m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zaczynamy w Uściu Gorlickim. W centralnej części osady stoi cerkiew p.w. Św. Paraskewy z 1796 roku. Krzyż przy cerkwi - pamiątka tysiąclecia Chrztu Rusi. Obecnie jest to świątynia greckokatolicka. Nam nie udało się zobaczyć wnętrza ale można odwiedzić stronę http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=uscie-gorlickie-cerkiew-wnetrze-hdr&lang=p&t=32 Na skraju wsi cmentarz. Na cmentarzu kaplica cmentarna z 1876 roku oraz kilka zabytkowych nagrobków. Na jednym z nich zdjęcie łemkowskiego małżeństwa.
Do cmentarza parafialnego przylega cmentarz wojenny. Do nekropolii prowadzi charakterystyczny znak informacyjny. Cmentarz został zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Ten słowacki architekt był jednym z głównych projektantów w Oddziale Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Na terenie Beskidu Niskiego toczyły się ciężkie walki w czasie I wojny światowej. Ofensywa rosyjska w 1914 roku miała za zadanie przełamanie na tym odcinku linii Karpat i w konsekwencji atak w kierunku Wiednia. Kolejne walki toczyły się od początku 1915 roku i były związane z kontratakiem połączonych sił CK armii i Prus. W Uściu  jest pochowanych 59 żołnierzy. Część w dwóch grobach zbiorowych oraz 45 w pojedynczych oznaczonych nazwiskiem poległego mogiłach. Spoczywa tu 13 Rosjan i 46 Austriaków poległych w okresie marzec-kwiecień 1915 roku.
Żegnamy Uście Gorlickie. O historii jego mieszkańców świadczy zmieniająca się nazwa. Dawniej było to Uście Wołoskie a potem Ruskie. Do Kwiatonia prowadzi nas asfalt i nie musimy pokonywać w bród podobnych strumieni. Na skraju wsi niewielka niedawno odnowiona prawosławna kaplica z lat 30-tych XX wieku. Ale główną atrakcją wsi jest dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Cerkiew przez wielu jest uznawana za najpiękniejszy przykład stylu zachodniołemkowskiego. W 2013 roku cerkiew została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ale zachwyca nie tylko piękna architektura ale i oszałamiające wnętrze. Cerkiew składa się z trzech części. Pierwsza to babiniec. Do XVIII wieku kobiety nie mogły uczestniczyć w nabożeństwach w obrębie centralnej nawy. Tu ściany babińca pokrywają polichromie imitujące marmur. Nad babińcem nadbudowana jest wieża. Centralna część świątyni w której odbywa się nabożeństwo to nawa. Dawniej  nawę od babińca mogła nawet oddzielać ściana. Ale i obecnie można łatwo wyróżnić te dwie części cerkwi. Nawę od prezbiterium oddziela bogaty ikonostas. Ikony go tworzące mają ściśle określone cechy. Cztery główne to tzw. ikony namiestne. Pierwsza z prawej - ikona chramowa - przedstawia patrona cerkwi. W Kwiatoniu to Św. Paraskewa pochodząca z Bułgarii święta pustelniczka. Druga ikona przedstawia Chrystusa nauczającego zwykle z ewangelią w ręku.
Trzecia to ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. A czwarta to święty który jest szczególnie popularny na danym terenie. W Beskidzie Niskim to zwykle Św. Mikołaj. Powyżej kolejne ikony Chrystus Pantokrator (Pan Wszelkiego Stworzenia) i ikony przedstawiające apostołów. Obecnie świątynia jest głównie użytkowana przez katolików. W trakcie jednego z remontów odkryto wcześniejsze malowidła z XVII wieku co świadczy że cerkiew jest starsza niż wcześniej sądzono. Trzecia część cerkwi niedostępna dla wiernych to prezbiterium.
Ta część gdzie znajduje się ołtarz i odbywa się ofiara. W Kwiatoniu piękny wystrój prezbiterium zawdzięcza polichromiom. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko zostało namalowane na drewnie. Jedną z cech oróżniających kościoły wschodnie jest to, że nie ma tu rzeźb. Dlatego w okresie Wielkanocy Grób Pański przykrywa specjalne płótno - płaszczenica - przedstawiające umarłego Chrystusa. Większość ikon powstała na przełomie XIX i XX wieku.
Zainteresowanych odsyłam na stronę z panoramą wnętrza http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=kwiaton-cerkiew-wnetrze-hdr&lang=p&t=32 Autorem wyposażenia cerkwi jest Michał Bogdański.
Na zewnątrz możemy zobaczyć także kilka innych reprodukcji  starych zdjęć. Wszystkie części cerkwi wyraźnie widać także od zewnątrz. Cała świątynia jest pokryta gontem. Cerkiew jest udostępniona do zwiedzania i można liczyć na ciekawe opowieści Pana sprawującego nad nią opiekę. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 7
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Lato na Łemkowynie 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Uście Gorlickie i Oderne
1pix użytkownik hardin77 odległość 3 km 1pix
Podobno ostatni jesienny weekend 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Skwirtne - Rotunda
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:942) dodano 30.06.2016 09:47

Dziękuję za odwiedziny.
Dispar Tobie włodarze miast i wsi powinni płacić abyś zechciał przyjechać i uwiecznić ich strony na fotografiach.
Pamiętam, że już odwiedzałeś Beskid Niski, ale sądzę, że warto tam wracać. Czego i sobie życzę.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 29.06.2016 20:09

No dobra, przekonałeś mnie Kabaczku, resztę urlopu przeznaczę na poznawanie takich tajemniczych zakamarków.
Jesteś inspiracją, nie pierwszy raz.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 29.06.2016 09:52

Piękny zakątek Polski,a cerkiew w Kwiatoniu to perełka.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!