m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Dom Bractwa Czarnogłowych na placu ratuszowym (Ratslaukums) - jedna z najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji architektonicznych starej Rygi. Bractwo Czarnogłowych powstało w Tallinnie, jego „ryska” odnoga powstała niemal równocześnie z tallińską - na początku XV w. i istniała w Rydze aż do początków II wojny światowej, kiedy to sowieci rozpoczęli polowanie na jego członków - większość udało się uciec z miasta. Na placu przed Domem Bractwa znajduje się pomnik Rolada. Po lewej kościół św. Piotra w Rydze - jeden z największych zabytków architektury starej Rygi, wzmianka o nim pojawia się w kronikach już w 1209. Urocze uliczki ryskiej starówki „Trzej Bracia” to trzy sąsiadujące ze sobą kamienice mieszczańskie. Za najpiękniejszą uważa się kamieniczkę pod nr 19 wzniesioną w stylu niderlandzkiego manieryzmu w 1646 roku.
Fragmenty murów obronnych Plac Liwski jest drugim co do wielkości (po Placu Katedralnym) placem Rygi, miejscem gdzie koncentruje się życie nocne. kamienice przy placu Liwskim Rosyjski Teatr Dramatyczny przy Placu Liwskim powstał w 1883 r. i jest najstarszym teatrem rosyjskim poza Rosją. Budynek przeszedł kilka lat temu gruntowną renowację i dziś jest prawdziwą ozdobą placu. Teatr gościł wielu znamienitych rosyjskich reżyserów i aktorów, szybko stając się jednym z najważniejszych rosyjskich teatrów poza granicami Rosji. kamienice przy placu Liwskim
kamienice przy placu Liwskim kamienice przy placu Liwskim kamienice przy placu Liwskim restauracje przy placu Liwskim Symbolem Rygi jest kot. Jeden z najbardziej znanych ryskich budynków„Koci Dom” znajduje się przy Placu Liwskim. Wg legendy dom wybudował naprzeciw budynku Wielkiej Gildii bogaty kupiec, który rozczarowany odmową przyjęcia do niej, usadowił na wieżyczkach swojego domu koty, skierowane „ogonami” w kierunku Wielkiej Gildii, co miało pokazywać jego stosunek do bractwa.
Muzykanci z Bremy - kogut, kot, pies i osioł, bohaterowie baśni braci Grimm. Ta mała instalacja, stojąca przed kościołem św.Piotra, została podarowana Rydze przez partnerskie miasto Brema. Pomnik ma podtekst polityczny - zwierzęta patrzą przez żelazną kurtynę. Instalacja stanęła tu w 1990 r., kiedy jeszcze Łotwa była częścią ZSRR. Legenda mówi, że pogłaskanie ich po pyszczkach przynosi szczęście. W mieście obowiązywał podatek od ilości okien - im kamienica miała więcej okien tym płaciła wyższą stawkę. Niektórzy żeby nie psuć wyglądu budynku zamurowywaniem okien, malowali ich imitacje na płaskiej elewacji. Proceder ten był powszechny a udawane okna z daleka do dziś są nie do odróżnienia od tych prawdziwych. Po lewej Baszta Prochowa.
Wybudowano ją w początkach XIV w. i była częścią fortyfikacji obronnych miasta. W 1621 r. zburzyli ją podczas najazdu Szwedzi i z pierwotnej budowli pozostały jednie kamienne fundamenty. Wieżę odbudowano w 1650 r. z murami o grubości 2,5 m, dzięki którym skutecznie służyła przez wieki jako magazyn prochu i broni. Dziś jest częścią Łotewskiego Muzeum Wojny.
„Dzielnica Art Nouveau” (zwana też „dzielnicą ambasad”) to kilka ulic Elizabetes, Strelnieku i Alberta, w sumie może z kilometr pieszej trasy, w czasie której może rozboleć szyja od zadzierania głowy do góry. Naprawdę jest co podziwiać, czasem wręcz można odnieść wrażenie, że architekci mocno przeładowali elewacje ozdobnikami, momentami aż za bardzo abstrakcyjnymi. Każdy budynek ma tu swój własny styl, temat, kolor i każdy wart jest szczegółowego obejrzenia. „Dzielnica Art Nouveau” „Dzielnica Art Nouveau”

najbliższe galerie:

 
Łotwa - Ryga
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga do południa
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Ryga (1)
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
O Rydze i jabłkach
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Ryga
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
grzegorz86 użytkownik grzegorz86(wpisów:1) dodano 20.09.2016 17:48

Pierwsze koty za płoty... Próbuję obracać zdjęcia, ale nie chce się wczytać. Nie wiem dlaczego. Czy ktoś może polecić jakiś skuteczny sposób albo dobry edytor?

charlie użytkownik charlie(wpisów:2169) dodano 20.09.2016 11:56

No fajnie, fajnie... Tylko trochę szyja boli ;-)
Warto je najpierw naprostować w jakimś edytorze i takie zapisane dopiero załadować na OŚ.
Opisy też mile widziane. Nie byłam w Rydze a chętnie bym się dowiedziała czegoś o tym co oglądam na zdjęciach.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5260) dodano 20.09.2016 00:19

Zdjęcia fajne, ale przyddałoby się trochę literek... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!