmy od południowego podejścia do masywu Cairngorm. Dolina Glen Lui ciągnie się około 5 km od najbliższego parkingu. Parking zaś położony jest 10 km od najbliższej wioski (Braemar). Podczas podejścia na płaskowyż możemy podziwiać widok na dolinę Glen Derry. Płaskowyż odznacza się klimatem subarktycznym, pozwalającym na wegetację niskopiennej tundrze. Po dolinach porozrzucane są resztki dawnego lasu kaledońskiego. Niegdyś porastał on całą wyspę. Po przejściu 8 kilometrów doliną Derry dochodzi się do bothy Hutchison Memorial Hut (widoczne na końcu ścieżki). Bothy to w Szkocji rodzaj ubogiego schroniska, zazwyczaj z miejscem do spania na podłodze. Wersja de lux, jak ta,  posiada nawet palenisko. Ale drwa to trzeba sobie przynieść zazwyczaj razem z prowiantem....
Idąc dalej pod górę dojdziemy do jeziora Loch Etchachan... ...położonego na wysokości 927m. Jest to bodajże najwyżej położone jezioro w UK. Loch Etchachan z widokiem na Cairn Gorm schowanym częściowo w chmurze. Loch Avon z widokiem na Cairn Gorm, szóstą najwyższą górę w UK. Jest to serce Parku Narodowego Cairngorms.

Widok z Beinn a` Chaorainn w kierunku Dubh Lochan. Do cywilizacji daleko.
Na obłych pagórkach nie ma gdzie się schronić przed niepogodą i szalonymi wiatrami, które często wieją z prędkością 160km/h. Rekordowa prędkość wiatru zanotowana na Cairn Gorm to 280 km/h. 
Płaskowyż do najwyższych nie należy, ale jest niebezpieczny.  Zmienna i nieprzewidywalna pogoda z porywistymi wiatrami i chmurami redukującymi widoczność na wyciągnięcie ręki zbiera swoje żniwo. Do największej tragedii, zwanej The Cairngorms Plateau Disaster,  doszło w listopadzie 1971 roku.
Sześcioro 15-latków ze szkoły w Edynburgu i ich dwóch nauczycieli nie zdążyli dojść do Curran bothy. Spędzili na płaskowyżu 2 noce podczas zamieci. Pięcioro dzieci oraz nauczyciel zginęli. W 1960 roku grupa wojskowych wybudowała na płaskowyżu w różnych miejscach 3 schroniska. W okresie zimowym często były zasypane śniegiem, niemożliwe do odnalezienia. Do jednego z nich właśnie zmierzała ta grupa. Po tragedii zadecydowano o zburzeniu ich, aby nie kusiły swoją lokalizacją do nocowania na płaskowyżu. Czy słusznie? Od zachodniej strony płaskowyżu znajduje się Loch Einich. Od Aviemore do jeziora idzie się dolinką około 10 km. Górą wcale nie jest ani krócej, ani szybciej... Ale za to ciekawiej. Uff, przerwa na złapanie oddechu. Resztka lasu kaledońskiego.
Widok na Glen Derry od strony bothy - Hutchinson Memorial Hut. Czas sjesty. Ciekawe, co sobie myślą jelenie, na temat planów wprowadzenia wilków do szkockiego ekosystemu? Zapewne wszystko spełznie na niczym, bo rolnicy protestują gromko. Jak to mawiali w Monty Python: A teraz coś z zupełnie innej beczki... podejdziemy sobie na Cairngorms od strony północnej (od Aviemore). Jest tu nieco więcej drzew, ale ciężko je nazwać lasem.
Szybko strzelamy rodzynka i... ...kontynuujemy podejście na płaskowyż od strony Aviemore. W tle Loch Morlich koło Aviemore. Idziemy w kierunku Chalamain Gap. Jest to rumowisko w dolinie Lairig Ghru. Dolina Lairig Ghru powitała nas samotnie wędrującym, młodym reniferem. Nie wydawał się zrażony naszą obecnością i zachowując odpowiedni dystans kulturalnie minęliśmy się nawzajem.
Teraz pędzimy Doliną Glen Luibeg w kierunku Ben Macdui. Najwyższa góra parku Cairngorms doczekała się swojej legendy. Mówi się o istnieniu The Old Grey Man of Ben Macdui, czyli Wielkiego, Szarego Człowieka z Ben Macdui. Ponoć są świadkowie, którzy spotkali go na górze. Twierdzą, że słyszeli kroki za swoimi plecami, które podążały za nimi, a także nieprzyjemne uczucie czyjejś obecności i oddech na karku.... Uczucie tak nieprzyjemne, że zmuszało ich do ucieczki. Dobrze, że nie znałam tej legendy, gdy nocowałam w sercu Cairngorms samotnie.
Nocne kroki wokół namiotu tłumaczyłam sobie wałęsającym się jeleniem. W przeciwnym razie...portki do prania :-/
Jeziorka na płaskowyżu to norma dla Cairngorms. uff, niech złapię oddech... Widok ze szczytu Derry Cairngorm. Jest to kolejny z okolicznych munrosków. Nie mylić z Cairn Gorm jeszcze inną górką w okolicy... Nic dziwnego że ludzie się tu gubią na potęgę.
Widok na dolinę Lairig Ghru z  Munrosa Carn a` Mhaim. Stożkowata góra na zdjęciu nosi podnoszącą na duchu nazwę Devil`s Point. U skrzyżowania strumyka i szlaku położone jest Corrour bothy, ale żeby się do niego dostać, trzeba się liczyć z przejściem błota po kolana aby dotrzeć do mostka....A potem jeszcze raz przez błoto, aby dotrzeć do bothy...Ot, taka uroda szkockiego highlandu.... Widok z Ben Macdui na Braeriach - trzecią najwyższą górę UK. Sama góra (Ben Macdui) jest mało interesująca, płaska i rozległa. Jest także miejscem wypadku lotniczego. W prawym rogu widoczny nagrobek lotników, którzy zginęli w wypadku 21 sierpnia 1942 roku. Ich Avro Anson rozbił się podczas lotu treningowego zabijając całą, 5-o osobową załogę. Szczątki samolotu nadal można odnaleźć na tym pustkowiu.
Kopczyk usytuowany jest około 500 metrów od szczytu. Wielu ludzi wchodzi na szczyt ale niewielu wie o istnieniu tego nagrobka. Na tablicy znajduje się wymowny napis They shall not grow old (Nie zestarzeją się). W czasie wojny teren parku Cairngorms był ogromnym poligonem dla wojska, w przeważającej części zamkniętym dla cywilów. Zresztą w takich czasach, kto myślał o chodzeniu po górach?
W drodze na Braeriach. Pełnia szkockiego lata, czyli bez goretexu ani rusz.... Treningowy lot Mountain Rescue. Najsłynniejszą doliną jest Lairig Ghru. Dolina U-kształtna przebiegająca centralnie przez masyw górski. Widok na południową stronę doliny.

Wojskowi obsługujący lokalne pogotowie lotnicze mają nie lada widoki do podziwiania w czasie treningu nad Lochan Uaine - jeziorkiem położonym pomiędzy dwoma Munrosami -Sgor an Lochain Uaine oraz Cairn Toul.... A teraz wszyscy razem na głos poćwiczmy wymowę Sgor an Lochain Uaine... jak tu wezwać pomocy bez znajomości Galeickiego? Panorama z okolicy Cairn Gorm. Panorama z okolicy Ben Avon.

najbliższe galerie:

 
The Cairngorms National Park
1pix użytkownik bratek odległość 10 km 1pix
Highland Wildlife Park w Aviemore
1pix użytkownik bratek odległość 19 km 1pix
The Cairngorms National Park jesienno-zimowo oraz wybrzeże
1pix użytkownik bratek odległość 20 km 1pix
migawki ze Szkocji.
1pix użytkownik bratek odległość 25 km 1pix
Corgaff Castle i Loch Muick jesiennie...
1pix użytkownik bratek odległość 28 km 1pix
Szkocja słońcem malowana
1pix użytkownik bratek odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2772) dodano 27.05.2016 19:22

Bratek zgadza się, ale w deszczu również przemierzaliśmy klify.W słońcu piękniej 😉.Pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 27.05.2016 18:18

lucy56-południowe wybrzeże musi być bardzo fotogeniczne o tej porze roku :-)

Pozdrawiam odwiedzających!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 27.05.2016 15:15

surykatka-jednego dnia nie dałoby rady :-) Cairngorms jest dla łazików a nie dla "pstrykaczy z drogi" ;-)

klavertjevier-dziękuję za fatygę, to na prawdę miło z Twojej strony:-)

marcin1980-najpierw jest udręka, aby się wdrapać na płaskowyż, a potem to już rzeczywiście przyjemność :-)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1917) dodano 27.05.2016 11:42

Wędrówka wśród takich widoków to sama przyjemność.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.05.2016 22:44

Bratek, zgłosiłam u Admina poprawienie oceny, ale ku memu zdziwieniu nic nie zostało jeszcze poprawione.lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2772) dodano 26.05.2016 18:31

Bratek cudownie pokazujesz szkockie szlaki. Gdybym była teraz bliżej nie odpuściłabym.Jestem obecnie akurat w przeciwległym zakątku Anglii😊.Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 26.05.2016 13:15

Fantastyczne te szkockie góry. Rozumiem,że fotki robiłaś o różnych porach roku. cudne te rudości zwłaszcza. spałaś sama w górach z sapiącymi jeleniami? podziwiam :))
pozdrówki :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 26.05.2016 12:50

Dziękuję za miłe słowa.

klavertjevier-nie ma sprawy!

achernar-51-dzięki!

markopol-to akurat nie było najtrudniejsze:-) Spróbuj tego-Beinn Liath Mhor Fannaich ;-)

charlie-w realu wygląda to lepiej!

olaf43-góry Cairngorms nie są wysokie, ale moją swój urok :-)

sniezka-nie jest trudno je wypatrzeć, chociaż zlewają się z kolorem wrzosów.

doracz-w słońcu kraina ta prezentuje się całkiem nieźle, przyznaję :-)

Pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1014) dodano 26.05.2016 11:55

Ale cudowna kraina. Oj marzy się się marzy... Pozdrowienia :-)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 25.05.2016 22:30

Jelenie się nieźle zakamuflowały. Ciekawa jestem, czy trudno było je wypatrzeć.
Zdjęcia pierwsza klasa, nie mam słów. Fantastyczne!

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 25.05.2016 20:01

Pięknie tam jest :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 25.05.2016 15:12

Hipnotyzujące miejsce :-) Przepiękne. PRZE-PIĘ-KNE !!!
Pozdr.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 25.05.2016 11:40

Ciekawe miejsce, słowa "Sgor an Lochain Uaine" bardzo proste więc bez problemu je wypowiedziałem :):):)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5019) dodano 24.05.2016 22:55

Oj, Szkocja też mi sie marzy... Bardzo fajne obrazki, Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.05.2016 22:53

Bratek, PRZEPRASZAM!!!! Miala byc dziesiatka, ,ale osunéla mi sie mysza.
Twoje galerie ze Szkocji to zawsze uczta dla oczu!!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!