m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Ponieważ Alhambra była oficjalną rezydencją, konieczna była budowa letniego pałacu, w którym władcy mogliby znaleźć wytchnienie od obowiązków. Kompleks pałacowo-ogrodowy powstał za panowania Abu Abd Allaha Muhammada ibn Muhammada (1257-1314), czyli Muhammada III, w latach 1302-1309 na miejscu dawnych sadów i pastwisk po północnej stronie Alhambry. Został przebudowany za panowania Abu al-Walida Ismaila (1279-1325), czyli Ismaila I w 1318 roku, pod nadzorem architekta Aben Walida. Władcy muzułmańscy, wznosząc kolejne budowle kompleksu, kierowali się pragnieniem stworzenia raju na ziemi. Widok Alhambry z Dolnych Ogrodów (Jardides Bajos) Generalife. W skład kompleksu pałacowo-ogrodowego wchodzi Dziedziniec Długiego Stawu (Patio de la Acequia), zamknięty orientalny ogród założony wzdłuż wąskiego, długiego basenu. Basen otaczają grzędy kwiatowe, krzyżujące się fontanny, kolumnady i dwa pawilony, jedyne, które zachowały się w Generalife do dzisiaj (na zdjęciu widoczny jest pawilon południowy). Ogród uważany jest za najlepiej zachowany średniowieczny ogród w Al-Andalus. Pałac Generalife został zbudowany w XIII wieku i był ponownie ozdobiony za czasów Abu al-Walida Ismaila (1279-1325) - Ismaila I, o czym mówi inskrypcja z 1319 roku. Oznacza to, że został on zbudowany wcześniej, niż Pałac Comares (Palacio de Comares). Pomimo tego, że leży on bardzo blisko Alhambry, jest uważany za położony za miastem. Pałac składa się z dwóch pawilonów połączonych Dziedzińcem Długiego Stawu (Patio de la Acequia). Mimo, że sztuka islamu zakazywała przedstawiania postaci, motywy zdobnicze w Alhambrze są dość zróżnicowane. Wykorzystuje się tu klasyczne dekoracje kaligraficznym pismem, zwłaszcza kursywą, którym zapisano wiele cytatów z Koranu i utworów poetyckich. Często powtarzającym  się motywem są słowa Zawi ben Ziriego as-Sinhayi, założyciela wcześniej panującej w Granadzie dynastii Zirydów: Tylko Bóg jest zwycięzcą. W Generalife nie znajdziemy przesadnej ornamentyki i śladów monumentalnej architektury. W odróżnieniu od Alhambry, wszystkie budynki Generalife są dość solidne, ale zarazem proste i skromne. Podkreśla to atmosferę spokoju i relaksu, poszukiwanego przez władców w ogrodach kompleksu.
W ogrodach Generalife. Pierwotnie, ogrody rozciągały się wokół budowli i były pełne drzew owocowych i łączek, na których pasły się domowe zwierzęta. Ogród Sułtanki (Jardín de la Sultana), nazywany również Dziedzińcem Cyprysów (Patio de los Cipreses), zgodnie z legendą był miejscem spotkań żony Abu Abd Allaha Muhammada al-Thani Ashara (~1460-1533), znanego lepiej jako Muhammad XII lub Boabdil, z jej kochankiem z rodu Abencerrajów. Na tym dziedzińcu znajduje się otoczony mirtami basen, a pośrodku - mniejszy basen z kamienną fontanną. Druga nazwa - Dziedziniec Cyprysów wiąże się z rosnącymi tu drzewami tego gatunku. Arkadowy budynek pochodzi z 1584 roku. W Ogrodzie Sułtanki. Nie wiadomo dokładnie, jak Pałac i Ogrody Generalife wyglądały w czasach muzułmańskich, gdyż zostały one zmienione i przebudowane w różnych latach w ciągu całego okresu chrześcijańskiego. W dużej mierze, przebudowy te były konieczne z racji zaniedbania Generalife pod koniec ery muzułmańskiej. Tzw. Schody Wodne (La Escalera del Agua), wyróżniające się pięknem i oryginalnością, a zarazem najstarsze w Ogrodach Generalife (istniały już w czasach arabskich). Schody są podzielona na trzy odcinki, a w każdym z nich umieszczona jest fontanna, z której z szumem spływają strumienie wody. Jedna z fontann przy Schodach Wodnych w ogrodach Generalife. W Górnych Ogrodach (Jardines Altos) Generalife.
W Pasażu Oleandrów (Paseo de las Adelfas), uroczej alei zbudowanej w połowie XIX wieku, prowadzącej z Górnych Ogrodów do Pałacu Generalife (Palacio del Generalife). Koty na Calle Real de la Alhambra w pobliżu Pałacu Karola V (Palacio de Carlos V). Brama Wina (Puerta del Vino) jest jedną z najstarszych budowli Alhambry. Może pochodzić z czasów Abu Abd Allaha Muhammada ben Muhammada (1235-1302), znanego jako Muhammad II. Stoi samotnie przy Placu Cystern (Plaza de los Aljibes), choć prawdopodobnie była niegdyś częścią budynków, otaczających plac. Od roku 1556 mieszkańcy przechowywali tu wino, zwolnione z podatków. Prawdopodobnie taka jest geneza nazwy, choć druga teoria mówi, że oryginalną nazwę Bib al-gamra, oznaczającą Czerwoną Bramę lub Bramę do Alhambry zastąpioną błędną nazwą Bib al-hamra, oznaczającą właśnie Bramę Wina. Z Placu Cystern (Plaza de los Aljibes) można podziwiać wspaniałe widoki miasta - dzielnic Albaycin i Sacromonte. Na Placu Cystern, pomiędzy Alcazabą i pałacami Alhambry. 26-metrowa Wieża Hołdu (Torre del Homenaje) w Alcazabie jest jedną z najwyższych wież Alhambry. Ma sześć kondygnacji, z których część pełniła funkcje mieszkalne, zaś w jej podziemiach mieści się loch, który wykorzystywano jako magazyn zboża, soli i przypraw.
Wieża Wodna (Torre del Agua) jest nazywana tak, ponieważ wznosi się w pobliżu akweduktu, dostarczającego wodę z Generalife do Alhambry. Jest to trzypiętrowa wieża pozbawiona elementów dekoracyjnych, jednakże należy zauważyć, że zachowały się jedynie jej pozostałości. Tzw. Glorieta Lotnictwa Hiszpańskiego (Glorieta de la Aviación Española) w dzielnicy Zaidin. Pomnik odsłonięto 18 czerwca 2011 roku w setną rocznicę powstania lotnictwa wojskowego w Hiszpanii i pierwszego lotu z bazy Armilla. Na pomniku umieszczono helikopter Sikorsky S-76 ‘Spirit’. Potocznie, plac ten nazywany jest Rotonda del Helicóptero. Park Nauk (Parque de las Ciencias) jest interaktywnym muzeum o powierzchni ponad 70.000 m². Położony zaledwie kilkanaście minut drogi od zabytkowego centrum Granady, ma jedną z najbardziej zróżnicowanych ofert wypoczynku i rozrywki kulturalno-naukowej w Europie. Działa od 1995 roku, i od początku jest kierowany przez jego pomysłodawcę - Ernesto Páramo Suredę. Na zdjęciu - wieża obserwacyjna w Parku. Przy wejściu do Parku Nauk (Parque de las Ciencias) można zrobić sobie fotkę z Albertem Einsteinem (1879-1955). Autorem pomnika Uczonego jest współczesny hiszpański rzeźbiarz Miguel Barranco López. W budowie kompleksu Parque de las Ciencias uczestniczyli znani hiszpańscy architekci Carlos Ferrater i Lambarri,  Eduardo Jiménez Artacho, Francisco Pastor i Francisco Maeso. W skład kompleksu wchodzi kilka pawilonów tematycznych, pawilon wystaw czasowych, wieża widokowa, obserwatorium astronomiczne i inne obiekty. Spośród pawilonów tematycznych najciekawsze chyba są Podróż do wnętrza ciała ludzkiego, ”Nauka Al-Andalus” oraz pawilon poświęcony fizyce i astronomii.
Obszerny pawilon ”Nauka Al-Andalus” przedstawia naukową, technologiczną i kulturową spuściznę arabskiej Andaluzji (Al-Andalus). Dawne arabskie instrumenty muzyczne w pawilonie ”Nauka Al-Andalus”. Dawne arabskie instrumenty muzyczne w pawilonie ”Nauka Al-Andalus”. Dawne arabskie instrumenty muzyczne w pawilonie ”Nauka Al-Andalus”. Dawne arabskie instrumenty muzyczne w pawilonie ”Nauka Al-Andalus”.. Warsztat tkacki w pawilonie ”Nauka Al-Andalus”.
Pawilon ”Kultura zapobiegania” przedstawia kwestie związane z postrzeganiem zagrożeń w miejscu pracy oraz w życiu codziennym i zapobiegania tym zagrożeniom. Trafiliśmy tam na wystawę poświęconą katastrofom, działaniom zapobiegawczym, a także usuwaniu ich skutków. Zwiedzający mogli przeżyć w symulatorach różne sytuacje - np. trzęsienie ziemi, czy dachowanie samochodu... Część wystawy poświęcona była znanym katastrofom morskim... ... i lotniczym. W pawilonie poświęconym fizyce warto odwiedzić”Salę Eureka”, gdzie można poznać różne urządzenia i zasady ich działania (np. żyroskop, maszyny proste, efekt Venturiego itd.), a także przeprowadzić praktyczne doświadczenia ilustrujące pracę, energię, przyspieszenie, bezwładność, elektryczność, magnetyzm, ciepło i inne zjawiska. W „Sali Percepcji” atrakcją są rozmaite efekty i zabawy z dźwiękiem i światłem. W pawilonie można też zobaczyć wahadło Foucaulta. W niewielkim planetarium z widownią dla 80 osób na 10-metrowej kopule wyświetlany jest obraz nocnego nieba z ponad 7.000 gwiazdami, który można zobaczyć w dowolnym punkcie globu ziemskiego. Obok znajduje się obserwatorium astronomiczne z profesjonalnym 75-cm teleskopem Stevensona, ofiarowanym przez Andaluzyjski Instytut Astrofizyki (Instituto de Astrofísica de Andalucía). W tzw. Ogrodzie Astronomicznym (Jardin de Astronomia) zobaczymy instrumenty obserwacyjne wykorzystywane w całej historii tej dyscypliny. W jednej z sal pawilonu fizycznego.
Warto wjechać na wieżę obserwacyjną o wysokości 50 m. Stanowi ona doskonały punkt widokowy na Granadę i okolice. Można stąd zobaczyć Alhambrę, a także El Mulhacén (3.478 m n.p.m.), drugi pod względem wysokości szczyt Hiszpanii (po liczącym 3.718 m n.p.m. Pico del Teide na Teneryfie). Widok z wieży obserwacyjnej. Na terenie Parque de las Ciencias znajduje się też ogród tropikalny, w którym wśród 70 gatunków roślin możemy zobaczyć około 300 motyli, reprezentujących ponad 20 różnych gatunków. Najnowszą instalacją Parku jest tzw. Biodome - obiekt poświęcony różnorodności różnych ekosystemów Ziemi. Odtwarza on różne środowiska w strefie tropikalnej naszej planety, głównie z obszarów Amazonii, Madagaskaru i różnych miejsc na obszarze Azji i Pacyfiku. A na zakończenie - polski akcencik...

najbliższe galerie:

 
Hiszpania.  Grenada - Alhambra
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016  - Granada (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Granada (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Granada - Alhambra
1pix użytkownik piotr odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Granada (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Albaicín
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 29.09.2017 23:00

to jest super miejsce, chętnie bym wrócił

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 17.10.2016 19:27

Nieee... my to zawsze w pakiecie. Najpierw oni z nami, potem my z nimi :-)
Dla każdego coś dobrego :-)
Za mali są na samotne eskapady. Na razie mają 6 i 8.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 17.10.2016 18:32

Charlie - pomysł niezły, ale czy dzieci będą chciały zostać tam same? Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 17.10.2016 12:48

Super. No to teraz już wiem, że nie się co obawiać, iż Młode by się w Granadzie nudziły.
Dla rodziców Alhambra, a dla młodszych Park Nauk ;-)
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 16.10.2016 22:52

Barsolis - dziękuję i pozdrawiam. :)

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 16.10.2016 22:43

piękna ta Granada w Twoich ujęciach.

Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy ... www.turystakulturowy.pl

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!