m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Na terenie Parque Temático da Madeira w miejscowości Santana można między innymi obejrzeć charakterystyczne domy, o których wspominałem. ”Casinhas de Santana” były to głównie domy wiejskie, budowane przez rolników, osiedlających się na wyspie. Zbudowane z naturalnego kamienia i kryte strzechą ze słomy, służyły mieszkańcom przez wieki jako stajnie i mieszkania. Ich charakterystyczną cechą są z białe ściany, spadzisty dach, kryty słomianą strzechą, malowane czerwone drzwi i okna z niebieskim obramowaniem. Większość budynków, które przetrwały stanowi atrakcję turystyczną. Domy takie zapewniały stabilną temperaturę, a duży kąt nachylenia dachów sprawiał, że strzecha była nieprzepuszczalna. Domy posiadają poddasze, gdzie przechowywano produkty rolne (nasiona, mąkę) oraz część mieszkalną, zazwyczaj podzieloną na dwie izby przez ściankę działową. Poddasze było dostępne od wewnątrz domu, bądź z zewnątrz, przy użyciu drabiny. W zależności od pochyłości terenu, na którym zostały wzniesione, niektóre domy mają również piwnicę, znaną również jako loja. Znanych jest kilka typów tych domów, które różnią się nieco rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Na terenie parku w Santanie spotkaliśmy gołąbka, który raczył się pozostawionym przez kogoś piwkiem... Miejscowość Santana została założona w połowie XVI wieku przez osadników z okolic Bragi w regionie Minho w północnej Portugalii. Dlatego też, jej mieszkańcy nazywani są przez innych mieszkańców Madery Bragados. Parafia Santana została utworzona w dniu 2 czerwca 1564 roku, dekretem króla Sebastiana I (1554-1578) z dynastii Aviz. Na cześć patronki zbudowano w 1689 roku kościół, który przejął funkcje wcześniejszej, niewielkiej kaplicy. Na początku kolonizacji, okoliczne ziemie zostały rozdzielone między szlachtę i część mieszczan. Właściciele ziemscy mieli obowiązek budowania domów i podstawowych pomieszczeń gospodarczych dla napływających na ich teren osadników. Santana - wnętrze jednej z chat wiejskich, typowych dla regionu, które można oglądać w Parque Temático da Madeira. Santana została siedzibą gminy w 1832 roku, zaś w roku 2000 uzyskała status miasta.
Kolejny z wiejskich budynków, zgromadzonych w Parque Temático da Madeira w Santanie. Santana - kobiety w strojach regionalnych. Parque Temático da Madeira w Santanie to również miejsce gdzie można pospacerować wśród licznych kwiatów i podzwrotnikowej roślinności.  Parque Temático da Madeira oprócz prezentowanych wiejskich domów i wyrobów miejscowego  rzemiosła obejmuje także cztery pawilony multimedialne. Są one poświęone następującym tematom: Odkrycie Wysp (Descoberta das Ilhas), Przyszłość Ziemi (Futuro da Terra), Fantastyczna podróż na Maderze (Viagem Fantástica na Madeira) oraz Świat wysp - wyspy świata (Um Mundo de Ilhas, as ilhas do Mundo). Santana - na terenie Parque Temático da Madeira. Ktoś zgubił kapelusz... Niestety, nie mój rozmiar. Santana - rzemieślnik wyplatający kosze.
Santana - kwiaty w parku. W czasie świąt kościelnych, wierni zarówno z tutejszej parafii, jak i z innych parafii gminy układają duże atrakcyjne dywany z kwiatów, które są święcone przez prowadzącego procesję proboszcza. Po procesji, wiele osób zbiera kwiaty, zwłaszcza kwiaty rozmarynu, które według tradycji mają je chronić i dawać szczęście. Santana - kwiaty w parku. W pobliżu położonej niedaleko Santany miejscowości Queimadas znajdziemy obszar lasu laurowego, uznanego przez UNESCO za światowe dziedzictwo przyrodnicze. Wart zobaczenia jest także ogród Roseiral da Quinta do Arco, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć jedną z największych kolekcji krzewów róży w Portugalii. Santana - jeden z mieszkańców Parque Temático da Madeira. Porto da Cruz jest niewielkim miasteczkiem położonym w pobliżu Santany i Machico, w północno-wschodniej części Madery. Liczy około 2,6 tys. mieszkańców. Na zdjęciu widoczne są pozostałości Forte Porto da Cruz. Fort został wzniesiony w 1708 roku na wzgórzu nad zatoką. W roku 1713 roku jego komendantem został mianowany João de Vasconcelos Uzel. W 1804 roku większą część fortyfikacji rozebrano. Porto da Cruz - na kamienistej plaży Alagoa (Praia da Alagoa). Porto da Cruz jest także miejscowością uczęszczaną przez surferów, którzy znajdują tu dobre warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Porto da Cruz - na plaży Alagoa. Pochodzenie nazwy miejscowości wiąże się z faktem ustawienia przez odkrywców krzyża w porcie, który miał ułatwić żeglarzom jego odnalezienie. W początkach osadnictwa, port służył do wyładowywania towarów, przeznaczonych dla osiedli w północno-wschodniej części Madery.
Porto da Cruz - na plaży Alagoa. Porto da Cruz - u stóp klifu Penha de Águia (Orlej Skały) na plaży Alagoa. Porto da Cruz - tego dnia odbywał się finałowy mecz o mistrzostwo Europy pomiędzy Francją i Portugalią. Samochody z flagami narodowymi były częstym widokiem. Porto da Cruz - jeszcze jeden samochód kibica. Kościół parafialny p.w. Matki Bożej z Guadalupe (Nossa Senhora de Guadalupe) w Porto da Cruz. Pierwotny kościół został zbudowany w 1574 roku, obecny pochodzi z lat 60. XX wieku. We wnętrzu zawiera on niektóre barokowe elementy dekoracyjne z dawnej świątyni, rozebranej w 1961 roku. Parafia Porto da Cruz została utworzona w dniu 26 września 1577 przez Jerónimo Barreto, w oparciu o dekret króla Sebastiana I, a jej Patronką została Matka Boża Litościwa (Nossa Senhora da Piedade), nieco później do wezwania dodano Tajemnicę Krzyża (Mistério da Vera Cruz). Obecnie Patronką parafii jest Matka Boża z Guadalupe (Nossa Senhora de Guadalupe). Od momentu powstania, parafia podlegała kapitanii Machico, ale w 1835 roku, została przyłączona do gminy Santana. W 1852 roku parafia powróciła do gminy Machico.
Głównym zajęciem pierwszych osadników była uprawa i zbiór trzciny cukrowej. W 1858 roku zbudowano destylarnię, wytwarzającą brandy z uprawianej w tej okolicy amerykańskiej odmiany winogron. Z uprawianej tu trzciny cukrowej wytwarzany jest także rum. W miasteczku od 1927 roku działa też fabryka, produkująca z trzciny cukier i melasę. Porto da Cruz słynie również z czerwonego wytrawnego wina, wytwarzanego ze wspomnianych wyżej winogron i znanego jako vinho seco americano. Corocznie, zwykle we wrześniu, w miasteczku odbywa się Święto Wina (Festa do Vinho). Porto da Cruz - na nadmorskiej promenadzie. Porto da Cruz - na brzegu morza. W pobliżu Porto da Cruz wznoszą się góry Paul da Serra ze szczytami: Pico da Suna (1040 m), Pico do Larano (765 m) Pico da Maiata (766 metrów) oraz - Penha de Águia (580 m), opadająca stromym, spektakularnym klifem wprost do oceanu i oddzielająca Porto da Cruz od miejscowości Faial. Porto da Cruz - jaszczurek na Maderze jest w bród. Porto da Cruz - nadmorskie klify.
Porto da Cruz - jedna z plaż. Są one, niestety, kamieniste i nie mogą się równać z tymi znad naszego (zimnego) morza. Porto da Cruz - na brzegu morza. Porto da Cruz - na brzegu morza. Porto da Cruz - na brzegu morza. W 1996 roku miejscowość Porto da Cruz uzyskała status miasta. Na widocznej na zdjęciu nadmorskiej promenadzie ulokowały się hoteliki, pensjonaty oraz kilka restauracji, serwujących pyszne i świeże ryby i owoce morza. Warto może wspomnieć, że z Porto da Cruz pochodził Caetano Alberto Soares (1790-1867) ksiądz, adwokat,  pisarz i poeta pracujący w Brazylii.
Porto da Cruz - piękne plumerie, kwitnące na skwerze przed miejscowym kościołem. Porto da Cruz - piękne plumerie, kwitnące na skwerze przed miejscowym kościołem.

najbliższe galerie:

 
MADERA lewada Caldeirã o Verde
1pix użytkownik gregy odległość 3 km 1pix
Madera - Pico Ruivo
1pix użytkownik andred odległość 6 km 1pix
PORTUGALIA-Madera,  szlakiem na dach wyspy
1pix użytkownik klavertjevier odległość 7 km 1pix
Trochę zimy na Maderze
1pix użytkownik czupur odległość 8 km 1pix
MADERA - lewada do Furado
1pix użytkownik gregy odległość 8 km 1pix
 MADEIRA - PICO RUIVO
1pix użytkownik przemyslaw odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
gosia5885 użytkownik gosia5885(wpisów:39) dodano 05.09.2019 00:01

Świetnie w galerii. Pozdrowionka

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.01.2017 00:07

może kiedyś, nawet przewodnik oglądałem jakiś czas temu w sklepie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 14.01.2017 23:55

Ja byłem tylko na jednej wyspie - Sao Miguel, ale bardzo mi się podobała. A z relacji innych wiem, że i pozostałe wyspy Azorów są też fajne. Dużą zaletą Azorów jest to, że nie ma tam takich tłumów jak w innych miejscach Portugalii. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.01.2017 00:29

Na Azorach nie byłem, to wierzę Ci na słowo

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 14.01.2017 00:07

Wiem, Sławku. Oglądałem Twoje prezentacje Madery jeszcze na "Kolumberze". Zgadzam się, że jest piękna. Ale według mnie - dorównują jej również Azory. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.01.2017 00:17

Madera jest piękna, byliśmy tam 2 razy, ale zawsze jestem gotów tam lecieć ponownie.Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.10.2016 18:44

Dzika północ Madery, zachwyca.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 07.09.2016 23:04

Barracuda77 - to prawda, ale takie widoki na Maderze to norma. Pozdrawiam. :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 01.09.2016 23:18

Wybrzeże Porto da Cruz wygląda imponująco;)
Pozdrawiam Aga:)))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 30.08.2016 23:28

Charlie - takie kapelusze noszą np. panowie, obsługujący swojego rodzaju sanie-tobogan, którymi można zjechać z Monte do Livramento na przedmieściach Funchal (mam ich w ostatniej galerii z Madery), więc chyba jest to jakiś strój regionalny... Pozdrawiam.:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 30.08.2016 10:46

Fajne i ciekawe miejsce ten Parque Temático da Madeira. Rewelacyjne domki :-)
A kapelusz... czyżby był to niejaki symbol Madery ?
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 28.08.2016 23:44

AK - na Maderze jedynymi gadami, które spotkaliśmy były jaszczurki (zresztą bardzo płochliwe). Pozdrawiam. :)

Paweller75 - nie zaprzeczę, miło było. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 28.08.2016 23:03

Klify zarąbiste, aż miło było pewnie popatrzeć na nie na żywo? ..., pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 28.08.2016 16:28

Pięknie , a innych gadów na plaży nie było ? :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!