m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Park Narodów jest mocno związany ze Światową Wystawą Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998. Jej głównym hasłem było „Oceany, dziedzictwem dla przyszłości”, a nawiązywało ono, jak i cała portugalska wystawa, do 500. rocznicy podróży Vasco da Gamy do Indii oraz portugalskich odkryć geograficznych. Na tereny Expo wybrano dawną dzielnicę portową. To właśnie z okazji wystawy Expo powstało wiele budynków i obecnie największych atrakcji Parku Narodów. Budynki te pierwotnie miały pełnić funkcje przewidziane w ramach Expo, a następnie zostały zaadaptowane do nowych funkcji. Nowoczesna architektura dzielnicy Oriente. Na terenie Parku Narodów w dzielnicy Oriente. Kasyno w Lizbonie przy Alameda dos Oceanos oprócz bycia rajem dla miłośników hazardu, promuje również narodową i międzynarodową kulturę i sztukę. Jest tu sala, która pomieścić może 600 osób i często gości wielkie światowe imprezy. Są tu cztery stylowe bary oraz trzy restauracje, które oferują wyrafinowane smaki. Pawilon Wiedzy przy Cais Argonautas (Pavilhão do Conhecimento - Ciência Viva) w Parku Narodów. Jest to  interaktywne muzeum nauki i techniki, które przybliża osiągnięcia tych dwóch dziedzin w ciekawy i atrakcyjny sposób przez różnego rodzaju instalacje, urządzenia i eksperymenty, których zwiedzający są albo uczestnikami lub inicjatorami. Został on oddany do użytku 25 lipca 1999 roku, a obecnie na atrakcje tej placówki składa się pięć różnych ekspozycji, które poruszają się w obszarach fizyki, chemii, matematyki, biologii i środowiska oraz geologii. Widoczne na zdjęciu Centrum Handlowe Vasco da Gama, połączone z Dworcem Oriente, zostało oddane do użytku w 1999 roku. Jest to jedno z największych centrów handlowych w Lizbonie, mieszczące ponad 170 różnych sklepów i salonów, którego łączna powierzchnia to 49. 925 m². Do najsłynniejszych sklepów należą: Swatch, Pandora, Swarovsky, Sephora, Douglas, Kiko Make Up, Samsonite, Continente, Worten, Sport Zone, Model Kit, Imaginarium lub Triumph i Parfois. Dodatkowo kino NOS z sześcioma salami kinowymi, a na najwyższym piętrze strefa restauracyjna z szeregiem barów oraz restauracji.
Firmą, która wybudowana Centrum Handlowe Vasco da Gama jest portugalska firma Sonae Sierra, wchodząca w skład holdingu Sonae, który działa na różnych rynkach światowej gospodarki. Obecnie firma Sonae Sierra posiada 50% udziałów w Centrum, a drugą połowę udziałów ma firma CBRE Global Investors. Wewnątrz Centrum Handlowego Vasco da Gama. Połączony z nim Dworzec Oriente łączy w sobie funkcje dworca autobusowego, stacji metra oraz dworca kolejowego. Rocznie obsługuje on ponad 75 milionów pasażerów, co czyni go nie tylko jednym z największych dworców w Portugalii, ale i całej Europie. Uwagę przyciąga platforma kolejowa, na którą składa się las metalowych kolumn, przypominających las palmowy. Jest to ażurowa konstrukcja wyglądająca efektownie zarówno w ciągu dnia, jak i gdy jest podświetloną nocą. Wewnątrz Centrum Handlowego Vasco da Gama. Budynki w pobliżu Oceanarium. Gdy wyjdziemy z Oceanarium, warto udać się w kierunku nabrzeża, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej w Parku Narodów, czyli lizbońskiego Teleférico. Łączna długość trasy wynosi 1230 metrów w jedną stronę, a maksymalna prędkość to 4 m/s. Czas przejazdu kolejką w zależności od prędkości wynosi od 8 do 12 minut, przy czym średni czas przejazdu to ok 9 minut. Kolejka wozi pasażerów ponad 20 metrów nad ziemią. Warto przejechać się tą najsłynniejszą kolejką gondolową w Lizbonie, gdyż będziemy mogli spojrzeć na cały Park Narodów z góry, zobaczyć z lotu ptaka, jak wygląda ta architektoniczna wizytówka Lizbony.
Widoczna w głębi Wieża Vasco da Gamy (Torre Vasco da Gama) swoją nazwę zawdzięcza słynnemu żeglarzowi. Jej wysokość to 145 metrów i obecnie jest to jeden z najwyższych budynków w Lizbonie, a w momencie otwarcia w 1998 roku był to najwyższy budynek w całej Portugalii. Projektantami wieży są architekci Leonor Janeiro, Nick Jacobs i trójka projektantów, którzy działają pod nazwą SOM (Skidmore, Owings i Merrill). Dziś w wieży działa luksusowy hotel Myriad Sana Hotel, a punkt widokowy nie jest dostępny dla zwiedzających. Pawilon Atlantycki (Pavilhão Atlântico) Expo'98, obecnie zwany MEO Areną, od nazwy głównego sponsora - firmy MEO, to największa w Portugalii wielofunkcyjna hala kryta. Może pomieścić nawet do 20.000 osób. Pełni funkcje przede wszystkim użytkowe - to właśnie tam odbywają się największe koncerty, imprezy i wydarzenia sportowe, wymagające zadaszonych obiektów. Ma kształt dysku, którego konstrukcja jest tak zaprojektowana, by zminimalizować efekt wielkiej bryły w otaczającym terenie oraz racjonalnie wykorzystać źródła energii, dzięki czemu budynek w dużej części jest energooszczędny. Teleférico ma tylko dwie stacje - kursuje ona między stacją północną, która znajduje się obok Wieży Vasco da Gamy, a stacją południową zlokalizowaną przy Oceanarium. Kolej linowa została oddana do użytku w roku 1998 i od tego czasu jest użytkowana przez firmę Telecabine Lisboa, Lda. Most Vasco da Gamy (Ponte Vasco da Gama) został otwarty dla ruchu dokładnie 29 marca 1998 roku, w 500. rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej do Indii. Jego łączna długość to 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe oraz węzły. Most Vasco da Gama łączy brzegi Tagu w okolicach Lizbony (dokładnie w Sacavém) z miejscowością Montijo, która znajduje się po drugiej stronie rzeki. Most główny całej konstrukcji Mostu Vasco da Gamy jest usytuowany nad kanałem żeglownym Cala do Norte, a jego konstrukcję stanowią żelbetowe przęsła podwieszone: centralne długości 420 m i po trzy przęsła dojazdowe z obu stron. Pylony mostu mają wysokość 147 m i kształt litery H. Pylony główne mostu stanowią jednocześnie strefę zakotwienia lin w pomoście - liny są zakotwione co 8,8 metra. Cała budowla składa się z kilku sekcji: północny wjazd, wiadukt północny, wiadukt „Expo”, przęsło główne, wiadukt centralny, wiadukt południowy oraz południowy wjazd. Historia mostu Vasco da Gamy rozpoczęła się w roku 1991, gdy rząd Portugalii podjął decyzję o budowie nowej przeprawy przez Tag. Ogłoszono wtedy międzynarodowy przetarg, który wygrało konsorcjum Lusoponte, zrzeszające firmy portugalskie, francuskie oraz brytyjskie. Projektem konstrukcji mostu zajęła się firma GIE Novaponte wyłoniona spośród firm członkowskich konsorcjum. Całkowity koszt budowy oszacowano na ponad 1 mln USD, a cena ta obejmuje budowę mostu wraz z drogami dojazdowymi oraz węzłami przedmostowymi.
Lina nośna kolejki linowej jest rozwieszona na 9 wieżach. Maksymalna odległość między wieżami wynosi 270 metrów. Gondoli jest łącznie 40, a każda z nich może zabrać do 8 pasażerów. Gondole są zamknięte z przezroczystymi szybami, dzięki czemu podczas przejażdżki widać cały Park Narodów. Kolejka linowa w Lizbonie stanowi jedną z największych atrakcji tej części miasta, chętnie wybieraną przez dzieci, choć nie tylko. Przejażdżka lizbońskim teleférico jest świetną okazją, aby spojrzeć z góry na niezwykłe założenie architektoniczne dzielnicy, w której odbywało się Expo w 1998 roku. Widok na tereny Parku Narodów z wagonika kolejki linowej. Dojeżdżamy do stacji kolejki linowej przy Oceanarium. W Parku Narodów warto przejść przez ogrody, w które obfitują tereny Oriente. Jednym z najbardziej okazałych i ciekawych jest ogród Jardim Garcia de Orta. Nosi on imię XVI wiecznego portugalskiego przyrodnika i botanika, uważanego za pioniera medycyny tropikalnej. Na zdjęciu widoczna jest aleja prowadząca do ogrodu i zainstalowana na niej fontanna - wulkan. A to już zupełnie inna część miasta, w pobliżu naszego hotelu. Hotel Ibis Lisboa José Malhoa położony jest w spokojnej dzielnicy Lizbony, zaledwie 100 m od lizbońskiego ZOO i Fundacji Calouste Gulbenkiana. Usytuowany jest 5 minut jazdy od parku Edwarda VII i stacji metra Marquês de Pombal. 
W pobliżu naszego hotelu była ścieżka podejścia do lądowania samolotów zmierzających na lizbońskie lotnisko. W oczekiwaniu na autobus, który miał nas tam zawieźć zrobiłem parę fotek samolotów. ... ... ... ... ...
A tu już widok z pokładu samolotu TAP, którym polecimy do Warszawy. Lizbońskie lotnisko. Lizbońskie lotnisko. Żegnamy Lizbonę... Ostatni rzut oka na Most Vasco da Gamy. W czasie lotu do Warszawy. W czasie lotu do Warszawy.
W czasie lotu do Warszawy. Zbliżamy się do Warszawy. Zbliżamy się do Warszawy. Zbliżamy się do Warszawy. Zbliżamy się do Warszawy. I za chwilę będziemy na ziemi. Dziękuję!

najbliższe galerie:

 
O esplendor de Portugal - Lizbona (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Oceanário de Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - romântica Alfama (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Baixa-Chiado
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Lizbona - podróż tramwajem i nie tylko…
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - romântica Alfama (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.01.2017 19:10

32 to Boeing 777, a 25 to Airbus A310, reszta łatwa i oczywista :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5618) dodano 13.12.2016 21:47

Charlie - w tej części Lizbony dzieci zainteresuje zwłaszcza kolejka linowa i oceanarium, a te trochę starsze nie pogardzą też wizytą w Pawilonie Nauki. W każdym razie, warto tam pojechać. Pozdrawiam. :)

Lucy56 - oczywiście, CH nie jest obowiązkowe, ale oceanarium - jak najbardziej. Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 13.12.2016 13:16

Całkiem ciekawe. I przydatne. Nie myślałam że w Lizbonie znajdę miejsca, które mogły by zainteresować moje Młode.
Coś czuję, że dystans do Portugalii się zbliża... ;-)
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 13.12.2016 08:06

Z kolejki skorzystam na pewno -jeśli kiedyś tam dotrę.PN mogę zobaczyć choć to nie moje klimaty.C.H.unikam jak ognia,choć zdarza mi się tam wdepnąć. Zawsze zadziwia mnie rozmach z jakim powstają takie obiekty.Ważne, że spełniają swoją rolę.Z ciekawska zajrzałam do Twojej Lizbony.Pozdrawiam😊.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5618) dodano 12.12.2016 23:19

AK - ale w Lizbonie znajdziesz też mnóstwo "swoich" klimatów. Zapewniam Cię... Pozdrawiam. :)

Przemysław - życzę równie udanych zakópów w VdG, jak nasze, a przy okazji - to przysłowiowy "rzut beretem" od Oceanarium. Pozdrawiam. :)

Patryk80 - dzięki, że wpadłeś. Życzę Ci Lizbony w realu. Nie zawiedziesz się. Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 12.12.2016 14:11

Lubię nowoczesną architekturę, więc jak kiedyś zawitam do Lizbony to postaram się nie pominąć. Lubię też klimaty lotnicze, więc w galerii dużo obrazków cieszących moje oczy

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6331) dodano 12.12.2016 10:49

Właśnie mam takiego szczwanego plana, by do VdG zajrzeć tak na pol dnia...;)
Pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 12.12.2016 09:30

Kolejka fajna sprawa , a reszta... nie moje klimaty :))
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!