m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Droga biegnąca wzdłuż północnego wybrzeża Szkocji (Inverness - John O’Groats - Durness - Ullapool - Applecross - Inverness) jest tak zwaną North Coast 500. Uściślając, jest to 516 mil genialnych widoków. Tutaj zboczyłam parę kilometrów z NC500. Na zdjęciu Arkle i Loch Stack. Magazyn Travel Now umieścił North Coast 500 na piątym miejscu z sześciu najpiękniejszych dróg przybrzeżnych świata. Listę rozpoczyna Cape Overberg w Płd Afryce, następnie jest Amalfi Coast we Włoszech,  The Atlantic Road w Norwegii, The Pacific Coast Highway w Ameryce oraz Coral Coast w Australii. Innych w realu nie widziałam... niestety...ale ta podobała mi się bardzo.
Zwykła ze mnie Powsinoga a nie Obieżyświat :-/ North Coast 500 wytyczyno nie tylko dla promowania krajobrazów, jedzenia i kultury północnej Szkocji ale przede wszystkim dla poprawy warunków życia lokalnej ludności. Na szczęście jedno idzie w parze z drugim.
Jest to bowiem jeden z biedniejszych terenów Wielkiej Brytanii. Oldshoremore beach jest jedną z piękniejszych plaż Sutherlandu. Uformowana ze zerodowanego piaskowca i muszelek, otoczona wydmami. Główna droga w wydaniu szkockim - klasyczny single track road z mijankami. 

Okolice Kinlochbervie. Jest to niewielka wioska, najbardziej na północ ulokowany port na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Do najbliższego supermarketu jest 60 mil (97km). Zaś kino, oraz bank dojeżdżają ...od czasu do czasu... na pace ciężarówki.
Spotkanie z taką ciężarówką na pojedyńczej szkockiej drodze może być nie lada przeżyciem!
Jak się człowiek zagapi...to może nie przeżyć. Kyle of Durness -  zatoka oddzielająca mainland od Cape Wrath. Cape Wrath jest najbardziej wysuniętym punktem Wielkiej Brytanii (mainlandu) na północny-zachód. Najszybszy sposób aby się tam dostać to przeprawa łodzią przez Kyle of Durness, a i to tylko wtedy, gdy żołnierze tam nie strzelają. Jest to bowiem jeden wielki poligon wojskowy. Przeprawa promem trwa około 10 minut. Na przylądku nie ma stałych mieszkańców z gatunku homo sapiens. Jest za to sporo ptactwa (mniej lub bardziej agresywnego). Dla ptaków jest to miejsce specjalnej ochrony. Chociaż to raczej innych należałoby chronić przed takimi mewami. Są inteligentne, wredne i wszystkożerne.

M: Ryba? Toż to dla tradycjonalistów! Ja tam preferuję szpaki i króliki. A na deser chipsy.

Serio! Kto nie wierzy, niech poszuka na youtube seagull chips. Po przeprawie promem można na Cape Wrath dojechać busem albo dojść. Odległość - około 12 mil (19km). Przejechanie busem tych nieszczęsnych 12 mil zajmuje 1 godzinę. I jest to jazda bez żadnych przerw! Po prostu droga dojazdowa jest w takim opłakanym stanie, że przy średniej prędkości z jaką kierowca jechał kołysało jak na statku z pijanym bosmanem. Czasami prędkość malała do niemal zera, aby przeprawić się przez dziury.
Większość Cape Wrath to nieużytki, wrzosowiska oraz... leje po bombach.
Ponoć jeden lej (a był taki ze 3 metry od drogi) to taki mały żołnierski wypadek przy  pracy. Cel, który mieli zbombardować znajdował się po drugiej stronie wzgórza, jaieś 3 mile dalej...ooops!
Latarnia na Cape Wrath została postawiona 188 lat temu. Lokalne legendy opowiadają o błąkających się duszach utopionych marynarzy, pukających w okna w czasie sztormowej pogody... Zaś w 1900 roku niejaki Mr.Gunn, szukając zaginionej owcy w okolicach Sandwood Bay, spostrzegł na skałach piękną syrenę. Rzecz miała miejsce jakieś 100 lat temu i do dnia swojej śmierci Mr.Gunn utrzymywał, że to prawda. Legenda nie uściśla, jak wielkim miłośnikiem szkockiej whisky był ten pan. Jeśli miałabym wybierać, to wolę ujrzeć syrenę opalającą się na skałach w słoneczny dzień, niż ducha w postaci  brodatego marynarza, zaglądającego przez okna w burzliwą noc. Po butelce szkockiej whisky takie widzenie by mnie nie zdziwiło, ale że nie piję, to po takim doświadczeniu szukałabym chyba pomocy specjalisty... W drodze do Sandwood Bay. Plaża na następnych zdjęciach, przed postawieniem latarni na pobliskim Cape Wrath, miała reputację cmentarzyska statków. Wiele statków roztrzaskiwało się o pobliskie skały, a ciała marynarzy wyrzucane były właśnie na tą plażę. Mówi się, że nawet langskipy wikingów są ukryte pod piaskami plaży. Dzisiaj Sandwood Bay to jedna z najczystszych i najdzikszych plaż Wiekiej Brytanii. Znana ze swojego odosobnionego położenia oraz Am Buachaille - skalnej kolumny o wysokości 65m.
I rzeczywiście, żadnych poniewierających się śmieci na plaży nie widziałam.
Nie ma do niej drogi dojazdowej, tylko szlak wśród wrzosowisk, i należy liczyć się z długim spacerem aby do niej dotrzeć. 
Kolumna skalna jest widoczna z Cape Wrath, ale tylko przy doskonałej pogodzie. Jednak zdecydowanie lepiej jest przejść te 13 km aby z bliska nacieszyć nią oczy. Wracając z plaży, spotkałam młodzież tachającą deski do surfowania. Dojście do plaży było zapewne dłuższe niż surfowanie! Balnakeil Beach - wspaniała plaża o długości około 3 kilometrów, otoczona wydmami porośniętymi piaskownicą. Charakterystycznym znakiem plaż dalekiej szkockiej północy jest nie tylko ich czystość, ale także brak tłumów i ... kostiumów kapielowych. Pustka na plaży to nie tylko wynik wcześniejszej ulewy. Temperatura wody nie przekracza 15 st.C. W najlepszym wypadku... Niecałe 5 kilometrów od plaży na poprzednim zdjęciu znajduje się atrakcyjna jaskinia Smoo Cave.
Wydrążona przez siły natury w wapiennych klifach jest jednym z must see regionu.
Jej niewąpliwym atutem jest zapadające się sklepienie, oraz podziemny wodospad.
Pierwszą komorę uformowało wdzierające się w głąb lądu morze, zaś drugą wydrążył strumyk, który przepływa sobie przez jaskinię. Podziemny wodospad znajduje się w drugiej komorze jaskini. Druga i trzecia komora możliwe są do zwiedzania za pomocą łodzi. Jeśli sklepienie jaskini zapadnie się jeszcze bardziej, zniknie parking, kawałek drogi oraz toalety. Za to w środku zrobi się wreszcie widno! Przy niesprzyjającej pogodzie, zwiedzanie jaskini  może być nieco utrudnione - strumyk zamienia się w rzekę i blokuje wejście. Kolejna piękna szkocka plaża. Loch Eriboll i wypierdek Ard Neackie. W głębi lądu (jeśli tak to można nazwać), po lewej widać pozostałości wapienników, w których wypalano wapno w XIX wieku.
Kolcolist porastający wzgórza eksplodował kolorem. Zapach oszałamiający, jakby miodowy, słodki. W wielu krajach uznawany za roślinę inwazyjną. A to już północno - wschodnia część Szkocji. Na pionowych klifach gniazdują mewy. Mewy tradycjonalistki wysiadują jajka i odchowują młode na wąskich półkach skalnych.
Pisklaki chowane na klifach i karmione tradycyjnie (rybką) są wyraźnie mniejsze od swoich pobratymców zamieszkujących miasta i wychowywanych na diecie śmietnikowej (czyt. dosłownie - co się uda mewie wyrwać ze śmietnika). Ile piskląt spada z tych malutkich półeczek do morza przed osiągnięciem pełnoletności? Klify w okolicy Duncansby Head. Stacks of  Duncansby. Skalne kolumny o wysokości około 60 metrów. Największa z nich, The Great Stack, wystaje ponad lądem, przez co to widać ją z daleka.
Latarnia na Duncansby Head (najbardziej wysunięta na północny wschód część mainlandu UK). W tle jeszcze jedna latarnia, ale ta już stoi na  wyspie...
Dziękuję i zapraszam do zwiedzania Szkocji, w realu i na Obieżyświecie!

najbliższe galerie:

 
Szkocja,  Durness Magiczna Północ
1pix użytkownik sona_dora odległość 16 km 1pix
Hebrydy Zewnętrzne
1pix użytkownik bratek odległość 74 km 1pix
W drodze na północ Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 81 km 1pix
An Teallach-drepcząc szkockim ridge`m
1pix użytkownik bratek odległość 87 km 1pix
Szkocja,  Północ,  Na Końcu Świata
1pix użytkownik sona_dora odległość 94 km 1pix
Krótka historia Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 95 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 28.09.2016 16:41

Woow Bratek, ciągle piszę to samo, ale inaczej nie można... Krajobrazy szkockie w Twoim obiektywie to cudo i aż się wierzyć nie chce, że tam tak często pada.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1857) dodano 21.09.2016 09:40

Piękna ta Szkocja w Twoich kadrach, obejrzałam z przyjemnością, Nie znam również innych najpiękniejszych dróg przybrzeżnych świata ale ta robi wrazenie,,,,,,,
wogóle ta galeria uspakaja więc na pewno będę do niej wracać..
pozdrawiam serdecznie:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 20.09.2016 23:40

Dzięki harmony za wizytę.
Oglądaj, ile tylko masz ochotę :-)
Jeśli będziesz w okolicach wschodniego wybrzeża, daj znać :-)
Pozdrawiam!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 20.09.2016 20:23

Obłędne krajobrazy, jeszcze raz z przyjemnością je obejrzałam.
Zamawiam tak dobrą pogodę jaką miałaś i jadę ;) Zachęciłaś :)
Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 20.09.2016 17:49

charlie - kolejne wycieczki były bardziej udane. To ze mnie jest choleryk i tempo dziecko było ciut przywolne dla mnie, ale trzeba było się z tym pogodzić i ..zmieniać jej pampersy :-)
Pozdrawiam!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2183) dodano 20.09.2016 09:28

Z każdą następną wyprawę będzie coraz lepiej. Nawet nie zauważysz kiedy Młode połknie podróżniczego bakcyla.
Przebudzi się, odgarnie włosy z czoła, ziewnie i zapyta: "Mamusiu, to dokąd dziś jedziemy' ?
Pozdr.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 19.09.2016 22:57

gabi zobaczy i...zostać :-)

kordula157-poza klimatem, ale kto by zwracał uwagę na taki szczegół? ;-)

charlie- Młode służyło za przynętę dla mew ;-) A tak na serio to obie musiałyśmy się dotrzeć na wycieczce. Szczególnie ja :-) Na kolejnych było lepiej.

sniezka-fotki są marną kopią rzeczywistości....

baracuda77- proszę bardzo i polecam się na przyszłość :-)

Pozdrawiam odwiedzających!

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 19.09.2016 21:48

Twoja Szkocja jest niezwykła i taka nieskalana....dziękuję za tak baśniowe widoki ;)
Pozdrawiam
Aga:)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 19.09.2016 19:28

Piękna ta Twoja Szkocja, Bratku:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2183) dodano 19.09.2016 09:53

Twoja poprzednia galeria ze Szkocji pokazała mi, że to co widziałam oglądając 'Outlander' to nie wytwór grafiki komputerowej, a cudowna, wciąż jeszcze nie zadeptana przez ludzi rzeczywistość. Ta galeria to już w ogóle cudo :-) Piękna trasa.
A Młode jak na wycieczce ? Nie marudziło ? ;-)
Świetne fotki mew (16, 17).
Pozdr.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 19.09.2016 08:59

Plaże i słońce , zupełnie jak na południu Europy:)
Ach , piekna ta Szkocja:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2469) dodano 18.09.2016 22:00

Zobaczyć taką piękną bezludną krainę, marzenie.
pozdrawiam

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 17.09.2016 22:34

Cieszę się, że się podobało.
Pozdrawiam!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6688) dodano 17.09.2016 17:30

Trasa przepiękna:) Szkocja jest naprawdę piękna, dzika i bezludna:) A plaże mają cudne:)
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3100) dodano 17.09.2016 09:00

Wspaniałe miejscówki, bardzo lubię te szkockie klimaty.

Pozdrawiam! :-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5272) dodano 17.09.2016 01:12

Świetne pejzaże i klimaty. Szkocja jest u mnie coraz wyżej na liście miejsc do odwiedzenia! Pozdrawiam.:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2868) dodano 16.09.2016 22:24

Bratek nie sposób oprzeć się Twojemu"zaproszeniu "do Szkocji zarówno na OŚ jak i w realu😉.Cudownie zachęcasz swoimi galeriami.Podczas kolejnej wyprawy do WB to będzie mój cel!Aczkolwiek marzy mi jeszcze Kornwalia,do której mam bliżej.Co tam,może uda się oba miejsca odwiedzić?
Jestem zachwycona tym wszystkim co pokazujesz...i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!