m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Blechnarka to w przeszłości ludna wieś, której dawni mieszkańcy zajmowali się bieleniem surowego płótna. Blechnar to rzemieślnik tym się zajmujący. Historia nie oszczędzała tego miejsca. W okolicach mieli swoje okopy konfederaci barscy. W lipcu 1770 Rosjanie rozbili obóz konfederatów pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego, broniący się w okolicy Blechnarki.
W okresie I wojny światowej przez blisko pół roku Blechnarka pozostawała na pierwszej linii frontu. W jej okolicach toczyły się ciężkie walki od stycznia do maja 1915 roku.. Mimo tego w okresie międzywojennym mieszkało tu blisko 350 mieszkańców - głównie grekokatolików. Wielką sławę miały robione przez nich ludowe pisanki. Jesienią 1945 roku wojsko zmusiło prawie wszystkich mieszkańców do wyjazdu do ZSRR. Pozostać mogły tylko rodziny mieszane polsko - łemkowskie. Wieś opustoszała. Cerkiew zdewastowano - trzymano w niej owce i bydło.
W drugiej połowie lat 50 tych zaczęli wracać w Beskid Łemkowie. Niestety miała na to szansę tylko ich niewielka część - ta która była wysiedlona w ramach akcji Wisła. Ci którzy dobrowolnie lub pod przymusem wyjechali do ZSRR  nie wrócili nigdy. Obecnie większość mieszkańców to znowu Łemkowie. Odnowiono cerkiew śś. Kosmy i Damiana z 1801 roku. Ale sama wieś to dziś niewielki przysiółek... ...gdzie na drodze można spotkać zaskrońca... ...a w okolicy natknąć się na żeremia bobrów.
Pamiątką po walkach w 1915 roku jest jeden z cmentarzy wojennych projektu Dušana Jurkoviča. Oznaczono go numerem 49. Dawniej ozdobą cmentarza była kamienna trapezoidalna piramida z pamiątkową tablicą i zwieńczona krzyżem. Ta kamienna konstrukcja nie wytrzymała jednak upływu czasu a przy okazji odbudowy cmentarza nie została zrekonstruowana.  W pokoju żyliśmy uprawiając ziemię - Z rodzinnych zagród wyrwała nas wojna - I umęczonych żołnierską niedolą - Odurzonych zwycięstwem - Rzuciła w objęcia śmierci. Pochowano tu 103 żołnierzy austro-węgierskich oraz 196 rosyjskich.
Pełni zadumy kierujemy się do kolejnej nieistniejącej wsi Regietowa Wyżnego. Otaczają nas piękne lasy.
Przed nami pojawia się dolina w której leżał Regietów Wyżny. Dolina leży u stóp Jaworzyny Konieczniańskiej. My jednak szukamy najpierw cmentarza o numerze 48. Przy samym cmentarzu tablica opisująca historię tego miejsca. Można na niej też zobaczyć jak jeszcze niedawno wyglądało to miejsce. Cmentarz został zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.
Stanowi on piękny przykład łączenia kamienia i drewna i nawiązuje do sztuki ludowej mieszkańców Karpat. Pochowano tu 74 żołnierzy austro-węgierskich i 136 rosyjskich. Na ścianie pomnikowej znajduje się tablica z napisem który można przetłumaczyć: Chwalcie Pana! Z cegiełek ciał naszych, co się tak nikłe zdawały, zbudował Ojczyźnie pomnik zwycięstwa i chwały. Dawniej cmentarz znajdował się na szczycie łąk i był doskonale widoczny z nieistniejącej wsi. Miał przypominać o bohaterach którzy zginęli za ojczyznę. Niestety mieszkańców wsi wysiedlono, zabudowania zniszczono a zapomniany cmentarz pochłonął las. Szczęśliwie udało się zrekonstruować nekropolię. Prace sfinansował Austriacki Czerwony Krzyż. Schodzimy w kierunku drogi łączącej Regietów Niżny i Wyżny.
Na tej drodze znajduje się kamienny znak kierujący do cmentarza i stąd najłatwiej do niego trafić. My idziemy doliną gdzie do końca II wojny światowej żyło kilkuset ludzi. Obecnie zostały po nich drzewa owocowe i czasem jakieś pozostałości fundamentów.
W dawnym centrum wsi rekonstrukcja dawnej kaplicy cmentarnej tzw. czasowni. Wokół nagrobki które pozostały na dawnym cmentarzu. Na pamiątkę dawnych mieszkańców wsi i ich smutnych losów fundacja Rutenika postawiła kapliczkę - dzwonnicę. Dochodzimy do lasów biegnących granicą polsko - słowacką. Niektóre słupki graniczne są bardzo wiekowe.
Naszą wycieczkę kończymy w Wysowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Regietów
1pix użytkownik hardin77 odległość 1 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 2 km 1pix
Beskid Niski - Skwirtne - Rotunda
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Lato na Łemkowynie 4
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 4
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1192) dodano 19.09.2016 11:44

Dziękuję za odwiedziny.
Beskid Niski jest miejscem magicznym i dzikim. Kryjącym wciąż wiele tajemnic i piękna.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 19.09.2016 09:21

Wyciszająca, ale bardzo ciekawa galeria. I fajny spacer.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5611) dodano 17.09.2016 00:59

Bardzo ciekawe okolice. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!