m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Kolejna wieś na naszej drodze to Leszczyny. Mieszkańcy wsi nie mogąc utrzymać się z roli wyspecjalizowali się w rzemiośle. Szeroko znani byli pochodzący stąd wędrowni szklarze. Obecnie i tu znajdziemy wiele przykładów dawnego budownictwa. Niektóre domy zostały na nowo odnowione i prawdopodobnie mieszkają tu nowi gospodarze. Jak w prawie każdej wiosce znajdziemy tu piękną cerkiew. Ta pochodzi z 1835 roku. Była cerkwią greckokatolicką a obecnie należy do wiernych prawosławnych. Cerkiew jest pod wezwaniem Św. Łukasza Ewangelisty. Pamiątka Tysiąclecia Chrztu Rusi.
I wspomnienie cierpienia mieszkańców tych ziem. W sąsiedztwie cerkwi pozostałości cmentarza. Znajdziemy tu kilka starych nagrobków.
Pozostawiamy za sobą Leszczyny i ruszamy drogą gruntową dalej. Droga biegnie wzdłuż strumienia Przysłup (Przysłupianka). A strumień jest dość wesoły i co chwila przeskakuje z jednej strony drogi na drugą. Mostków nie ma i my też musimy skakać licząc, że uda się za bardzo nie zamoczyć. Sama zaś droga też wesoła i próbuje ilością wody naśladować strumyk, Próbujący jechać tędy motocykliści po jakimś czasie wybrali drogę środkiem nurtu.
W końcu udało się nam dojść do kolejnej wsi Nowica. Jak każda z wsi i ta miała swoją specjalizację której pamiątka stoi w centrum: drewniana łyżka. Dawni mieszkańcy słynęli z produkcji drobnych wyrobów z drewna np. łyżek. We wsi stoi greckokatolicka cerkiew p.w. Św. Paraskewy. Zbudowano ją w 1843 roku. Wewnątrz wcześniejszy bo XVIII wieczny ikonostas... ... i polichromie z 1927 roku.
Charakterystyczny dla Łemkowszczyzny krzyż. Po wojnie w cerkwi nabożeństwa odbywały się już od 1954, mimo trudności stwarzanych przez władze. W tamtym okresie kilka razy w roku dojeżdżał tu kapłan aż z Nowego Dworu Gdańskiego. Na końcu wsi kaplica greckokatolicka z 1889 roku. 28 sierpnia odbywa się tu odpust w trakcie którego święci się plony i zioła. W samej wsi sporo tradycyjnego budownictwa.
Widok na góry Beskidu Niskiego. Kolejny przysiółek Oderne.
Dawniej istniała tu niewielka huta szkła. We wsi kościółek z 1898 roku. A dla kontrastu znajdziemy tu także przykłady nowoczesnej architektury. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Uściu Gorlickim. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Jesień na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 6
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Szymbark - dwór obronny i skansen budownictwa łemkowskiego
1pix użytkownik lucpal odległość 6 km 1pix
Beskid Niski - Owczary Magura Małastowska
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 5
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Beskid Niski - Przełęcz Małastowska Przysłup
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 24.06.2016 09:12

Nata: Beskid Niski jest jednym z tych miejsc o których można powiedzieć, że czas się tu zatrzymał. Znajdziemy tu mnóstwo pięknych widoków i ciekawych rzeczy do zobaczenia i zwiedzania. Są tu też takie ciekawostki jak ten nowoczesny dom mieszkalny. Pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 23.06.2016 22:28

Piękne Cerkiewki , Kościółek. Nagle uzmysłowiłam sobie jak słabo znam Polskę. Co to jest ,to nowoczesne? Dom mieszkalny?
Pozdrawiam:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!