m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwsze zabudowania ukończona w 1117 roku a 15 września 1119 r. papież Kalikst II poświęcił klasztor. Opactwo otrzymywało też wiele darów od innych osób prywatnych, przede wszystkim książąt Andegawenii. Wejście do kościoła klasztornego. Romański portal wejścia do katedry.
Regułę opactwa ustanowił sam Robert d'Arbrissel, wzorując się w dużej mierze na regule benedyktyńskiej i formułując cztery główne zasady życia w Fontevraud: czystość, posłuszeństwo, ciszę, ubóstwo. Nakazał również, by to przełożone wspólnoty żeńskiej kierowały całością klasztoru. Od 1115 r. do rozwiązania opactwa w 1792 r. na czele klasztoru stało 36 przeorysz, z czego 14 pochodziło z wielkich rodów arystokratycznych, a 5 z nich - z królewskiej dynastii Burbonów. Mnisi z Fontevraud ubierali się w czarne habity i kaptury, mniszki - w białe habity i czarne nakrycia głowy. Henryk II Plantagenet zmienił jego status na opactwo królewskie, biorąc w bezpośrednią opiekę, i ustanowił miejscem pochówku dla swojej rodziny. W opactwie oprócz króla spoczęli: jego żona Eleonora Akwitańska, syn Ryszard I Lwie Serce, Izabela z Angoulême, żona Jana bez Ziemi. W odróżnieniu od wielu opactw francuskich przetrwało bez szwanku wojnę stuletnią, chociaż kilkakrotnie w jej trakcie było opuszczane przez mnichów i mniszki. Dziedziniec klasztorny.
Zabudowania klasztorne są jedno- lub dwupiętrowe, z krużgankiem na poziomie parteru oraz półkolistymi lub kwadratowymi oknami. Całość łączy cechy stylu romańskiego (klasztor) i wczesnego gotyku (kościół).
2 listopada 1789 majątki kościelne we Francji zostały znacjonalizowane. Jesienią 1792 ostatnia przeorysza, Julia Pardaillan d'Antin, opuściła klasztor razem z całą wspólnotą. Do końca Wielkiej rewolucji francuskiej obiekt stał pusty.
Sprawowanie funkcji przeoryszy w Fontevraud przez księżniczki z rodziny Burbonów (od XVI wieku), pozwoliło na sute finansowanie opactwa z państwowej kasy, dzięki czemu stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Cały kompleks budynków poddano przebudowie.
W 1804 Napoleon Bonaparte przeznaczył kompleks budynków na więzienie stanu, jednak prace adaptacyjne trwały od 1806 do 1814 i w efekcie nikt nie został tam uwięziony w czasach Cesarstwa. W czasie przebudowy nie dokonano zasadniczych zmian w bryle i rozkładzie pomieszczeń obiektu, tym samym faktycznie ratując Fontevraud przed zupełnym zniszczeniem. Fontevraud stało się jednym z cięższych więzień we Francji. Teoretycznie przeznaczone dla 700 osób, w praktyce mieściło często ok. 1200 więźniów płci obojga. Warunki panujące w celach były trudne - w XIX wieku notowano średnio 2 zgony na tydzień (potem warunki nieco się poprawiły). Osadzeni w Fontevraud pracowali w umieszczonej na terenie więzienia fabryce tkackiej, produkującej głównie elementy umundurowania dla armii francuskiej. Więzienie mieściło się tu do 1963 roku! Trzon klasztoru stanowił czworobok zawierający w sobie kościół klasztorny św. Benedykta oraz pomieszczenia dla zakonnic i zakonników. W budynkach przylegających do niego znajdowały się obiekty gospodarskie, ogromna kuchnia, szpital św. Łazarza oraz dom św. Magdaleny dla kobiet zamężnych lub wdów, które nie wstąpiły do wspólnoty zakonnej, lecz pragnęły spędzić resztę życia w oddaleniu od świata. Budynki gospodarskie łączy z klasztorem jedynie kuchnia, mająca formę okrągłej, strzeliście wykończonej przybudówki.
Nad prezbiterium kościoła, w miejscu jego połączenia z klasztorem żeńskim, wznosi się romańska, prostokątna wieża z półkolistymi oknami na trzech poziomach.

najbliższe galerie:

 
Brézé,  Montreuil-Bellay,  Montsoreau.
1pix użytkownik szarykot odległość 8 km 1pix
Musée des Blindés
1pix użytkownik szarykot odległość 13 km 1pix
Nadwodne landszafciki - Rozlewiska Loary  (02)
1pix użytkownik ak odległość 13 km 1pix
Saumur
1pix użytkownik szarykot odległość 14 km 1pix
Saumur
1pix użytkownik marta odległość 15 km 1pix
Nadwodne landszafciki - Rozlewiska Loary  (01)
1pix użytkownik ak odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1917) dodano 13.09.2016 17:07

Majestatyczna budowla.

szarykot użytkownik szarykot(wpisów:82) dodano 10.09.2016 09:51

Achernar, dziękuję za uwagi. Poprawiłem. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4991) dodano 10.09.2016 00:18

Wydaje mi się, że do opisu wkradł Ci się drobny błąd, gdyż kościół opactwa (église abbatiale) nie był siedzibą biskupa, więc nie miał rangi katedry. Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4991) dodano 10.09.2016 00:08

Znakomita galeria... choć w tytule raczej bym zrezygnował z angielszczyzny, bo czyż "Abbaye de Fontevraud" nie brzmi tu lepiej? Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 09.09.2016 15:44

Rewelacyjnie zachowana architektura. W takim miejscu to bez dwóch zdań można się wyciszyć...
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!