m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Po przekroczeniu granicy w Zawidowie pierwszym napotkanym miastem jest Frydlant. Historia tego ośmiotysięcznego miasta sięga XIII w. Jego centrum stanowi rynek, którego dominantą jest neorenesansowy ratusz, wybudowany w latach 1893-1896 według projektu wiedeńskiego architekta Franza Neumanna, twórcy ratusza w Libercu. Najznamienitszym zabytkiem Frydlantu i całej Ziemi Libereckiej jest zamek i pałac. Turystom został udostępniony ponad 200 lat temu jako jedno z najstarszych muzeów zamkowych w Europie. Początkowy zamek zbudowali w tym miejscu w połowie XIII wieku wielmoża z Dubé. W 1279 roku czeski król Przemysł Ottokar II sprzedał go Rulkowi z Biberštejna. W późniejszych czasach zamek rozbudowywano i przebudowywano (renesansowy pałac z pięknymi sgraffito itd.). Jak mówi legenda, ich najsłynniejszą właścicielką zamku była zła i gromowładna Katarzyna, której duch wraz z duchem jej męża i czarnego maga Melchiora, straszy w zamku do dnia dzisiejszego. Podobno zamek był pierwowzorem zamku z tajemniczej powieści Franza Kafki. Jadąc dalej na południe już w Górach Izerskich zatrzymujemy się we wsi Hejnice. Rozciągnięta w Dolinie Smědy, znana jest od średniowiecza. Malowniczo położona u stóp Orzesznika przyciąga turystów i pielgrzymów Od trzech wieków celem pielgrzymek jest barokowa dwuwieżowa budowla będąca religijnym sercem miejscowości. Do bazyliki pod wezwaniem Nawiedzenia NPM i klasztoru wiedzie lipowa aleja.
Otoczenie bazyliki i klasztoru zdobi kaplica i szereg chronionych kamiennych rzeźb. W latach 1692-96 M. A. Canevall dobudował do pierwotnego kościoła czteronawowy klasztor z ambitem, który został następnie przekazany franciszkanom. Jeszcze z początkiem lat 90-tych XX wieku teren ten był po dziesięcioleciach rządów komunistycznych zupełnie podupadły. Odnowa duchowa i duchowna szła w parze z odnową budowlaną. Były klasztor odzyskał znowu swój „genius loci”. Stał się miejscem wyciszenia i kontemplacji. Na zdjęciu wejście do klasztoru. Typowo barokowe wnętrze kościoła. Jego geneza jest owiana legendą: ciężko chora kobieta wraz ze swym dzieckiem została cudownie uzdrowiona, ponieważ ojciec rodziny posłuchał prośby anioła i powiesił na drzewie lipowym wizerunek Matki Boskiej, który nabył u snycerza w pobliskim mieście Żytawie. Niewidoczny kaznodzieja pobłogosławił nas z ambony krzyżem. Wznieśliśmy wzrok ku górze oglądając piękne malowidła. Nad nami sceny biblijne, aniołowie i święci, a przed nami Raj.
Jadąc po zachodniej stronie pasma Gór Izerskich docieramy do zbiornika wodnego zapory Souš na Česné Desné o powierzchni ok 86 ha, zbudowanego latach 1912-15. Jeszcze w latach sześćdziesiątych jezioro było wykorzystywane jako miejsce rekreacyjne. Po wybudowaniu,
w 1974, roku stacji uzdatniania wody jezioro stanowi źródło wody pitnej dla Jabloneca i okolicznych a kąpiel i wędkowanie są zabronione.
Na staży jeziora stoi ponura Rusałka i nieco bardziej przystępny, lokalny Neptun. To już Czeski Raj. Mala Skala, miejscowość leżąca na trasie z Pragi do Jeleniej Góry, którą mijaliśmy wielokrotnie powracając z naszych wakacyjnych wojaży. Nigdy się tu nie zatrzymywaliśmy bo zawsze nam było śpieszno do domu. Na wzniesieniu widać ruiny zamku Vranov i kościół. Mnogość szlaków dowodzi, że warto się tu zatrzymać choćby na kilka godzin.
Można przystanąć na moście nad rzeką Izerą. Można w dół rzeki popłynąć pontonem. Tuż nad Izerą znajduje się ośrodek Žlutá Plovárna („Żółta Pływalnia”) o tradycjach jeszcze międzywojennych. Po drugiej wojnie światowej blask i styl lat trzydziestych XX wieku zastąpiła komunistyczna szarzyzna. która przeciągnęła się aż do lat 80. W latach 90tych kilkoro zapaleńców z Malej Skály, wśród nich malarz Josef Jíra, odnowiło zabytkowy budynek. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny bądź kontemplować urok górskiej rzeki. Jak kto ma ochotę może postrzelać z łuku bądź zaparkowawszy samochód przy Centrum Linowym
powędrować szlakiem Tarzana lub zakończyć przygodę skokiem w dół. Oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem. Jeśli dobrze się rozejrzeć po okolicy to i elegancki pałac się znajdzie. Pierwsze wzmianki o zamku Mala Skala pochodzą z XV w. Kilkakrotnie przebudowywany zyskał obecny wygląd na początku XX w. W roku 1945 został znacjonalizowany i był wykorzystywany jako ośrodek wypoczynkowy. Obecnie jest własnością prywatną. Przysiedliśmy na jednej z parkowych ławek ciesząc wzrok urokami otaczającej okolicy.
 Opuściwszy Malą Skalę udaliśmy się do Hrubej Skaly. Zamek stoi na dwóch piaskowcowych skaliskach, które wznoszą się na wysokość bez mała 60 m nad doliną rzeczki Libuňki. Hruba Skala to renesansowy zamek zbudowany na skałach piaskowcowych w miejscu średniowiecznego zamku z XIV wieku. W 1804 roku powstał tu park angielski, a w 1859 roku zamek przywrócono do stylu gotyckiego.

 Brama wiodąca do zamku. Dziedziniec zamkowy. Schody wiodące do górnego tarasu. Rowery do koloru i wyboru.
Młoda Para i jeszcze jeden rower Skały pod zamkiem poprzecinane są szczelinami. Z jednej z nich zwaną mysią dziurą wyszła Halinka po czym wspięła się na górny taras aby pozować na tle krajobrazu. Z zamku roztacza się przepiękny widok na okoliczne skały, na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov.
W okolicy na dnie kanionowych wąwozów, które są przeważnie obrębione skałami, znajduje się zespół stawów oraz wiele mokradeł i wilgotnych łąk, będących miejscem występowania licznych roślin i zwierząt. Dlatego też w 1999 roku obszar ten został uznany za rezerwat przyrody. Obok Hruboskalska i Příhrazskich skał jest największym rezerwatem Obszaru Chronionego Krajobrazu Czeski Raj. Głównym celem jest ochrona mokradeł na dnie doliny wokół Želejovskiego potoku i Žehrovki. Spacer brzegiem stawów, wśród niezmąconej przyrody i znikomej ilości turystów jest wyjątkowo przyjemny. Tu i ówdzie sterczą skały wzbogacając krajobraz. Na stawie króluje Pan Łabędź, a przyszłość rodziny zapewni zapewne Pani Łabędziowa. Pod czujnym okiem Pana Łyski
o rozwój gatunku dba jego towarzyszka życiowa. Upewniwszy się zatem, że w otaczającej nas przyrodzie, wszystko odbywa się normalnie, zgodnie z tradycją, wróciliśmy do bazy.

najbliższe galerie:

 
Czeski Raj - Miasto skalne Hruboskalsko
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 4 km 1pix
Ruiny zamku Rotsztejn
1pix użytkownik muztaghata odległość 5 km 1pix
Sychrov
1pix użytkownik krzysiug odległość 7 km 1pix
Czeski Raj Mała Skała, Vranov i Frydstejn
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 7 km 1pix
Sychrov
1pix użytkownik dispar odległość 7 km 1pix
Frydstejn, Mała Skała, Vranov
1pix użytkownik barbara_31 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.08.2016 13:08

Czarlie, Afrodyto, Pawellerze. W północnych Czechach jest wiele fajnych fajnych miejsc do zwiedzania z dużą kulturą zachowanych przed dewastacją w przeciwieństwie do Dolnego Śląska ograbionego po wojnie przez zwycięską armię i rodzimych szabrowników. Wprawdzie najbardziej lubię górny bieg Wełtawy, Szumawę i Krumlov, a najmniej Karkonosze, ale Czeski Raj z Prahowskimi Skałami, Skalne miasta w Adrspachu i Teplicach i Jeseniki naprawdę zasługują na odwiedziny. Ahoj všichni !

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.08.2016 12:53

Kordulo, Marcinie, Nolu, Czeski Raj to rzeczywiście niewielka, ale ładna kraina. W weekendy robi się mniej atrakcyjna bo jest zatłoczona i są kłopoty z zaparkowaniem samochodu, niekiedy trzeba trochę odczekać żeby zwiedzić wnętrze zamku itp. Nagrodą są ładne widoki, dobre piwo i doskonała zupa czosnkowa. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.08.2016 11:36

I ja nie znam tych okolic, ładnie tam bardzo:) Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 23.08.2016 11:30

No i trzeba będzie na jakiś krótki break wyskoczyć do Raju. Mnie zawsze najłatwiej przekonać zamkami, pałacami, ruinami, tudzież pięknymi okolicznościami przyrody. Udało Ci się dobrać perfekcyjny zestaw argumentów ;-)
Pozdr.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.08.2016 11:19

Piękne miejsce, zamek robi wrażenie, piękna okolica do spacerowania.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 21.08.2016 14:28

Nigdy nie byłam w tych okolicach, a ładnie tam:)
pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:678) dodano 21.08.2016 13:53

Czeski Krumlov, odwiedzam go za każdym razem, gdy wyruszamy na wyprawę na południe Europy. Prześliczne miasteczko i zamek i przełom Wełtawy. Bardzo urokliwe miejsce. Polecam kazdemu, kto jeszcze tam nie był.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7539) dodano 20.08.2016 23:36

Miło było zajrzeć do raju ..., bardzo ładnie tam, chętnie sam bym parę miejsc odwiedził ..., na chwilę obecną marzy mi się Cesky Krumlov, ale jak widzę północne Czechy też są piękne:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.08.2016 20:26

Zobaczyłam Raj i musiałam wejść. Rzeczywiście, przyroda to prawdziwy raj, a jeszcze do tego wspaniałe widoki.
Serdecznie pozdrawiam Jacku.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 01:26

Kalino i Eljocie, dzięki żeście zechcieli odwiedzić moją galerię. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 01:24

Paniwu, ja też od wielu lat stwierdzam, że wędrówki z Halinką to sama radość. Przyjemność była by większa gdyby w czasie tych naszych wędrówek tak nie pędziła do przodu bo zaabsorbowany robieniem zdjęć tracę Ją często z pola widzenia i czuję się zagubiony.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 01:17

Przemku, a propos ptaszków, to z pozycji konserwatysty stwierdzam, że dobrze iż nie ulegają postępowi postępu i rozmnażają się tradycyjnie in vivo. Chrońmy przyrodę!

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 01:09

Lucy, szlaku Tarzana nie polecał bym ale po okolicznych górkach można sobie pochodzić korzystając choćby ze szlaków wskazanych na drogowskazie #18. Pozdrawiam serdecznie.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 01:02

Patryku, rzeczywiście aż dziw bierze, że to niewielkie i dość niepozorne miasteczko zafundowało sobie taki piękny ratusz. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 20.08.2016 00:00

Achernarze, istotnie wnętrze zamku jest ciekawe i można by mu poświęcić osobną galerię, ale ja preferuję zdjęcia plenerowe. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 19.08.2016 23:57

Mietku również serdecznie Ciebie pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:678) dodano 19.08.2016 18:14

Przyznaję, że wędrówki z Jackiem to sama radość i przyjemność. I ta wyprawa do Raju - (Czeskiego Raju) też. Oglądam teraz to, co widziałam na żywo i przyznam, że jestem pełna podziwu - zdjęcia są rewelacja!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6331) dodano 19.08.2016 11:34

Dobrze jest mieć tak blisko do Raju, choć z drugiej strony nie dziwię się, że mimo wielokrotnych przejazdów obok, spieszyliście się jednak do domu: Raj blisko i nie ucieknie...;)
Bardzo podobające zdjęcia wnętrz, a i przy zdj.20 zatrzymałem się dłużej, zwracając uwagę na jego głębię i, nie da się ukryć, wspominając moje dawne spływy.
Serdecznie pozdrawiam!
PS:
Pani Łabędziowa wraz ze swym wodno-lustrzanym odbiciem, też niezwykle przystojna...;)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 19.08.2016 07:52

Sympatyczny wypad i jest co oglądać. Z pewnością powędruję szlakiem Tarzana -jeśli tam dojadę.Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 18.08.2016 23:35

Niezwykle interesująca trasa ale ratusz z pierwszego kadru podobający najbardziej

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5618) dodano 18.08.2016 20:39

Kilka lat temu, przy okazji pobytu na zamku Czocha i w Leśnej wybraliśmy się do Frydlantu, który też nam sie bardzo spodobał. Niestety, nie zdążyliśmy zwiedzić zamku, ale dzięki Twojej galerii choć w części to nadrobiłem. Dzięki. Pozdrawiam. :)

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 18.08.2016 19:46

Pięknie tam! Pozdrowienia. M.S.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!