m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Aby pójść brzegiem rzeki najpierw trzeba zaparkować autko w miarę bezpiecznie dla innych użytkowników dróg, a to nie jest proste. Drożyny leśne przyklejone do skał są wąskie. Tam gdzie szerzej las chciwie zarasta płaską przestrzeń odpoczywając od skośnych stromizn. Ok. czołg zaparkowany... teraz trzeba zejść do brzegu wbijając pazury w skały, szukać na wyczucie oparcia dla czubków stóp ... Tylko kilka km takiej wędrówki, to wyprawa, a my dziś ambitnie postanowiliśmy zrobić ich kilkanaście i tylko w jedną stronę :) Trzeba było też wziąć pod uwagę powrót, a tu Tag co metr roztaczał przed nami swoje uroki. Umowna trasa brzegiem, bo o jakimś szlaku nie ma mowy jest zróżnicowana, nie jest możliwe przedzieranie się non stop tuż przy  linii brzegu... ... niekiedy skały schodzą pionowo do wód rzeki i trzeba się wspinać aby je ominąć, poszukać miejsca mniej nachylonego i tam gdzie można się czegoś przytrzymać...
za to pokonywanie tych trudności odpłaca nam widokami, których z wytyczonych i łatwiejszych szlaków nie zobaczymy.... dlatego wybraliśmy naszą umowną trasę , na mapach jej nie ma :) nie było czasu na foty makro, kilka starałem się ustrzelić, bo bogactwo przyrody przy samej linii brzegu eksploduje różnymi i mało mi znanymi gatunkami kwiatów, ilością przeróżnych owadów, motyli, ważek, muszek, komarów i innych bzyków... Rzeka kusi urodą ale jakby broni się przed piechurem... powalonymi drzewami, ostrym jak brzytwa sitowiem, czasem mokradłem nie do przejścia... ... wtedy trzeba się wycofać i ominąć takie miejsca... ...i wtedy znowu rzeka zagradza drogę np. roślinnością kolczastą, rozlewiskiem dopływu, osypującym się urwiskiem lub ostrymi skałkami ... po drodze odkrywamy ślady po dawnych szlakach między osadami, które pochłonął las, a ruinki mostów wskazują kierunki ich biegu.
Ktoś spyta po co poleźliśmy tym brzegiem skoro tak trudno ? Pierwsze to kusiły nas widoki. Z góry kaniony są piękne i panoramy też, w dole przy brzegu mało kiedy je widać przysłonięte roślinnością ale wreszcie widać rzekę :) ... detale, motyle i to o czym poprzednio wspominałem ale nie tylko te detale nas tu zwabiły :) chcieliśmy poszukać miejsca do nurkowania ... Górny bieg rzeki Tag zaskakuje zróżnicowaną głębokością... są wypłycenia gdzie woda sięga do połowy łydki ale też wiele miejsc zaskakująco głębokich nawet 6 do 9m !
Idąc ..., a raczej przedzierając się brzegiem kilometrami nie spotkamy człowieka ...ale... są plaże gdzie z pobliskich wiosek ludzie dojeżdżają samochodami i korzystają z ochłody i kąpieli w upalne dni... mijają plażę pełną wrzasków i śmiechu znowu jest się sam na sam z naturą przez kilometry... Przełomy i wodospady (ktróe jeszcze pokażę w osobnej galerii), to następny temat jaki nas w tej wędrówce interesował ... Porzucone i opuszczone zapory... stare hydrobudowy też ciekawostka warta oglądnięcia :) Oprócz uroku rzeka Tag w górnym trudno dostępnym biegu odkrywa przed nami swoje tajemnice, zapomniane życie ...
No ! To się nagadałem, a tera resztę fot oglądajcie w milczeniu :))
c.d.n.

najbliższe galerie:

 
ALTO TAJO 10 - Peralejos de la Truchas
1pix użytkownik ak odległość 2 km 1pix
ALTO TAJO 8--fresh waterfall
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
ALTO TAJO 9--nad i pod wodą
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
ALTO TAJO 5-Z buta - kaniony, lasy i góry
1pix użytkownik ak odległość 8 km 1pix
ALTO TAJO 6-Poveda de la Sierra
1pix użytkownik ak odległość 9 km 1pix
Zamki - Castillo De Rochafrida
1pix użytkownik ak odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 13.07.2016 11:42

Lucy w dzień w kanionie pot płynie równolegle z rzeką :DD Nie trzeba się nawet zbytnio ruszać , wilgoć i 35 stopni robi swoje :)
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 13.07.2016 03:28

Mnie się tam b.podoba.I dla takich widoczków też bym poty wyciskała:)) Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 12.07.2016 09:30

@ nata14-Kolor wody zależy głównie od otoczenia i roślinności wodnej, rzeka Tag w tym biegu jest bardzo czysta i cholernie zimna.
Woda nadaje się do picia bez przegotowywania :)
Też pozdrawiam :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 11.07.2016 21:58

Piękna dzicz.Ależ szmaragdowa woda.:))
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!