m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Jeziora i wzgórza, czyli klasyczny krajobraz Szkocji. Loch Glascarnoch i spozierający z oddali Beinn Dearg - dla Munrobaggersów nie do zignorowania. Munrobagging, czyli zdobywanie szczytów o wysokości 3000 stóp (914.4m) i wyższych. Wspaniałe hobby z możliwością zwiedzania Szkocji. A jeśli dla kogoś skompletowanie wszystkich Munrosów (w sumie 282) to zbyt małe wyzwanie, to może jeszcze dołożyć do tego 227 Tops (lub Munro Tops), Corbety, Grahamy, Donaldsy i Murdosy... Ufff. Jest co robić w tej Szkocji :-) Po zebraniu takiej kolekcji geografię Kaledonii będziemy mieć w małym palcu :-)

A jakby tego było mało, to taki górski maraton niektórzy jeszcze powtarzają kilkakrotnie! Jadąc wzdłuż Loch Broom. To właśnie z tej zatoki wypłynął pierwszy statek ze szkockimi imigrantami do Nowej Szkocji w Kanadzie.
Około 200 Szkotów zdecydowało się opuścić kraj Hectorem po przegranej bitwie pod Culloden. Po nich emigrowały już tysiące. Tak na marginesie, wspaniale czasy przed i po Culloden opisuje Diana Gabaldon w swoich powieściach Outlander. I to nie jakieś stricte historyczne przynudzania, ale pięknie wplecione fakty w wyimaginowaną opowieść o Claire, Angielce, która z czasów jej obecnych ( po drugiej wojnie światowej ) przenosi się, poprzez kamienny krąg, 300 lat wstecz. Polecam! Do najbliższej stacji pkp z Ullapool do (Garve ) jest 38 mil. Ot, takie uroki Highlandu... Prozaicznie nie starczyło pieniędzy na dociągnięcie kolei do miasta. Widok z portu w Ullapool. Miasto zamieszkuje około 1500 osób. Pomimo swojej małości nadal jest największą metropolią w promieniu wielu mil. Miasto zostało wybudowane na żwirze, który potężne rzeki przyniosły do morza wieki temu.
Opływający Ullapool prąd północnoatlantycki ociepla klimat. Pozwala to na przetrwanie w przydomowych ogródkach takim egzotycznym gatunkom jak kordylina australijska. Widok na latarnię Rubha Cadail. Prawie wszystkie latarnie morskie w Szkocji zostały zaprojektowane i wybudowane przez 4 pokolenia jednej rodziny! Ale nie wiadomo kto zaprojektował właśnie tę latarnię.
 Niektóre latarnie służą także jako B&B. Nocleg w takim miejscu podczas zimowego sztormu to musi byc coś! A trzeba dodać, że wściekłe fale potrafią schować całą latarnię w swoich odmętach. 
A jak morze to i mewy muszą być. Niezgrabne na ziemi zaś w powietrzu pokazują grację baletnicy. W tle An Teallach (prezentowany przeze mnie bliżej w innej galerii). Oczywiście także na liście Munrosowej.
Jezioro Loch Achall, a raczej jego kawałek.

Kolejna panorama na wzgórza otaczające Ullapool. Stąd można promem dopłynąć do Stornoway (Hebrydy Zewnętrzne). Polecam tym, którzy nie cierpią na chorobę morską, gdyż prom przez jakiś czas płynie po otwartym morzu i naprawdę potrafi sponiewierać człowiekiem.
Zaś po drodze na Hebrydy Zewnętrzne przepływa się nad kraterem, utworzonym przez największy meteor, jaki kiedykolwiek uderzył w Wielką Brytanię. Miało to miejsce około 1.2 miliarda lat temu. Wyobrażacie sobie zdjęcia z tego show na wolnym czasie naświetlania? :-) Wzgórze Beinn Gobhlach. Tym razem niestety, nawet taka niewielka górka (635 m) była poza moimi możliwościami trekkingowymi. A szkoda, bo widok na Scoraig Peninsula i Summer Isles z góry byłby super!

Jeżeli ktoś chciałby spróbować chodzenia po górach w Szkocji, a nie czuje się na siłach robić tego w pojedynkę, może skorzystać z tzw. Walking Festiwal, który jest organizowany na terenie całej Szkocji w różnych porach roku. Polega on na grupowym wchodzeniu na wybrane szczyty lub dla nieco mniej wymagających-chodzenie po dolinach. Tras jest dużo do wyboru o różnym poziomie trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Oczywiście jeśli ktoś jest samotnym wilkiem to unika tego rodzaju zorganizowanych wycieczek :-) A także dni, kiedy następują coroczne biegi po dolinach czy np. bieg na Ben Nevisa...i zbieg :-)

Kolor wody jak w Adriatyku... Okolica Badrallach nad Little Loch Broom. Z Ullapool w linii prostej do tej wioseczki jest około 8 km, wliczając w to prom zabierający tylko pieszych i w dodatku tylko latem. Autem należy objechać jezioro, co nam daje do przejechania około 50 km. Ot, kolejny urok Highlandu :-) Badrallach to bardzo mała wioseczka, położona nad Scoraig Peninsula. 
Do najbliższego sklepu 14 mil... Ale nawet w tak niewielkiej mieścinie znalazło się miejsce na niewielki camping. Musiał być naprawdę mały, bo wcale go nie zauważyłam. Doczytałam o nim dopiero po powrocie.
Wzgórze Sail Mhor, widok z Badrallach.
3x3 też dało radę. Opuszczamy Ross-shire i wjeżdżamy do Sutherlandu (odpowiedniki naszych województw). Przejeżdżając przez Elphin. Jest tu dosłownie kilka domostw.
Sutherland obejmuje północno-zachodnią część Szkocji. Jest jedną z biedniejszych części kraju, ale także jedną z ładniejszych.
Do tego jest najrzadziej zaludnionym terenem Szkocji.
Nawet Hebrydy Zewnętrzne i Orkady mają większe zagęszczenie na km2. Podczas gdy w Polsce na 1 km 2 przypadają 123 osoby, średnia w Szkocji to 68 osób. Zaś Sutherland zamieszkują...2 osoby na 1 km 2.
Ilość populacji to jedna z tych cech, które czynią ten kraj tak atrakcyjny dla mnie :-) Porównując to do eksplodującej z przeludnienia Warszawy (3372 osób na 1 km 2) - różnica jest kolosalna. Także w czystości powietrza :-) Typowy krajobraz Assynt. Płasko, płasko i nagle góra. I to taka konkretna. A nazywa się Suilven. Pionowe zbocza sprawiają wrażenie, że jest ona nie do zdobycia.
Z której strony by do niej nie podchodzić, to należy liczyć się z 25 kilometrowym spacerem.... 
Loch Assynt oraz ruiny Ardvreck Castle. Z dużego zamku została tylko wieża i część muru. Półwysep, na którym stoi, podczas przypływu zostaje całkowicie odcięty od reszty lądu. Gdzieś w Sutherlandzie... Większość dróg to tzw. single track road - aby minąć się z innym autem należy to robić na tzw. mijankach, które są rozsiane z różną częstotliwością. Okolice Kylesku. Zbliżamy się powoli na prawdziwą północ Szkocji....
...którą przedstawię w następnej galerii.

najbliższe galerie:

 
An Teallach-drepcząc szkockim ridge`m
1pix użytkownik bratek odległość 6 km 1pix
Krótka historia Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 14 km 1pix
Bajka Bez Happy Endu
1pix użytkownik bratek odległość 19 km 1pix
SCOTLAND / SZKOCJA
1pix użytkownik fghost odległość 41 km 1pix
Fyrish monument
1pix użytkownik piotrlight odległość 55 km 1pix
Szkocja, raj dla motocyklistow
1pix użytkownik bartlondyn odległość 67 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.10.2016 19:11

Szkocja zawsze jest cudownie zaprezentowana w Twoich galeriach.
Odważna mama z Ciebie hihihi.
Pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 06.09.2016 11:19

harmony-Twoje nocne fotki rozkładają na łopatki :-)

lucy56-po prostu chcieć, to móc! :-)
Chociaż ostatnio moje dziecko powiązało fakt wsadzania do fotelika z unieruchomieniem i zaczęła się prawdziwa jazda......

podrozninka- :-D nie ma to jak ułożyć swój własny przewodnik turystyczny. Będziesz potrzebował wsparcia to powiem moje sugestie.Zresztą to wszystko kwestia gustu, co kogo cieszy :-)
Po kolejnej wycieczce do kolejnego zamku stwierdziłam, że mam dosyć. Powinni szeroko pootwierać okna, wytrzepać te zabytkowe dywany, wyprać nadgryzione znakiem czasu zasłony i w ogóle zrobić tam porządek! ;-)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 04.09.2016 22:13

Cześć Bratek.

1. Jesteś lepszym przewodnikiem po Szkocji niż Pascal.
2. Szkocja to jedyny kraj w Europie, o którym zawsze marzyłem a w nim nie byłem... I to aż dziwne, bo już kiedyś mieszkając Irl.Pn zarezerwowałem sobie noclegi w Fort William. Wówczas zamiast na Ben Nevis wybrałem się na Carraountoohil i jakoś Szkocja "przegrała"...
3. A wiesz, że Szkocka flaga wygląda identycznie jak flaga Teneryfy?
4. Będę tam. To mój mus. Ciągnie mnie Szkocja jak magnes... Liczę na Twoje wsparcie w razie czego :)))
5. 10 - bo Szkocja, bo krajobrazy, bo przestrzeń, bo odważna mama :)) C yaaaaaaaaaaaa

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2865) dodano 02.09.2016 16:24

Podzielam zdanie Harmony 😉. Szkocja cudna!Ech z malutkimi, bez autka dało się i teraz sami po górach i innych miejscach kolejne pokolenie zarażają😊.Pięknie odsłaniasz szkockie widoki.Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 02.09.2016 16:02

Mnie się też podoba w Szkocji :) Góry, jeziora, przestrzeń i brak ludzi ... ech
A z dzieckiem da się i trzeba podróżować, aby przywykło od małego ;)
Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 02.09.2016 15:06

Dzięki dziewczyny!

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 01.09.2016 23:10

Malownicze widoki kuszące swoją urodą;) Sielankowe miejsce:)
Pozdrawiam Aga:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 01.09.2016 19:56

Ja za Nolą: piekne , dzikie krajobrazy:) Z przyjemnościa odbyłam spacer:) Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 31.08.2016 21:43

barbara-31 - ja pojechałam z dzieckiem gdy miało 8 miesięcy :-) Ale przyznam, że dodatkowa para rąk do pomocy byłaby mile widziana :-)

charlie-prawda, że świetna powieść?

wielkopolanka-wycieczki w realu są o wiele lepsze niż wirtualne!

achernar-51-miło, że wpadłeś!

rozmusiaki-ach, podoba mi się w tej Gruzji :-) Tylko czasu na nią brak, jak i na całą masę innych rzeczy!

Pozdrawiam!

nola76- zimą wejście ceprostradą na Benka może być problematyczne, nie wspominając już o alternatywnych, bardziej wymagających podejściach na niego.W końcu to góra :-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 31.08.2016 20:57

Kurcze,podoba mi się w tej Szkocji :)
Pozdrowionka !

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6688) dodano 31.08.2016 13:09

Piękne krajobrazy:) Pusto i dziko:) Ben Nevisa miałysmy kiedyś plan zaatakować, ale marzec tamtego roku był wyjątkowo mroźny i sypało śniegiem tego dnia, także bez szans na wejście bez raków i innego sprzętu, a wydawał się taką łatwą górką..;)
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5270) dodano 31.08.2016 11:25

Świetne zakątki... Pozdrawiam. :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1857) dodano 31.08.2016 08:20

Witam..lubię z Tobą wędrować po Szkocji ...to ciekawy i urokliwy zakątek naszej planety wspaniale przez Ciebie pokazany i opisany..bardzo podobało się..
pozdrawiam serdecznie:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2182) dodano 31.08.2016 07:56

Się ogląda Outlander'a. Sassenach ;-)
To właśnie pejzaże pokazane w tym serialu pokazały mi urok Szkocji.
Piękne krajobrazy. Bajka.
Pozdr.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 31.08.2016 07:54

Podróże z dzieckiem to całkiem fajna sprawa 😃 My pierwszą, większą podróż odbylismy, gdy nasze miało 11 miesięcy i okazało się, że trasa Gdańsk-Zakopane wcale nie była trudna. Mimo, że słyszeliśmy komentarze: gdzie z takim małym dzieckiem się pchacie! Na miejscu też nie było problemu, bo chyba górskie powietrze działało usypiajaco😉 No to się rozpisałam😃
A wracając do galerii, to pokazałas kolejne super miejsce. Fajnie, że korzystasz i odkrywasz ten piękny zakątek świata.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!