m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Hotel w Sewilli zaskoczył nas in plus naprawdę ogromnym, komfortowym pokojem, przy umiarkowanej cenie ok. 40 € za dwie osoby. W cenę wliczone było też obfite śniadanie w formie szwedzkiego bufetu. La Real Fábrica de Tabacos de Sevilla to barokowo-klasycystyczny budynek, który mieścił pierwszą fabrykę cygar w Europie. Od połowy XX wieku mieści rektorat Uniwersytetu w Sewilli i niektóre wydziały. Wstępny projekt opracował w 1725 roku Ignacio Sala, a rozwinął go Diego Bordick Deverez. Budową, rozpoczętą w 1750 roku kierował flamandzki inżynier Sebastian van der Borcht, współpracując z lokalnymi architektami i budowniczymi, jak Vicente Catalán Bengochea, Pedro de Silva (1715-1781) i Lucas Cintora (1732-?). Prace trwały do 1770 roku, choć już w roku 1759 fabryka rozpoczęła działalność. Budynki przy Calle San Fernando blisko centrum miasta. Budynki przy Calle San Fernando. Plac Puerta de Jerez. Jego nazwa pochodzi od nazwy bramy w dawnych murach miejskich, rozebranych w 1869 roku. Z lewej strony widoczny jest budynek mieszkalny z 1929 roku, dzieło architekta Juana Talavery y Heredia (1880-1960). Dom po prawej, zwany Palacio Guardiola, zbudował w końcu XIX wieku książę Andrés Parladé y Sánchez de Quirós (1831-1885). W roku 1945 rezydencję kupił przedsiębiorca, rolnik i hodowca Don Salvador Guardiola Fantoni (1901-1973). Do dziś należy do jego spadkobierców. Mieści luksusową restaurację i jest miejscem, w którym odbywają się różne imprezy kulturalne. Fontanna Fuente de Sevilla, zwana także Fuente de Híspalis przy placu  Puerta de Jerez została zbudowana w 1929 roku, a jej autorem jest rzeźbiarz Manuel Delgado Brackenbury (1882-1941).
Budynek przy Alei Konstytucji (Avenida de la Constitución) - najważniejszej arterii, która prowadzi do historycznego centrum miasta. Obecny kształt alei jest wynikiem przebudowy prowadzonej w latach 1863-1911. Została ona ukończona za kadencji burmistrza Antonio Halcóna y Vinenta (1863-1961). Gmach Coliseo de Sevilla przy Avenida de la Constitución, znany też jako Teatro Coliseo España. Zaprojektowany w 1924 roku jako kino Reina Mercedes przez braci José (1878-1962) i Aurelio (1898-1991) Gómez Millán. W 1929 roku został przemianowany na Teatr Królowej Wiktorii (Teatro Reina Victoria). Po przebudowie w 1931 roku został oddany do użytku jako Teatro Coliseo España. W latach 1975-1979 budynek został przekształcony do pełnienia funkcji bankowych przez architektów José María Chapa y Galindo oraz Fernando Gómeza Esterna. Gmach Coliseo de Sevilla przy Avenida de la Constitución. Na Avenida de la Constitución w drodze do katedry. Budynek widoczny w tle to dawna giełda, mieszcząca Główne Archiwum Indii (El Archivo General de Indias). Renesansowy budynek Giełdy Handlowej (Casa Lonja de Mercaderes), zbudowanej w latach 1584-1598 za  panowania Filipa II (1527-1598) przez Juana de Mijares (?-1599) według planów Juana de Herrery (1530-1597). W 1785 roku Karol III Hiszpański (1716-1788) umieścił tutaj Główne Archiwum Indii, gromadzące dokumenty związane z dziejami odkrywania i podboju Nowego Świata. Archiwum mieści się tu do dziś. Jest skarbnicą cennych dokumentów, związanych z historią imperium hiszpańskiego w Ameryce i na Filipinach. Plaza del Cabildo znajduje się w dzielnicy Arenal, niedaleko katedry. Plac wytyczony został  na miejscu dawnego Kolegium św. Michała, rozebranego w I połowie XX wieku. Jego koncepcję urbanistyczną opracował architekt Joaquín Barquín y Barón, a zabudowa zrealizowana jest na półkolistym planie.
Charakterystyczna dla zabudowy Plaza del Cabildo jest seria łuków wspartych na marmurowych kolumnach i ozdobionych freskami przez sewilskiego malarza José Palomara Lópeza (1929-2001). Wewnątrz półkolistego placu znajduje się fontanna i kilka sklepów. W niedzielne poranki odbywa się tu pchli targ, na którym można kupić znaczki, banknoty, monety, medale, minerały, insygnia wojskowe i inne przedmioty kolekcjonerskie. Gotycka katedra (La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) jest jedną z największych katedr na świecie. To trzecia największa, po watykańskiej Bazylice św. Piotra i Katedrze św. Pawła w Londynie. Jej historia sięga początków XV wieku, kiedy to postanowiono zbudować wielką katedrę, która zrobi wrażenie na wiernych. W końcu stulecia, za czasów Krzysztofa Kolumba (1451-1506) katedra ciągle była jeszcze w budowie. Katedra została zbudowana na miejscu almohadzkiego meczetu, wzniesionego w latach 1172-1198 z polecenia kalifa Abu Jakuba Jusufa (1135-1184) przez Ahmada ben Basso. Po zdobyciu miasta przez chrześcijan w 1248 roku, meczet został konsekrowany, stając się katedrą i przez ponad 150 lat chrześcijanie używali tego budynku. Dopiero w 1401 roku przystąpiono do rozbiórki meczetu, gdy kapituła katedralna podjęła decyzję o budowie nowej świątyni. Pozostawiony minaret, Giralda, o wysokości 97 m wkomponowano w bryłę kościoła, przekształcając go w dzwonnicę. Pozostałości almohadzkiego meczetu wciąż można dostrzec w niektórych częściach świątyni. Między innymi jest to oryginalna brama z tego okresu, zwana Bramą Przebaczenia (Puerta de Perdon). Na jej drzwiach do dziś można zobaczyć koraniczne inskrypcje. To także Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych (Patio de los Naranjos) z fontanną pośrodku i z kamienną wizygocką chrzcielnicą z VI wieku, używaną przez muzułmanów do rytualnych ablucji. Katedra została konsekrowana w 1507 roku, a w następnych wiekach była wielokrotnie modernizowana i rozszerzana. W XIX wieku dodano cymborium, pomnik Krzysztofa Kolumba, pomieszczenia na archiwa i bibliotekę. Pierwotny projekt katedry opracował Alonso Martinez, a pracami kierował następnie mistrz Ysambarte, a od 1439 roku francuski architekt Charles Gautier z Rouen (1378~1448). Po jego śmierci, następcą został mistrz kamieniarski Juan Normant. W latach 1498-1512 funkcję budowniczego pełnił Alonso Rodriguez (?-1513).
W dniu 6 października 1506 roku, odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia prac budowlanych, w której uczestniczył arcybiskup i generalny inkwizytor Korony Kastylii, Diego de Deza (1443-1523). Konsekracja świątyni miała miejsce w następnym 1507 roku. 28 grudnia 1511 roku zawalił się jeden z ogromnych filarów w katedrze. Uderzył on w kopułę przykrywającą transept, a katastrofa najwyraźniej spowodowana była przez nadmierną masę konstrukcji. Alonso Rodriguez został odwołany, a po wnikliwej analizie możliwych rozwiązań, architekt Juan Gil de Hontañón (1480-1531) zaprojektował nową kopułę, która została ukończona w 1519 roku. Kopuła ta zawaliła 370 lat później w dniu 1 sierpnia 1888 roku. Została ona następnie odbudowana w obecnym kształcie przez architekta Joaquína Fernándeza Ayarragaraya (1821-1900). Po roku 1528, w okresie renesansu, dobudowano wiele kaplic do gotyckiej świątyni, podobnie jak i zakrystię, dom kapitulny oraz Kaplicę Królewską. W pracach tych uczestniczyli m.in. architekci Diego de Riaño (?-1534), Martin de Gaínza (?-1556) oraz Asensio de Maeda (1547-1607). Również w tym okresie Hernán Ruiz Jiménez (1514-1569) zbudował ostatni człon Giraldy. Katedra i jej przybudówki zostały ukończone w 1593 roku. Dzwonnica zwana La Giralda była minaretem, jej wnętrze uwidacznia islamskie wpływy. Do góry prowadzą nie schody, tylko pochylnie (może właściwie podjazdy). To po nich muezin wjeżdżał na szczyt minaretu konno. Obecny szczyt dobudowano, tworząc tam dzwonnicę. Dzięki temu wieża wznosi się na wysokość 97,5 m. W 1184 roku Ahmad ben Basso otrzymał rozkaz od kalifa Abu Jusufa Jakuba al-Mansura (~1160-1199). Rozkaz dotyczył zbudowania minaretu, jakiego jeszcze nikt nie widział na ziemiach muzułmańskich. Z pomocą przyszła kwadratowa wieża kościoła Wizygotów.  Pogrubiono mury, ozdobiono ceglaną ażurową plecionką, ujęto okienne otwory w łuki, a całość wieńczyła wieżyczka z czterema pozłacanymi kulami z brązu. Po wzniesieniu wieży świat muzułmański zaniemówił z podziwu i zawiści. Wkrótce przy meczetach w Marrakeszu, Rabacie i w innych arabskich miastach co rusz pojawiały się kopie minaretu z Sewilli.
I pomyśleć, że wieża mogła zostać... zburzona. Mieszkańcy Sewilli już się szykowali na jej rozbiórkę, ale sprzeciw ogłosił Alfons X Mądry (1221-1284), który wręcz zagroził śmiercią każdemu, kto ośmieli się ruszyć choćby kamień. Oczywiście minaret zmieniał się przez wieki. Renesansowy styl nadał mu Hernán Ruiz Jiménez (1514-1569) z Kordoby. Dodał balustrady oraz balkony na ostatni poziom. Przebudował wieżyczkę, którą wieńczył 7-metrowy brązowy posąg symbolizujący Wiarę, zaprojektowany przez Bartolomé Morela (1504-1579). Co ciekawe, ów posąg obracał się, dlatego mieszkańcy Sewilli nazwali go Giraldillo (od girar - obracać się). Stąd dziś nazwa wieży Giralda. A Giraldillo to urodziwa kobieta przyodziana w tunikę dzierżąca w jednej dłoni tarczę, a w drugiej palmę. Przed katedrą jest też jeden z postojów bryczek, którymi również można zwiedzać starą część Sewilli. Fragment katedry. Tradycja mówi, że chrześcijaństwo przyszło do miasta w III wieku. W roku 287 męczeńską śmierć poniosły dwie garncarki, siostry Justa i Rufina, które - według legendy - odmówiły sprzedaży swoich naczyń do używania podczas świąt pogańskich. Rozzłoszczeni mieszkańcy zniszczyli wszystkie ich naczynia i garnki, a Justa i Rufina w odwecie rozbiły wizerunek Wenus lub Salambo. Obie były więzione, torturowane i zabite przez władze rzymskie. Dziś są one patronkami Sewilli. Puerta de Palos - jedno z wejść do katedry. Pałac arcybiskupi (Palacio arzobispal) i fontanna przy Plaza Virgen de los Reyes.
Fragment katedry. Widok katedry od strony Plaza del Triunfo i kolejka turystów do kas Alkazaru Królewskiego. Widok katedry od strony Plaza del Triunfo. Katedra p.w. NMP to symbol Sewilli. Ogromna, majestatyczna, pełna zdobień na fasadzie typowych dla gotyku. Jej plany zaczęto kreślić z początkiem XV wieku. Będzie tak ogromna, że ci, co ją zobaczą ukończoną, wezmą nas za szaleńców - miał powiedzieć Alonso Martinez podczas projektowania. Według najnowszych badań, uznawana jest za największą świątynię chrześcijańską na Starym Kontynencie. Pod względem przestrzennym wyprzedza rzymską Bazylikę św. Piotra oraz katedrę św. Pawła w Londynie. Jest wpisana na listę UNESCO. Punktem wyjściowym do powstania świątyni był XI-wieczny meczet Almohadów, który w połowie XIII wieku nakazem Ferdynanda III Świętego (1199-1252) przekształcono w kościół. Z pierwotnej świątyni pozostała Brama Przebaczenia (Puerta del Pedrón) z charakterystycznymi łukami w kształcie podkowy. Wnętrza Katedry robią ogromne wrażenie. Ta przestrzeń, wysokie kolumny wręcz onieśmielają... Wartym zainteresowania elementem jest ołtarz główny, określany jako największy na świecie. Jest wysoki na 27,8 m i szeroki na 18,2 m. Jego pięknie rzeźbiona powierzchnia jest pokryta złotem. Chciano w ten sposób pokazać bogactwo i potęgę Hiszpanii. Użyto ponad 3 tony złota, pozyskanego z Nowego Świata.
W murach Katedry, pod kopułą renesansowej Sacristía Mayor, znajdują się okazałe eksponaty - relikwiarz króla Kastylii i Leónu Alfonsa X Mądrego, miecz króla Kastylii Ferdynanda III Świętego, a także klucze do miasta. Te ostatnie były przekazane przez Maurów i Żydów na znak poddania Sewilli w 1248 roku. Klucze odebrał wspomniany Ferdynand Święty, którego grobowiec znajduje się przed ołtarzem Królewskiej Kaplicy (Capilla Real). Obok sarkofagu spoczywają jego małżonka Elżbieta Hohenstauf (1203-1235), znana w Hiszpanii jako Beatriz de Suabia i syn Alfons X Mądry. Wewnątrz katedry znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, podtrzymywany na ramionach przez 4 heroldów, symbolizujących 4 królestwa, które legły u podstaw Hiszpanii: Kastylię, Aragonię, León i Navarrę. Co ciekawe, szczątki wielkiego odkrywcy odbyły podróż, liczącą wiele kilometrów. Pierwotnie pomnik był przygotowany dla katedry w Hawanie na Kubie. Koniec końców jest dostępny dla odwiedzających Sewillę. Niestety, nie mam fotki, bo po mszy trzeba było wyjść z katedry, a na ewentualne ponowne przyjście w celu zwiedzania trzeba by było czekać ponad 2 godziny. Przez długie lata nie było pewności, kto naprawdę spoczywa w katedrze. Słynny odkrywca zmarł w 1506 roku i został pochowany w Valladolid, jednak jego ciało przewieziono do Monasterio La Cartuja w Sewilli. Po latach szczątki dotarły do Dominikany, a następnie do Hawany. Hiszpanii zwrócono je po zadeklarowaniu kubańskiej niepodległości w 1898 roku. Niektórzy twierdzili, że w Sewilli spoczywa syn Kolumba - Diego (1479/1480-1526). Sprawę ostatecznie rozstrzygnęły badania DNA w 2006 roku, które wykazały, że w sewilskiej katedrze rzeczywiście pochowany jest Krzysztof Kolumb. W katedrze pochowany jest także król Ferdynand III Święty. Zmarł on 30 maja 1252 roku w alkazarze w Sewilli, która po odbiciu z rąk muzułmanów była jego ulubionym miastem. Epitafium na jego nagrobku w językach łacińskim, kastylijskim, arabskim i hebrajskim, zawiera jego przydomek Króla  trzech religii. Ferdynand został kanonizowany w 1671 roku i jest dziś jednym z patronów Sewilli. Widok katedry. Puerta del Bautismo - jedno z wejść do katedry. Dekoracja rzeźbiarska portalu przedstawia chrzest Chrystusa w Jordanie.
Puerta del Bautismo - detale architektoniczne. Katedra. Katedra. Katedra. Brązowy pomnik papieża Jana Pawła II (1920-2005) na Plaza Virgen de los Reyes, odsłonięty w 2012 roku. Jego autorem jest Juan Manuel Miñarro López. Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Sewillę - 5 listopada 1982 roku, gdy odprawił mszę dla ponad pół miliona ludzi na terenach targowych i beatyfikował siostrę Angelę de la Cruz - Marię de los Ángeles Guerrero González (1846-1932), założycielkę Zgromadzenia Sióstr Krzyża, a także ponownie 13 czerwca 1993 roku z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Plaza de la Virgen de los Reyes na tyłach sewilskiej katedry.
Na Plaza de la Virgen de los Reyes. Na Plaza de la Virgen de los Reyes. Po prawej stronie widoczna jest Giralda. Ciekawostką jest, że architektura Giraldy zainspirowała również twórców warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

najbliższe galerie:

 
Andaluzja 2016 - Sewilla (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (5)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Baśniowa Andaluzja
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
Klimaty Andaluzji - spacerkim po Sewilli.
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 13.04.2017 15:35

Zdecydowanie tak!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.04.2017 11:19

piękne miasto

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 20.11.2016 22:33

Paweller - nie na darmo Alfons X miał przydomek "El Sabio", czyli "Mądry"... Pozdrawiam :)

AK - miło, że Ci sie podobało. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 18.11.2016 23:28

Szkoda by było takiej wieży, całe szczęście że ten Alfons miał łeb na karku ..., pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 13.11.2016 21:54

fajne foty i dokładne opisy :)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!