m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Tutaj zaczynamy podróż w czasie.
W chałupie ze Skorzowa powstała ekspozycja prezentująca wnętrze domu doktora Witolda Poziomskiego, lekarza pracującego w Suchedniowie Dom organisty z Bielin w Górach Świętokrzyskich został wzniesiony prawdopodobnie w połowie XIX w. W dwóch pomieszczeniach organistówki urządzono salę ekspedycyjną i laboratorium apteczne.  Meble apteczne, w których przechowywano leki, pochodzą z nieistniejącej już apteki w Busku Zdroju. Na regałach umieszczono szklane flasze i słoje, porcelanowe pojemniki, syfony, metalowe i drewniane puszki na zioła i minerały.  Niewątpliwie unikatowym eksponatem  jest oryginalne XVIII-wieczne urządzenie do „lania” woskowych świec. Na uwagę zasługują XIX wieczne szklane retorty, tabletkarka ręczna, urządzenie do robienia czopków, różnego rodzaju szklane lejki, dzbany, prasa do wyciskania soku z owoców na nalewki i wyciągi. Ekspozycję uzupełnia niewielki edukacyjny ogródek ziołowy przed apteką. Kościół drewniany z Rogowa stanowi dar Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Do skansenu został przeniesiony w 1996 r.
W ołtarzu głównym zawieszono przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem pochodzące z II poł. XVIII. Według opracowań omawiających sanktuaria na Kielecczyźnie, obraz ten uznawano za cudowny. Chałupa z Szydłowa wybudowana została w 1705 r.
 We wnętrzach chałupy znajduje się stała wystawa ilustrująca warunki życia rodziny ubogiego żydowskiego krawca. W izbie umeblowanej eksponatami z lat 20. i 30. XX wieku zobaczyć można skromny przedwojenny warsztat krawiecki z maszyną do szycia, parawanem, gotowymi ubraniami oraz zestawem dodatków i sprzętów krawieckich Dom mieszkalny z centralną sienią został wybudowany w 1863 roku przez rodzinę Grzybowskich. Budynek stał w Wąchocku przy ulicy Starachowickiej, gdzie do XX wieku przetrwały najstarsze i najciekawsze zabytki budownictwa małomiasteczkowego. W domu z Wąchocka urządzono wystawę ukazującą małomiasteczkowy sklepik z lat 30. XX wieku. Zaaranżowano ją z wykorzystaniem oryginalnych sklepowych mebli. Na półkach i w witrynach wyłożono zestaw przedwojennych butelek, słoików i innych opakowań. Nad wejściem wisi stary szyld handlowy: „POLSKI SKLEP SPOŻYWCZY. WŁADYSŁAW KORNECKI”, pochodzący z Końskich.
Sklep oferował szeroki asortyment towarów, począwszy od wyrobów kosmetycznych i chemicznych, poprzez tytoń, alkohol, piwo, aż po żywność, wyroby wędliniarskie i cukiernicze. Z ciekawszych eksponatów wymienić należy lodówkę maszynkę do wyrobu lodów, dystrybutor do sprzedaży nafty i kolekcję galanterii papierniczej. Małomiasteczkowy zakład fotograficzny okresu międzywojennego. Dom wybudowano około 1870 roku w Wąchocku przy ulicy Starachowickiej. Wchodził w skład wielobudynkowej zagrody należącej do rodziny Bzinkowskich. J W obszernych pomieszczeniach chałupy urządzono ekspozycję, która unaocznia, jak wyglądał małomiasteczkowy zakład fotograficzny z okresu międzywojennego, a także wnętrza mieszkalne należące do fotografa. Uwagę zwraca przede wszystkim atelier, na którego wyposażeniu jest studyjny aparat mieszkowy na drewnianym statywie, ekran fotograficzny stanowiący tło dla osoby fotografowanej, obrotowy taboret, pulpit retuszerski, jak również wiele innych przyborów fotograficznych i elementów scenografii.  Wystrój wnętrza pracowni uzupełniają liczne fotografie sprzed 1939 roku. Przy atelier znajduje się małe pomieszczenie, pełniące funkcję ciemni fotograficznej, w którym zgromadzony został sprzęt służący do wywoływania zdjęć: powiększalnik, kopiarka, zegar ciemniowy, kuwety, waga oraz naczynia laboratoryjne na odczynniki chemiczne. Budynek plebanii z Goźlic to jedyna XVIII-wieczna drewniana plebania zachowana na Kielecczyźnie. Poprzez nawiązania do stylu dworskiego należy do cennych przykładów tego typu architektury. kamienna figura św. Jana Nepomucena.Ten zabytek małej architektury sakralnej został przeniesiony do skansenu z lapidarium w Podzamczu Piekoszowskim. Rzeźbę datowaną na rok 1844 wykonano z wapienia pińczowskiego w nieznanym warsztacie kamieniarskim.
Chałupa z Kobylnik zbudowana została w I połowie XIX w. Chałupa ze Świątnik została zbudowana w 1758 roku. Pod jednym dachem znajdują się tu pomieszczenia mieszkalne i stajnia dla koni. Wnętrza  chałupy z Chrobrza odtwarzają warunki życia wielopokoleniowej, ubogiej rodziny wiejskiej z drugiej połowy XIX wieku. Wiatrak typu holenderskiego z Pacanowa wybudowany został w 1913 r. Jego fundatorem i budowniczym był Michał Zasucha. Wiatrak mełł zboże do połowy lat 50 XX wieku. W 1976 roku młyn został zakupiony dla Muzeum Wsi Kieleckiej, a w 1993 przeniesiono go do skansenu.
Młyn wodny z Parszowa datowany jest na rok 1853. Pierwotnie stał nad rzeką Żarnówką. Według tradycji rodzinnej wybudował go Antoni Miernik. Spichlerz dworski ze Złotej. Ten okazały budynek gospodarczy zbudowano z drewna modrzewiowego, sosnowego i dębowego.

najbliższe galerie:

 
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni -  cz.   II
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Tokarnia.  Muzeum Wsi Kieleckiej.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Wąchock-Opactwo Cystersów
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Chęciny
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Chęciny
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Chęciny,  Tokarnia.
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 15.08.2016 17:24

Charlie podobnie jak Ty, już kiedyś byłam pod bramą skansenu, ale wtedy spieszyło mi się do jaskini Raj i skansenu nie zaliczyłam. Minęło kilka lat i postanowiłam tam wrócić. naprawdę warto. Polecam i pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 01.08.2016 12:25

W maju tego roku zrobiliśmy sobie rodzinny weekend majowy na kielecczyźnie. Oglądam teraz Twoją galerię i z jednej strony płaczę rzewnymi łzami, że taką perełkę odpuściłam, ale cóż... czas nie z gumy. Z drugiej strony - ciesze się, bo mam teraz turbo-doping żeby znów w tamte rejony zawitać.
A Świętokrzyskie ? No cóż... czaruje i oczarowuje ;-)
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2744) dodano 01.08.2016 04:50

Ciekawa podróż w czasie.Pozdrawiam.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 31.07.2016 23:18

paweller zgadzam się z Tobą i obiecuję że będzie takich więcej. :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 31.07.2016 23:16

toman niestety nie wiem. Natomiast ekspozycja ta znajduje się na drugim piętrze spichlerza. Pozdrawiam również.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7214) dodano 31.07.2016 22:35

Lubię takie miejscówki, chałupy zarąbiste ..., pozdrawiam:)

toman użytkownik toman(wpisów:174) dodano 31.07.2016 22:01

Bardzo ciekawa galeria. Czy wiesz może kiedy przeniesiono komendę Policji Państwowej bo jak byłem, może i z 10 lat wstecz, to chyba jeszcze nie było.
Pozdrawiam ciepło:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!