m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Nasz spacer zaczniemy od cmentarza wojennego w Łosiu. Wybudowany został według projektu niemieckiego architekta Hansa Mayra. Cechą charakterystyczną podkarpackich cmentarzy jest to, że obok siebie są pochowani żołnierze wszystkich walczących stron. Po śmierci w równym stopniu zasługujący na szacunek. W Łosiu pochowano 69 żołnierzy poległych w 1914 oraz do maja 1915 roku. Spoczywa tu 61 Austriaków i 8 Rosjan. Ale może i wśród nich są Polacy walczący w armii któregoś zaborcy. Tylko jedna osoba jest niezidentyfikowana. O dawnej sławie tej najbardziej znanej wsi łemkowskiej przypomina Zagroda Maziarska. Znajdziemy tu informacje o historii i tradycji związanej z tym miejscem. A wszystko opowiedziane przez przemiłą panią o przepięknie śpiewnym wschodnim akcencie.
Okolice Gorlic to jedno z naszych dawnych ropnych eldorado. Mieszkańcy Łosia byli najbogatsi w okolicach dzięki umiejętności produkcji mazi (stąd zagroda maziarza ). Maź była otrzymywana w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych. Wykorzystywano ją jako smar m.in. do smarowania osi drewnianych wozów. stąd nazwa wsi Łosie - osie. Tutejsi maziarze ze swoim produktem jeździli aż na Litwę i nawet dalej na Łotwę. A tradycja produkcji mazi skończyła się dopiero pod koniec lat 60-ch XX w. Zobaczymy tu także jak żyli ludzie w dawnych latach.
I efekty pracy innych wymarłych zawodów np. druciarza. W obejściu możemy zobaczyć... ...tradycyjny wóz maziarza na którym pokonywał setki kilometrów. W sąsiedztwie cerkiew greckokatolicka. Brama - dzwonnica.
Wewnątrz ikonostas i wyposażenie z lat 30-ch XX w. Cerkiew jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Została zbudowana ok 1810 r. w stylu zachodniołemkowskim. Cechą charakterystyczną tutejszych świątyń są misternie kute krzyże wieńczące banie cerkwi. W świątyni mieszka także kolonia nietoperzy.
Zwiedziwszy Łosie poszliśmy w kierunku wsi Kunkowa. Droga początkowo wyraźna... ...potem zaczęła zarastać. Przydał się GPS który nagle wyprowadził nas z lasu na taki widok. Wrażenie było niesamowite. Kunkowa leży u stóp Kopy 672 m n.p.m. Tu też charakterystyczne ozdobne krzyże.
Cerkiew pierwotnie greckokatolicka obecnie prawosławna. Powstała w 1868 roku p.w. Św. Łukasza Apostoła. W 1947 roku wieś wysiedlono na Ziemie Zachodnie. Jednak w 1956 roku prawie wszyscy łemkowscy mieszkańcy wrócili do swoich domów. Tradycyjna chyża. Budynek gdzie pod jednym dachem jest część mieszkalna, część gospodarcza i obórka, a na stryszku trzyma się siano. Znajdziemy tu wiele przykładów dawnego budownictwa.
Dawna lodówka (?). Tradycyjnie mieszkańcy Kunkowej zajmowali się produkcją wyrobów z drewna np. zabawek. W okresie powojennym wytwarzano tu także wieszaki i np. klamerki do bielizny. Nawet przydomowa kapliczka we wschodnim stylu. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Beskid Niski
1pix użytkownik beskidniski odległość 1 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 6
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Uście Gorlickie i Oderne
1pix użytkownik hardin77 odległość 5 km 1pix
W poszukiwaniu kolorów wiosny 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 25.06.2016 07:36

Popek dziękuję. Już poprawiłem.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.06.2016 04:16

Kabaczku. Łosie odmienia się nieco inaczej. Mieszkańcy Łosia. Mieszkam w Łosiu :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 22.06.2016 13:31

Dziękuję za odwiedziny. Wkrótce ciąg dalszy wycieczki.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 21.06.2016 18:11

Piękna galeria-nie byłam tam ale bardzo urocze klimaty-super 11 i 28-pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3412) dodano 21.06.2016 17:46

Duży szacun za to, że eksplorujesz te tereny.
Na 37 - tak, to piwniczka. Kiedyś na terenach Galicji były takie przy każdym domu, teraz ze świecą szukać, ale niektórzy zapaleńcy wracają do tej tradycji i budują współcześnie takie "lodówki". Moja babcia opowiadała, że w takich piwniczkach wspaniale się przechowywało ziemniaki i inne warzywa. Do schłodzenia piwka na pewno też się nadawały;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 20.06.2016 20:23

Niezmiennie podoba mi się ta kraina łagodności.
Tu jeszcze nie byłem. Dzięki za namiary.
Pozdrawiam serdecznie:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 20.06.2016 17:21

Całkiem sympatyczne miejsca, no ale ja lubię wszystkie górki i pagórki oraz wiejskie klimaty.
28 - super.Podobne - jak na 35 - są na orawskiej wsi.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!