m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Drewniany kościół wzniesiony w 1554 r. przez Krzysztofa Komorowskiego - dziedzica Rychwałdzkiego, przeniesiony z Rychwałdu do Gilowic. Kościół jest orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy. Nawa prostokątna (długość pierwotna 9,7 m, po przedłużeniu 14,7 m, szerokość 8,85 m). Od wschodu węższe 6,6 m) prezbiterium, zamknięte trzema bokami ośmioboku (długość wraz z apsydą 8,9 m).  Babiniec Chrzcielnica kamienna barokowa z 1440r.
Chrzcielnica kamienna barokowa. Wystrój wnętrza barokowy, wyposażenie głównie barokowe i klasycystyczne. Wśród rzeźb wyróżnia się drewniany posążek Matki Boskiej z Dzieciątkiem - cenny zabytek gotyckiej plastyki z 3 ćwierci XIV w. Na zdj. Wnętrze świątyni Od północy do prezbiterium przylega zakrystia, od południa symetryczna kaplica Serca Pana Jezusa. Dach nad nawą i prezbiterium jednokalenicowy, kryty gontem. Na kalenicy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią zwieńczoną cebulastym hełmem. Zmierzając do do sanktuariów napotykamy wiele kapliczek lub innych przydrożnym miejsc modlitewnych w każdym
 regionie naszego kraju, także i tu na Podbeskidziu.
Chrystus upadający po ciężarem krzyża. Przybywając na teren Sanktuarium informuje nas tablica. W połowie XVIII w. wybudowano w Rychwałdzie murowany kościół w stylu barokowym, w którym znalazł się obraz. Dostojna budowla z dwiema wieżami góruje nad okolicą (458 m n.p.m.). Na miejscu obecnej świątyni pierwotnie stał drewniany kościół wzniesiony w 1554 r. przez Krzysztofa Komorowskiego - dziedzica rychwałdzkiego, przeniesiony później do Gilowic. Od XVII wieku sanktuarium jest miejscem licznych pielgrzymek z Żywiecczyzny, a także innych stron naszego kraju oraz ze Słowacji. W 1946 roku parafię przejęli franciszkanie .
W roku 1644 Katarzyna z Komorowskich Grudzińska, pani na Ślemieniu ofiarowała kościołowi parafialnemu w Rychwałdzie słynący łaskami i cudami obraz Matki Bożej , przywieziony z Wielkopolski przez jej męża Samuela Grudzińskiego. W 1965 r. obraz ukoronowali papieskimi koronami prymas Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Historia cudownego Obrazu MB. Ołtarz z obrazem MB Nawa główna świątyni w kierunku portalu wejściowego Freski na sklepieniach świątyni.
Prawa strona świątyni. Przy kościele znajduje się kaplica biczowania Pana Jezusa W otaczającym świątynie parkanie znajdują się wmurowane stacje Drogi Krzyżowej, oto jedna z nich. Kapliczka obok sanktuarium na  rozstaju dróg. Kila set metrów od sanktuarium znajduje się pięknie utrzymany Dwór Rychwałdzki, który również warto przy okazji odwiedzić lub się zatrzymać na dłuższy czas. Dwór Rychwałd” pochodzący z XIX w. znajduje się na południowym skraju wsi Rychwałd k/Żywca.
Zabytkowy Dwór z 1830 roku, w stylu klasycystycznym położony na obszarze 6,5 ha, otoczony jest dwuhektarowym parkiem ze starodrzewiem. Oddalony od wsi Dwór, położony jest od niej znacznie wyżej - 480 m n.p.m.. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków. To wspaniały teren do spacerów i odpoczynku. Posiada dosyć spory basen kąpielowy Restauracje i kawiarnię
Pomieszczenia hotelowe i  rekreacyjne. Rzeka Łękawka Przemierzając tereny Beskidu Żywieckiego, na rozstajach dróg często spotykamy przydrożne kapliczki które wtopiły się w pejzaż polskich dróg. Kapliczki pięknie wtopiły się w pejzaż polskich dróg, ale rzadko zadajemy sobie pytanie skąd się wzięły, jaka jest geneza ich powstania? 

 Odpowiedź nie jest łatwa. Nie wiadomo w jakim kraju, w jakiej religii pojawiły się po raz pierwszy. W tradycji chrześcijańskiej o kapliczkach miał mówić w IV wieku św. Ambroży, biskup Mediolanu.
Zgodę na odprawianie nabożeństw przy kapliczkach zatwierdził w roku 506 synod w Agde (państwo Franków). Ciekawą formą kapliczek, być może wywodzącą się jeszcze sprzed wprowadzenia chrześcijaństwa, są takie, które ustawia się na słupach, belkach.

 Spotkać je można na rozstajach dróg, nie tylko na wsi, ale też na obrzeżach miast, zwłaszcza dawnych miejscowości włączonych w granice administracyjne aglomeracji. Na zdj. Figura św. Józefa. 

 Mowa o kapliczkach, które tak pięknie urozmaicają wędrówki turystycznymi szlakami.Na zdj.Figura Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus.

 Kapliczki są nie tylko wyrazem religijności mieszkańców danej miejscowości, 
 
 .... są też punktami orientacyjnymi dla wędrowców czy ogólniej - podróżujących. 
 DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Nad Jeziorem Żywieckim
1pix użytkownik lala odległość 2 km 1pix
NA ZBÓJNICKĄ NUTĘ
1pix użytkownik zbojnik odległość 4 km 1pix
Żywiec-Zespół Pałacowo Parkowy
1pix użytkownik lala odległość 4 km 1pix
Szlakiem Podbeskidzia
1pix użytkownik mocar odległość 4 km 1pix
Żywiec - krótki spacer.
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix
Żywiec- moje miasto
1pix użytkownik metuzalech odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 09.03.2017 17:47

odwiedziłem tą miejscowość a wycieczką i chyba dlatego moja zwiedzanie ograniczyło się głównie do Sanktuarium. http://www.turystykapolska.entro.pl/rychwald-889-p.html Oglądając tą galerię odwiedziłem to czego nie udało mi się zobaczyć we 09-2014 - pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 16.09.2016 23:11

Dzięki Wszystkim za odwiedziny i oceny.

Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.09.2016 17:53

Piękny zakątek kraju.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 16.09.2016 10:01

Achernar-51 - Dokładnie warto odwiedzić, piękna górska i spokojna okolica,z bogatą historia religijną i kulturową no i bliskość miasta Żywiec 6 km.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 16.09.2016 00:22

Piękny drewniany kościółek i w ogóle miejscowość warta odwiedzenia... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 15.09.2016 22:11

Coś dla duch coś dla ciała :)

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 15.09.2016 21:55

Interesujący temat.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!