m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Naszą wędrówkę rozpoczniemy od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie znajduje się m.in. bazylika konsekrowana w 2002 roku przez papieża, a także kaplica ze słynnym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Karol Wojtyła, w czasie okupacji chodząc do pracy w Solvayu, codziennie mijał klasztor na łagiewnickim wzgórzu i często wstępował do zakonnej kaplicy.  Jako Papież Pielgrzym przybywał tu, aby modlić się przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach siostry Faustyny. Łagiewniki są stolicą kultu Miłosierdzia Bożego. 
Stąd bowiem wyszło orędzie Miłosierdzia Bożego,
które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu
za pośrednictwem świętej Faustyny. 
 
Ojciec świety, 17 sierpnia 2002 r.
dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata 
Bożemu Miłosierdziu oraz konsekracji bazyliki w 
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 
w Krakowie - Łagiewnikach. Kaplica Św. S Faustyny Kowalskiej i Jej relikwie.
Widok na Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Widok na Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z nową kładką łączącą z Centrum Jana Pawła II. Nieopodal Sanktuarium wybudowany został niedawno potężny Kościół św. Jana Pawła II, który ma stać się centrum kultu św. Jana Pawła II, a także nieodłączną częścią pobliskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 11 czerwca 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium św. Jana Pawła II powstające w ramach Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! na tzw. Białych Morzach w Krakowie.
Dolna część świątyni została poświęcona oraz dedykowana Świętemu Papieżowi Polakowi. Ten moment rozpoczął oficjalny kult Jana Pawła II w tym miejscu. Do Centrum „Nie lękajcie się!” trafiły relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew pobrana Papieżowi podczas jednego z ostatnich przed śmiercią badań w klinice Gemelli. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, mitra oraz ornat, którego używał Ojciec Święty.
Centrum Jana Pawła II , z Jego pomnikiem na placu przed głównym wejściem do świątyni. Pomnik  Jana Pawła II . Instytut Dialogu Międzykulturowego z olbrzymim zbiorem pamiątek po Papieżu JP II. Centrum Wolontariatu to drugi z obiektów, po Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, który powstał w Krakowie w ramach Centrum „Nie lękajcie się!”. Wnętrze świątyni Centrum Jana Pawła II. zbudowane na planie ośmioboku.W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.
Pielgrzymi mogą w tym miejscu uzyskać odpust zupełny m. in. w dniu patrona św.Jana Pawła II, 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca. W dniu 34. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, Jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie bezcenną relikwię. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża. Kaplica w Centrum Jana Pawła II z Figurą cudownego Pana Jezusa, Opactwo Cystersów w Mogile, Kraków. Figurą cudownego Pana Jezusa,z Opactwa Cystersów w Mogile. Wokół nawy głównej rozmieszczono 4 kaplice główne (adoracji, chrzcielna, MB Częstochowskiej oraz MB Fatimskiej), a także znajdujące się za prezbiterium kaplice Nazaretańską, Betlejemską oraz krzyżową. Ołtarz główny.
Kaplica adoracji. Kaplica MB Częstochowskiej Z pośród 7 kaplic największą jest Kaplica Kapłańska, w której znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną mszę św. 1 listopada 1945r. Na płycie umieszczony jest srebrny relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. Kaplica Kapłańska zaprojektowana na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu. W ołtarzu został umieszczona kopia  cudownego obraz z MB Kalwaryjskiej - duchowej Matki Jana Pawła II. wskazany przez Jego ojca w dniu 27 maja 1929r w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kaplica Kapłańska Na dzień dzisiejszy prowadzone są prace wykończeniowe w kaplicach i oratoriach zlokalizowanych wokół Kościoła Relikwii. Oratoria poświęcone będą sanktuarium maryjnym, z całego świata, kaplice zaś będą miały przeznaczenie modlitewne. Na zdj. MB Ludźmierska z Ludźmierza na Podhalu. Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego. Relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew pobrana Papieżowi podczas jednego z ostatnich przed śmiercią badań w klinice Gemelli. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii.
 Jw. 
Na marmurowej posadzce umieszczono herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Stanisława Dziwisza. Na ścianach znalazły się obrazy przedstawiające Ojca Świętego wizytującego najbardziej znane sanktuaria maryjne na świecie. Centrum Jana Pawła II ,,Nie lękajcie się!” na terenie tzw. Białych Mórz (poeksploatacyjne tereny dawnych zakładów Solvay, w Jugowicach. Katedra Królewska na Wzgórzu Wawelskim. W przedsionku krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 Dziedziniec na Wawelu
Detal z dziedzińca na Wawelu.
  
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Krakowskie przystanki
1pix użytkownik pypekk odległość 1 km 1pix
Kraków II
1pix użytkownik bedeg odległość 1 km 1pix
ŁAGIEWNIKI - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Ła
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Moj Krakow
1pix użytkownik esperanca58 odległość 1 km 1pix
Krakowskie gołębie i nie tylko
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 1 km 1pix
Krakowski Kazimierz
1pix użytkownik esperanca58 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 10.10.2016 17:08

Dziękuje serdecznie Paniom i Panom za odwiedziny i oceny oraz słowa uznania.

Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 10.10.2016 12:04

Do Centrum JPII fajnie się chodziło na msze, póki było w budowie. Teraz tłumy straaaszliwe się tam co niedziela zjawiają.
Następnym razem polecam wejść też na wieżę widokową. Super panorama Krakowa.
A co do Łagiewnik... jeszcze nie byłam mimo, że mieszkam w odległości 2 km od Sanktuarium :-) Chyba za bardzo odstraszają mnie od tego miejsca dziesiątki autokarów wiernych, które tam przybywają i wysypujące się z nich tłumy.
A tak przy okazji - Łagiewniki są przez Krakowian pieszczotliwie nazywane 'Meczetem' ;-)
Pozdr.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1931) dodano 10.10.2016 09:50

Ciekawa galeria, z przyjemnościa pospacerowałam z Toba i poznałam historię miejsc związanych z Janem Pawłem II,
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 09.10.2016 22:38

Za tydzień jedziemy na weekend do Krakowa. Chciałbym mieć taką pogodę... Ciekawa prezentacja. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 09.10.2016 20:58

Bardzo ładna prezentacja ... w madryckiej Almudenie jest podobny "ewangeliarz" z kropelką krwi J.P.II.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!