m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czeski Krumlov, a dokładniej centrum miasta zostało nienaruszone pomimo rozwoju przemysłu w XIX wieku. Dzięki temu mamy wrażenie podróży w czasie. Piękne, bogato zdobione kamienice i brukowane ulice tylko nas w tym utwierdzają. Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek - Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku.
Most Plastovy czyli Płaszczowy zwany również Mantle Bridge jako część fortyfikacji. Wsparty na kamiennych filarach z łukami, ma kilka poziomów i jest zdobiony figurami świętych. Widok na zabytkowy kamienny most wznoszący się 40 m nad przepaścią o długości 80 metrów i prawie 6,5 metra szeroki. Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek - Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku
Średniowieczny zamek w Czeskim Krumlowie widziany z kładki dla pieszych nad Wełtawą.
Jego początki sięgają 1240 roku, kiedy pierwszy zamek został zbudowany przez rodzinę Witigonen, głównej gałęzi potężnego rodu Rosenberg.Drugi po Hradczanach pod względem powierzchni w Czechach i jeden z największych w Europie.Zamek rozrastał się z wiekami w poziomie i ma 5 dziedzińców. Jedne z najstarszych domków na Starówce, dawny średniowieczny młyn z XIV w. Najmłodsze domy na krumlowskiej Starówce mają ok. 300 lat. Każdy dom czy kamienica to zabytek,który ma swoją historię. Kładka dla pieszych nad Wełtawą prowadzi spod zamku na Starówkę na wyspie.
Malowniczy zaułek Starego Miasta z widokiem na basztę zamku i Hradek. Widok na basztę/wieżę widokową zamku z kolejnego mostku nad kanałem Wełtawy.
Krumlowski zamek górujący nad Starówką na półwyspie oblanym wodami Wełtawy.
Ulica Szeroka, chyba najbardziej reprezentacyjna na Starówce z wieloma sklepikami,restauracjami,kawiarniami i hotelami. Zabytkowe kamienice przy ulicy Szerokiej. Ulica Szeroka w upalne popołudnie. Zabytkowe kamienice na Szerokiej zachwycają,a nad nimi widoczny krumlowski zamek. Zaułki Starówki są zwykle zatłoczone przez turystów z całego świata.
Kolejny placyk i kolorowe zaułki Krumlova.
Sklepy z pamiątkami i kolorowymi ciuszkami wychodzą wprost na ulice. Chociaż Czechy należą dawno do UE to nie są w strefie euro,więc ceny dla nas przystępne. Gotycki kościół św.Wita góruje nad miasteczkiem. Rzeka Wełtawa oplata całą Starówkę miasteczka. Architektura jakby bardziej współczesna po drugiej stronie Wełtawy. Hotel to czy jakiś Urząd - już nie pamiętam:( Kościół św. Wita - kościół w stylu gotyckim, jego budowę rozpoczęto na początku XIV wieku a ukończono dopiero po wojnach husyckich.
Dawne Kolegium Jezuickie - zbudowane w latach 1568-1588, później służyło jako koszary, a od roku 1889 jest w nim hotel. Gotycki Kościół Św. Wita z 1340 r. Trzynawowy z dwiema kaplicami. Druga charakterystyczna i ważna wieża w mieście wysoka na kilkadziesiąt metrów. Wełtawa z malowniczymi nabrzeżami widziana z kolejnego mostu. Na rzece odbywają się sporty wodne dzieci i młodzieży: spływ kajakami i pontonami. Kościół św. Wita - kościół w stylu gotyckim, jego budowę rozpoczęto na początku XIV wieku.
Kościół trzynawowy z dwiema kaplicami. Druga charakterystyczna i ważna wieża w mieście wysoka na kilkadziesiąt metrów.
Rynek zwany Placem Zgody oraz zabytkowe kamieniczki z renesansowym Ratuszem. 
Ratusz - wyglądająca na renesansową budowla powstała w XVI wieku z połączenia dwóch domów gotyckich. Po przebudowie ratusz miał bogato zdobioną attykę. Obecna jest ona znacznie niższa i ukształtowana w stylu klasycystycznym. Plac Zgody z Ratuszem. Ratusz - wyglądająca na renesansową budowla powstała w XVI wieku z połączenia dwóch domów gotyckich. Po przebudowie ratusz miał bogato zdobioną attykę. Obecna jest ona znacznie niższa i ukształtowana w stylu klasycystycznym.
Kolumna Maryjna/wotywna ze studnią i fontanną na krumlowskim rynku.
Mariánský Sloup s Kašnou - słup Maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie morowej zarazy.
Najstarsza część zamku z potężną okrągłą wieżą z połowy XIII wieku. Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą , jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek - Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku. Kamienny Most Plastovy wznoszący się nad przepaścią 40 metrów, mający kilka poziomów oraz wiele świętych figur. Pierwszy dziedziniec zamku z zabudowaniami gospodarczymi oraz szpitalikiem. Dziedziniec gospodarczy z zabudowaniami i szpitalikiem.
Pierwszy zewnętrzny dziedziniec zamku. Na skalnej ostrodze znajduje się potężny Horní Hrad - Górny Zamek do którego w czasach budowy wchodziło się przez gotycką wieżę Máslenice i drewniany most. Po zbudowaniu nowego wjazdu do Górnego Zamku wieżę przebudowano w stylu renesansowym.
Sgraffito krumlowskiego zamku.
Technika sgraffita ściennego polegała na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły (nie utwardziły się). Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór.

Kolejny dziedziniec ze studnią oraz baszta zamkowa jako punkt widokowy na miasteczko i okolicę. Baszta zamkowa to punkt widokowy na miasteczko i symbol Czeskiego Krumlowa. Zabudowania kolejnego dziedzińca wewnętrznego krumlowskiego zamku.
Czeski Krumlow - zamek górny zwany Hradkiem. Wejście na zamek Górny zwany Hradkiem.
Czeski Krumlow - średniowieczny zamek i kolejny dziedziniec. Renesansowe zabudowania przy 3 i 4 dziedzińcu wewnętrznym. Zamek Czeski Krumlow i jego renesansowe budowle oraz zdobienia. Zabytkowy most łączący zamek z barokowym teatrem i ogrodami (angielskim i francuskim).
Zapierający dech widok na zamek i miasteczko z zamkowego mostu.
Panorama Czeskiego Krumlova z Plastovego Mostu. Czeski Krumlov to zaraz po Pradze najczęściej odwiedzane miasto w Czechach. Jest śliczne:) Dziękuję za wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
Czeski Krumlov raz jeszcze
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Czeski Crumlow - ZAMEK
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Cesky Krumlov
1pix użytkownik claude odległość 1 km 1pix
Český Krumlov
1pix użytkownik xsiondz odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Czeski Crumlow
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Czechy_2015 - CZESKY KRUMLOV (02)/Stare Miasto
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.01.2017 16:11

ładnie tu, nie byłem

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.12.2016 13:34

Witaj Sniezko:) Dziękuję za dobre słowo i polecam nie tylko Czeski Krumlov,ale i sąsiednie Czeskie Budziejowice:) Pojedź i przywieź chociaż zdjęcia,bo pędząc do Bawarii już w Czechach nigdzie nie skręciliśmy tym razem. A nie wiem,kiedy znowu tam będę.Pozdrawiam przedświątecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.12.2016 13:30

Witaj Terezo:) Miło,że zajrzałaś:) Polecam te czeskie kolorowe i czyste miasteczka z całego serca:) Będę czekać na Twoje nowe albumy w przyszłym roku. Pozdrawiam serdecznie:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3338) dodano 11.12.2016 12:56

Halszka! Nareszcie! Brakowało tu Ciebie.
Miło obejrzeć Twoją galerię, miasto pięknie się tu prezentuje. Bardzo zachęciłaś do odwiedzenia Krumlowa. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3861) dodano 11.12.2016 05:51

Bardzo urocze i malownicze miasto.Piękna prezentacja.
Planuję Krumlov i kilka innych czeskich miasteczek w nowym roku odwiedzić.
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 10.12.2016 09:51

Witaj Charlie:) Mam nadzieję kiedyś tam wrócić i nadrobić zaległości łącznie ze zwiedzaniem zamczyska.Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 10.12.2016 09:49

Dziękuję Koniczynko i również pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2211) dodano 05.12.2016 14:31

Krumlov jest absolutnie zachwycający i zdecydowanie warto go odwiedzić.
Szkoda że nie weszłaś na wieżę. Widoki super :-) Ogrody zamkowe o tej porze roku pewnie eksplodowały kwieciem :-)
Pozdr.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 04.12.2016 19:53

Masz rację, miasto jest piękne, ale Twoja galeria również.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.12.2016 13:01

Witaj Paweller:) Ty na pewno zachwyciłbyś się tymi uroczymi czeskimi miasteczkami,tym bardziej,że tam zawsze znajdzie się jakaś wieża czy baszta by z góry spojrzeć na okolice. Mnie brakło sił i czasu,by wspiąć się na zamkową basztę,Ty z pewnością to nadrobisz:) Pozdrawiam!:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.12.2016 12:58

Witaj Anek:) Polecam czeski kierunek,bo naprawdę warto zajrzeć do naszych południowych sąsiadów:)
A skoro tak kochasz góry,to stamtąd masz blisko do Bawarii i Alp Bawarskich:)) Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.12.2016 12:55

Hi Przemko! Wolałabym,żebyś mi nie liczył lat:)) Polecam kierunek Czechy z Pragą i Czeskim Krumlowem:)
Dziękuję za dobre słowo i również pozdrawiam:)
P.S.U mnie już nie wieje,ale brzydko,bo ani śniegu,ani słońca:((

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 02.12.2016 23:01

Pięknie miasto, jeszcze tam nie dotarłem, ale od dawna mam w planach ..., widoki z górnej półki rewelka ..., super galeria, pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2738) dodano 02.12.2016 21:50

Nic dodać nic ująć, Przemek trafnie skomentował, miasto jest bardzo ładne, nie dziwię się że jak piszesz Halszko rzesze turystów przyjeżdżają, będę musiała kiedyś do tych tłumów dołączyć;) Pozdrawiam serdecznie

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 02.12.2016 11:53

Hihi, Halszka po niemal 2 latach zamieściła galerię!...;)
I jak zawsze niezwykle starannie dopracowaną, mnóstwo informacji - gotowy przewodnik.
Bezsprzecznie "dycha+"...;)
Serdecznie pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.12.2016 20:02

@nola,dziękuję za dobre słowo, czeskie miasteczka są śliczne: czyste i kolorowe,pełne zabytków:) pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.12.2016 19:59

@rozmusiaki, polecam gorąco czeski Krumlow,bo naprawdę warto:)
Przy okazji zajrzyjcie do Czeskich Budziejowic,bo też ciekawe i kolorowe:)
My nie byliśmy,bo pędziliśmy do Bawarii zwiedzać zamki:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.12.2016 19:54

@ak, faktycznie miejsce jest bardzo klimatyczne,zamek i most robi wrażenie z daleka.
Podobno po czeskiej Pradze jest to najtłumniej odwiedzane czeskie miasto:) Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.12.2016 19:52

@achernar, dziękuję za odwiedziny i również pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 01.12.2016 18:50

Sympatyczne to czeskie miasteczko:) Widoki z góry najlepsze:) pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 01.12.2016 18:46

Pięknie się prezentuje i Krumlov i zamek.
Jedno z niewielu miejsc w Czechach,gdzie jeszcze nie udało nam się dotrzeć.
Ale mamy zamiar to w przyszłym roku nadrobić.
Mam nadzieję,że się uda,bo warto :)
Pozdrówki !
p.s.
Fajnie,ze znowu zaczęłaś prezentować swoje eskapady :)

ak użytkownik ak(wpisów:6171) dodano 01.12.2016 16:38

Widzę , że zamczysko przeszło wiele renowacji ale żyje do dziś ! Most robi wrażenie ... miasto ma klimat .
Pozdrawiam serdecznie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5337) dodano 01.12.2016 15:19

Faktycznie, jak z bajki... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!