m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zachciało nam się towarzystwa zwierzątek. A że z małpkami mieliśmy do tej pory do czynienia wyłącznie w ZOO, tym razem postawiliśmy na możliwość bezpośredniego obcowania :-) 
Dotarliśmy do Villach, gdzie u podnóża zamku Landskron, ulokował się 'małpi zakątek'. Co nas czeka - nie wiemy. Ale małpka na zdjęciu wygląda przyjaźnie. Witamy w Parku Affenberg :-) Zanim weszliśmy na teren parku, w 'strefie buforowej' przewodniczka ostrzegła nas by przede wszystkim nie patrzeć zwierzętom prosto w oczy. Ponoć odbierają nas wtedy jak wrogów gotowych do bitki. Wchodzimy. Dookoła zieleń i wysokie drzewa. Macaca fuscata. Makak japoński. Jak łatwo się domyśleć, zamieszkuje wyspy Japońskie. Nie występuje jedynie na jednej z wysp - Hokkaido, czyli najbardziej wysuniętym na północ zakątku Japonii. Dlaczego ? Proste. Po prostu jest im tam... za zimno. Jednak makaki, jako jedyne małpy przystosowały się do życia w zimnie.
No i mamy takiego jednego.  Ulubionym siedliskiem makaków są miejsca osadzone blisko upraw gdzie zwierzęta mogą znajdować dużą ilość pożywienia. Affenberg czyli po naszemu 'małpia góra' to jeden z nielicznych na świecie rezerwatów, gdzie makaki japońskie żyją jak na wolności. Makaki w ilości 150 sztuk, przybyły do Karyntii z... Wysp Jońskich, jako dar dla tego pięknego austriackiego regionu :-) Dla nowych mieszkańców utworzono rezerwat o powierzchni 40 tys. m2. Przewodnicy doskonale znający zwierzęta i ich zwyczaje, oprowadzają grupy co godzinę. Makaki to niezwykle inteligentne, bardzo zaradne i uwielbiające się bawić zwierzaki. Potrafią dostosować się do różnych warunków. A tu w Karyntii, okazuje się że całkiem im dobrze się żyje :-)
Pracownicy i opiekunowie dbają o to, by futrzaste łobuziaki nie były głodne. Codziennie dostarczają im około 100 kg owoców, warzyw i innych przysmaków. Odwiedzających obowiązuje całkowity zakaz karmienia małpek i wnoszenia jedzenia na teren parku. Makaki nie mają oporów przed skoczeniem na człowieka i wyrwaniem mu pożywienia z ręki. Kradzież jedzenia z torby to też nic niezwykłego :-) Makaki mają stałe, zorganizowane grupy utworzone głównie przez samice. Dorosłe samce opuszczają stada rodzinne i poszukują innych skupisk. Osobniki które pozostają, strzegą terytorium. Gatunek makaka japońskiego jest na ogół roślinożerny, ale bywa że małpki zjadają owady lub mięczaki. Wspólne posiłki małp odbywają się rano i po popołudniu. Zimą, na wolności, gdy dostępne jedzenie jest zdecydowanie uboższe - odżywiają się korą drzew i korzonkami. Zdobyte pożywienie makaki  gromadzą w torbach policzkowych, by potem, na spokojnie je zjeść. W końcu jak znajdzie się trochę jedzenia, a cała chmara się rzuci, to nie ma czasu na przeżucie. Łatwiej capnąć, schować towar w polikach i ukryć się w zacisznym miejscu. A teraz kilka ciekawostek z małpiego świata :-)
Makaki mają grupę krwi B. Dzięki temu, że wykorzystano ją do badań, w roku 1942 odkryto czynnik Rh. Makaki wydają czyste, wyraźne i donośne dźwięki. Każdy osobnik ma inny głos dzięki czemu rozpoznają je inni członkowie stada. Długość życia makaka w niewoli to jakieś 19 lat. Wielkością dochodzi do 76 cm. Waga samicy to 9 kg, a samca - 11 kg. Wzrok u makaków to ich najmocniejszym zmysł.
Twarz makaków jest barwy czerwonanwej. A im starszy osobnik, tym odcień skóry staje się intensywniejszy. Ich dłonie to pięć palców z paznokciami i chwytny kciuk :-)
Jak głosi tablica, makaki są bardzo dobrymi obserwatorami i szybko się uczą. W parku jest miejsce gdzie zwiedzający mogą na własne oczy przekonać się, że jak makak chce przysmak, to umie pokombinować żeby go zdobyć :-) Wrzucamy jabłko. Widzicie je ?
Jest na górze, przy górnym kółku. Coś tam przestawiamy, ciągniemy za odpowiedni sznureczek... ...i jabłko już niżej. Potem wystarczy jeszcze raz coś przestawić... ...i już można się cieszyć zdobyczą :-)
Makaki uwielbiają obserwować się też w lustrze. Zupełnie jak nasze ludzkie niemowlaki :-) W parku, co oczywiste, ze względów higienicznych nie należy dotykać barierek, po których hasają małpy. 
Odpoczywać można w przeróżnych miejscach. A ciepły nagrzany płaski dach to miejsce wręcz idealne do leżakowania :-) W parku jest też jeziorko dla tych lubiących kąpiele stworzeń. Kolor wody jednak jakoś tak mało zachęcający jest... No ale w końcu to nie dla nas ;-) U makaków każdy osobnik ma określone miejsce w hierarchii. Najczęściej dziedziczone jest ono z pokolenia na pokolenie.
Każdy ma nadane prawa. Np. ważniejsze samice mogą korzystać z gorących źródeł podczas gdy inne, niższe rangą - nie. Nierzadko dochodzi na tym tle do konfliktów :-) Makaki japońskie wykazują typową bardziej dla ludzi, niż zwierząt, cechę charakteru jaką jest mściwość. Jeśli przegrają utarczkę z osobnikiem dominującym w stadzie, odszukują jego krewnego (zawsze jest to słabsze od nich zwierzę) i mszczą się na nim, często biorąc do pomocy swoich bliskich. Starają się w dodatku dokonać tego na oczach osobnika, który im dokuczył. A to łobuzy, co ? ;-) I tak powoli zbliżamy się do końca małpiej wycieczki :-)
Ale... przed wejściem do parku jest sobie taki oto ciekawy namiot. Jako że stał otwarty, zajrzeliśmy sobie. A co tam ! :-) Zastanowiło nas po co to tu stoi i dlaczego, ale nic konkretnego nie wydumaliśmy poza tym, że zapewne jest to przybytek relaksu dla dorosłych. A czasem służy pewnie jako imprezowania ;-) Generalnie - odpocząć jest gdzie. Stolik nakryty obrusem zaprasza by przy nim zasiąść. Fotele czekają by się w nie zanurzyć z dobrą książką w ręce (biblioteczka też tam jest tylko niemieckojęzyczna). Wygodna kanapa - też jest. Można się nawet zrelaksować przy grze w kółko-krzyżyk...
...napisać list do przyjaciela, co ostatnio się ludzkości jakoś tak w zabieganym świecie raczej nie przydarza... I tym ciekawym akcentem kończę swoją małpią opowieść. A następnym razem przetransportujemy się nad karynckie szmaragdowe jezioro Wörthersee, przy którym stoi wieża o przedziwnej konstrukcji i nazwie Pyramidenkogel. Dzięki :-)

najbliższe galerie:

 
Obrazki z Karyntii
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 5 km 1pix
Alpy Julijskie
1pix użytkownik adi77 odległość 18 km 1pix
Austria_2015 (25)  - KARYNTIA/Pyramidenkogel
1pix użytkownik charlie odległość 19 km 1pix
Alpy Julijskie cz.1
1pix użytkownik pipol odległość 20 km 1pix
Sielska i anielska Słowenia
1pix użytkownik tesa31 odległość 20 km 1pix
Wokół Wörther See
1pix użytkownik knaga odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 11.08.2016 11:20

Świetna relacja z krainy prawie wolnych małp. Niezłe spryciule z tych małpiszonów

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 22.07.2016 18:04

Mam podobne odczucia jak Klavertjevier, podoba mi się, że wyszukujesz takie fajne miejsca. W sumie w Austrii, u podnóża zamku, nie spodziewałabym się rezerwatu z japońskimi makakami :) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6122) dodano 22.07.2016 10:20

Zapomniałam dodać, że 22 szalenie mi sie podoba:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6122) dodano 22.07.2016 09:56

Sympatyczna galera. Fajne miejsce:)))
Małpy lubie ogladac w takich ładnych galeriach jak ta . Powiem szczerze boje sie ich , sa nieobliczalne i sprytne do granic mozliwosci. Przenoszą duzo niebezpiecznych chorób.
Miałam kilka niemiłych z nimi doświadczen zwłaszcza w Indiach, dlatego tez unikam ich jak ognia. W takim miejscu jak to mozna sie czuć chyba bezpiecznie.
Bardzo sie podobało:)) pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 21.07.2016 22:16

Małpiszony cudownej urody!
Oglądając Twoje galerie, mam wrażenie, że chodzicie swoimi szlakami. Miejsca mniej znane, bardzo mnie przyciągają.
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 20.07.2016 08:15

Fajne miejsce, a opowieść o małpich chuliganach ciekawa. Interesujące miejsca wynajdujecie na wakacje z dziećmi. Pozdrawiam:-)

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 20.07.2016 06:44

Fajna afrykańska przygoda w zaskakującym miejscu i klimacie :)
Pozdrawiam serdecznie :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6213) dodano 19.07.2016 15:01

A to małpiska! - a jedna nawet w czerwonym...;)
Pozdrawiam serdecznie!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!