m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przeprawa promowa na Wiśle w okolicach Brzeźnicy a Czernichowa. Okoliczne kapliczki małopolski. Dolina Mnikowska to urokliwa dolinka położona blisko Krakowa, idealna na szybki, ale spokojny i bez ekstremów, weekendowy spacer z rodziną.
Bardzo dobry dojazd z Krakowa, malownicza, łagodna i rozłożysta ścieżka, żwawo płynący potok Sanka oraz ciekawe punkty na trasie. Objęty programem ochronnym „Natura 2000”, utworzony w 1963 roku rezerwat krajobrazowy Dolina Mnikowska obejmuje obszar 20 ha i położony jest na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w pobliżu miejscowości Czułów oraz Mników, w gminie Liszki, zaledwie 20 km od centrum Krakowa. Jest to zrąb tektoniczny Grzbietu Teńczyńskiego, inaczej mówiąc geologicznego „garbu”, o skomplikowanej budowie i gęstym zalesieniu. Na zdj.Dnem doliny płynie potok Sanka. Sama typowo małopolska wieś Mników jest dość stara, bo założona ponad 700 lat temu. Jednak z ciekawszych obiektów możemy tam znaleźć jedynie zespół dworski wybudowany przez kamedułów w XVII wieku, który prawdę powiedziawszy przypomina po prostu okazałą kamienicę.
Dnem doliny płynie potok Sanka, mający swoje źródło we wsi Frywałd, tworząc piękne meandry i małe kaskady. Potok ten jest bardzo czysty i posiada I klasę czystości, czyli w teorii nadaje się do celów spożywczych, choć uważałbym na picie jej bez przegotowania. Sanka ostatecznie po 18 km od źródła wpływa do lewego brzegu Wisły. Dolina Mnikowska to de facto wąwóz, miejscami głęboki na 80 metrów, który w pierwszej połowie charakteryzuje się bardzo spacerową rozłożystą ścieżką przecinającą polany, a w drugiej połowie przeradza się w węższy, bardziej terenowy trakt. Dlaczego warto przyjechać w to miejsce, pomijając walory takie jak skałki, ciekawe ukształtowanie terenu czy po prostu otaczającą zieleń.
Na pewno główną atrakcją, czy też punktem docelowym, jest ołtarz Matki Boskiej Skalskiej.
Kilkumetrowe malowidło naskalne jest czymś wyjątkowym biorąc pod uwagę inne dolinki krakowskie. Tzw. Madonna Skalska powstała prawdopodobnie ku pokrzepieniu ukrywających się w tym miejscu powstańców styczniowych. Legenda głosi, że to ona wskazała Matka Boska Skalska im miejsce ukrycia się w miejscu zwanym obecnie „Cyrk”. Autorem jest taternik Walery Radzikowski, który w 1863 roku namalował opisywany wizerunek. Faktem jest, że miejsce to stało się po upadku powstania tajnym ośrodkiem modlitw za ojczyznę, oficjalnie zakazanych przez zaborcę. Wizerunek jaki można obecnie podziwiać, jest już kolejną wersją, po tym jak próbowano zamalowywać i odnawiać oryginał. W okresie letnim odbywają się tutaj msze święte, istnieje również droga krzyżowa. Miejsce to było odwiedzane przez Jana Pawła II. Warto również wspomnieć o Jaskini nad Matką Boską, która stała się przyczyną fałszerstwa archeologicznego, kiedy to zatrudnieni miejscowi robotnicy w II połowie XIX wieku, samodzielnie „rzeźbiąc” pradawne figurki skutecznie przekonali archeologa Gotfryda Ossowskiegio do ich autentyczności.
Gruntową drogą wśród uprawnych pól i łąk docieramy nad Zalew na Piaskach obok Kryspinowa pod Krakowem.
Kąpielisko Kryspinów położone jest w odległości 12 km. od centrum Krakowa. Kąpielisko Kryspinów jest płatne i strzeżone. Plaże ośrodka są w większości plażami piaszczystymi (część północno-zachodnia) oraz częściowo trawiastymi. Całość zalewu stanowi woda I kl. czystości. Na terenie Ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. W nie dużej odległości od Kryspinowa znajduje się dość ruchliwe lotnisko Kraków Balice.. W zasięgu wzroku również widoczny jest lasek Bielański i pustelnia - klasztor Kamedułów. Natomiast z drugiej strony Wisły znajdziemy malowniczy i prastary klasztor oo.Benedyktynów w Tyńcu.
Wycieczka do Tyńca, a dokładnie do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu może być doskonałym sposobem na rodzinne zagospodarowanie wolnego dnia. Miejsce to szczególnie w okresie letnim i wiosennym może stać się wręcz tradycyjnym miejscem niedzielnej wyprawy tak dla juniorów jak i seniorów z obowiązkowym wypiciem naparu z ziół w miejscowej kawiarence, z której to roztacza się piękny widok na Wisłę. Cały zespół klasztorny w Tyńcu został zbudowany na wzgórzu wapiennym zwanym Górą Klasztorną. Klasztor w Tyńcu, a dokładnie zespół klasztorny zaskakuje swoim klimatem, który otacza zwiedzających po wejściu na teren opactwa. Wszystkim turystom proponuję przede wszystkim spokojny spacer po dziedzińcu. Możemy tam obejrzeć śliczną drewnianą altanę (do spojenia drewnianych belek użyto wyłącznie drewnianych kołków) będącą ochroną dla studni, którą wg legendy za czasów Kazimierza Wielkiego miał samodzielnie wykuć w skale rycerz Jaśko Topór - informację dlaczego musiał to zrobić znajdźcie na jednym z filarów studni. Sama studnia ma głębokość blisko 40m.
Pustelnia oo.Kamedułów na Bielanach. Warto też odwiedzić wieś Marcyporępa, w której znajdziemy zabytkowy drewniany kościół Marcyporęba to wieś położona w gminie Brzeźnica, w zachodniej części woj. małopolskiego, w powiecie wadowickim. Wieś powstała na początku XIV w., założona przez rycerza Marka Radwanitę „na surowym korzeniu” (na wyrębiskach leśnych).
  Z parafią związany jest obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.Na zdj. Obraz ten pierwotnie znajdował w dworze w miejscowości Kopytówka należącej do parafii Marcyporęba. Kiedy w 1641 r. na wizerunku Matki Bożej pojawiły się łzy zadecydowano aby obraz ten przekazać do pobliskiego kościoła parafialnego. Jak podaje legenda, kiedy pielgrzymi w uroczystej procesji z obrazem wyruszyli w kierunku kościoła napotkali na gęstą mgłę, w której pobłądzili i zamiast dotrzeć do Marcyporęby zawędrowali aż do Kalwarii Zebrzydowskiej.  Zabytkowy drewniany modrzewiowy kościół został zbudowany z 1670 roku jako trzeci z kolei na tym samym miejscu. 
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Dolina Mnikowska i nie tylko 2006 r
1pix użytkownik magdar odległość 2 km 1pix
Dolina Mnikowska
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Dolina Mnikowska
1pix użytkownik camel17 odległość 5 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik maryush odległość 5 km 1pix
Opactwo Benedyktyńskie -TYNIEC
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Tyniec
1pix użytkownik reggie odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 03.09.2017 23:59

Dokładnie Panowie - dokładnie , dzięki za wizytę. Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 03.09.2017 12:02

Warto się czasami wybrać w bliskie okolice, zamiast w dalekie wojaże. Jak widać tam też można znaleźć ciekawe miejsca.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.09.2017 21:37

Do tej dolinki nigdy nie dotarłem, a szkoda.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 02.09.2017 20:30

fajna propozycja na weekend ... Tyniec już niejednokrotnie był w planach ... pozdrawiam !

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!