m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dobczyce to miasteczko położone w południowej Polsce, w dolinie rzeki Raby, na terenie województwa krakowskiego. Założenie samego miasta sięga bardzo dalekiej przeszłości. Istnieje legenda łącząca powstanie osady z czasami Mieszka I i osobą niejakiego Dobka, czyli Dobiesława. On to rzekomo zapuścił się w skaliste wzniesienia nad środkową Rabą i tam, na jednym z nich założył osadę o charakterze wojskowym. Jego synowie, którzy tam zamieszkali, zwać się mieli Dobczykami lub Dobczycami. Stąd to właśnie wywodzić by się miała nazwa miasteczka - Dobczyce. Na zdj.Centrum miasta Dotychczas sądzono, iż rozwój i znaczenie miasta należy łączyć z czasami Kazimierza Wielkiego . Feliks Kiryk udowodnił, że budowa zamku jak również lokacja miasta nastąpiły o wiele wcześniej. Przesunął początki Dobczyc na co najmniej 2 poł.XIII wieku. Już bowiem w 1311 roku, w czasie buntu wójta Alberta, wówczas jeszcze książę - Władysław Łokietek uszedłwszy z Krakowa osiadł właśnie w zamku dobczyckim. Zatem, bez wątpienia istniała wówczas ta warownia. Prawa miejskie zostały nadane Dobczycom około roku 1310. Na zamku dobczyckim wychowywał się święty Kazimierz, a Jan Długosz pisał część swych kronik i wychowywał synów królewskich. W 1450 r. w Dobczycach urodził się Leonard Vitreatoris polski astronom i matematyk, dziekan Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński). Mieszkańcy miasta cieszyli się przywilejami królewskimi, pozwalającymi np. na zakup soli z żup wielickich. Figura św. Floriana stoi na dobczyckim rynku. Wyrzeźbiono ją w 1768 r. z piaskowca, w stylu barokowym, z elementami ludowymi. Kolejny okres wzmożonego rozwoju przypada dopiero na wiek XIX, został on jednak zahamowany pod koniec tego stulecia przez nieurodzaj i epidemię cholery.
W centrum miasta plac przed Kościołem Parafialnym w Dobczycach. Kościół zbudowano w latach 1947-1949.pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.   Wewnątrz świątyni znajdują się m.in.: krucyfiks z XV w. (w przedsionku kościoła) oraz Pieta o wymiarach 90x120 cm, pochodząca prawdopodobnie z warsztatu Wita Stwosza Rzeźbiarz po mistrzowsku uchwycił w drewnie ułożenie ciała Chrystusa oraz zatroskaną twarz Matki Bożej. Figurka Chrystusa frasobliwego w bocznej kaplicy adoracyjnej.
 Śródmieście z kościołem w Dobczycach. Domy drewniane (najstarszy 1760) Kamienne schody od 1907 r. prowadzą na wzgórze staromiejskie do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Po prawej stronie schodów znajduje się cmentarz Jeleniec. Widok z cmentarza na miasto.
Na szczycie schodów usytuowane zostały dwie kamienne figury z 1768 r. przedstawiające św. Jana Nepomucena oraz Najświętszą Marię Pannę. Widok na miasto z wzgórza zamkowego. Lipa Marysieńka upamiętniająca zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 r. (w niszy lipy umieszczona została figura N.P.M. Niepokalanie Poczętej Lipa Marysieńka Lipa Marysieńka W niszy lipy umieszczona została figura N.P.M.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i dzwonnica. Pierwsza świątynia na obszarze dzisiejszego miasta istniała prawdopodobnie już w XIII w.  Na jej miejscu zaczęto budować w 1828 r. obecny, klasycystyczny kościół. We wnętrzu zwraca uwagę dziecięce epitafium Sebastiana Lubomirskiego z XVI w. Nagrobek wykonany został z białego marmuru. Przy kościele św. Jana Chrzciciela wzniesiono w XIX w. dzwonnicę. W jej środkowej arkadzie umieszczono dzwon Jan odlany w 1504 r. Dzwon ma średnicę 105 cm i jako jedyny przetrwał II wojnę światową. Zabytkowe zabudowania na szczycie starego miasta. Jw.
Pozostałości murów obronnych, XIV- i XV-wieczne miejskie mury obronne to najcenniejszy zabytek miasta i unikalne w skali kraju dziedzictwo kulturowe. W okresie świetności miasta miały kształt nieregularnego pięciokąta, niemal 700 m długości oraz 1,5 m grubości. Podczas potopu szwedzkiego miasto na wzgórzu Zamkowym zostało zniszczone. Ucierpiały również jego obwarowania. Dziś najlepiej zachowany 60-metrowy fragment murów wraz z ruinami baszty i bramą wjazdową można oglądać od ul. Kazimierza Wielkiego. W jedną ze ścian bramy wjazdowej wmurowano tablicę upamiętniająca 600-lecie lokacji miasta. Dokonał jej na prawie niemieckim król Kazimierz Wielki.
Widok z wzgórza zamkowego na zalew Dobczycki Stara chata na wzgórzu zamkowym wzgórze zamkowe W pobliżu zapory na Rabie i Jeziora Dobczyckiego znajdują się ruiny zamku z XIV w. W częściowo zrekonstruowanych pomieszczeniach budowli znalazło siedzibę ciekawe Muzeum Regionalne im. Władysława Kowalskiego. Bez wątpienia zamek istniał tu już w XIII w. Wzniesiony został w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Był warownią typu górskiego, włączoną w system obronny Krakowa. Za czasów Kazimierza Wielkiego stanowił silną twierdzę, której mury miały od 5 do 9 m grubości.
Skansen jest częścią Muzeum Regionalnego PTTK. Znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W jego skład wchodzą: - kurnik - wystawione są tu sprzęty gospodarskie Dawne spichlerze na zboże;  - budynek, w którym odtworzono dawną kuźnię wraz z narzędziami służącymi do prac kowalskich; - wozownia, w której umieszczono dworskie sanie używane w czasie kuligów, dużą wialnię i ogromną beczkę dębową (na 50 litrów) z korbami do robienia masła. - karczma - ten budynek przeniesiono z Krzyszkowic koło Myślenic i postawiono w miejscu dawnej karczmy, czynnej jeszcze do początku XX w. Widok na skansen i zamek Widok na zamek z pod Kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Warto odwiedzić te okolice i miasto , z uwagi na żywe jeszcze obyczaje ludowe, jakie przetrwały w okolicach Dobczyc. W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia na ulicach i drogach pojawiają się kolędnicy, chodzący z turoniem lub szopką. Obyczaj ten, zwany herodami, można bliżej poznać w trakcie corocznego przeglądu organizowanego przez miejscowy dom kultury.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
DOBCZYCE
1pix użytkownik ulka odległość 0 km 1pix
Dobczyce - zamek
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
ZAGROJCIE MI TU ZBÓJNICKIEGO! HEJ
1pix użytkownik zbojnik odległość 1 km 1pix
Dobczyce
1pix użytkownik camel17 odległość 1 km 1pix
OJ-CZY-ZNA
1pix użytkownik marzenakn odległość 5 km 1pix
Lato
1pix użytkownik pypekk odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 31.08.2016 21:13

Dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 31.08.2016 12:26

Urocze miejsce.
Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 31.08.2016 11:50

Mury obronne przy zamku wraz z basztą, ostatnimi laty pięknie zrekonstruowano. Teraz można się po nich przechadzać.
Niedawno była obawa że coś może na głowę spaść podczas spaceru... Niemniej, prezentują się teraz pięknie :-)
Widzę że podwyższono też bramę wjazdową do samego zamku.
Marysieńka jest cudowna zwłaszcza w lipcu. Taki zapach się tam wtedy rozciąga... mmmmm :-)))
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5673) dodano 31.08.2016 11:37

Jak widać, warto czasem zboczyć z utartych szlaków, np. w tym wypadku z "Zakopianki"... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!