m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Piereszą Parafię erygował 10.07.1448 r. Biskup płocki Paweł Giżycki a uposażył Ojciec Rafał - Opat Klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich z Czerwińska. Oni też sprawowali opiekę duszpasterską w parafii do 1796 r. Na zdj świątynia z 1908 r. wg projektu warszawskiego inżyniera Ludwika Dziekońskiego.  Po tym roku pracują tu księża diecezjalni, najpierw Diecezji Płockiej a od 28.X. 1925 r. Diecezji Łomżyńskiej. Na zdj. Nawa główna i ołtarz pw. Przemienienia Pańskiego W ostatnim czasie w Kościele wykonano dwanaście witraży, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia z życia i posługi PRYMASA TYSIĄCLECIA Ołtarz główny pw. Przemienienia Pańskiego Witraże przedstawiają  tematy: Wszystko zaczęło się w Zuzeli - 03.08.1901r., Kapłaństwo, Biskup Lubelski, Arcybiskup Metropolita Gniezna i Warszawy Prymas Polski, Kardynał Kościoła Katolickiego, Uwięzienie, Śluby Jasnogórskie, Wielka Nowenna i rozpoczęcie nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Sobór Watykański II, Polak na Stolicy Piotrowej, Pierwsza Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny, Wniebowstąpienie Pańskie - 28.05.1981r. W kościele w ołtarzu bocznym jest Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony.
 w sobotę 2 sierpnia 2014 r. podczas uroczystej celebry zostało  poświęconych 12 witraży symbolicznie upamiętniających „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości”. Kościół neogotycki  trzy nawowy wzniesiony w latach 1908-1913.W roku 1944 kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Odbudowany w kilku etapach do 1967 r.    Na zdj. Nawa boczna  str.lewa. Witraż w oknie świątyni przedstawiający Rodzinę Wyszyńskich. Tablica pamiątkowa. Kś. Prymas Wyszyński oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony.
..Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich wśród których żyłem (kard. S. Wyszyński). Oto kilka witraży.
Na zdj. Obecny kościół neogotycki wzniesiony w latach 1908-1913.  Przejeżdżając przez Zuzelę, nie sposób nie zatrzymać się przy małym drewnianym, niepozornym budynku. To w nim mieści się Muzeum poświęcone pamięci lat dziecięcych Prymasa Tysiąclecia. Na zdj. Jak można wywnioskować z wystroju wnętrza, w domu Wyszyńskich przez pierwsze dziewięć lat życia późniejszego kardynała dwie wartości były szczególnie ważne i żywe - patriotyzm i religijność. W takim duchu Julianna i Stanisław Wyszyńscy wychowali swoje dzieci. Stół, krzesła, łóżka, szafa, kołyska - wystrój wnętrza izb muzeum uświadamia też, że było to zwykłe, wiejskie, dwuizbowe mieszkanie.
Przy jednej ścianie ustawiono fisharmonię, instrument świadczący o zawodzie ojca Stefana - organisty w miejscowym kościele. Obrazy trzech wizerunków Matki Bożej - Częstochowskiej, Ostrobramskiej i Nieustającej Pomocy, a także ołtarzyk to widoczny znak religijności rodziny, a także miejsca, w których wszyscy wspólnie się modlili. Obrazy trzech wizerunków Matki Bożej - Częstochowskiej, Ostrobramskiej i Nieustającej Pomocy, a także ołtarzyk to widoczny znak religijności rodziny, a także miejsca, w których wszyscy wspólnie się modlili. Ważne miejsce w domu Wyszyńskich zajmowała biblioteczka z najwybitniejszymi dziełami polskimi, z których dzieci uczyły się prawdziwego, głębokiego patriotyzmu.   Młody Stefan od swoich rodziców przejął więc nie tylko wiarę i religijność, ale i umiłowanie Ojczyzny.
 Na powyższych zdj. eksponaty muzealne. Herb rodu Wyszyńskich.
W muzeum widoczne są też ślady świadczące o ówczesnej sytuacji Polski - w izbie lekcyjnej na ścianach widać portrety cara Mikołaja II i jego żony, a także godło imperium rosyjskiego - dwugłowy orzeł. To symbole świadczące, że Zuzela znajdowała się w tych latach pod zaborem rosyjskim. Szkoła z małej miejscowości będącej pod panowaniem rosyjskiego zaborcy została w pamięci Kardynała Wyszyńskiego na zawsze. Powyższe treści zapożyczone  z strony: http://parafiazuzela.eu/index.php/zachecamy-do-lektury/21-zuzela-zwykle-miejsce-niezwykly-czlowiek-zuzela-prymasem-slynaca
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Treblinka - hitlerowski obóz zagłady.
1pix użytkownik wmp57 odległość 14 km 1pix
Ciechanowiec- Muzeum Rolnictwa
1pix użytkownik dispar odległość 17 km 1pix
Ciechanowiec - Muzem Rolnictwa
1pix użytkownik wmp57 odległość 18 km 1pix
Brok - miasto, nie piwo; )
1pix użytkownik annuus80 odległość 25 km 1pix
Wspomnienie
1pix użytkownik wmp57 odległość 30 km 1pix
Rudka na Podlasiu
1pix użytkownik mocar odległość 33 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 08.08.2016 09:15

Lucy56 - Dzięki , mogło być o wiele ładniej ale pogoda była deszczowa a nawet ulewna , więc jest jak jest.
Przemyslaw - Dzięki za plus - wielki plus...:)
Pozdrawiam !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3077) dodano 08.08.2016 08:16

A ja jako Podlasianka tym bardziej mam na plusie😊.Swoją drogą ładnie pokazałeś Zuzelę.Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6248) dodano 07.08.2016 23:40

Chociażem poznańska pyra, to Podlasie u mnie zawsze na plusie. Wielkim plusie...;)
Pozdrawiam!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 07.08.2016 16:24

Gabi
Paweller75( - Dziękuje pięknie i pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7426) dodano 07.08.2016 00:35

Witraże przezacne ..., pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 07.08.2016 00:26

Dziękuje bardzo i miło mi z tego powodu.

Pozdrawiam serdecznie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 06.08.2016 23:44

Kiedyś przejeżdżałem przez Zuzelę, ale miałem okazję zobaczyć tylko kościół. Z dużą przyjemnością obejrzałem Twoją galerię, która w dużej mierze uzupełnia tamtą podróż. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!