m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kolejna wieś do której dochodzimy to Skwirtne. Jej nazwa pochodzi od słowa skwirk w gwarze łemkowskiej oznaczającego modrzew. We wsi ciekawa cerkiew z 1837 roku. Wnętrze bogate ale zupełnie inaczej niż w Kwiatoniu. To cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana. Dla zainteresowanych strona z wnętrzem świątyni http://www.panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=skwirtne-cerkiew-wnetrze-hdr&lang=e&t=32
Niektóre ikony bardziej ludowe, ale nie pozbawione uroku. Wnętrze prezbiterium. Obecnie po wysiedleniu w 1947 roku łemkowskiej ludności wsi odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie. Niestety przydałoby się też trochę pieniędzy aby przywrócić dawny blask świątyni. Jeszcze kilka spojrzeń z zewnątrz.
Beskid Niski. I wchodzimy do Regietowa. Dawniej był on zwany Regietowem Niżnym dla odróżnienia od drugiego Wyżnego. Niestety po wysiedleniach w Regietowie Wyżnym nie ma już mieszkańców. We wsi współczesna cerkiew z 2012 roku p.w. św. Michała Archanioła.
W sąsiedztwie znajdziemy też niewielką kaplicę z lat 30-ch XXw. Główną atrakcją Regietowa jest stadnina koni huculskich. Istnieje tu możliwość nauki jazdy czy odbycia konnych wycieczek po okolicy.
Można także przenocować lub posilić się w restauracji. Opuszczamy wieś. Mijamy po drodze figurki... ...i charakterystyczne przydrożne krzyże.
Przy drodze tablica przypominająca o cmentarzu wojennym nr 51 na Rotundzie. Takie tablice postawiono w okresie budowy cmentarzy w latach I wojny światowej. Zmarłych żołnierzy chowano w okolicach wsi w których stacjonowali lub gdzie próbowano im pomóc w szpitalach polowych. Inni znaleźli swoje miejsce spoczynku tam gdzie umierali, w miejscu walk. Teraz do tych cmentarzy prowadzą specjalne czarno białe szlaki. Cmentarz powstał pod szczytem wzgórza Rotunda 771m n.p.m. Został zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. Autor projektu starał się wykorzystać naturalny materiał kamień i drewno oraz inspirował się architekturą i sztuką mieszkańców Karpat. Na przedniej ścianie cokołu środkowej wieży wbudowana została tablica z wykutym krzyżem maltańskim i napisem w języku niemieckim, którego autorem jest Hans Hauptmann:
„Klagt nicht daß unser Grab der Sturm umheult
Auf dieser einsam menschenfern Höhe,
Hier sind dem Ruf der Ewigkeit wir näher,
Und früher wirft allmorgendlich die Sonne
Ihr Purpurbahrtuch leuchtend über uns.”
Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały. W 20 grobach pojedynczych i 4 zbiorowych pochowanych jest 42 żołnierzy Austro Węgier i 12 żołnierzy rosyjskich. Patrząc na groby, czytając  tabliczki z imionami i nazwiskami nachodzi nas smutna refleksja. Dwóch tu poległych chłopców miało tylko 16 lat. Z szacunku dla poległych przeciwników, z takim samym pietyzmem uczczono Rosjan którzy tu stracili życie. Cmentarz to kamienny krąg i w tym kręgu rozmieszczone mogiły. W centralnej części wznosiło się pięć wież krytych gontem i zwieńczonych ozdobnymi krzyżami. Po II wojnie światowe przez lata zaniedbany zarastał lasem. Nawet szlak turystyczny mijał go o kilkadziesiąt metrów. Cmentarz na Rotundzie był (jest) często uważany za najpiękniejszy z wszystkich ok 400 cmentarzy wojennych. Obecnie trwają prace rekonstrukcyjne. Do cmentarza doprowadzi nas czerwony szlak ( na mapach jeszcze biegnie obok).
Powinniśmy jeszcze pamiętać, że gdy cmentarze powstawały, tworzono je na bezleśnych stokach na których pasterze wypasali swoje zwierzęta. Cmentarze dominowały nad okolicą i były widoczne z każdej doliny i leżących w nich wiosek. Miały stanowić znak pamięci i czci dla tych którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Po II wojnie światowej mieszkańców tych ziem wysiedlono. Góry zarosły lasem i wojenne cmentarze znikły z widoku i ludzkiej pamięci . Na szczęście obecnie wiele z nich udało się odnowić i wraca pamięć o tych którzy tu ginęli. Wracamy do Wysowy przez... ...szczyt Kozie Żebro (847 m n.p.m.). Nazwę nadali mu podobno austriaccy kartografowie którzy znaleźli na szczycie szkielet sarny tu zwanej kozą.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Wysowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Regietów
1pix użytkownik hardin77 odległość 1 km 1pix
Beskid Niski - Blechnarka  Regietów Wyżny
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Lato na Łemkowynie 4
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 4
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 04.07.2016 19:06

Bardzo tu ładnie i ciekawie u Ciebie.
Muszę się tam wybrać, zachęciłeś do tych miejsc. Cisza, spokój i jakie ciekawe historie.
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 03.07.2016 14:50

Kordula, Nata dziękuję za miłe słowa.
Jeśli się wam podobało to obiecuję za jakiś czas ciąg dalszy.
Pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 02.07.2016 14:40

Kabaczku , pięknie pokazałeś Beskid Niski .To dla mnie takie trochę tajemnicze rejony Polski . Cerkiewki i ich wnętrza po prostu mnie oszołomiły . Koniecznie muszę je zobaczyć . Cała Twoja seria o Beskidzie jest świetna .
Pozdrawiam . :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 02.07.2016 10:33

Z przyjemnoscia obejrzaam:)))
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!