m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W drodze z Lizbony do Kordoby. W drodze z Lizbony do Kordoby. W drodze z Lizbony do Kordoby. Jesteśmy już w Kordobie... Historyczne centrum Kordoby widziane od południowego zachodu z Mostu św. Rafaela (Puente de San Rafael) na rzece Gwadalkiwir. Kolumna, przedstawiająca triumf św. Rafaela (Triunfo de San Rafael), który jest patronem Kordoby. Została postawiona w 1953 roku w pobliżu Mostu św. Rafaela.
Alkazar Królów Chrześcijańskich (Alcázar de los Reyes Cristianos) to zespół fortyfikacji z czasów panowania Umajjadów. Zlokalizowany jest nad brzegiem rzeki Gwadalkiwir, niedaleko Wielkiego Meczetu - Katedry (La Mezquita). Przebudowany przez króla Kastylii i Léon Alfonsa XI (1311-1350) w latach 1327-1328, a później wzbogacony o ogrody i łaźnie. Był siedzibą tzw. Królów Katolickich - Izabeli I Kastylijskiej (1451-1504) i Ferdynanda II Aragońskiego (1452-1516), a także sądu inkwizycyjnego w czasie wojny z muzułmańską Granadą. Wieża Inkwizycji (Torre de la Inquisición), znana także jako Wieża Ogrodowa (Torre de los Jardines) znajduje się po południowo-zachodniej stronie murów, otaczających Alkazar. Ta okrągła wieża została zbudowana w XV wieku, prawdopodobnie na fundamentach poprzedniej wieży. Zwieńczona jest częścią  w kształcie ośmiobocznego graniastosłupa, zbudowaną z cegły. Wewnątrz ma trzy piętra z pomieszczeniami przykrytymi ceglanymi półkulistymi kopułami. Ta wieża służyła jako archiwum Trybunału Świętej Inkwizycji. Nazwa Alkazar wywodzi się od arabskiego słowa al-quasr, oznaczającego pałac. We wczesnym średniowieczu była tu forteca wizygocka. Arabscy zdobywcy odbudowali ją, a Abd ar-Rahman I (731-788) urządził tu siedzibę emiratu. W następnych latach Alkazar powiększono o łaźnie, ogrody, a także wielką bibliotekę. W 1236 roku, wojska chrześcijańskie Ferdynanda III Kastylijskiego (1199-1252) zdobyły Kordobę, w roku 1328 Alfons XI (1311-1350) rozpoczął budowę zachowanej do dziś warowni na części terenu. Pozostałe części mauretańskiego Alkazaru oddano biskupowi, szlachcie, i Zakonowi Calatrava. Pierwotny, muzułmański Alkazar stał kiedyś na zachodnich krańcach obecnego, tam, gdzie dziś mieści się Pałac Biskupi - jego budynek został przebudowany w stylu barokowym i mieści dziś Muzeum Diecezjalne. Choć Alfons XI tylko w części wykorzystał dawną arabską konstrukcję, to zachowany do dziś Alkazar ma wygląd mauretańskiej twierdzy, gdyż król zbudował go w stylu mudéjar. Styl ten łączył elementy islamskie i chrześcijańskie (romańskie i gotyckie). Jego nazwa wywodzi się od arabskiego określenia mudadżdżan czyli ten, który mógł zostać w Hiszpanii . Mudejarami nazywano bowiem Maurów, żyjących na ziemiach znajdujących się pod władzą chrześcijan; było wśród nich wielu rzemieślników, którzy przyczynili się do powstania nowego stylu. Na zdjęciu widoczny jest pomnik Ferdynanda III Kastylijskiego (1199-1252) przy Wieży Lwów. Alkazar odegrał rolę w wojnie domowej, podczas której Henryk IV Kastylijski (1424-1474) bronił się przed rebelią wspieraną przez jego przyrodniego brata Alfonsa. Podczas tej wojny obrońcy Alkazaru zaczęli używać prochu. W tym samym czasie została zbudowana wieża warowni, znana dziś jako Wieża Inkwizycji.
Następcy Henryka IV, tzw, Królowie Katoliccy - Izabela I Kastylijska i Ferdynand II Aragoński wykorzystali Alkazar w Kordobie na siedzibę jednego z pierwszych stałych sądów Świętej Inkwizycji w Hiszpanii. Był on również ich kwaterą podczas kampanii, prowadzonej przeciw ostatniemu muzułmańskiemu władcy Granady, Muhammadowi XII Abu Abdallahowi (~1460-1533) z dynastii Narydów, znanemu w Europie jako Boabdil. Inkwizycja zaczęła używać części Alkazaru w 1482 roku, przebudowując niektóre obiekty - np. dawne łaźnie arabskie - na sale przesłuchań i tortur. Trybunał inkwizycyjny urzędował tu przez trzy stulecia. W roku 1483 był tu więziony wspomniany Boabdil, który za cenę odzyskania wolności uznał wówczas zależność lenną od Izabeli i Ferdynanda. Gdy w roku 1489 odmówił poddania swego królestwa, władcy chrześcijańscy przypuścili atak, który doprowadził do upadku Granady w styczniu 1492 roku i zakończenia rekonkwisty. Centralnym miejscem Alkazaru jest widoczny na zdjęciu Dziedziniec Mauretański (Patio Morisco), a na terenie twierdzy godne uwagi są wieże - Lwów (Torre de los Leones), Hołdu (Torre del Homenaje) i Inkwizycji (Torre de la Inquisición). Jedną z głównych atrakcji twierdzy królewskiej są jej wspaniałe ogrody. Piękne fontanny, baseny, kanały wodne i ładnie przycięte żywopłoty są w dużej mierze wzorowane na sztuce doświadczonych ogrodników muzułmańskich, która została przejęta i pielęgnowana przez ich chrześcijańskich następców. Ogrody Alkazaru zajmują powierzchnię 55.000 m². Z pewnością jest to miejsce, umożliwiające wspaniałe relaksujące spacery. Jest tu wiele roślin kwiatowych, palmy, cyprysy, drzewka cytrynowe i pomarańczowe, kamienne fontanny, kanały i duże stawy. Dawniej woda była doprowadzana akweduktem z gór Sierra Morena oraz była czarpana za pomocą wielkiego koła wodnego Albolafia z przepływającej w pobliżu rzeki Gwadalkiwir. Duże stawy zostały dodane w XIX wieku. W roku 1810 na terenie Alkazaru stacjonowały okupacyjne wojska napoleońskie, zaś w roku 1821 twierdza została przekształcona w więzienie.
W roku 1931 władze Kordoby uznały Alkazar za zabytek historyczny. Ostatecznie w roku 1950 rząd hiszpański uznał Alkazar za pomnik narodowy i od tej pory pełni on funkcje muzealne i jest wielką atrakcją turystyczną. Na terenie Alkazaru. Widoczna w tle Wieża Lwów (Torre de los Leones), położona na północno-zachodnim krańcu twierdzy, jest obecnie głównym wejściem do Alkazaru. Jej nazwa pochodzi od gargulców umieszczonych na szczycie. Jest to najstarsza wieża. Jej kwadratowa, dwupiętrowa część ma szerokie tarasy i jest zwieńczona blankami. Piętra wewnątrz wieży są przykryte smukłymi, ostrołukowymi sklepieniami z kamienia kordobańskiego. Łuki wewnątrz są wsparte na cienkich kolumnach, które sprawiają, że całość uwydatnia poczucie pionu. Turyści na szczycie Wieży Lwów. Salón de Mosaicos. W sali, w której mieściła się dawna kaplica Świętej Inkwizycji wystawiono wspaniałą kolekcję sztuki rzymskiej, obejmującą sakofag i mozaiki z II i III wieku naszej ery. Kolekcja została odkryta pod Placem Corredera mieście w 1959 roku i pochodzi z zamożnej rzymskiej rezydencji. Rzymskie mozaiki, eksponowane w dawnej kaplicy Świętej Inkwizycji w Alkazarze.
Rzymskie mozaiki, eksponowane w dawnej kaplicy Świętej Inkwizycji w Alkazarze. Rzymskie mozaiki, eksponowane w dawnej kaplicy Świętej Inkwizycji w Alkazarze. Fragment rzymskiego sarkofagu z III wieku n.e., który można oglądać w sali dawnej kaplicy Świętej Inkwizycji w Alkazarze. Gotycka rzeźba w dawnej kaplicy Świętej Inkwizycji. Herby, zdobiące dawną kaplicę Świętej Inkwizycji. W ogrodach Alkazaru.
W ogrodach Alkazaru. Widok Wieży Lwów od strony ogrodów Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. Wieża Lwów widziana z ogrodów Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru.
W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. Po upadku muzułmańskiej Granady i zakończeniu rekonkwisty w 1492 roku, monarchowie - Izabela i Ferdynand przyjęli w Alkazarze w Kordobie Krzysztofa Kolumba (1451-1506), wyruszającego na swą pierwszą wyprawę, zakończoną lądowaniem w Nowym Świecie. Wydarzenie to upamiętnia pomnik na terenie ogrodów Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. Posąg przedstawia jednego z królów. Ale którego?...
W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. W ogrodach Alkazaru. Przed Wieżą Lwów, która jest głównym wejściem do Alkazaru. Ostatnie spojrzenie na Wieżę Lwów. Porośnięty palmami skwer przy wejściu do Alkazaru.
Przed Alkazarem. Wieża Hołdu (Torre del Homenaje) znajduje się na stronie północno-wschodniej, ma ośmiokątny kształt. Jest miejscem, w którym mieszkańcy składali przysięgi wierności władcom i zobowiązywali się bronić twierdzy. Ogłaszano stąd także dekrety i rozporządzenia królewskie. Na najwyższym piętrze wieży znajduje się główna sala lub sala recepcyjna. Ma sklepienie z żebrami opartymi na rzeźbionych kapitelach z motywami roślinnymi, typowymi dla gotyku francuskiego. Wieża jest zwieńczona tarasem z blankami.

najbliższe galerie:

 
Andaluzja 2016 - Kordoba (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość km 1pix
Andaluzja 2016 - Kordoba (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość km 1pix
Andaluzja 2016 - Kordoba (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość km 1pix
Hiszpania.  Kordoba,  cz. II.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Hiszpania.  Generalife - letnia rezydencja emirów Grenady.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Kordowa
1pix użytkownik figielek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 29.03.2017 14:34

muszę tam kiedyś wrócić

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.03.2017 23:27

ja tylko Grenadę widziałem, cała Andaluzja jest piękna

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 27.03.2017 23:15

Właśnie. I do dziś nie wiem, czy bardziej podobała mi się Kordoba, czy Grenada...

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.03.2017 13:16

to piękne miasto

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 16.09.2016 00:36

Patryku - i takie naprawdę jest. Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 14.09.2016 23:37

Miasto prezentuje się niezwykle interesująco

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 14.09.2016 19:24

Charlie - myślę, że dla każdego odwiedzającego Andaluzję Kordoba jest miejscem z gatunku "must see". Na pewno warto ją odwiedzić. Pozdrawiam. :)

Marcin1980 - dzięki za odwiedziny. Miło mi, że się podobało. Pozdrawiam. :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 13.09.2016 17:10

Super. Świetne zdjęcia. Przyjemnie się oglądało.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.09.2016 09:57

Bardzo fajne i przyjemne miejsce które warto odwiedzić będąc w Andaluzji.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 10.09.2016 23:35

Licja - dzięki, że wpadłaś i miło, że się podobało. Będą jeszcze inne galerie z Andaluzji (w tym jeszcze i z Kordoby). Pozdrawiam. :)

Michał1988 - cóż, tak to jest, że często nie możemy zobaczyć wszystkiego. Nam też zabrakło czasu na wiele ciekawych miejsc w Andaluzji - zobaczyliśmy tylko "hity" - Kordobę, Granadę, Rondę i Sewillę. Ale zawsze jest powód, by tu wrócić. Pozdrawiam. :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 10.09.2016 14:31

Bedac w Andaluzji do Kordoby nie dotarlem... Tym bardziej widac ze mam czego zalowac :) Panorama na 5 swietna :)

Pozdrawiam
Michal

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 10.09.2016 11:30

Witaj! Bardzo mi się podoba, czekam na więcej. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!