m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Początki wsi sięgają XII wieku, kiedy to Henryk I rozdawał te ziemie górnikom przybyłym z Frankonii, Turyngii i Nadrenii, poszukującym tu cennych minerałów (przede wszystkim złota), jeszcze nawet w 1519 r.

Pierwszy dokument informujący o istnieniu Pławnej to wiadomość, jaką zostawił 12 marca 1241Henryk Pobożny, który pisał o ufundowaniu tu kościoła św. Bartłomieja. Następnie miejscowość pojawia się w XVI-wiecznych dokumentach wrocławskiego biskupa Henryka von Wurben. Nazwa wsi związana jest z płukaniem, co wskazuje na górniczą genezę miejscowości. W XIV wieku Pławna była największą i najdłuższą wsią należącą do lubomierskiego klasztoru. W maju 1613 zaraza pochłonęła 399 jej mieszkańców. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono kolumnę morową. W czerwcu 1759 w Pławnej znajdowała się główna kwatera wojenna Fryderyka II.
 W 1807 r. do Pławnej zawitał cesarz francuski Napoleon, a w 1813 r. między Mojeszem, Płuczkami, a Pławną marszałek Francji Jacques Alexandre Macdonald zorganizował obóz wojskowy. W latach 1880-1885 wybudowano linię kolejową. W 1983 r. przestały nią kursować pociągi. W 1925 r. we wsi mieszkało 1726 osób (w tym 7% ewangelików). 1945 - wielka wędrówka ludów. Wyjeżdżają w zdecydowanej większości niemieccy gospodarze. Do Pławnej przyjedżają repatrianci ze wschodnich terenów przedwojennej Polski. Mimo wielu zabytków (kościół św. Tekli, Golgota, zabytkowy cmentarz, kapliczki z XVIII wieku, dworzec kolejowy i potencjału wieś zaczyna popadać w charakterystyczną wielu dolnośląskim miejscowościom śpiączkę.  Więcej się stąd wynosi i wywozi niż dostarcza. Domy stoją latami nieremontowane ( a nuż Niemcy wrócą). Ustrój ówczesnej Polski nie bardzo skłania do gospodarnego dbania o niepewną własność.
Przełom nastąpił z początkiem XXI wieku , kiedy to wieś zamieszkuje artysta malarz - Dariusz Miliński. Wokół artysty i jego projektu „Pławna 9” zaczynają skupiać się inni ludzie tworzący . Wieś w zapaści zostaje powoli reanimowana. Powstaje galeria obrazów artysty. Obrazów, w których główną rolę grają domy i mieszkańcy wsi. Pławna stała się swoistą mekką artystów pragnących poszerzyć swe umiejętności w zaciszu   rzeźb, kapliczek i otaczających ją inspirujących widoków.
W 2008 Miliński i jego przyjaciele otwierają  unikatowy na skalę kraju Zamek Legend Śląskich oraz 3 pracownie artystyczne.  U stóp kościoła św. Tekli staje niezwykła- długa na 40 i szeroka na 15 metrów ARKA.  Bliźniacza siostra Arki Noego.  Arka wypełnia się sukcesywnie dziełami sztuki sakralnej, relikwiami i artefaktami z różnych zakątków świata. Przedmioty kultu religijnego wędrowców , którzy osiedlili się tutaj,tych, którzy już odeszli stąd i tych, którzy tylko otarli sie o to magiczne miejsce. I jak to na Arce wszystkie te mniej lub bardziej cenne przedmioty ulegają ocaleniu przed zniszczeniem, zapomnieniem, zniknięciem....
Tutaj taką samą szansę ocalenia otrzymuje  zarówno krzyż chrześcijański , prawosławny, szkaplerz średniowiecznego rycerza, tora, przedmioty kultu buddystów czy poniemieckaporcelanowa Madonna z sąsiadującej z Arką chałupy. W 2012 roku otwarto tutaj prywatne Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Miejscu temu szczególnemu poświęcę osobną galerię. We wsi powstał także Gród Rycerski ora kilka niezłych stałych instalacji.
Zapraszam jeszcze na krótki spacerek po wsi.

najbliższe galerie:

 
PŁAWNA / DOLNY ŚLĄSK / Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Ziemia Lwówecka - ludzie,  kamienie i obrazy
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 1 km 1pix
Szwajcaria Lwówecka
1pix użytkownik marucha odległość 6 km 1pix
Płóczki Górne - Dolny Śląsk
1pix użytkownik dreptak odległość 6 km 1pix
Grudniowe Góry Kaczawskie
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 6 km 1pix
Szwajcaria Lwówecka
1pix użytkownik maryush odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 11.01.2017 20:23

kochani, niestety nie potrafię w pełni oddać ducha tej wsi-dłuuugiej,ludnej i bogatej w rozmaite osobliwości, jeśli Was zainteresowałam choć troszkę-zajrzyjcie na strony p. Milińskiego-kapitalnie wplata w swoje obrazy architekturę Pławnej, myślę, ze słusznie, chałupy powoli rozpad
aja się, a tak przynajmniej gdzieś po nich ślad zostanie

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 11.01.2017 17:55

Miejsce magiczne i bardzo tajemnicze. Mało znane turystom. Bardzo lubię odwiedzać takie miejsca, które turystycznie są dziewicze.
Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2636) dodano 11.01.2017 17:26


Pławna miejsce magiczne - zaiste i coś w tym jest.
Pozdrawiam:)

asasura użytkownik asasura(wpisów:56) dodano 11.01.2017 17:23

Ciekaw byłem co kryje się pod obietnicą pokazania " magicznego miejsca " . Pławna to wieś, która za sprawą pasjonatów odżyła w nowej postaci. Co istotne (jak drzewiej u Ciebie bywało) opowiedziałaś o tym miejscu swoistym mini reportażem. Jest więc trochę historii, jest sztuka dla odwiedzających, ale nie zabrakło też kota, kozy i paru gęsi. No bo to jest przecież nadal wieś. Podoba mi się ten sposób narracji i myślę, że go jeszcze bardziej udoskonalisz ......

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!