m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Historia najnowsza odcisnęła bardzo mocne piętno na tym mieście i regionie wokół niego. (Odbudowana cerkiew św. Trójcy) Kilka tysięcy serbskich mieszkańców miasta zostało zamordowanych przez chorwackich ustaszy w czasie II wojny światowej. Serbowie z kolei w czasie wojny domowej w latach 90-tych XX wieku wymordowali podobną liczbę Bośniaków i Chorwatów, a resztę - ok.20 tysięcy - wygnali z miasta i regionu. Dziś w mieście pozostała ich garstka. Dość powiedzieć, że o ile w 1991 r. Serbowie stanowili niecałą połowę ludności miasta, dziś stanowią ok.95%. Podobnie jest w całym regionie Banja Luki, w całej Republice Serbskiej, jednej z dwóch autonomicznych republik, z których składa się państwo Bośnia i Hercegowina.
Miasto nie jest wielkie, a zabytków jest jeszcze mniej, choćby dlatego, iż Serbowie wyburzyli w czasie wojny domowej wszystkie 16 meczetów, znajdujących się w Banja Luce. Większość z nich była zabytkowa. Pałac Republiki Serbskiej Pałac Republiki Serbskiej Prawosławny Sobór Chrystusa Zbawiciela-to bardzo świeża budowla, której budowę rozpoczęto w 1993 r., więc jeszcze w trakcie wojny domowej w byłej Jugosławii. Sobór stoi na miejscu uprzednio tu stojącej cerkwi św.Trójcy, która została uszkodzona podczas hitlerowskich nalotów w czasie II wojny światowej i decyzją okupantów - chorwackich ustaszy - przeznaczona do wyburzenia.  Pozostałości zburzonej cerkwi św.Trójcy
Historyczny meczet Ferhadija, wybudowany w tym miejscu pierwotnie w 1579 r., jeden z najlepszych przykładów architektury islamskiej w całej Bośni i Hercegowinie. Meczet został rozmyślnie zburzony przez Serbów w czasie wojny domowej (pomimo tego, iż był chroniony przez UNESCO) wraz ze wszystkimi innymi meczetami w mieście. Obecnie jest wciąż odbudowywany (w dużej części z oryginalnych materiałów), choć z niesamowitymi wręcz oporami ze strony prawosławnych Serbów. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku w środku cywilizowanej Europy nie ma już miejsca na nienawiść religijną.  Ale o tym, jak napięte nadal są stosunki wewnętrzne w Bośni niech zaświadczy historia próby wmurowania kamienia węgielnego pod odbudowywany meczet Ferhadija w Banja Luce w 2001 roku. Ceremonia wzbudziła ogromne zamieszki w mieście, podczas których kilkuset muzułmanów musiało bronić się przez kilkoma tysiącami Serbów, próbujących nie dopuścić do uroczystości. Wynik był tragiczny, wiele osób zostało rannych, a jedna osoba w wyniku doznanych obrażeń zmarła.
Na placu Krajiny stoi niepozorny „krzywy” zegar, upamiętniający kolejną wielką tragedię miasta Banja Luki z historii najnowszej, tym razem nie związaną z żadną wojną. Zegar jest specyficzny, bowiem „nie chodzi”. Na stałe ustawiony jest na godzinę 9:11, a na blacie zegara dodatkowo wypisana jest data 27.X.1969. Zegar ten upamiętnia tragiczne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Banja Lukę właśnie 27 października 1969 r. o godzinie 9:11. W wyniku wstrząsów o sile ponad 6 stopni w skali Richtera, zniszczone zostało ok.80% zabudowy miasta (15 osób zginęło, 1000 osób rannych). Nad rzeką Vrbas stoi najstarsza budowla Banja Luki - twierdza Kastel. Pierwsze ślady zabudowań w tym miejscu wskazują na czasy rzymskie i II wiek naszej ery. Znaleziono także ślady osady słowiańskiej z okresu VIII - XII wieku.
Właściwa twierdza zaczęła powstawać prawdopodobnie pod koniec XVI wieku.  Dziś trwa jej renowacja wewnątrz, przez co część jest niedostępna dla turystów i ogrodzona. Wstęp na teren twierdzy jest bezpłatny. Grób Safikady, legendarnej muzułmańskiej dziewczyny z Banja Luki, zakochanej w austriackim żołnierzu, stacjonującym w twierdzy Kastel, która po tym, jak jej ukochany zginął w bitwie, poszła pod twierdzę w czasie uroczystych wystrzałów armatnich i rzuciła się przed jedno z dział, ginąc od postrzału.  Wedle legendy pochowana została w miejscu gdzie dziś stoi pamiątkowa tablica ku jej czci. Młodzi zakochani wciąż palą tu świece, chcąc pokazać swe uczucia do siebie. Rzeka Vrbas przepływająca obok murów twierdzy.
Na terenie twierdzy rokrocznie odbywa się festiwal folklorystyczny. Byłam tam służbowo. Bo ja czasem sobie podśpiewuję i w porywach tupię nogą - na ludowo :) A było na co popatrzeć i czego posłuchać. I coś dla ciała :) Ćevapi można skosztować w wielu lokalach. Dla mnie pycha :)

najbliższe galerie:

 
BiH - Banja Luka
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
BiH - Jajce cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 48 km 1pix
Bałkańska Wiosna (19)  Jajce
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 49 km 1pix
BiH - Jajce cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 49 km 1pix
 Królewskie Jajce - BiH
1pix użytkownik imod odległość 49 km 1pix
Street photo
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 51 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 30.03.2017 07:46

Nola, oczywiście, że warto - choćby na chwilę. Być może ja nie "poczułam" tego miasta, bo byłam tam w innym celu i nie mogłam się skupić na jego duszy.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6849) dodano 12.09.2016 09:57

Fakt, może nie ma jakis super zabytków, ale myślę, że warto tam zajrzeć po drodze;) A na takim festiwalu na pewno fajnie być, miałam okazję na festiwalu folklorystycznym być w Ohrydzie w ubiegłym roku:)
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 09.09.2016 22:55

Do takich miejsc też warto zaglądać, może nie są one "turystycznie uprzemysłowione", ale zawsze coś ciekawego można zobaczyć i się dowiedzieć ..., historia zakochanej dziewczyny niesamowita ..., pozdrawiam:)

maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 09.09.2016 20:43

Galerii z Banja Luki na tym portalu jeszcze nie było i dlatego zdecydowałam się zamieścić trochę zdjęć. Nie sądzę, by był to cel turystycznych wypraw, jednak po drodze zawsze można zahaczyć o to miasto.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 09.09.2016 15:23

Fajna twierdza. Generalnie ciekawy spacer.
Mimo że miasto, jak wnioskuję z Twojego opisu, jakoś specjalnie nie urzeka na tyle, że szczęka opada, to kilka ciekawych i interesujących miejsc znaleźć tam można.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!