m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Lwów wita Taką marszrutką dojechaliśmy z przejścia granicznego w Medyce do Lwowa. Dworzec Kawiarnia z tradycją przedwojenną Teatr Wielki Opery i Baletu - kiedyś czołówka najznakomitszych scen na polskich ziemiach. Występowali tu m.in. Helena Modrzejewska, Irena Eichlerówna, Mieczysława Ćwiklińska, Ludwik Solski. Powstała w latach 1897-1900 wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego. Wówczas był to jeden z najwspanialszych gmachów operowych, porównywalny z paryskim i wiedeńskim odpowiednikiem.
Do prac przy ozdabianiu gmachu teatralnego zaproszono najbardziej znanych artystów malarzy i rzeźbiarzy ówczesnego Lwowa. 4 października 1900 odbyło się uroczyste otwarcie teatru roku w obecności gości honorowych - Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Henryka Siemiradzkiego, prezydenta miasta Godzimira Małachowskiego. Wnętrze opery obfituje w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie nawiązujące do sztuki teatralnej Oczywiście będąc we Lwowie nijak nie można pominąć Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków. Cmentarz Łyczakowski, to jedna z pierwszych polskich nekropolii, założona w roku 1786.
Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie pochowano znajdują się  mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w latach późniejszych Spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo) Po włączeniu Lwowa do ZSRR w 1945 groby w katakumbach zostały splądrowane w końcu lat 40., a część grobów, epitafia i pomniki żołnierzy amerykańskich i francuskich walczących po stronie polskiej rozbito. Ostatecznej dewastacji władze sowieckie dokonały w 1971 roku przy pomocy czołgów Armii Sowieckiej i maszyn budowlanych, gdy zniszczono kolumnadę i znaczną część pozostałych jeszcze grobów. Dopiero po upadku ZSRR możliwa była odbudowa zdewastowanego cmentarza. W 2005 r. został on uroczyście otwarty i poświęcony, lecz figury lwów nie zostały przywrócone w na ich pierwotne miejsce.
Rynek
Kościół Dominikanów pw Bożego Ciała stanął w tym miejscy w XIVw. Głównym fundatorem kościoła był Józef Potocki, hetman wielki koronny. Wzorowana na wiedeńskim kościele św.Karola Boromeusza, uchodzi za najwybitniejsze dzieło dojrzałego baroku na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.
Katedra ormiańska Wniebowzięcia NMP stanowiła swego czasu centrum dzielnicy zamieszkanej przez lwowskich Ormian, niezwykle utalentowanych kupców,do których przylgnęło określenie ''Żydów Wschodu''. Budynek powstawał w latach 1356-63 pod okiem włoskiego budowniczego Doringa na kształt podobnych świątyń na Krymie. W najstarszej części katedry zachowały się fragmenty fresków z XV i XVI wieku.
Grekokatolicka cerkiew Przemienienia Pańskiego zbudowana w latach 1875-1998 w stylu klasycystycznym, z bardzo bogatym wnętrzem

najbliższe galerie:

 
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 0 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik przemo odległość 0 km 1pix
LWÓW
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Ukraina - LWÓW
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Kresowe zagadki
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Jednym słowem: LWÓW.
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 25.09.2016 12:20

Lwów to piękne miasto, a wizyta w nim jest dużym przeżyciem. Miałem okazję być tam tylko raz 24 lata temu. Pamiętam, że wówczas na owym symbolicznym grobie, który w Twojej galerii jest przedstawiony na zdjęciu 17 widniał napis: "Nieznanyn bohaterom, poległych w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich". Jak widać, zmienili go na politycznie bardziej poprawny... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!