m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Torre del Oro (Złota Wieża) znajduje się na brzegu rzeki Gwadalkiwir, niedaleko mostu Puente de San Telmo. Została zbudowana około roku 1200 za rządów dynastii Almohadów, na rozkaz muzułmańskiego gubernatora Abu Eldy. Była jedną ze 166 w systemie obronnym. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami azulejos, ale i temu, że przechowywano w niej złoto złupione w koloniach. Była również istotna z punktu widzenia obronnego, ponieważ między nią a bliźniaczą, już nie istniejącą wieżą po drugiej stronie rzeki, można było rozpiąć łańcuch blokujący wejście do portu. Dolna część Torre del Oro wzniesiona jest na dość ciekawym dwunastokątnym rzucie, poziom środkowy jest sześciokątny, a najwyższy, okrągły pochodzi z XVIII wieku. Wieża została mocno zniszczona przez trzęsienie ziemi z 1755 roku, ale odbudowano ją. Przez wieki zmieniała się jej funkcja. Złota Wieża była więzieniem, kaplicą, potem mieścił się tu skład prochu strzelniczego, a obecnie znajduje się Muzeum Morskie (Museo Maritimo). Gwadalkiwir (Guadalquivir) jest jedną z największych rzek Półwyspu Iberyjskiego. Nazwa pochodzi od arabskiego Wadi al-Kabir, oznaczającego Wielką Rzekę. Ma długość 550 km. Wypływa ze stoków Cañada de las Fuentes na wysokości ok. 1.400 m n.p.m., na wschód od miasta  Cazoria. Uchodzi do Zatoki Kadyksu. Jest żeglowna od Kordoby, a do Sewilli docierają nawet statki morskie. Wykorzystywana także do produkcji energii elektrycznej i nawadniania. Na wielką Wystawę Iberoamerykańską w 1929 roku, w której wzięły udział Portugalia, Hiszpania oraz kraje Ameryki Łacińskiej, wzniesiono w Sewilli budowle i pawilony, obecnie mieszczące muzea oraz instytucje kulturalne. Nowe gmachy, zbudowane w stylach historyzujących, sąsiadują z XVI-wiecznymi zabytkami. Na zdjęciu widoczny jest zachowany do dziś budynek pawilonu argentyńskiego, stworzony przez argentyńskiego architekta Martina Noel (1888-1963) w stylu neobarokowym z elementami charakterystycznymi dla architektury argentyńskiej. Rzeka Gwadalkiwir ma źródła w Górach Betyckich, następnie płynie u podnóża Mesety Iberyjskiej, poniżej Sewilli - przez zabagniony obszar, zwany Las Marismas, dzieląc się na kilka ramion. Uchodzi estuarium do Zatoki Kadyksu. Jej główne dopływy to Genil (lewy), Guadalimar i Huelva (prawe). Statki, którymi można odbyć wycieczkę po rzece.
Widok ze statku. Widok dzielnicy Triana. Sewilla była hiszpańską stolicą Świętej Inkwizycji, z administracją i lochami w zamku San Jorge. Na terenie Triany dokonywano publicznych egzekucji heretyków. Obecnie Triana jest gwarną dzielnicą z nastrojowymi uliczkami, przy których mieszczą się bary, restauracje i lokale z flamenco oraz sklepy ze słynną ceramiką. Z dzielnicy tej pochodzi wielu słynnych matadorów oraz śpiewaków i tancerzy flamenco. Po budzącym grozę zamku San Jorge nie ma już śladu, jeśli nie liczyć romantycznej uliczki nazwanej Zaułkiem Inkwizycji. Puente de Isabel II, zwany także Puente de Triana to pierwszy stały most na rzece Gwadalkiwir. Został zbudowany w latach 1845-1852 przez inżynierów francuskich Gustave'a Bernadeta i Ferdinanda Steinachera, wzorujących się na paryskim Pont du Carousel. Ma długość 149 m. Puente del Cristo de la Expiración, znany także jako Puente del Cachorro i Puente de Chapina. Autorem projektu był inżynier Jose Luis Manzanares Japón, który inspirował się paryskim mostem Aleksandra III. Most zbudowany w końcu 1991 roku. Ma długość 223 m. Puente Pasarela de la Cartuja. Most dla pieszych, zbudowany w 1991 roku na Wystawę Światową Expo 92. Uznany został przez Guiness Book of Records za najbardziej smukły most na świecie. Autorami projektu są inżynierowie Fritz Leonhardt i Luis Viñuela Rueda Most ma długość 235 m. Puente de la Barqueta (oficjalna nazwa Puente Mapfre). Zbudowany w latach 1989-1992. Autorami projektu są inżynierowie Juan José Arenas i Marcos J. Pantaleón. Wiszący most ma rozpiętość 168 m, łączna długość - 214 m. Ciekawostką jest, że architektura tego mostu zainspirowała projektanta mostu im. Antoniego Madalińskiego w Ostrołęce, Marka J. Łagodę.
Puente del Alamillo. Autorem projektu jest inżynier Santiago Calatrava Valls. Most zbudowano w latach 1989-1992, by utworzyć połączenie z opustoszałą wyspą La Cartuja, na której zaplanowano organizację Wystawy Światowej Expo 92. Ma długość 250 m. Jest to wspornikowy most podwieszony z pojedynczym pylonem. Isla Cartuja. Tereny Wystawy Światowej Expo 92 na zachodnim brzegu rzeki Gwadalkiwir były kiedyś grząskim pustkowiem, na którym stał tylko jeden budynek - XV-wieczny Monasterio de Santa Maria de las Cuevas. Obecnie część klasztoru jest siedzibą Andaluzyjskiego Centrum Sztuki Współczesnej (Centro Andaluz de Arte Contemporáneo). Zachodnią część terenu przeznaczono na nowoczesne centrum badawcze. Odwiedzający Isla de la Cartuja mogą nadal oglądać pawilony wielkiej wystawy, ale ponieważ większość z nich należy do prywatnych właścicieli, wnętrza nie są otwarte dla zwiedzających. Atrakcją jest również 35-hektarowy park rozrywki Isla Magica i duży plenerowy Teatro Central, gdzie regularnie odbywają się widowiska teatralne, taneczne i muzyczne. Północną część wyspy zajmuje największy park Sewilli - Parque del Alamillo. Godny uwagi jest także Estadio Olimpico - stadion lekkoatletyczny na 60 tys. widzów, zbudowany w ramach (zakończonego niepowodzeniem) ubiegania się Sewilli o organizację igrzysk olimpijskich w 2004 roku. Isla Cartuja. Model rakiety Ariane,  pierwszej udanej europejskiej rakiety nośnej. Budynki na Isla Cartuja. Budynki na Isla Cartuja w pobliżu mostu Alamillo.
Dopływamy do przystani przy Torre del Oro. Ciekawą budowlą są Setas de la Encarnación, czyli grzyby, znajdujące się blisko starego miasta, przy Plaza de la Encarnación, zaprojektowane przez niemieckiego architekta Jürgena Mayer-Hermanna i zbudowane w 2011 roku. Setas de la Encarnación. Setas de la Encarnación. Setas de la Encarnación. Setas de la Encarnación.
Setas de la Encarnación.

najbliższe galerie:

 
Andaluzja 2016 - Sewilla (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Klimaty Andaluzji - spacerkim po Sewilli.
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Baśniowa Andaluzja
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Sewilla (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 20.11.2016 22:21

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam.:)

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 20.11.2016 20:13

Extra... na rejs się wybiorę :)
Pozdrawiam :)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 20.11.2016 11:49

ciekawa opcja na zwiedzanie Sewilli - mogliby uruchomić amfibie jak w Budapeszcie - bardzo fajne połączenie perspektyw ...

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 18.11.2016 11:14

15 nie odpuściłabym😀a grzyby?Mnie tego typu budowle akurat nie zachwycają.Jedno pewne:solidnie pokazałeś Sewillę i ładny kawałek Andaluzji zwiedziliście.
Były plany na listopad gdzieś na Kanary a tymczasem z nie mniejszą przyjemnością zażywam jodu nad M.Płn. 😉.Serdecznie pozdrawiam.
P.s.za całość dyszka.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 17.11.2016 22:09

Rejs fajny, gdyby jeszcze na statku nie było tak gorąco... Pozdrawiam. :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 17.11.2016 09:47

Fajna rzecz taki rejs.Interesujące mosty i oczywiście Setas de la Encarnación.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!