m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zacznijmy od ekspozycji plenerowej, na której zgromadzono m.in. śmigłowce. Pierwszy produkowany seryjnie w ZSRR śmigłowiec - opracowany w biurze Michaiła Mila. Konstrukcja powstała na przełomie lat 40-tych i 50-tych. Śmigłowiec produkowany masowo także na licencji w Polsce w Świdniku pod oznaczeniem SM-1. Na zdjęciu wersja Mi- 1M Szalenie popularny radziecki średni śmigłowiec transportowy i wielozadaniowy Mi-8. Od lata sześćdziesiątych XX w. zbudowano już 17 tys. egzemplarzy, które służą i służyły w ponad 40 krajach. Latająca legenda - radziecki śmigłowiec szturmowy Mi-24D. Szczególną sławę zdobył w czasie radzieckiej interwencji w Afganistanie, gdzie mudżahedini nadali mu przydomek szejtan arba, czyli diabelski rydwan. To, co wyróżnia go spośród śmigłowców szturmowych, to przedział desantowy dla 8 żołnierzy. Na podskrzydłowych węzłach może przenosić różnego rodzaju uzbrojenie, w tym zasobniki z ciężkimi karabinami maszynowymi i działkami. Ten ostatni zestaw nazywany jest organami Breżniewa. Cała kolekcja śmigłowców z biura konstrukcyjnego Michaiła Mila: Mi-1, Mi - 2, Mi-4, Mi-8, Mi - 24 Let L-410 Turbolet - niezwykle udany czechosłowacki turbośmigłowy samolot pasażerski i transportowy. Miał zastąpić wysłużonego An - 2 oraz An - 14. Zbudowano ponad tysiąc egzemplarzy w wersjach wojskowych i cywilnych. Transportowy An - 24 a w głębi jego starszy kolega Ił - 14. An - 24 w cywilnej pasażerskiej odmianie był szeroko rozpowszechniony w demoludach i innych państwach zaprzyjaźnionych z ZSRR. W byłych republikach radzieckich jest ciągle bardzo popularny, mimo że to przestarzała konstrukcja pełna wad. W Polsce było kilka katastrof z udziałem tych maszyn.
Radziecki samolot pasażerski i transportowy Ił - 14 stworzony na przełomie lat 40-tych i 50-tych w biurze Iljuszyna. Używany był w lotnictwie cywilnym i wojskowym, w Czechosłowacji produkowano go nawet na licencji. W ocenie pilotów samolot spisywał się bardzo dobrze, doceniano go zwłaszcza w Arktyce i na Antarktydzie. Na ekspozycji plenerowej jest też kilka samolotów, które nigdy nie latały w czeskich barwach. Jednym z nich jest Saab J35 Draken - szwedzki myśliwiec z połowy lat pięćdziesiątych XX w. Zbudowano ponad 600 egzemplarzy tego samolotu, który poza Szwecją używany był także w Danii, Finlandii i Austrii. Saab JA-37 Viggen - szwedzki samolot myśliwsko-szturmowy, zaprojektowany w połowie lat sześćdziesiątych XX w. Szwedzkie lotnictwo używało Viggenów do 2005 roku. McDonnell Douglas F-4 Phantom II - amerykański naddźwiękowy myśliwiec przewagi powietrznej oraz samolot myśliwsko-bombowy. Kiedyś niezwykle popularny, dziś stopniowo wycofywany ze służby ostatnich użytkujących go państw. F-4 to ostatni amerykański myśliwiec, na którym osiągnięto status asa myśliwskiego w XX wieku (co najmniej 5 zestrzeleń). Northrop F-5E Tiger II - zaprojektowany w USA jako tani, lekki myśliwiec z przeznaczeniem dla państw sprzymierzonych i słabiej rozwiniętych. An - 26, czyli wojskowa wersja samolotu An - 24. Zwraca uwagę ciekawe, okolicznościowe malowanie. Ogon przypomina o 90-tej rocznicy bazy lotniczej Praha - Kbely, osłona silnika na pamiątkę zwycięstwa na airshow w Wielkiej Brytanii.
Osłona silnika AN-26 w okolicznościowym malowaniu upamiętniającym 10. rocznicę członkostwa Czech w NATO. Antki dwudzieste szóste w polskim lotnictwie były używane do 2009 r., w czeskich trochę dłużej. Mig 17 - radziecki myśliwiec z początku lat 50-tych, następca Miga-15. Swego czasu podstawowy myśliwiec bloku wschodniego. W Polsce produkowany także na licencji jako Lim-5 i Lim -6. Nie wszystkie żelazne ptaki z praskiego muzeum mają takie szczęście, jak Mig z poprzedniego kadru. Te trzy ołówki, czyli Migi - 21 niszczeją bez dachu nad głową. Szkoda, że spora część samolotów musi stać pod chmurką. Szczególnie żal tych o ciekawym, unikalnym malowaniu jak ten Mig 23. A tu kolejny, ciekawie pomalowany Mig - 23. Samolot ten był sporym osiągnięciem technicznym, szybkim myśliwcem o zmiennej geometrii skrzydeł. Używany był zarówno przez kraje Układu Warszawskiego, jak i inne państwa zaprzyjaźnione z ZSRR. U nas wojsko pożegnało ostatecznie Migi - 23 w 1999 r., bo brakowało środków na remonty główne. Avia Ba - 122 - dwupłatowiec akrobacyjny z lat trzydziestych XX w.
Przemysł lotniczy w Czechosłowacji po II wojnie światowej odradzał się głównie przez produkcję na bazie niemieckich konstrukcji, w oparciu o dokumentację i części zgromadzone w tutejszych zakładach. Jednym z przykładów takich działań był Zlin Z- 381, czyli Bücker Bü 181 Bestmann - samolot szkolno-treningowy. A tu kolejny przykład oparcia się o niemiecką konstrukcję. Samolot Aero C 104 to powojenna produkcja niemieckiego doskonałego samolotu szkolnego i akrobacyjnego Bücker Bü 131. Co ciekawe Czechosłowacja produkowała go na licencji jeszcze przed układem monachijskim, wówczas jako Tatra T-131. Mráz M.1 Sokol - zaprojektowany jeszcze w czasie okupacji niemieckiej, wdrożony do produkcji po II wojnie światowej. Szkolny Zlín 22 Junak - pierwsza własna konstrukcja czechosłowackiego przemysłu lotniczego po II wojnie światowej. Orličan L-40 Meta Sokol - czteromiejscowy samolot sportowy i turystyczny z lat 50-tych, którego konstruktorem był Zdeněk Rublič. Zlín Z-50LS - samolot akrobacyjny produkowany od połowy lat 70-tych.
Na bazie planów konstrukcyjnych i wyprodukowanych części do Messerschmittów 109 G powstał projekt myśliwca Avia S-199. Niestety brak silników  Daimler-Benz DB 605 przesądził o zabudowaniu na płatowcu silnika Junkers Jumo 211, co okazało się niedobrym mariażem. Avia - 199 miała znacznie gorsze osiągi niż jej pierwowzór. Ciekawostką jest to, że 25 tego typu samolotów sprzedano potajemnie mimo embarga do powstającego Państwa Izrael. Samoloty wykorzystano w wojnie o niepodległość, ale bez specjalnych sukcesów za to z dużymi kłopotami technicznymi. Avia CS - 199 szkolno-bojowa wersja myśliwca Avia S-199 Samolot może niezbyt udany, ale jakiś sentyment do niego mam - dawno temu skleiłem model i to dokładnie tego egzemplarza Znak czasów na osłonie silnika Avii CS-199 - czerwona gwiazda i hasło o socjalistycznej własności Mráz K-65 Cáp, czyli czechosłowacka kopia niemieckiego samolotu Fieseler Fi 156 Storch (zaprojektowany w 1935 r.). Była to maszyna typu STOL - do startu wystarczało 60m a do lądowania nawet ledwie 20 metrów. W wojsku używany był do celów rozpoznawczych i łącznikowych a także zadań specjalnych.
Aero L-60 „Brigadýr” - kolejny wielozadaniowy samolot typu STOL, konstrukcyjnie bazujący na maszynie z poprzedniego zdjęcia. Do startu samolot ten potrzebuje ok 90 metrów, do lądowania 75. Czechosłowacka licencyjna wersja radzieckiego samolotu szturmowego  Ił -10 - Avia B-33. Samolot zaprojektowano pod koniec II wojny jako rozwinięcie maszyny Ił - 2 (był lepiej uzbrojony i szybszy od poprzednika). Od 1951 r. uruchomiono produkcję w Czechosłowacji. Szturmowce tego typu używane były także w Polsce. Śmigłowiec wielozadaniowy Mi-4 radzieckiej konstrukcji. Dzięki umieszczeni silnika w przodzie kadłuba z tyłu powstała ładownia z rampą. Można było przewieźć w niej terenówkę GAZ - 69 No a tak właśnie prezentuje się GAZ - 69 - podstawowy pojazd terenowy całego Układu Warszawskiego zastępowany od lat 70-tych UAZem 469 Jak 23 - radziecki myśliwiec skonstruowany pod koniec lat 40-tych, rozwinięcie wcześniejszych konstrukcji biura Jakowlewa - Jaka 15 i 17. Ciekawostką jest to, że napęd stanowił skopiowany przez radziecki przemysł silnik Rolls-Royce Derwent V. Wyprodukowano tylko nieco ponad 300 sztuk, gdyż pojawiły się lepsze konstrukcje ze skośnymi skrzydłami. Myśliwiec Mig 15 a może jego czechosłowacka odmiana licencyjna produkowana jako S-102.
Odrzutowy myśliwiec Mig-19. Samolot został skonstruowany w latach 50-tych XX w. jako odpowiedź na coraz częstsze naruszanie przestrzeni powietrznej państw Układu Warszawskiego przez samoloty zwiadowcze NATO. Był pierwszym myśliwcem radzieckim przekraczającym w locie poziomym prędkość dźwięku. W Czechosłowacji prowadzono produkcję licencyjną dla potrzeb krajowego lotnictwa A tu doskonale znany w Polsce śmigłowiec Mi-2. Opracowany w latach 60-tych w ZSRR śmigłowiec wielozadaniowy był produkowany w Świdniku przez 20 lat. Powstało aż 5,5 tys. egzemplarzy. Tu w malowaniu czeskiej policji Su- 7BM - radziecki samolot myśliwsko-bombowy przystosowany do przenoszenia taktycznych bomb jądrowych. Czechosłowackie lotnictwo miało 20 takich samolotów i pewnie - podobnie jak polskie samoloty tego typu - Wielki brat odpowiednio by je uzbroił, gdyby doszło do III rozp...duchy światowej. Mig - 21 - to taka rura z trójkątnymi skrzydłami, ale ma coś w sobie Kabina Miga - 23 do obejrzenia z bliska; niestety nie można wejść do środka Modne obecnie drony to absolutnie nie jest wynalazek ostatnich lat. Czechosłowacki przemysł też podejmował próby budowy latających bezpilotowców, korzystano także z myśli radzieckiej.
WR - 3 Rejs - bezpilotowy system rozpoznawczy konstrukcji radzieckiej. Takie cuda można obejrzeć nie tylko w muzeum, używają ich jeszcze Ukraincy w wojnie w okolicach Donbasu. Aero L-29 Delfin - pierwszy odrzutowy samolot rodzimej czechosłowackiej konstrukcji. Ten szkolny samolot wojskowy był dla naszych sąsiadów dużym sukcesem, o czym było już we wstępie. Następcą Delfina był L-39 Albatros, który powielił sukces poprzednika. Znów siły powietrzne państw Układu Warszawskiego i niektórych państw tzw. trzeciego świata od końca lat 60-tych przyjęły te samoloty do szkolenia swych pilotów. Do dziś zresztą wiele tych maszyn pozostaje w służbie. Czy ten dziób przypomina Wam dziób żywego albatrosa? Z pomocą Amerykanów, którzy wiele naobiecywali Czechom kupując zakłady Aero, opracowano kilka unowocześnionych odmian Albatrosa oznaczanych jako L-39NG, L- 139 i L-159, w tym także uzbrojone. Jednakże nowe wersje sukcesu międzynarodowego już nie odniosły. Znaczną partię kupiły jednak czeskie siły powietrzne, choć większość do magazynów. Od kilku lat wyprzedają jednak zalegające płatowce za psie pieniądze. Mig - 29 - zaprojektowany jako myśliwiec frontowy, szczytowe osiągnięcie techniki lotniczej okresu schyłku Układu Warszawskiego. Po podziale czechosłowackiego lotnictwa Czesi swoje 10 sztuk 29 zamienili z Polską na śmigłowce Sokół, Słowacy zostawili samoloty w służbie. Jeden wycofany przez Słowaków przekazany został do praskiego muzeum.
Ten egzemplarz wylatał raptem 239 godzin a już trafił do muzeum. A na koniec kapsuła powrotna statku Sojuz 28, na pokładzie którego lot kosmiczny odbył Vladimír Remek - pierwszy człowiek spoza USA i ZSRR, który znalazł się w kosmosie. Pierwszy Czech w kosmosie aktualnie jest ambasadorem w Rosji. I to już koniec. Dziękuję tym, co wytrwali do ostatniego kadru

najbliższe galerie:

 
MUZEUM LOTNICTWA W PRADZE Część 2
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
MUZEUM LOTNICTWA W PRADZE Część 1
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
CZECHY - Praga
1pix użytkownik mayanna9 odległość 7 km 1pix
Spacer po Pradze 2
1pix użytkownik travis odległość 7 km 1pix
Cmentarz na Žižkovie-Praga
1pix użytkownik baracuda77 odległość 7 km 1pix
Praga III
1pix użytkownik mereks odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.06.2017 12:30

kiedyś jak sklejaliśmy modele to w sumie też mnie wojskowe interesowały, teraz jakoś bardziej mi na pasażerskie przeszło

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 31.01.2017 09:21

Voyager a mnie najbardziej kręcą te stare, wojskowe

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.01.2017 22:28

W sumie to teraz bardziej lubię pasażerskie.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.01.2017 22:20

Zawsze lubię popatrzeć na samoloty

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 30.01.2017 22:06

voyager747 dzięki za wizytę

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.01.2017 18:23

fajne maszyny

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 18.10.2016 08:30

patryk - no jeśli tak, to oglądam jeszcze raz. A potem następny :-)
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 17.10.2016 22:22

Rozmusiaku Antoniemu to widelec raczej a nie galerię

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4450) dodano 17.10.2016 22:21

Patryk,taka galeria na czasie ...
Panu Antoniemu ja podeślij,po co nam jakieś tam przetargi na nowe samoloty bojowe czy inne dziwne maszyny,tutaj może by jeszcze coś wynegocjował to by i taniej było :)))
Pozdrawiam !

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 17.10.2016 22:09

Charlie ja myślę, że jest dużo stereotypów, że coś jest albo niemęskie albo niekobiece. Myślę, że podziwianie i zainteresowanie samolotami może ułatwić przełamanie lęku przed lataniem

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 17.10.2016 14:33

Też oglądałam 'Sensacje XX wieku' :-) Super program.
A galeria, mimo że rzec by można - mało kobieca, to całkiem przypadła mi do gustu :-)
Choć latania trochę się obawiam, to podziwianie tych podniebnych ptaków jest niesamowicie wciągające.
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 20:57

Sniezko no Wołoszański też jest prawnikiem, więc coś nas łączy ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 20:55

Sniezka dziękuję :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 16.10.2016 20:42

Patryk 80 - Wołoszański Obieżyświata:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 20:40

Sniezka takie porównanie to dla mnie wielki komplement, bo wielce cenię Bogusława Wołoszańskiego i mogę śmiało powiedzieć, że uczyłem się historii z tych programów, zwłaszcza takiego krytycznego podejścia do źródeł, oficjalnych wersji zdarzeń, poszukiwania i analizowania faktów

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 16.10.2016 19:40

W kilku przypadkach lakiernik miał fantazję;)
Galeria na czasie, bo jest całkiem sporo śmigłowców. Można by było cokolwiek powybierać;)
A tak na serio, to świetna robota, godna podziwu. Już od wstępu robi się nastrój jak z "Sensacji XX wieku".
Najfajniejsza jak dla mnie ciekawostka - to ta o pierwszym Czechu w kosmosie:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 14:25

Paweller cieszę się, że mam wiernych widzów, bo zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich kręcą samoloty

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 14:23

AK miło mi. Praga jeszcze będzie w moich galeriach, choć mniej technicznie tym razem

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 14:21

Andrew to miło mi. Obiecuję, że jeszcze jakieś techniczne muzea pokażę

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 16.10.2016 13:55

Lubię te Twoje samolotowe galerie, kawał dobrej historii nam tu pokazałeś ... i tak jak mówiłem wcześniej, jak kiedyś wybiorę się z dzieciakami w tamte okolice, to pewnie tam zajrzymy.
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:5963) dodano 16.10.2016 13:44

śledzę, śledzę ... dla mnie bardzo super miejsce i galeria :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 11:54

Andrew to miło mi. Obiecuję, że jeszcze jakieś techniczne muzea pokażę

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 16.10.2016 11:53

Przemku wszystkie motorowe jednoślady, które są w praski muzeum pokazałem już w poprzednich galeriach, więc tym razem nie było niczego ekstra pod Twoje upodobania ;) śmigłowce kręcą mnie wprawdzie mniej niż samoloty, ale nie mogłem ich pominąć w prezentacji

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:316) dodano 16.10.2016 11:00

dotrwałem, bo lubię "techniczne" muzea
pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5942) dodano 16.10.2016 10:50

Ja wytrwałem do ostatniego kadru, choć poczytam po śniadaniu, bo czekałem na jakiś starodawny motocykl. Niestety, tym razem baaardzo się zawiodłem...;)
Dobrze, że jest chociaż Gaz-69, terenówka, którą - także rówieśnicami z minionego okresu, lata całe jeździłem po bezdrożach LP. Ach...!
Za to, zgodnie z "trendem", karaczanów, tfu! "caracali" nie pożałowałeś...:)))
A teraz śniadanko...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!