m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W poprzedniej galerii z Funchal obiecałem, że opowiem nieco o historii miasta. A liczy ona już niemal 600 lat. Funchal został bowiem założony w 1421 roku przez jednego z odkrywców Madery João Gonçalvesa Zarco (~1390-1471). W połowie XV wieku komendantem osady był jego siostrzeniec, również żeglarz i odkrywca - Álvaro Fernandes. Wówczas to, latach 1452-1454 zbudowano tu pierwszą latarnię morską. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Funchal stał się ważnym portem morskim, a żyzne gleby w jego okolicy przyciągały nowych osadników. W II połowie XV wieku w okolicach Funchal, od Machico do Fajã da Ovelha, rozwinęła się uprawa trzciny cukrowej, a sam Funchal stał się najważniejszym ośrodkiem produkcji cukru. Pod koniec wieku ówczesny książę Viseu i Beja, Manuel przyczynił się do rozwoju Funchal i wzrostu jego znaczenia. Nakazał on budowę gmachów miejscowej administracji - Paços do Concelho i Paços dos Tabeliães, ukończoną w 1491 roku. W roku 1493 rozpoczął także budowę kościoła, który w roku 1514 zyskał rangę katedry nakazał także budowę szpitala i domu celnego. W roku 1508 roku, już jako król Manuel I Szczęśliwy (1469-1521), nadał osadzie prawa miejskie. Jednym z pierwszych osadników był Krzysztof Kolumb (1451-1506), ale później na wyspie osiedlało się wielu kupców, w tym: João d'Esmenaut (João Esmeraldo) z Pikardii, rodziny Lomelino z Genui, Mondragão z rejonu Zatoki Biskajskiej, Acciauoli z Florencji, Bettencourtowie z Francji, Lemilhana Berenguer z Walencji i wielu innych. W XVI wieku, Funchal stał się ważnym przystankiem dla statków podróżujących do Indii i Nowego Świata. Funchal był w szczególności narażony na ataki kaprów i piratów. We wrześniu 1566 roku, francuscy korsarze w liczbie 1200 mężczyzn wyruszyli z Bordeaux pod dowództwem Pierre'a Bertranda de Montluc (1539-1566). Po dotarciu na archipelag splądrowali oni Porto Santo. Gdy wiadomość o tym dotarła do Machico i Santa Cruz mieszkańcy uzbroili się by odeprzeć atak. W Funchal, ówczesny gubernator Francisco de Sales Gonçalves Zarco da Câmara nie podjął żadnych działań.
Tymczasem korsarska armada zakotwiczyła na plaży Formosa, a kontyngent 800 mężczyzn pomaszerował w kierunku miasta w trzech kolumnach, nie napotykając żadnego oporu aż do głównego mostu w São Paulo. Dopiero tu opór stawiły im siły z niewielkiego fortu oraz franciszkańscy zakonnicy, ale opór ten nie był skuteczny. Miasto zostało zdobyte i przez 15 dni było sceną rabunków i gwałtów. W następnym roku, architekt wojskowy Mateus Fernandes III został wysłany do Funchal, aby całkowicie przebudować system obronny miasta. Dowodem prac wykonanych przez tego architekta jest Mapa de Mateus Fernandes, wydana w 1573 roku, uważana za najstarszy plan Funchal i pokazująca główne fortyfikacje miasta. W XVII wieku rozwój Madery i Funchal wiązał się, w dużej mierze, z uprawą winorośli i produkcją wina, która pojawiła się na wyspie już we wczesnym okresie osadnictwa, wspierana przez księcia Henryka Żeglarza (1394-1460). Około roku 1455, wenecki żeglarz Alvise (Luís) de Cadamosto (~ 1432-1483) przebywając na Maderze zwrócił uwagę na wysoką jakość tutejszych win, głównie z pochodzącego z Krety szczepu malvasia. O winach tych wspominał także w swoich sztukach William Shakespeare (1564-1616). Uprawa winorośli rozwinęła się na Maderze, gdy uprawa trzciny cukrowej i produkcja cukru napotkała silną konkurencję w postaci taniego importu z Nowego Świata i Afryki. Do rozwoju winiarstwa w XVII wieku przyczyniły się także traktaty handlowe, zawarte przez Portugalię z Anglią. Wielu winiarzy z Anglii przeniosło się wówczas na Maderę, zakładając winnice i wprowadzając zmiany w handlu i gospodarce. Przyspieszeniu uległ proces urbanizacji. Powstały nowe gmachy i dzielnice miasta, zasiedlane przez nową klasę kupiecką. W XVII i XVIII wieku powstało w Funchal wiele nowych trzypiętrowych domów kupieckich, mieszczących także pomieszczenia gospodarcze, piwnice do przechowywania wina, a w niektórych przypadkach również wieżę do obserwacji portu i monitorowania załadunku. Wielu gubernatorów wyspy oraz klasztorów uczestniczyło w uprawie winorośli i handlu  winem. Companhia de Jesus rozbudowała rozległą posiadłość Campanário, która rozciągała się od miasta do Fajã dos Padres do jednej z najlepiej prosperujących winnic na wyspie, podczas gdy zakonnice z Santa Clara, do których należały duże obszary ziemi, zajęły się także działalnością w sektorze winiarstwa i przemysłu, finansując rejsy statków, eksportujących wina do Brazylii i wymieniając je na cukier, potrzebny do wyrabianych przez nie słodyczy.
Jednakże, epidemie chorób winorośli, które dotknęły Maderę w XIX wieku spowodowały kryzys branży winnej, zmuszając niektórych przedsiębiorców do powrotu do uprawy trzciny cukrowej. Jednocześnie, wielu właścicieli ziemskich próbowało wprowadzić nowe, bardziej odporne, choć gorsze szczepy winogron, w celu ratowania biznesu. W końcu XIX wieku na Maderze i w Funchal zaczął rozwijać się nowy biznes - turystyka. Jak pisałem wcześniej, Funchal odwiedzało wielu notabli, wśród których był również nasz marszałek Józef Klemens Piłsudski (1867-1935), a obecność tych znakomitych gości, to okres, gdy miasto stało się centrum turystyki i uzdrowiskiem. Później, po otwarciu morskiego portu pasażerskiego i wybudowaniu międzynarodowego lotniska w pobliskim Santa Cruz miasto stało się dużym ośrodkiem turystycznym z szeregiem hoteli i nadmorskich rezydencji. Tyle historii w telegraficznym skrócie. Dziś Funchal jest nowoczesnym, kosmopolitycznym miastem, znanym z wielu wykwintnych restauracji, oszałamiających nowych hoteli i ciepłego klimatu przez cały rok. Położony w pięknej części Madery, na jej słonecznym wybrzeżu kusi turystów łagodnym klimatem. W okolicy znajdziemy wiele plantacji bananów, a w samym Funchal - wspaniałe ogrody, w których kwiaty kwitną przez cały rok. Funchal - w centrum miasta. Funchal - w centrum miasta. Funchal - jedna z wielu sympatycznych knajpek.
Funchal - uliczka w pobliżu Parque Almirante Reis. Funchal - na uliczce w pobliżu Parque Almirante Reis można zrobić sobie taką pamiątkową fotkę. Funchal - na ulicy na skraju Parque Almirante Reis można obejrzeć sanie-tobogan (carro de cesto). Jest to jedna z atrakcji turystycznych Funchal. Takim pojazdem można zjechać ze wzgórza Monte dwukilometrową trasą w kierunku centrum Funchal. Funchal - jeden z ulicznych murali. Funchal - czasami oko cieszy i taki obrazek, zdobiący płot. Funchal - dzień po zdobyciu przez Portugalię mistrzostwa Europy w pilce nożnej.
Funchal - fotka z CR7. Funchal - oryginalna dekoracja jednego z domów w starej części miasta. Funchal - gdzieś w centrum. Funchal - jeden z urokliwych zakamarków miasta. Funchal - uliczny sprzedawca owoców. Funchal - Forteca i Pałac Świętego Wawrzyńca (Fortaleza-Palácio de São Lourenço).
Domy przy Avenida do Mar. Pomnik Kombatantów I Wojny Światowej (Monumento aos Combatentes da Grande Guerra). Usytuowany przy Avenida do Mar naprzeciwko Pałacu Świętego Wawrzyńca. Został odsłonięty 11 listopada 1935 roku. Jego autorami są rzeźbiarz Francisco Franco de Sousa (1885-1955) i architekt Moreira Rato. Pomnik jest wykonany w kamieniu i zwieńczony symbolem Ligi Kombatantów I wojny światowej. Fontanna na Avenida do Mar. Pomnik Emigranta z Madery (Monumento ao Emigrante Madeirense). Brązowa rzeźba, której autorem jest José Manuel Franco Figueira Fernandes została ustawiona na Avenida do Mar w 1982 roku. Marina w Funchal.
Funchal oferuje turystom wiele atrakcji, do których oprócz zwiedzania samego miasta można zaliczyć nurkowanie w krystalicznie czystych wodach oceanu, surfing, wycieczki statkiem, pływanie z delfinami, wyprawy na obserwację wielorybów, piesze wycieczki wzdłuż wybrzeża i w górskich lasach, paralotniarstwo na wybrzeżu, czy też uprawianie golfa i innych sportów. Funchal przez wiele lat był jednym z głównych portów, do których zawijały statki przemierzające Atlantyk. Podejście do leżącego niemal w centrum miasta portu jest bardzo spektakularne, często porównywane z tym z Rio de Janeiro. Choć dziś zawijają tu głównie jachty i statki wycieczkowe, stało się tradycją, że większość europejskich statków przypływa tu w czasie swego dziewiczego rejsu. Na nadmorskim bulwarze w Funchal mieści się Muzeum Cristiano Ronaldo (Museu CR 7), poświęcone jego karierze. Można obejrzeć tam dwie Złote Piłki, woskową figurę Ronaldo, oraz 145 indywidualnych i zespołowych nagród (głównie pucharów), które były  udziałem piłkarza. Część eksponatów pochodzi z okresu jego dzieciństwa. Muzeum zostało otwarte  15 grudnia 2013 roku. Przed muzeum stoi widoczny na zdjęciu pomnik piłkarza. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, występujący na pozycji napastnika lub skrzydłowego w hiszpańskim klubie Real Madryt oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem, urodził się 5 lutego 1985 roku w Funchal w dzielnicy Santo António. Jest synem José Dinisa Aveiro (1954-2005) i Marii Dolores dos Santos. Ma starszego brata (imieniem Hugo) i dwie starsze siostry (o imionach Elma i Liliana Cátia). Drugie imię - Ronaldo - otrzymał na cześć ulubionego aktora swojego ojca, amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana. Klubową karierę rozpoczął w wieku 8 lat, w małym klubie CF Andorinha, gdzie sprzątał jego ojciec. W wieku 10 lat zainteresowały się nim dwa największe kluby z Madery: CS Marítimo i CD Nacional, ale ostatecznie trafił do Nacionalu, gdzie grał do 2001 roku, bowiem w tym roku przeniósł się do Sportingu Lizbona. Po mistrzostwach Europy U-17 trafił do Manchesteru United. W sezonie 2007/2008 wraz ze swoją drużyną zdobył Puchar Europy i został wybrany najlepszym graczem Ligi Mistrzów 2007/2008. W 2008 roku został laureatem Złotej Piłki magazynu France Football. Od czerwca 2009 roku jest piłkarzem Realu Madryt. Otrzymał numer 9 z którym w Realu grali m.in. Alfredo Di Stéfano czy Brazylijczyk Ronaldo. W sezonie 2010/2011 Cristiano Ronaldo został zgłoszony do rozgrywek Primera División z numerem 7. 15 września 2013 roku przedłużył kontrakt z Realem Madryt do 2018 roku. Ronaldo jest też laureatem portugalskich odznaczeń - Orderu Infanta Henryka (Ordem do Infante Dom Henrique) i Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z Vila Viçosa (Ordem de Nossa Senhora da Conceição de Vila Viçosa).
W 2014 roku Ronaldo otrzymał Złotą Piłkę FIFA, a w 2015 roku otrzymał to trofeum po raz drugi. W tym samym roku Portugalczyk poprawił dwa rekordy życiowe z sezonu 2011/2012 - najwięcej goli zdobytych we wszystkich rozgrywkach w sezonie (61) i goli w sezonie ligowym (48). To wystarczyło na zdobycie trzeciego Trofeo Pichichi i czwartego Europejskiego Złotego Buta, wyprzedzając rekord Messiego, który jako pierwszy zdobył tę nagrodę trzy razy. W reprezentacji Portugalii zadebiutował 20 sierpnia 2003 roku w meczu z Kazachstanem, a swojego pierwszego gola dla reprezentacji strzelił w meczu otwarcia Euro 2004, w którym jego drużyna przegrała 1:2 z Grecją. Dzień po 22. urodzinach, Ronaldo po raz pierwszy założył opaskę kapitańską w towarzyskim meczu z Brazylią 6 lutego 2007. Wagonik kolejki linowej do Monte. Stacja gondolowej kolejki linowej w Parque Almirante Reis, którą można dojechać na wzgórze Monte. Widok z kolejki do Monte. Początkowo, Monte było dostępne jedynie pieszo lub konno. Później zbudowano linię kolejową łączącą stację Pombal z parafią Monte. Linia kolejowa została później przedłużona do leżącego na wysokości 867 m n.p.m. Terreiro da Luta. Funkcjonowała ona w latach 1893-1943. Widok z kolejki linowej do Monte. Obecnie Monte jest dostępne samochodem, autobusami komunikacji miejskiej lub gondolową kolejką linową, która została uruchomiona w 2000 roku.
Dolna stacja kolejki linowej do Monte usytuowana jest w Parque Almirante Reis w centrum Funchal w pobliżu wybrzeża. Trasę o długości 3.718 m i różnicy poziomów 560 m kolejka pokonuje w 15 minut. Na trasie kursuje ok. 40 wagoników, mieszczących 8 osób, a w ciągu godziny kolejka przewozi ok. 800 pasażerów. Podczas podróży można podziwiać wspaniałą panoramę Funchal. Widok Funchal z Monte, z górnej stacji kolejki linowej.

najbliższe galerie:

 
 Madeira - a pérola do Atlântico (5)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
MADEIRA - czy tu mieszka Pani Wiosna?
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
 Madeira - a pérola do Atlântico (7)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Madera - wyspa wiecznej wiosny 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Madera - Mixt
1pix użytkownik andred odległość 2 km 1pix
Maderyjczycy
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 31.08.2016 00:06

Patryk80 - szkoda, bo impreza mogłaby być całkiem udana. A przy okazji - kilkanaście dni po naszym wyjeździe międzynarodowy port lotniczy w Santa Cruz kolo Funchal został oficjalnie nazwany imieniem Cristiano Ronaldo... Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.08.2016 09:09

Nawet nie wiedziałem, że Cristiano ma w tym samym dniu urodziny co ja :) No, ale i tak wspólnej imprezy raczej nie zrobimy
Fajne te sanie

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 29.08.2016 23:33

AK - dzięki! :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 28.08.2016 23:08

fajny spacer :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!