m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Starania o ochronę przyrody Doliny Prądnika sięgają pocz. XIX w. i wiążą się z pierwszymi badaniami prowadzonymi na tym terenie. Odkryto tu wówczas wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt oraz dokonano naukowej eksploracji jaskiń. Piękno Doliny Prądnika, bogata flora i fauna, interesująca przeszłość archeologiczna skłaniały licznych przybyszów do objęcia ochroną tego zakątka ówczesnego Królestwa Kongresowego, nazywanego nawet Polską Szwajcarią. Po zatwierdzeniu projektu przez Państwową Radę Ochrony Przyrody, Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. został utworzony (wówczas jako szósty w Polsce) - Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 1570,59 ha (obecnie 2145,62 ha). 
Na zdj.Kapliczka tuż nad potokiem Prądnika, obok parkingów. Zamek Ojców. Wejście do zamku. Rekonstrukcja zamku
Część bramy głównej. Wejście na dziedziniec zamku Studnia na środku dziedzińca. Studnia częściowo zasypana. Widok z zamku Ojcowskiego na Górę Hełm i Dolinę Prądnika . Makieta zamku w wieży obronnej.
Brama główna wychodząc z zamku. Brama główna i część wieży na skałach Brama Oznakowanie szlaków
W niewielkiej odległości od Wzgórza Zamkowego znajduje się Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym. Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania na ziemi ojcowskiej Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce-sygnaturce. Natomiast wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku. Na przeciw zamku na skałce wśród zieleni drzew w Pieskowej Skale stoi figura Św.Jana Nepomucena, który jak by z zdziwieniem spoglądał na obecnie odnowiony zamek.
Zamek w Pieskowej Skale wielokrotnie zmieniał swój wygląd. 
 Położenie na wysuniętej skale (z trzech stron otoczony jest przepaściami) świadczy o wybitnie obronnym charakterze.  Zamek można podzielić na dwie części: przedgrodzie i właściwy zamek renesansowy. Dawny zamek średniowieczny obejmował tylko obszar dzisiejszego zamku renesansowego oraz wieżę zwaną Dorotką na północno zachodnim skrzydle która obsunęła się w XIX w. Nieopodal zamku stoi słynna Maczuga Herkulesa, która jak pięknie napisała K. Hoffmanowa zamku strzeże, rękę niszczącą od niego odwraca, a jeziorkach przy drodze rozwija się populacja chronionych żabek, które wczesnym latem, zalegają dosłownie cały teren poniżej zamku. Maczuga Herkulesa Przed zamkiem Pieskowa Skała w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego, stoi wysoka skała w kształcie maczugi. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1315 r. z dokumentu Władysława Łokietka. Używano wtedy niemieckiej nazwy Peskenstein. Stein znaczy skała, natomiast pierwszy człon przypomina staropolskie zdrobnienie od imienia Piotr - Pieszko. Tak zapewne powstała obecna nazwa zamku, bowiem to właśnie Piotr Szafraniec herbu Starykoń był pierwszym prywatnym jego właścicielem. Zamek murowany zbudowano za Kazimierza Wielkiego. Wcześniej istniał tu gród drewniany, nie wiadomo jednak czy dokładnie w tym samym miejscu czy kilkaset metrów dalej przy wsi Sułoszowa. Na zdj. Zamek od strony wschodniej.
 Maczuga Herkulesa - Na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku. Z działającą na wyobraźnię „Maczugą” wiąże się wiele legend. Jedna z nich związana jest z Panem Twardowskim, który rozkazał czartowi ustawienie skały wierzchołkiem do dołu. Czart pracę wykonał, a mistrz Twardowski musiał mu oddać swoją duszę. Właśnie tam znaleziono resztki wałów i fosy oraz inne ślady osadnictwa. Swe położenie zawdzięcza zapewne przebiegającemu tu ważnemu szlakowi handlowemu ze Śląska do Krakowa. Po przekroczeniu bramy wjazdowej z herbem Radwan rodu Zebrzydowskich wchodzi się na pierwszy dziedziniec zewnętrzny - przedgrodzie. Herb Radwan rodu Zebrzydowskich. 1640 r. - syn Jana Zebrzydowskiego - Michał przejął zamek i rozbudował go od wschodu. Stworzył istniejące do dzisiaj przedgrodzie, otoczył je murami i bastionami. Brama chroniona była przez most zwodzony i fosę. Wybudował także kaplicę św. Michała w skrzydle północnym Okazała wieża bramna do zamku renesansowego z zegarem pochodzi niestety z XX w., zastąpiła ona zawaloną basztę średniowieczną. Na zdj.Pierwszy dziedziniec zewnętrzny - przedgrodzie.
Wieża bramna do zamku renesansowego z zegarem. Poniżej znajduje się wspaniały ogród włoski założony na trzecim - dolnym bastionie (turyści nie mają tam wstępu). Ogród włoski. W jednym z bastionów w wewnątrz jest restauracja, a na jego szczycie znajduje się taras widokowy z kawiarnią. Tarcza zegarowa na wieży z XX w, pięknie odnowiona. Widok z bastionu, na jego szczycie  taras widokowy.
Plansza poglądowa zamku z opisem,umieszczona na tarasie widokowym na jednym z bastionów. Bastiony zamku zbudowane w pierwszej połowie XVII w. za Michała Zebrzydowskiego. Tekst opisu częściowo zapożyczony z:http://zamki.res.pl/pieskowa.htm
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
„ Złota Polska jesień” -Jura
1pix użytkownik agra60 odległość 0 km 1pix
Twierdze Ojcowskiego Parku
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Polska -Jura Krakowsko-Częstochowska - Ojców, Pieskowa Skała
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Ojców , okolica i pstrąg ojcowski
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Szlakiem Orlich Gniazd - Pieskowa Skała, Ojców, Korzkiew
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Ojcowski Park Narodowy
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.06.2016 13:49

Piękna jest Polska nasza, warto ją zwiedzać.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 17.06.2016 00:45

Toman - Dzięki za cenna dla mnie Twoją wizytę i słowa uznania.

Pozdrawiam serdecznie :)

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 16.06.2016 12:42

Bardzo ciekawa galeria. Większość z pokazanych miejsc widziałem a ciekawe przypomnienie to sprawa cenna.
Fajnie, że Charlie wspomniała o osadzie młynarskiej w Boroniówkach. Dobra inspiracja na przyszłość.
Dziękuję za galerię i pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 15.06.2016 18:21

Charlie - Dziękuje pięknie za podpowiedz z pewnością skorzystam przy najbliższym wypadzie poza Kraków.
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 15.06.2016 10:48

Byłam w Pieskowej jakiś tydzień przed Tobą (sądząc z daty zdjęć). Rozłożyliśmy się pod Maczugą w celach piknikowych. Cudowny jest stamtąd widok na zamek :-)
Wiele fotek mam niemal identycznych jak Twoje :-)
Ojców i Kaplica jak zawsze piękne.
Będąc tam warto wejść pod Rękawiczkę (nad Jaskinią Ciemną). Pięknie prezentuje się z tego miejsca widok na Bramę Krakwską.
W weekendy warto zajrzeć również do Boroniówki (osada młynarska). Jest tam oryginalny, wciąż czynny zabytkowy tartak i młyn wodny.
Absolutnie coś fantastycznego :-) Polecam.
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 14.06.2016 13:28

A warto warto. miejsce piękne i warte uwagi i czasu. Dziękuje za wizytę i pozostawiony ślad.
Pozdrawiam:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 14.06.2016 13:24

Przy następnej wizycie na południu mam w planach zaliczyć właśnie to miejsce. Zapisuje do ulubionych, aby galeria przydała się później😊
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!