m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Klimkówka to nowa wieś która powstała w okolicy dawnej osady zniszczonej przez wody zalewu. W dawnej wsi istniała min. murowana cerkiew zwieńczona kilkoma smukłymi baniastymi wieżyczkami. Została wysadzona w powietrze w 1983 roku. Do niej podobno ma nawiązywać stojący tu współczesny kościół. W 1994 roku zamknięto zaporą wody strumienia Ropa. Powstał wówczas zalew ale została zniszczona stara wieś Klimkówka. Na wodach Zalewu Klimkówka kręcono sceny przedstawiające Dniepr przy ekranizacji Ogniem i mieczem. My ruszamy w kierunku głównej atrakcji dzisiejszego dnia - wsi Brunary. Po drodze towarzyszą nam urokliwe krajobrazy. Stare przyobleka się w nowe. Cieszy myśl, że stare obejścia są remontowane starymi technikami np. kryte gontem.
Okolice wzniesienia Flasza.
Dochodzimy do wsi Jaszkowa obecnie należącej do Brunar. A wokół kwitnie wiosna. W centrum wsi cerkiew z XVIII wieku, przebudowana w 1831 roku. To greckokatolicka trójdzielna cerkiew łemkowska.
Po wysiedleniach akcji Wisła świątynię przejął i tym sposobem ocalił przed zniszczeniem kościół katolicki. Wnętrze zachwyca pięknym barokowym ikonostasem z XVIII w. Patronem świątyni jest św. Michał Archanioł obecny na ikonie chramowej czyli umieszczonej najbardziej na prawo z czterech głównych ikon namiestnych.
O tym, że to świątynia greckokatolicka mogą też świadczyć piękne barokowe ołtarze boczne. W całej świątyni są polichromie z przełomu XVIII i XIX wieku. Cerkiew w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zainteresowanych odsyłam też na stronę gdzie można dokładniej zobaczyć wnętrze. http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=brunary-cerkiew-wnetrze-hdr&lang=p&t=32 Kolejna wieś - Śnietnica i kolejna cerkiew. To pochodząca z 1755 roku greckokatolicka świątynia pod wezwaniem św. Dymitra (Demetriusza). Także tu zachował się kompletny XVIII wieczny ikonostas.
Cerkiew służy wiernym obrządku greckokatolickiego. Ołtarz znajdujący się za ikonostasem. Na ścianach polichromie. Wyraźnie widoczna granica gdzie starczyło pieniędzy na jej renowację a która część na nią czeka.
W drodze do kolejnej wsi kapliczka poświęcona św. Hubertowi. Tutejsze budynki - chyże  mieściły pod jednym dachem część mieszkalną, gospodarczą i magazynową. (ludzie i zwierzęta żyli pod jednym dachem choć w różnych częściach budynku, a było też miejsce na stodołę). Czarna - kolejna cerkiew wg tradycji zbudowana w 1764 roku. To cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Dymitra. Obecnie świątynia jest użytkowana przez katolików.
Wewnątrz barokowy ikonostas z XVIII w. Dla zainteresowanych strona z wnętrzem http://panoramy.zbooy.pl/360/show.html?max=1&p=czarna-cerkiew-wnetrze-hdr&lang=p&t=32 Kapliczka w sąsiedztwie cerkwi. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. III
1pix użytkownik hardin77 odległość 2 km 1pix
W poszukiwaniu kolorów wiosny 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Dawne cerkwie łemkowskie
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 4 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. I
1pix użytkownik hardin77 odległość 5 km 1pix
PIENINY
1pix użytkownik mereks odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 30.08.2016 12:50

Cudownie piękna wiosna na 14 :-) Jeszcze tylko jakieś 8 miesięcy i znów będzie można się cieszyć żółcią, bielą, różem i soczystą zielenią, a to wszystko podbite przez błękit nieba :-)
Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem obejrzałam wnętrza cerkwi, tym bardziej że na żywo - jeszcze w żadnej nie byłam.
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 28.08.2016 15:59

Dziękuję za wszystkie odwiedziny i komentarze.
Beskid Niski to chyba w tej chwili najdziksze polskie góry a jednocześnie są one pełne zabytków i pamiątek przeszłości. To wspaniałe połączenie.
Byłoby miło gdyby moje galerie choć trochę zachęciły do ich odwiedzenia.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 28.08.2016 15:56

Popekpawel rzeczywiście mi to umknęło. Dziękuję.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 27.08.2016 08:21

Zapomniałeś napisać, że kolejna wieś po Brunarach to Śnietnica :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 26.08.2016 22:24

Bardzo przyjemna majowa wycieczka. Nigdy nie byłem w Beskidzie Niskim, więc tym bardziej chętnie obejrzałem Twoją relację

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3420) dodano 26.08.2016 21:39

Świetnie oddałeś klimat podkarpackich wiosek. Szacun za taką galerię.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 26.08.2016 16:25

Też mi się bardzo podobało. Zarówno piękne okolice, jak i te cerkiewki... Pozdrawiam. :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.08.2016 11:34

Piękne krajobrazy... aż się rozmarzyłam :)
Beskid Niski jest trochę niedoceniany przez turystów, a niesłusznie, ponieważ kryje w sobie wiele cennych zabytkowych obiektów i niezwykle malowniczych widoków.
Bardzo mi się podobało :)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!