m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Hańczowa to wieś której główną atrakcją jest prawosławna cerkiew p.w. Opieki Bogarodzicy (Pokrow). Cerkiew zachwyca pięknym wyposażeniem, XIX wiecznym ikonostasem i polichromiami. Cerkiew zbudowano pod koniec XIX wieku na miejscu wcześniejszej świątyni. Najstarszym elementem jest XVIII- wieczna wieża. Początkowo greckokatolicka, potem do końca II wojny światowej prawosławna. Niestety w okresie powojennym część mieszkańców namówiono na wyjazd do ZSRR. Pozostali zostali przesiedleni na Ziemie Zachodnie a cerkiew zamieniono na kościół. Mała liczba wiernych spowodowała, że budynek świątyni niszczał i w latach 50-ych postanowiono go rozebrać. Na szczęście w 1956 część dawnych łemkowskich mieszkańców mogła wrócić.
Udało im się odzyskać i wyremontować cerkiew. Obecnie należy do piękniejszych cerkwi w tym rejonie. Ruszamy w kierunku kolejnej wsi. Beskid Niski potrafi zauroczyć. Dochodzimy do kolejnej wioski. Dwujęzyczna nazwa świadczy, że większość mieszkańców to Łemkowie. Przez wiele lat po wojnie była zupełnie bezludna. Tutejszą cerkiew w latach 70-ych przeniesiono do skansenu w Sanoku. Obecnie niewiele tu gospodarstw ale można natknąć się na bobry.
Powstałe dzięki bobrom rozlewiska. Jedną z cech Beskidu Niskiego są malownicze przydrożne krzyże i kapliczki.
Schodzimy do doliny gdzie dawniej była wieś Bieliczna. Dawniej we wsi było ok 34 gospodarstwa. Dziś pozostała tylko niewielka cerkiew z 1796 roku. Po wojnie opuszczona i zrujnowana została w 1985 zrekonstruowana staraniem ks. Czekaja - proboszcza sąsiedniej Banicy. W sąsiedztwie pozostałości cmentarza.
Idziemy doliną w której dawniej była wieś w kierunku pasma granicznego.
Szlak graniczny prowadzi nas przez piękny las z przewagą buków. Widok na słowacką stronę okolic wsi Cigelka.
Na stokach góry  Jawor w miejscu gdzie w latach 20-ch doszło do objawienia Matki Bożej znajduje się kaplica i miejsce pielgrzymek prawosławnych wiernych. Wędrują tu mieszkańcy okolic ale przybywają też nawet zagraniczni pielgrzymi. Podobnie jak na podlaskiej Grabarce i tu pielgrzymi w okolicy cerkiewki pozostawiają swoje pielgrzymie krzyże.
Wg przewodnika kilkaset metrów od kaplicy mają się znajdować zwieńczone pamiątkowym krzyżem pozostałości szańców konfederatów barskich. Teren Beskidu Niskiego był zapleczem i potem miejscem walk naszych powstańców w czasie Konfederacji. Niestety nie odnalazłem tego miejsca. Naszą wycieczkę kończymy przy prawosławnej cerkwi w Wysowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wiosna na Łemkowynie 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Lato na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
BESKID NISKI - KRAINA ŁAGODNOŚCI (1)
1pix użytkownik beem odległość 2 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Beskidzka ślicznotka
1pix użytkownik vivi odległość 5 km 1pix
Wiosna na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 07.10.2016 19:50

Spacer w takich okolicznościach przyrody to sama przyjemność.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 07.10.2016 08:45

Fajna majowa wycieczka.
Kompletnie nieznane mi tereny na Polski. Z przyjemnością obejrzałam.
A ta soczysta zieleń i żółciutkie mlecze sprawiły, że zaczęłam mocniej tęsknić za wiosną :-) Mimo, że dopiero jesień zawitała...
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 06.10.2016 23:04

Popek nie wiem czy Cigielka jest "łemkowska" ale że Romska to na pewno. Jak weszliśmy do wsi to od razu znalazło się kilku chłopców którzy próbowali "wycyganić" od nas parę euro lub złotych. Ale z drugiej strony zaprowadzili nas do sklepu i byli bardzo wdzięczni za czekoladę (pieniędzy nie dostali). W sumie było sympatycznie. Zdjęcia z tej wycieczki za jakiś czas. Proszę o cierpliwość.

Przemku i Martyno dzięki, a dzisiaj cerkiewki obrodziły nam na stronie.

Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.10.2016 20:39

Fajna fotorelacja. Mieszkańców Bielicznej potraktowano brutalnie, paląc całą wioskę. Słowacka Cigielka jest łemkowska choć mam wrażenie, że większość mieszkańców wsi to Romowie, co nie sprzyja spacerom po wsi. Czytałem, że dzieciaki są bezczelne i bardzo nachalne.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 06.10.2016 18:50

... to prawda, są piękne ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 06.10.2016 18:36

Cóż takiego jest w drewnianych cerkiewkach, że są takie... piękne?...:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!