m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Widok ogólny wsi. Miejsce to ma długą i ciekawą historię. Leżało na szlaku prowadzącym przez Karpaty, było świadkiem wielu walk a obecnie jest miejscem gdzie w uzdrowiskach można podbudować swoje zdrowie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednak dominuje tu cisza i spokój. W ostatnim czasie odnowiono tutejszy park zdrojowy. A przy okazji zbudowano park wodny z basenami w których można korzystać z leczniczej (?) wody. Park. A w parku warto odwiedzić pijalnię wód.
Możemy tu skosztować słynnych leczniczych wód. Których smak nie wszystkim może odpowiadać. W Wysowej jest parę charakterystycznych dla tego rejony zabytków. Oczywiście przede wszystkim mam na myśli cerkiew. Cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła powstała w 1779 roku.
Obecnie odprawiane są tu nabożeństwa prawosławne. W sąsiedztwie, w dawnym budynku strażnicy WOP siedziba parafii greckokatolickiej. Przy niej pamiątkowy krzyż postawiony z okazji tysiąclecia chrztu Rusi i dwu tysiąclecia chrześcijaństwa. W Wysowej znajduje się także kościół katolicki. Został zbudowany w latach 1936-38. Został zbudowany w nietypowej konstrukcji zrębowo ramowej i nawiązuje do architektury Beskidu Niskiego i pogórza.
Kościół ma wezwanie Najświętszej Marii Panny. A w małej Wysowej dodatkowo istnieje jeszcze zbór zielonoświątkowców. To potomkowie reemigrantów którzy wrócili tu przed II wojną światową z Ameryki. Spacerując po Wysowej nad potokiem Szumniak natkniemy się na konstrukcje przypominające tamy... ...i ścięte drzewa To efekt pracy mieszkających tu bobrów. Po spacerze można odpocząć w jednej z regionalnych karczm... ...i w pięknym wnętrzu spróbować łemkowskiej potrawy.
Wysowa jest sympatycznym miejscem które świetnie nadaje się na bazę wypadową w Beskid Niski. Ostatni rzut oka na cerkiew. I namalowane na wieży zegary pokazujące zawsze te same godziny. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Beskidzka ślicznotka
1pix użytkownik vivi odległość 0 km 1pix
KRZYŻ
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Blechnarka i okolice
1pix użytkownik hardin77 odległość 3 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix
Lato na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Blechnarka Cegiełka
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 19.06.2016 16:00

Chyba w przewodniku była taka myśl, że Beskid Niski to takie dziwne góry w których najciekawsze rzeczy są nie "w górach" ale w dolinkach.
Rzeczywiście turystów tu nie było zbyt wielu. A co do karczmy regionalnej to choć nie żywiliśmy się tam codziennie to nie omieszkaliśmy spróbować łemkowskiej kuchni. Na pewno warto.
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 17.06.2016 22:27

Urocza mieścina i fajna galeria. Beskid Niski jest świetny bo mało ludzi spotyka się na szlakach.
Czy coś próbowałeś w tej łemkowskiej karczmie?
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 17.06.2016 17:15

Piękną tęczę ustrzeliłeś:)
Drewniana architektura bardzo fajna. W sumie to w Wysowej nigdy nie byłam, ale pamiętam z dzieciństwa smak wody "wysowianki".
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!