m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Uliczka w Câmara de Lobos. Câmara de Lobos przez wielu uważana jest za jedną z najładniejszych miejscowości Madery. Położony w samym centrum Câmara de Lobos, kościół parafialny nosi imię św. Sebastiana. Kaplica pod wezwaniem tego świętego została zbudowana w 1426 roku na zlecenie księcia Henryka Żeglarza (1394-1460). Później, w XVII i XVIII wieku, wraz ze wzrostem liczby ludności, konieczna była jej rozbudowa, a ostatecznie - zastąpienie jej obecnym kościołem. Câmara de Lobos - malowidło w kruchcie kościoła parafialnego. Parafia Câmara de Lobos powstała około 1430 roku i jest jedną z najstarszych na Maderze. Pierwsza siedziba parafii znajdowała się w kaplicy p.w. Ducha Świętego, jak głosi wieść - ufundowanej przez João Gonçalvesa Zarco (~1390-1471). Później została przeniesiona do kościoła p.w. św. Sebastiana. Câmara de Lobos - wnętrze kościoła p.w. św. Sebastiana. Kościół ten został zbudowany w stylu barokowym. Posiada trzy nawy i bogato zdobiony, złocony ołtarz. W kaplicy Najświętszego Sakramentu znajduje się XVIII-wieczny zespół płytek azulejos. Na zewnątrz ustawiono kamienny herb rodowy João Gonçalvesa Zarco. Câmara de Lobos - w kościele parafialnym p.w. św. Sebastiana.
Câmara de Lobos - w kościele parafialnym p.w. św. Sebastiana. Câmara de Lobos - w kościele parafialnym p.w. św. Sebastiana. Uważa się, że współczesne miasto jest położone w pierwotnym punkcie lądowania portugalskiego odkrywcy João Gonçalvesa Zarco, któremu przypisuje się udział w odkryciu Madery. Gdy żeglarz wylądował w tym miejscu w 1419 roku, zauważył, że dwa wąskie klify tworzą tu amfiteatr osłaniający niewielką zatoczkę, która mogła stanowić naturalny port, chroniący statki przed atlantyckimi sztormami. Nieco później, Zarco i jego ludzie odkryli w pobliżu kolonię morskich fok, zwanych po portugalsku lobos-marinhos, co znalazło odbicie w nazwie założonej tu osady - Câmara de Lobos. Câmara de Lobos - oryginalna dekoracja jednej z ulic. Gmina Câmara de Lobos została utworzona na mocy dekretu ministerialnego w 1835 roku. Początkowo obejmowała ona parafie: Curral das Freiras, Estreito de Câmara de Lobos oraz Campanário. W roku 1914 Campanário zostało włączone do nowo utworzonej gminy Ribeira Brava, zaś w 1996 roku z miejscowości w położonej górskiej części parafii Estreito de Câmara de Lobos  utworzono nową parafię Jardim da Serra.  Câmara de Lobos - łodzie rybackie.
Câmara de Lobos. Nad zatoczką, w której mieści się rybacki port jest niewielka kamienista plaża z warsztatem szkutniczym i wyciągniętymi na brzeg łodziami rybaków. Câmara de Lobos - latarnia morska w pobliżu niewielkiego portu rybackiego. Câmara de Lobos - zatoczka i zakotwiczone w niej łodzie rybackie. Câmara de Lobos - łódki w porcie rybackim. Câmara de Lobos - port rybacki. Câmara de Lobos to malownicze miejsce z kolorowymi łodziami rybackimi, kotwiczącymi w osłoniętej zatoce lub wyciąganymi na szare, kamieniste plaże, ponad którymi wznoszą się jedne z najwyższych klifów w Europie. Te urocze widoki zainspirowały najsłynniejszego gościa Camara de Lobos, Winstona Churchilla (1874-1965), który przebywał tu w 1950 roku.
Câmara de Lobos. Po pobycie brytyjskiego polityka i laureata literackiego Nobla na wyspie pozostały m.in. namalowane przez niego pejzaże. Zazwyczaj przesiadywał na tarasie restauracji noszącej dziś nazwę Churchill's Place. Câmara de Lobos - ozdobne rośliny na ulicach miasta. Câmara de Lobos - przystrojona uliczka w centrum. Câmara de Lobos - dachy budynków miasteczka. Câmara de Lobos. Câmara de Lobos.
Câmara de Lobos. Tutejsi rybacy specjalizują się w nocnych połowach pałaszy czarnych (aphanopus carbo), które wypływają wówczas  bliżej powierzchni (na głębokość ok. 100 m), podczas gdy dzień spędzają na dużych głębokościach (ok. 1500 m), dlatego też  w ciągu dnia możemy oglądać łodzie rybackie kotwiczące w zatoce lub wyciągnięte na brzeg. Câmara de Lobos Câmara de Lobos - jeden z urokliwych zakątków miasteczka. W okolicach miasta uprawiane są banany, winorośl i wiśnie. Camara de Lobos słynie również z poncha, napoju będącego mieszanką soku z cytryny, miodu i spirytusu pędzonego z trzciny cukrowej, którego można skosztować w wielu lokalnych tawernach. Câmara de Lobos uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych miejscowości na całej Maderze. Rzeczywiście, z górującym nad nią klifem Cabo Girão (widocznym na zdjęciu) wygląda niesamowicie. Zapewne właśnie dlatego lubił rozstawiać tutaj swoje sztalugi Winston Churchill. Câmara de Lobos - widok miasta z drogi na Cabo Girão.
Câmara de Lobos - widok miasta z drogi na Cabo Girão. W okolicach Câmara de Lobos - widok z drogi na Cabo Girão. Câmara de Lobos - widok miasta z drogi na Cabo Girão. W okolicach Câmara de Lobos - widok z drogi na Cabo Girão. Câmara de Lobos - widok z drogi na Cabo Girão. Cabo Girão - przy wejściu na taras widokowy.
Cabo Girão jest wyniosłym klifem nadmorskim znajdującym się niedaleko Câmara de Lobos. Jest to popularny punkt widokowy, zwłaszcza po wybudowaniu platformy ze szklaną podłogą w październiku 2012 roku. Mający kształt rombu klif wznosi się na wysokość od 560 metrów do 589 metrów nad poziom morza. Cabo Girão leży pomiędzy dwiema dolinami rzek, które wpływają do Oceanu Atlantyckiego. Cabo Girão jest najwyższym przylądkiem w Europie, który słynie z zawieszonej nad przepaścią przeszklonej platformy widokowej, z której można podziwiać małe pola  uprawne u podnóża urwiska, a także wspaniałą panoramę widoki oceanu, Câmara de Lobos i Funchal. Jest to też wspaniałe miejsce do uprawiania paralotniarstwa i ekstremalnych skoków (base jumpingu). Ponieważ Cabo Girão jest jednym z najwyższych nadmorskich klifów na świecie, widoki z przeszklonej platformy naprawdę zapierają dech. Są one naprawdę niesamowite. Oprócz wspomnianej platformy widokowej, na przylądku znajdują się wieże przekaźnikowe, a także kaplica p.w. MB Fatimskiej (Capela de  Nossa Senhora da Fátima), zbudowana w 1974  roku na miejscu mniejszej kaplicy z 1931 roku. Kaplica jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wyspie. W pobliżu punktu widokowego znajdują się też sklepy z pamiątkami i kawiarnia. Cabo Girão. Cabo Girão. Część platformy widokowej wykonano ze szkła i to, co widać pod stopami, robi największe wrażenie: kilkaset metrów w dół wzburzone fale Atlantyku rozbijają się o skały.
Cabo Girão. U podnóża klifu, na skrawku ziemi między skałami a wodą znajdują się winnice. Jeszcze do niedawna ich właściciele mogli się tu dostać tylko łodzią, dziś mają do dyspozycji kolejkę linową. Jazda nią to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach. Wagoniki wznoszą się i zjeżdżają niemal pionowo. Cabo Girão. Cabo Girão. Spojrzenie na Câmara de Lobos z punktu widokowego na Cabo Girão. W drodze z Cabo Girão do Câmara de Lobos mija się plantacje bananów. Cabo Girão - ponieważ wypożyczony samochód (Fiat Brava) kiepsko sprawował się na stromych podjazdach, podróż na przylądek odbyliśmy takim wehikułem.

najbliższe galerie:

 
Madera - Z Funchal do Porto Moniz południowym wybrzerzem
1pix użytkownik agnieszka odległość 2 km 1pix
Madera - CABO GIRAO
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Madeira
1pix użytkownik michal_swidnica odległość 4 km 1pix
Madera cz. IV
1pix użytkownik aiarenowe-opowiesci odległość 4 km 1pix
 Madeira - a pérola do Atlântico (6)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix
MADEIRA - czy tu mieszka Pani Wiosna?
1pix użytkownik przemyslaw odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 08.09.2017 23:49

Tak wiem, oglądałem już sporo fotek.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 08.09.2017 23:35

Zgadzam się, Madera jest piękna. Ale namawiam Cię na Azory (lata tam z Lizbony m.i. Ryanair). Są nie mniej piękne, a mniej "zadeptane". Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 08.09.2017 13:28

same znajome miejsca, Madera jest piękna

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 30.08.2016 23:41

Charlie - W każdym razie mnie się bardzo tam podobało, ale nie jest to miejsce dla ludzi cierpiących na lęk przestrzeni... Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 30.08.2016 13:10

Klif na 29 bez dwóch zdań, prezentuje się dostojnie i wybitnie malowniczo.
A spoglądanie w dół, na morze, na żywo... to z pewnością musi być niezapomniany widok :-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 28.08.2016 23:49

Barbara_31 - Madera jest piękna, ale trochę "zadeptana" przez turystów. Bardziej do gustu przypadły mi spokojniejsze i równie piękne Azory. Pozdrawiam. :)

AK - wypada się tylko zgodzić. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 28.08.2016 16:33

Rzeczywiście bardzo malownicza miejscowość :)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 27.08.2016 19:33

Jakże Ci zazdroszczę tej Madery😉 Piękne miejsce pokazales. Już zaglądam do pozostałych galerii.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!