m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół p.w. MB Miłosierdzia i Klasztor karmelitanek bosych p.w. Eucharystycznego Serca Pana Jezusa (Iglesia de Nuestra Señora de la Merced y Convento del Corazón Eucarístico de Jesús). Klasztor powstał w XVI wieku. Data powstania kościoła nie jest znana. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1577 roku, gdy biskup Malagi Francisco Pacheco de Córdoba (1530-1590) wizytował Rondę. W kościele przechowywana jest lewa dłoń św. Teresy z Ávila (1515-1582). W 1939 roku relikwię tę zabrał do swej siedziby gen. Francisco Franco (1892-1975), została ona zwrócona klasztorowi w styczniu 1976 roku. Arena w Rondzie (Plaza de Toros de Ronda) jest jedną z najstarszych w Hiszpanii. Co roku w pierwszej połowie września odbywa się tu Corrida Goyesca - niezwykle popularna, pokazywana w telewizji fiesta dla uczczenia pamięci jednego z twórców reguł korridy Pedro Romero Martíneza (1754-1839), której uczestnicy występują w kostiumach, które zaprojektował sławny malarz Francisco José de Goya y Lucientes (1746-1828) - stąd nazwa imprezy. Brązowy pomnik słynnego torero Cayetano Ordóñeza y Aguilery (1904-1961) przy wejściu na arenę (Plaza de Toros de Ronda). Był znany jako Niño de la Palma, gdyż jego ojciec miał w Rondzie sklep obuwniczy o nazwie La Palma. W roku 1954 dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Pedro Romero zorganizował pierwszą imprezę Corrida Goyesca, w której wystąpili wraz z nim słynni toreros Antonio Mejías Jiménez (1922-1975) - Antonio Bienvenida i César Antonio Girón Díaz (1933-1971). Miał sześcioro dzieci - pięciu synów i córkę. Wszyscy synowie poszli w ślady ojca i zostali matadorami. Z drugiej strony wejścia na arenę stoi pomnik Antonio Ordóñeza Araujo (1932-1998) trzeciego syna Cayetano Ordóñeza y Aguilery. Kontynuował pracę ojca, organizując kolejne edycję Corrida Goyesca. Plakat jednej z korrid. Calle Virgen de la Paz i brama wejściowa na arenę (Plaza de Toros) - la Puerta del Picadero de la Real Maestranza de Caballería.
Restauracyjka, w której zdjedliśmy smaczny obiad. Regionalna ceramika w jesdny ze sklepów w centrum Rondy. Plac Hiszpański (Plaza de España) z pomnikiem pochodzącego z Rondy Antonio de los Ríos Rosasa (1812-1873), polityka, posła do Kortezów z prowincji Malaga w 1836 roku, a później trzykrotnego przewodniczącego Kortezów. Na Placu Hiszpańskim w pobliżu Nowego Mostu (Puente Nuevo). Puente Nuevo to monumentalny most o wysokości 100 m, zbudowany w latach 1751-1793 roku przez architekta José Martína de Aldehuela (1729-1802). Wąwóz El Tajo, którym płynie rzeka Guadalevín.
Tzw. casas colgadas, czyli kamienice, bezpośrednio przylegające do  wąwozu El Tajo. Wąwóz El Tajo. Wąwóz El Tajo. Calle Armiñán przebiegająca przez Ponte Nuevo i łącząca dwie części Rondy - Mercadillo i La Ciudad. Ulica biegnie na południe przez całe stare miasto, kończąc się w pobliżu murów miejskich na granicy dzielnic La Ciudad i San Francisco. Trzy mosty: Puente Romano (Most Rzymski, znany również jako ”Most św. Michała” - Puente San Miguel), Puente Viejo (Stary Most, znany również jako ”Most Arabski”) i Puente Nuevo (Nowy Most), spinają brzegi wąwozu El Tajo, którym płynie rzeka Guadalevín. Nazwa Nowy Most jest nieco myląca, jako że budowa tego mostu rozpoczęła się w roku 1751 i trwała do roku 1793. ”Nowy Most” jest najwyższym z tych trzech mostów, wznosząc się 120 m nad dno wąwozu. Wąwóz El Tajo.
Jak wspomniałem, ”Nowy Most” został ukończony w 1793 roku, po 40-letniej budowie, która kosztowała życie 50 robotników. Most ma długość 98 m i łączy nową część Rondy, zwaną Mercadillo (Mały Rynek) ze starą częścią, zwaną La Ciudad (Miasto). Projekt budowy mostu został po raz pierwszy wysunięty przez króla Filipa V w 1735 roku, w celu usprawnienia komunikacji, odbywającej się przez dwa wcześniejsze mosty. Po przejściu przez Nowy Most wchodzimy do starszej części Rondy - dzielnicy La Ciudad. Azulejos jedną z kamienic w La Ciudad. Warto wspomnieć, że na przełomie maja i czerwca każdego roku w Rondzie odbywa się jedna z najbardziej malowniczych pielgrzymek maryjnych połączona z festynem religijnym (tzw. ”romería de Virgen de la Cabeza”). Kolorowy korowód uczestników, któremu towarzyszy orkiestra niesie w procesji figurę NMP z kościoła La Merced przez słynny ”Nowy Most” ”Puente Nuevo” do podmiejskiej pustelni. Azulejos, zdobiące jedną z kamienic w La Ciudad. Azulejos, zdobiące jedną z kamienic w La Ciudad.
Uliczka w La Ciudad. Ernest Hemingway (1899-1961) i George Orson Welles (1915-1985) spędzili kilka letnich wakacji w Rondzie, mieszkając właśnie w La Ciudad. Obaj opisywali piękno Rondy oraz jej słynne tradycje związane z korridą. Przyczyniło się to do spopularyzowania Rondy wśród turystów odwiedzających Andaluzję. W pierwszych dekadach XX wieku dłuższy czas w Rondzie spędził też niemiecki poeta René Karl Wilhelm Johann Josef Maria Rilke (1875-1926), bardziej znany jako Rainer Maria Rilke. Calle Cuesta de Santo Domingo w starej dzielnicy Rondy - La Ciudad. Warto pójść Calle Armiñán i zaraz za budynkiem klasztoru Santo Domingo (widocznym na zdjęciu), który był niegdyś siedzibą lokalnych władz inkwizycji, skręcić w lewo w ulicę Calle Cuesta de Santo Domingo, by po kilku minutach spaceru dojść do Casa del Rey Moro - dworu zbudowanego w XVIII wieku na fundamentach istniejącego w czasach arabskich władcy taify, od którego można zejść do rzeki monumentalnymi schodami (365 stopni) z XIV wieku, znanymi jako La Mina. Balkon domu przy Calle Armiñán. Balkon domu przy Calle Armiñán. La Ciudad - to stara arabska dzielnica Rondy (po rekonkwiście w znacznym stopniu przebudowana), z wąskimi uliczkami i białymi domami z balkonami z kutego żelaza.
Jedna z urokliwych uliczek La Ciudad. W bramie jednej z zabytkowych kamienic La Ciudad. Calle Marqués de Montezuma w dzielnicy La Ciudad. Wystarczy odejść trochę w bok od gwarnej Calle Armiñán, by cieszyć się ciszą i samotnością. Rondę można zwiedzać także i bryczką. Jeden z uroczych zakątków La Ciudad.
Ulicą św. Jana Bosco (Calle  San Juan Bosco) dochodzimy do Kościoła p.w. NMP. Ulicą św. Jana Bosco dochodzimy do Kościoła p.w. NMP (Santa María La Mayor) przy Plaza Duquesa de Parcent. Jest to dawny XIII-wieczny meczet, zamieniony na kościół po odzyskaniu miasta przez chrześcijan w XV wieku. Jego przebudowa trwała długo, dzięki czemu w architekturze świątyni znajdziemy fragmenty różnych stylów - arabskie, gotyckie, renesansowe i barokowe. Z zewnątrz kościół p.w. NMP wyróżnia się swoją oryginalną fasadą w formie loggii, z ceglaną wieżą o kwadratowej podstawie i ośmiokątnej wyższej części, zwieńczonej gotyckim maswerkiem ze sterczynami w narożach i XVI-wiecznym hełmem. Wewnątrz świątyni znajdują się pozostałości mihrabu. Kościół został podniesiony do rangi kolegiaty przez króla Ferdynanda II Aragońskiego (1452-1516), zwanego Katolickim. Świątynia ma trzy nawy oddzielone ostrymi łukami. W prezbiterium znajdują się drewniane stalle z rzeźbionymi figurami świętych oraz duża ambona. Część ta przykryta jest obecnie półkolistymi kopułami, pochodzącymi z XVII wieku. Duża część kościoła jest wynikiem przebudowy, dokonanej po zniszczeniach, spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1580 roku i zakończonej dopiero około 1720 roku. Główny ołtarz pochodzi z końca XVIII wieku. Jest wykonany z niemalowanego drewna i flankowany kolumnami. Figurka MB Królowej Pokoju (Virgen de la Paz) - Patronki Rondy, umieszczona w kruchcie kościoła. Ratusz (Ayuntamiento de Ronda) przy Plaza Duquesa de Parcent. Gmach został zbudowany na potrzeby wojskowego więzienia w 1734 roku, ale później przekształcony, z dodaniem pewnych detali architektonicznych z innych budynków w starej części miasta, na ratusz. Obecnie mieszczą się tu urzędy miejskie, posterunek policji, a w podziemiach - ogółnodostępna kawiarnia.
Plaza Duquesa de Parcent - w tle widoczny jest klasztor ss. klarysek p.w. św. Izabeli od Aniołów (Convento de Santa Isabel de los Ángeles). Został zbudowany w XVI wieku, a później rozbudowany. Budynek klasztoru doznał zniszczeń w czasie wojny domowej w latach 1936-1939. Kamieniczki przy Plaza Duquesa de Parcent. Kościół i Sanktuarium p.w. NMP Wspomożycielki (Iglesia y Santuario de Santa Maria Auxiliadora) znajduje się na końcu otoczonego ogrodem Plaza de la Duquesa Parcent w pobliżu ratusza, kolegiaty p.w. NMP i klasztoru św. Izabeli od Aniołów. Kościół powstał w 1955 roku, uzupełniając szkołę salezjańską - kolegium Najświętszego Serca Pana Jezusa (Colegio El Sagrado Corazón de Jesús), która jest obok. Zewnętrznie nawiązuje do stylu andaluzyjskich pustelni, z centralnym szczytem i dwukolorową dekoracją. Fasada zawiera elementy neoklasyczne. Klimatyczna uliczka, odchodząca od Plaza Duquesa de Parcent. Na spacerze po uliczkach La Ciudad. Widok kamienic, wznoszących się nad krawędzią wąwozu El Tajo, tzw. casas colgadas.
Widok z Nowego Mostu. Nowy Most nad wąwozem El Tajo.

najbliższe galerie:

 
Ronda - perełka Andaluzji
1pix użytkownik jasko227 odległość 0 km 1pix
Ronda
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Ronda (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Ronda
1pix użytkownik tom odległość 0 km 1pix
Ronda
1pix użytkownik piotr odległość 1 km 1pix
Ronda
1pix użytkownik droplet odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 12.03.2017 23:54

Zgadza się... Nawet bardzo fajne. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.03.2017 23:03

Ronda to fajne miasto

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 19.10.2016 23:20

Lucy56 - warto było. Powiem szczerze, że z Granady do Sewilli pojechaliśmy trochę dłuższą drogą właśnie po to, by zrobić sobie przystanek w Rondzie. Pozdrawiam. :)

Patryk80 i Olazim - dziekuję, że wpadliście. Pozdrawiam. :)

Romana - pewnie masz rację. Ja też nie pochwalam corridy. A pomnik byka też jest z drugiej strony areny - będzie w następnej galerii z Rondy. Pozdrawiam. :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.10.2016 19:44

Jak zwykle u Ciebie jest co poczytać :) Ogólnie mi się miasteczko podobało, ale... jeśli chodzi o corridę to ja pomniki stawiałabym jeśli już to bykom ginącym w męczarniach i dla zabawy gawiedzi, a nie tym co je zabijają...
Pozdrawiam :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 19.10.2016 09:59

Hiszpania zawsze mnie kręci ale jakoś jeszcze tam nie dojechałam a szkoda.Jest dużo pięknych galerii z tego regionu to miasteczko także jest ciekawe-trzeba pomyśleć o jakimś wypadzie-pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.10.2016 08:19

Jak zwykle solidnie opowiedziana miejscówka

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 17.10.2016 19:46

Rzeczywiście warto było się zatrzymać. Ładne miasteczko.Pozdrawiam.

ragazza użytkownik ragazza(wpisów:103) dodano 17.10.2016 18:44

no to czekam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 17.10.2016 18:38

Pipol - to fakt, znaleźć miejsce parkingowe nie było łatwo. Nam udało się to w jednym z podziemnych parkingów w okolicach kościoła, uwiecznionego na fotce 1. Pozdrawiam. :)

Charlie - Ronda jest urocza, choć turystów tam niemało. Pozdrawiam. :)

Licja o miło, że Ronda Ci się podobała. A w restauracji nie jadłem nic z byka (takiego specjału spróbowałem kiedyś na południu Francji), zadowoliłem się jakąś smaczną rybką. Pozdrawiam. :)

Ragazza - dzięki. A wnętrze areny będzie w drugiej galerii z Rondy. Pozdrawiam. :)

ragazza użytkownik ragazza(wpisów:103) dodano 17.10.2016 18:11

super miejsce i bardzo klimatyczne, zresztą jak cała Andaluzja. Fajny spacer po mieście. Szkoda tylko, że nie ma w niej wnętrza Areny, bo ciekawe tam mają muzeum. Poza tym super, pozdrawiam:)

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 17.10.2016 17:33

Pięknie!!! Szczególnie podobają mi się nr 48 i 49. A co jadłeś na obiad w tej restauracji? Może coś z byka? Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 17.10.2016 15:04

Fajna miejscówka, zwłaszcza te budynki stojące na skale nad wąwozem :-)
Pozdr.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 17.10.2016 08:41

Znane i lubiane miasteczko :)
Oj kiepsko tam było ze znalezieniem miejsca do zaparkowania ;)
pozdrawiamy

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!