m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zaraz po przyjeździe do Krasnojarska i wyjściu z tego pięknego dworca kolejowego a także przywitaniu się ze słynnym wilkiem, udaliśmy się w góry. Góry były potrzebne, żeby z szerszej perspektywy spojrzeć na spore miasto. Góry to Sajan Wschodni. Co prawda leży na zachodzie, ale kto tam pojmie tajniki rosyjskiej geografii. Na początku trochę sobie pomogliśmy wyciągiem krzesełkowym.
Ale potem już dzielnie, brnąc w śniegu, zdobywaliśmy kolejne wzniesienia. Szliśmy do rezerwatu Stołby. Powstał on w 1925 roku, czyli wcześniej niż zabrano się za ochronę przyrody w Polsce. Czasem ułatwialiśmy sobie przemieszczanie. Zamieszkujące te góry, śnieżne stwory, witały nas entuzjastycznie. Niby to rezerwat od blisko stu lat, ale kiedy w czasie wojny, przeniesiono do Krasnojarska zakłady produkcyjne z zachodniej części Rosji, las wycięto w pień. Drewno było potrzebne.
Jeszcze w latach pięćdziesiątych zalesiano na powrót te góry. Te skały to właśnie Stołby, czyli słupy. Są to ostańce dochodzące do 90 metrów wysokości. Jak to z takimi kamiennymi stworami, każdy widzi w nich co innego i stara się przekonać innych do swojej wizji. Rezerwat ma ponad 47 tysięcy hektarów, ale udostępniono do zwiedzania, tylko około 1,5 tys. ha. Rosja to dziwny kraj. Rezerwat powołano po to, żeby uniemożliwić wypisywanie na skałach haseł wolnościowych, potem wycięto cały las, bo tego wymagało dobro ojczyzny, a teraz zakazano wstępu do tego sztucznego, bidnego lasku.
Za to widoki są stąd znakomite. Kiedyś wydobywano tu złoto, ale po odkryciu bogatszych złóż bardziej na wschodzie, zaprzestano kopania. W Sajanach jest około stu lodowców. A najwyższy szczyt Munku Sardyk mierzy 3491 metrów wysokości. Jest co poznawać, bo te góry ciągną się od Krasnojarska do Bajkału, czyli coś około 1000 kilometrów. Krasnojarsk leży nad Jenisejem i tego nie da się ukryć. Rzeka dominuje w krajobrazie miasta. To spore miasto. Liczy około miliona mieszkańców.
Na dodatek ma superowe stoki narciarskie w samym mieście. Infrastruktura dla narciarzy jest naprawdę bardzo dobra. Trasy były znakomicie utrzymane. No tak, ale my nie mieliśmy nart. Trzeba było brnąć w śniegu i to jeszcze pod górę. Zasłużony odpoczynek po powrocie. Na dół zjeżdżamy wyciągiem krzesełkowym.
Widoki podobające. Ze wschodniego brzegu Jeniseju przejeżdżamy na zachodni, gdzie mieści się centrum miasta. To jeden z najważniejszych mostów w Rosji. Jest podstawą finansów państwa, bo znajduje się na banknocie dziesięciorublowym. Katedra Opieki Bogarodzicy w Krasnojarsku. Za te dwa tygodnie spędzone zimą na Bajkale, warto zapalić świeczkę.
Wjechaliśmy jeszcze na wzgórze po zachodniej stronie miasta, co by zobaczyć Krasnojarsk na tle Sajanów. Chcieliśmy jeszcze zajrzeć do kościoła katolickiego, czyli polskiego, ale nie udało się.
Teraz jest tu sala koncertowa, a żadnego koncertu akurat nie było. Antoni Czechow to bardzo popularny na Syberii artysta. Nie tylko jego dzieła są tego przyczyną, ale także jego podróż przez całą Syberię, aż na Sachalin. Walentyna Tiereszkowa, jak widać, też ma swoich fanów. Na koniec trochę obrazków z ulicy.
Ta para zrozumiała, że trzeba trzymać się razem. Możliwie ściśle. Wtedy życie w tym dziwnym kraju może być bardziej znośne.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Podróżując rosyjskimi kolejami
1pix użytkownik wanieczka odległość 271 km 1pix
Podróż koleją transyberyjską na SYBERIE
1pix użytkownik ulka odległość 513 km 1pix
Brack
1pix użytkownik wanieczka odległość 566 km 1pix
Nowosybirsk
1pix użytkownik diabliszcze odległość 627 km 1pix
Rejs rzeką Angarą
1pix użytkownik wanieczka odległość 663 km 1pix
Syberio  - do zobaczenia ...kiedyś..zimą...
1pix użytkownik ulka odległość 802 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:621) dodano 18.07.2016 19:09

super podróż i zdjęcia...

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 05.07.2016 20:21

A mi się najbardziej podobały bieluśkie brzozy.:))
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 04.07.2016 19:02

Razem z Twoją galerią przyszło do Polski ochłodzenie. Dzięki Ci za to, wreszcie można odetchnąć od upałów.
Ten cały Krasnojarsk to taki trochę dziwny - niby blokowiska i okropne wieżowce, ale mimo wszystko robią wrażenie te panoramy miasta.
Ta puszka z piwem na 29 jest jakaś gigantyczna, czy mi się tylko wydaje?

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5987) dodano 04.07.2016 13:34

Jakoś chłodem powiało, brrr!
Ppppozzzzdrawwwiam!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7094) dodano 03.07.2016 23:12

Fajne widoczki w tych górach. Przy tych skałach widać,że można było łatwo zjechać po śniegu. śnieżne potwory bardzo sympatyczne, prawie tak samo jak Wy :))).
Miasto takie se, ale Ty zawsze jakieś dziewoje upiększające miejsce wypatrzysz.
pozdrówki:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 03.07.2016 20:49

Świetną przygodę było dane Wam przeżyć.
Fajniusia gelria, "16" naj. Reszta też piękna.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5067) dodano 02.07.2016 23:09

Bardzo fajna galeria. Przypomniała mi moją podróż na targi do Krasnojarska w lutym 1994 roku. Bardzo żałuję, że nie miałem okazji odwiedzić rezerwatu Stołby, ale nieco podobne widoki Sajanów mogliśmy podziwiać z drogi na Tamę Krasnojarską. Warto dodać, że to wałaśnie tama sprawia, że spadająca z dużej wysokości woda Jenisieju przepuszczona przez turbiny nie zamarza na odcinku kilkudziesięciu kilometrów... Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 02.07.2016 22:14

Mroźna, ale piękna podróż.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!