m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Pobyt na Pico do Arieiro dostarcza wielu wspaniałych doznań. Widoki ze szczytu naprawdę są przednie. Pico do Arieiro - widok w stronę Pico Ruivo. Szlak na Pico Ruivo jest bardzo spektakularny, choć nieco uciążliwy z racji licznych podejść i zejść. O jego popularności świadczy to, że w sezonie przemierza go ok. 1000 turystów dziennie. Oprócz tego, że Pico do Arieiro jest wzniesieniem popularnym i łatwym do osiągnięcia, jest to typowy szczyt Madery. Góra jest pochodzenia wulkanicznego, a wiele skał jest bardzo kruchych. Jednakże wśród rumoszu skalnego wznoszą się też solidne ściany bazaltowe. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - charakterystyczna kopuła stacji radarowej lotnictwa portugalskiego (Força Aérea Portuguesa), zbudowanej w 2011 roku i działającej w strukturach NATO. Została ona uruchomiona 9 maja 2013 roku. Jest to jedna z 4 takich instalacji w Portugalii. Lokalizacja pozostałych to: Serra de Monchique w Algarve (stacja nr 1), Serra do Pilar w Paços de Ferreira (stacja nr. 2) i Serra de Montejunto koło Lizbony (stacja nr. 3). Pico do Arieiro - turyści na punkcie widokowym w pobliżu stacji radarowej NATO.
Pico do Arieiro - pod szczytem. Na szczyt Pico do Arieiro prowadzą też dwie ciekawe trasy piesze. Pierwsza - z Achada Texeira, blisko Pico Ruivo, oraz druga - z Pico Alto w pobliżu Funchal, wiodąca przez Levada Barreiroi Parque Ecologico de Funchal. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu.
Pico do Arieiro - parking w pobliżu szczytu. Znajduje się tu także kawiarnia, restauracja, sanitariaty i sklepy z suwenirami. Pico do Arieiro - szosa prowadząca na szczyt góry. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu.
Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Widoczny jest początek szlaku, którym turyści podążają na najwyższe szczyty Madery - Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico das Torres (1852 m n.p.m.) . Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Tutejsze góry to raj dla piechurów. Pozornie są niedostępne i dzikie, można je jednak przemierzać dzięki sieci ścieżek, wytyczonych wzdłuż lewad - kanałów, które doprowadzają wodę z bardziej deszczowej północy na suche południe i nawadniają tarasowe pola. Ich łączna długość wynosi ponad 2.000 kilometrów. Pico do Arieiro - widoki ze szczytu. Droga z Pico do Arieiro do Curral das Freiras.
Droga z Pico do Arieiro do Curral das Freiras. Droga z Pico do Arieiro do Curral das Freiras. Droga z Pico do Arieiro do Curral das Freiras w pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado. Droga z Pico do Arieiro do Curral das Freiras w pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado. W pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado. Jest on jednym z najpiękniejszych miejsc na Maderze. Można podziwiać stąd wspaniały widok na okoliczne góry i miejscowość Curral das Freiras. W pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado.
W pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado. W pobliżu punktu widokowego Eira do Serrado. Położony na wysokości 1095 m n.p.m. punkt Eira do Serrado oferuje zapierające dech w piersiach widoki na położoną w górskiej kotlinie miejscowość Curral das Freiras. Widok Curral das Freiras z punktu widokowego Eira do Serrado. Innymi punktami widokowymi, z których można podziwiać Curral das Freiras są Jardim da Serra, Boca dos Namorados i Boca da Corrida. Widok Curral das Freiras z punktu widokowego Eira do Serrado. Widok z drogi do Curral das Freiras.
Widok z drogi do Curral das Freiras. Widok z drogi do Curral das Freiras. Widok z drogi do Curral das Freiras. Curral das Freiras jest miejscowością w gminie Câmara de Lobos, liczącą ok. 2 tys. mieszkańców. Żyją oni głównie z rolnictwa i turystyki. Miejscową specjalnością są kasztany, z których sporządza się wiele potraw, w tym słynną zupę i ciasta. Używa się ich także do produkcji likierów i nalewek. Corocznie w dniu 1 listopada odbywa się tu Święto Kasztanów (Festa da Castanha) z dużą ilością jedzenia, muzyki, tańca i oczywiście wina. Innymi cyklicznymi imprezami w Curral das Freiras są ”Semana do Turista” (Tydzień Turysty) i festiwal ”Cantar dos Reis” (Śpiew Królów). Curral das Freiras leży na dnie głębokiej doliny. To miejsce wygląda jak krater ogromnego wulkanu - otoczone wyniosłymi górami, jest prawie niewidoczne z zewnątrz, a w dawnych wiekach było praktycznie niedostępne. Nawet dziś, jedyny dostęp do miejscowości wiedzie przez długą krętą i wąską drogę. Ze względu na swoje położenie, Curral das Freiras ma bardzo gorący klimat latem i chłodne zimy. W początkowym okresie osadnictwa, z uwagi na trudny dostęp przybywali tu jedynie pasterze i byli lub zbiegli niewolnicy. W końcu XV wieku zbudowali oni kilka niewielkich domów. Osada była częścią dominium jednego z odkrywców Madery, João Gonçalvesa Zarco (~1390-1471), a około 1462 roku otrzymali ją z jego rąk João Ferreira i jego żona Branca Dias. Osadnicy ci przekazali w 1474 roku te ziemie swojej wnuczce Brance Teixeira, zaś w roku 1480 posiadłość kupił João Gonçalves da Câmara (?-1501), syn João Gonçalvesa Zarco (~1390-1471) i Constançy Rodrigues, który z kolei przekazał ją na rzecz Klasztoru św. Klary (Convento de Santa Clara), jako wiano swych córek Elviry i Joany, które żyły w klasztorze.
W początkowym okresie kolonizacji, osadę nazywano po prostu Curral lub Curral da Serra. Znana była ona ze swoich rozległych terenów, wykorzystywanych do wypasu bydła i małych stad owiec i kóz. Nazwa Curral das Freiras (zagroda zakonnic) przyjęła się, gdy ziemie stały się własnością klasztoru św. Klary (między rokiem 1492 i 1497). Inni uważają, że zmiana nazwy nastąpiła później - dopiero po 1566 roku, gdy zakonnice z klasztoru w Funchal schroniły się tu podczas ataku hugonockich piratów Pierre'a Bertranda de Montluc (~1539-1566) na miasto, przywożąc tu skarbiec klasztorny. Ziemie Curral das Freiras były częścią parafii Santo António da Serra, ale ze względu na ich izolację od siedziby parafii, w roku 1780 erygowano tu odrębną parafię, która 10 lat później, na mocy dekretu królowej Marii I (1734-1816) uzyskała pełną niezależność od Santo António. Kościół parafialny p.w. MB Wyzwolicielki (Igreja de Nossa Senhora do Livramento) oraz pobliskie stuletnie levady (Levada do Curral e Castelejo oraz Levada da Velha), doprowadzające wodę na pola stanowią jedyną zachowaną historyczną spuściznę Curral das Freiras. Curral das Freiras - przydomowy ogródek.

najbliższe galerie:

 
Madera,Portugalia
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
MADEIRA - ouro nas nuvens
1pix użytkownik przemyslaw odległość 2 km 1pix
Madera, Portugalia (IV)
1pix użytkownik voyager747 odległość 3 km 1pix
Madeira
1pix użytkownik michal_swidnica odległość 3 km 1pix
Madera - Pico Grande
1pix użytkownik andred odległość 3 km 1pix
Madeira - ciąg dalszy.
1pix użytkownik michal_swidnica odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.01.2017 00:05

od 2010 r. wszystkim polecam Maderę

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 14.01.2017 23:41

Voyager747 - Niewątpliwie, miejsce jest przepiękne, zgadzam się. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.01.2017 00:24

piękne miejsce, my musieliśmy parę razy tam wjeżdżać, żeby nie było chmur, chyba za czwartym się udało

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.10.2016 18:50

Dla mnie to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie.
Szkoda tylko, że choroba spłatała Wam figla.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 30.08.2016 23:38

Charlie - dziękuję. Kołderka z chmur jest zawsze fotogeniczna, to prawda. Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 30.08.2016 12:00

Widok na kołderkę z chmur na 26 - super :-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 28.08.2016 23:46

AK - dzięki. Jak mnie wsadzą, to liczę na paczki od "Obieżyświatów... Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 28.08.2016 16:31

Super fotki , a za dokładne lokalizacje radarów to Cię wsadzą ! :DDD

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 27.08.2016 21:22

Śnieżko, dziękuję i pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3478) dodano 26.08.2016 21:30

Ale fajna wyprawa! Super krajobrazy na Maderze. A widok ze zdjęcia 35 - WOW!
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!