m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa). Jego nazwa pochodzi od imion hiszpańskiej infantki Maríi Luisy Fernandy de Borbón (1832-1897), ostatniej córki króla Ferdynanda VII (1784-1833), która w roku 1893 podarowała tereny parku miastu. Roślinność w parku robi wrażenie. Możemy podziwiać tu palmy, drzewka pomarańczowe, sosny, klomby, a także egzotyczne gatunki flory. Dodatkowego uroku dodają żyjące tu gołębie, a także zasiedlające oczka wodne kaczki i łabędzie. Jeden z zakątków Parku Marii Luizy. W obrębie parku znajdują się m.in. Muzeum Archeologiczne, Biblioteka Publiczna, Centrum Nauki (Casa de la Ciencia) oraz Teatro Lope de Vega. Pałac przy Placu Hiszpańskim (Plaza de España) w Parku Marii Luizy wygląda jak wielowiekowa budowla, jednak w rzeczywistości to całkiem nowy kompleks. Został zaprojektowany na potrzeby Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Na zdjęciu widoczna jest jedna z narożnych wież pałacu, wzorowana na Giraldzie. Autorem koncepcji architektonicznej Placu Hiszpańskiego był Aníbal González Álvarez-Ossorio (1876-1929). Dziełem samym w sobie jest budynek z ławkami oraz ścianami przyozdobionymi ceramicznymi płytkami azulejos. Są one istną lekcją historii i przedstawiają hiszpańskie prowincje w kolejności alfabetycznej z najważniejszymi wydarzeniami w ich dziejach. Każda ławka przedstawia jedną z 48 prowincji Królestwa Hiszpanii. Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii.
Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii. Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii. Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii. Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii. Azulejos, prezentujące poszczególne prowincje Hiszpanii. Fragment dekoracji azulejos.
Pałac na Placu Hiszpańskim to główny budynek przygotowany na wspomnianą Wystawę Iberoamerykańską. Zaprojektowany został w stylu neo-mudejar z elementami art déco. Jest bardzo duży - to właściwie długi ciąg połączonych budynków, ma kształt półokręgu otaczającego plac z centralną fontanną. Wielka fontanna w centrum placu tryska obficie wodą, generując przy tym przyjemny chłód. Ciekawostką jest fakt, iż Plac Hiszpański wykorzystano w filmach. Zagrał on planetę Naboo w filmie Gwiezdne wojny - Mroczne widmo, natomiast Sacha Baron Cohen jako tytułowy Dyktator (reż. Larry Charles) miał tam swoją siedzibę. ... Obecnie we wnętrzach pałacu na Placu Hiszpańskim znajdują się głównie pomieszczenia biurowe. ...
... W centrum Placu Hiszpańskiego przepływa mały kanał, przy którym można wypożyczyć łódkę.
Przerzucone nad kanałem mostki są bogato zdobione ceramicznymi płytkami azulejos. To co rzuca się w oczy na Placu Hiszpańskim, to nie tylko pałac i elementy wodne, ale także piękne cztery mosty, które symbolizują hiszpańskie królestwa - Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię. Najwyraźniej temu psu andaluzyjskiemu nie przypadłem do gustu... Strop galerii, okalającej Plac Hiszpański. W półkolistej galerii na Placu Hiszpańskim.
W półkolistej galerii na Placu Hiszpańskim. Dekoracyjne azulejos. Widok pałacu na Placu Hiszpańskim. Na jednym z czterech mostów nad kanałem na Placu Hiszpańskim. Plac Hiszpański z pałacem i fontanną. Pałacyk Costurero de la Reina, który pierwotnie znajdował się w obrębie ogrodu Pałacu San Telmo. Ta sześciokątna budowla z wieżami w narożnikach zalicza się do najstarszych w Sewilli,  wybudowanych stylu neomudejarowym. Jego budowę zlecił mąż infantki Marii Luizy Fernandy de Borbón (1832-1897), książę Montpensier, Antonio María Felipe Luis de Orleans (1824-1890). Budynek, w zamyśle przeznaczony dla straży pałacu San Telmo został ukończony w 1893 roku, a zaprojektował go Juan Talavera y de la Vega.
Pałac San Telmo (Palacio de San Telmo) to obecnie siedziba Rządu Autonomicznego Andaluzji. Jego budowa rozpoczęła się w 1682 roku poza murami miasta, na nieruchomości należącej do trybunału Świętego Oficjum. Budynek pierwotnie był przeznaczony dla Szkoły Wyższego Seminarium Duchownego Uniwersytetu Nawigatorów (Colegio Seminario de la Universidad de Mareantes). Pałac jest jednym z charakterystycznych budynków sewilskiego baroku. Jest wzniesiony na planie prostokąta, z kilkoma wewnętrznymi dziedzińcami, w tym z jednym charakterystycznym centralnym, wieżami na rogach, kaplicą, i ogrodami. Hiszpański portrecista Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (1599-1660), powszechnie uznawany za jednego z największych malarzy wszech czasów, urodził się w Sewilli, i mieszkał tam przez 22 lata. Jego pierwszym nauczycielem był Francisco de Herrera Starszy (1576-1556), a kolejnym - jego przyszły teść Francisco Pacheco del Rio (1564-1644). W końcu XVI wieku w Sewilli przez kilka lat mieszkał i tworzył też Miguel de Cervantes y Saavedra (1547-1616). W Sewilli studiował też i zrobił karierę Francisco de Zurbarán (1598-1664), wybitny malarz i  twórca dzieł o tematyce religijnej, zwany hiszpańskim Caravaggio. Innym wybitnym artystą związanym z Sewillą był Bartolomé Esteban Murillo (1617-1682), który urodzłł się i przez wiele lat mieszkał w tym mieście. Tu powstały też jego największe dzieła. Był on też jednym z założycieli Akademii Sztuk Pięknych ( Academia de Bellas Artes)
Z Sewilli pochodził też Juan de Valdés Leal (1622-1690), wybitny malarz, rzeźbiarz i architekt, również jeden z założycieli Akademii Sztuk Pięknych. Słynnym sewilskim artystą był też rzeźbiarz Juan Martínez Montañés (1568-1649), znany jako Bóg Drewna (Dios de la Madera).
Mury Alkazaru Królewskiego. Budynek firmy ubezpieczeniowej Santa Lucia S.A. przy Avenida de la Constitución. ... ... ... Miasto onieśmiela swoim pięknem każdego przybysza. Sewilla jest po prostu bajeczna. Jej wąskie i kręte uliczki w starym centrum są stworzone do spacerów nawet w upały. Są idealne, by najpierw się zgubić w ich sieci, a potem odnaleźć pod tapas barem, na małym placyku, przy jednej z miejskich fontann lub kościołów.
Sewilska kamienica. Azulejos, dekorujące jedną z knajpek. Pałac Arcybiskupi (Palacio Arzobispal) przy Plaza Virgen de los Reyes. W oczekiwaniu na turystów... Sewilska kamienica. ...
Kościół p.w. Boskiego Zbawiciela (Iglesia colegial del Divino Salvador) przy Placu Zbawiciela (Plaza del Salvador), który miałem okazję przedstawić już w poprzedniej sewilskiej galerii. Kościół p.w. Boskiego Zbawiciela.

najbliższe galerie:

 
Andaluzja 2016 - Sewilla (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Klimaty Andaluzji - spacerkim po Sewilli.
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Baśniowa Andaluzja
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (5)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 22.01.2018 11:03

Piękne miejsce i ja muszę tam wkrótce dotrzeć.
Pozdrawiam
Aga

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.01.2017 23:15

cala Andaluzja jest piękna, zresztą inne rejony Hiszpanii też nie gorsze

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 15.01.2017 23:13

To prawda. Podobnie jak i pozostałe miasta Andaluzji, które odwiedziliśmy. Przyznam się, że mnie najbardziej do gustu przypadła Kordoba... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.01.2017 12:31

piękne miasto

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 20.11.2016 22:29

Tereza i Paweller - dziękuję za odwiedziny i miło mi, że miasto się Wam spodobało. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 18.11.2016 23:18

Rzeczywiście, przejrzałem Twoje galerie z Sewilli i widzę, że udało Ci się dużo tam zobaczyć ..., miasto niezwykłej urody, z niesamowitym klimatem, zachęciłeś do odwiedzin:)
Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 16.11.2016 18:32

Byłam i podziwiałam,ale mi nie udało się tyle zobaczyć.
Pięknie to wszystko pokazałeś.Solidna robota.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!