m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Jeden dzień w Krakowie...Nie będę opisywała miasta, bo Kraków każdy dobrze zna. 23 maj 2016 roku... dzień bardzo upalny. Wprost z pociągu przeszłyśmy ulicą Pawią do Lubicz. W Parku znalazłyśmy Pomnik Obelisk Pamięci Polaków deportowanych i jeńców III Rzeszy. Następnie ulicą Kopernika, kierowałyśmy się w stronę Rynku. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, rzymskokatolicki kościół konwentualny jezuitów. Modernistyczna budowla reprezentuje architekturę młodopolską i jest jednym z najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej z pierwszej ćwierci XX stulecia. Kamienica Pod Trzema Lipami Zbudowana w XIV w. ul. Mikołajska 16 .
Mały Rynek, rynek pomocniczy Starego Miasta. Regularny, prostokątny, wytyczony w wyniku lokacji Krakowa na wschód od Rynku Głównego, na tyłach kościoła Mariackiego, między ulicą Mikołajską i ulicą Sienną. Pomnik Adama Mickiewicza (przez krakowian zwany potocznie Adasiem) - pomnik znajdujący się w Krakowie po wschodniej stronie Rynku Głównego, pomiędzy Sukiennicami a wylotem ulicy Siennej. Pomnik - fontanna Żaka znajduje się na Placu Mariackim. Został zaprojektowany przez Jana Budziłło i odsłoniety w 1958 r. Postument jest hołdem dla Wita Stwosza złożonym przez rzemieślników krakowskich. Figura żaczka jest kopią jednej z figur znajdujących się w ołtarzu Wita Stwosza w kościele Mariackim. Sukiennice, zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie. W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach.
Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami, w tym brukami średniowiecznych Sukiennic. Wieża ratuszowa - gotycka wieża z XIV wieku znajdująca się na Rynku Głównym w Krakowie, o wysokości 70 m. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza - wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. W pobliżu Wieży Ratuszowej ustawiono w 2005 r. rzeźbę artysty rzeźbiarza Igora Mitoraja noszącą tytuł Eros Bendato. Ogromna głowa z brązu budziła wiele kontrowersji, szukano dla niej innego miejsca, ale po latach widać, że zadomowiła się na dobre na krakowskim rynku Zdaniem radnych krakowskiego Starego Miasta, fontanna na Rynku Głównym jest brudna, tandetna i brzydka. Najchętniej w jej miejscu widzieliby poprzednią, autorstwa profesora Wiktora Zina, która od kilku lat leży w magazynie. Pomnik Mickiewicza i w głębi Kościół Świętego Wojciecha.
Bazylika Mariacka.Zarówno indywidualnie jak i w grupach turystycznych można zwiedzać Kościół Mariacki codziennie, jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa. Kościół Mariacki ,
jeden z największych i najważniejszy, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa; od 1963 roku Bazylika. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Według Jana Długosza kościół parafialny przy Rynku miasta Krakowa został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w latach 1221-1222. W latach 1290-1300 wzniesiono, częściowo na jego fundamentach, nowy kościół w stylu wczesnogotyckim, poświęcony w 1320 roku. Wieża wyższa, zwana Strażnicą „Excubiarum”, ma 82 metry wysokości.
Wieże nakrywa gotycki hełm, będący dziełem mistrza Macieja Heringka z 1478 roku. Z wieży, z wysokości 69 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Jednoprzestrzenne prezbiterium nakryte jest sklepieniem gwiaździstym.  Wnętrze zdobi polichromia zaprojektowana przez Jana Matejkę i zrealizowana w latach 1889-1890. Sklepienie imituje gwiaździste niebo. W kluczach sklepiennych zaprojektowanych przez Matejkę widnieją: monogram NMP, herb Odrowąż biskupa Iwona - fundatora pierwszej świątyni Mariackiej, orzeł piastowski i herb miasta Krakowa. Ściany pokryte są szczelnie malowidłami, na dekorację składają się motywy ornamentalne i heraldyczne (m. in. odnoszące się do „dawnych dobroczyńców kościoła”, herby cechowe )... ...teksty modlitw maryjnych oraz namalowane na błękitnym tle postacie aniołów grających na instrumentach lub trzymających banderole z tekstem Litanii Loretańskiej.
Przy realizacji polichromii współpracowało z mistrzem wielu jego uczniów, później znanych i wybitnych malarzy, m.in.: Antoni Gramatyka, Edward Lepszy, Stanisław Bańkiewicz, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański. Rysunki techniczne wykonał Tomasz Lisiewicz, a roboty pozłotnicze są dziełem Michała Stojakowskiego.  
Na konsolach ustawiono posągi proroków: Jeremiasza, Daniela, Dawida, Ezechiela, Jonasza i Izajasza. Wykonał je w 1891 roku krakowski rzeźbiarz Zygmunt Langman. Znajdujący się w prezbiterium ołtarz jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Pierwotnie miał on ok. 18 m wysokości - obecnie po zmianach w partii zwieńczenia 13 m - i 11 m szerokości. Wyrzeźbiony został w miękkim drewnie lipowym, polichromowany i złocony. Nowe retabulum zostało ufundowane przez radę miasta, gdy po trzęsieniu ziemi w 1442 runęło sklepienie, niszcząc wyposażenie prezbiterium. Wykonane zostało w latach 1477 - 1489 przez stosunkowo młodego rzeźbiarza urodzonego w Horb nad Neckarem i pracującego Norymberdze - Wita Stwosza. Ołtarz jest penaptykiem z nieruchomą zewnętrzną parą skrzydeł. Program ikonograficzny został opracowany przez teologa, być może z kręgu Akademii Krakowskiej i poświęcony Matce Boskiej i Jej roli w dziele Zbawienia.
Nad obiegającym nawę gzymsem umieszczone są drewniane posągi: św. Stefana, św. Kingi, św. Stanisława Kostki, św. Kazimierza, św. Jadwigi Andegaweńskiej, św. Urszuli, św. Jacka, św. Wojciecha, bł. Salomei i bł. Bronisławy. Rzeźby są dziełem Zygmunta Langmana z początku XX wieku. Przy zachodniej ścianie nawy głównej po obu stronach wejścia znajdują się drewniane stalle wzniesione na kamiennych podstawach i nakryte baldachimami. Ich imponująca forma miała podkreślać znaczenie zasiadających w nich urzędników miejskich. Obecnie zachowane są trzy prospekty organowe : organy wielkie na chórze zachodnim, prospekt w prezbiterium i wreszcie instrument w nawie południowej. Organy w nawie głównej zbudowano w 1800 roku, w warsztacie organmistrza Ignacego Ziernickiego, dekorację prospektu wykonał Ignacy Kornecki.
W 1908 roku instrument został przebudowany w duchu romantycznym przez Kazimierza Żebrowskiego, który pozostawił jednak dawny, klasycystyczny prospekt. W latach 1987-1989 nastąpiła kolejna gruntowna przebudowa instrumentu pod kierunkiem Jana Jargonia. W łuku tęczowym oddzielającym nawę  główną i prezbiterium zachował się krucyfiks z grupy pasyjnej fundowanej przez Jerzego Turzona ok. r. 1512, wykonany przez ucznia lub naśladowcę Wita Stwosza. Obecna belka tęczowa została zaprojektowana przez Jana Matejkę. Organy Tomasza Falla w nawie południowej (7 głosów, z 1898). Na zamknięciu północnej nawy znajduje się barokowy złocony ołtarz p.w. św. Stanisława  z 2. połowy XVII wieku. Obok ołtarza zachowała się brązowa gotycka chrzcielnica z XIV w. sygnowana przez mistrza Ulryka.

najbliższe galerie:

 
OBIEŻYŚWIAT -  JAN  PAWEŁ II  NAJWIĘKSZY Z OBIEŻYŚWIATÓW
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Kraków nocą
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Z Olszy na Kazimierz-2012 r cz.I
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Kraków 20 - Stare Miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Nocny spacer po Krakowie
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 02.07.2016 17:47

dlatego piszę o naklejce na czoło... gdziekolwiek jestem i jeśli mnie obligują do opłat za pstryki, to ich naklejkę umieszczam podczas akcji na czole :)
Jak dotąd nigdy mnie nie pytali czy opłaciłem pstryki :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.07.2016 13:32

ak - To jest z ich strony obrzydliwe. Kilka razy podchodził do mnie i pytał czy mam pozwolenie na fotografowanie. Naklejkę miałam na aparacie, więc była widoczna!
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 02.07.2016 06:57

Mariacki po odwiedzinach zawsze kojarzy mi się z naklejką na czoło za opłatę pstrykania 10 zeta :D

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 28.06.2016 13:41

romana - To jedyny kościół, do którego wchodzę z przyjemnością. Tłumy są zawsze, ale przez pół godzinki można wytrzymać. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 28.06.2016 13:06

Zasadniczo nie lubuję się w kościołach, ale Kościół Mariacki w Krakowie to wyjątek. Jak kiedyś w dzieciństwie zrobił na mnie ogromne wrażenie tak zostało mi do dzisiaj. Bardzo lubię do niego zaglądać pomimo tłumów jakie się tam przelewają codziennie.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.06.2016 20:56

dispar - Dziękuję za odwiedziny w mojej galerii. Już kiedyś fotografowałam wnętrza Bazyliki i wyszły mi podobnie. Zmobilizuj się :) :) :) Krakowa nigdy dość.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.06.2016 20:54

przemyslaw - Przemku, przepraszam... poprawię się :) :) :)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.06.2016 20:53

paweller75 - Bazylikę zwiedziłam ponownie, ale niestety na wieżę nie weszłam, ponieważ byłam w poniedziałek, a wejście było możliwe we wtorek. Ale nic to. Kraków niedaleko, więc następnym razem :)
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 26.06.2016 13:08

Wnętrza fajnie wyszły.
To może teraz ja się zmobilizuję?
Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 26.06.2016 12:46

Brak istotnej informacji historycznej: PK pochodzi z Krakowa. Taki brak bardzo poważnie obniża moją ocenę galerii...;)
Pozdrawiam!...;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7515) dodano 26.06.2016 11:04

Tak sobie przypominam moją zeszłoroczną wizytę w tym mieście, to była sprinterska wizyta, nie udało mi się zwiedzić bazyliki, ale na wieży na szczęście byłem:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.06.2016 00:19

Dziękuję :) :) :) To prawda, że Kraków jest jak narkotyk. Kilka dni temu oglądałam galerię romany z Krakowa i napisałam, że właśnie w maju byłam w Krakowie. Pewnie leżałyby te zdjęcia długo, ale romana właśnie zainspirowała mnie do wystawienia zdjęć, więc je wystawiłam. Jutro będzie część druga. Zapraszam :) :)
Serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 25.06.2016 23:20

No i popatrz, Afrodyto, co narobiłaś... Znowu zachciało mi się pojechać do Krakowa. Dzięki za świetną galerię. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!