m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Królewskie miasto Jajce reklamowane jest w Bośni jako muzeum pod otwartym niebem. Leży u zbiegu rzek Pliva i Vrbas i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedną z większych atrakcji jest zabytkowy zespół młynów wodnych, składający się z ok 20 obiektów. Zbudowano je na skalnych kaskadach pomiędzy jeziorami. Każdy z nich to niewielka drewniana budowla stojąca na palach. Dziś nie pełnią już swoich funkcji, a mechanizmy w nich również się nie zachowały, ale nadal są niebanalną atrakcją.
Centrum Jajców, a w nich dzwonnica św. Łukasza, w której niegdyś znajdowały się relikwie św. Łukasza Ewangelisty Ruiny kościoła św. Marii, wraz z przyległą do niej dzwonnicą. Do dziś zachowały się jedynie mury zewnętrzne z kilkoma oknami i portalami. Meczet Esme Sultanija, jedyny w Europie noszący imię kobiety. docieramy do jednej z większych atrakcji miasteczka- wodospadu. Z tej perspektywy nie wydaje się on wielce potężny, ale na razie stoimy z nieodpowiedniej strony :)
Wodospad wpada do Vrbasu z ponad 20 m wysokości. Robi niesamowite wrażenie i dodaje miastu niesamowitego uroku. Uznawany jest za jeden z dwunastu najpiękniejszych wodospadów na świecie. Powoli wyjeżdżamy z miasteczka, mijając Bramę Travnicką i fragmenty murów twierdzy Jajce w okolicach Jajców znajduje się ciekawe jeziorko przedzielone groblą, które wykorzystano jako naturalne kąpielisko dla okolicznych mieszkańców i nie tylko. mieliśmy ogromną ochotę, ale czas gonił w trasie do Sarajewa....cdn :)

najbliższe galerie:

 
Bałkańska Wiosna (19)  Jajce
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
BiH - Jajce cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
BiH - Jajce cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
BiH - Travnik
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 34 km 1pix
Kilka chwil w Bośni i Hercegowinie
1pix użytkownik helen_ch odległość 37 km 1pix
BiH - Banja Luka
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 48 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
imod użytkownik imod(wpisów:58) dodano 14.11.2016 12:27

Grobla znajduje się nad jeziorem Plivsko, niedaleko Jajców :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6849) dodano 14.11.2016 11:13

Fajny wodospad i piękny ten kolor w jeziorku:) Gdzie ono sie dokładnie znajduje? pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!