m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Dawny kościół i klasztor benedyktynek u stóp Wysokiego Zamku. Kościół pw. Bożego Ciała i klasztor Dominikanów, jeden z symboli Lwowa. Za czasów ZSRR było tu Muzeum Historii Religii i Ateizmu, dzisiaj zrezygnowano z ostatniego członu tej nazwy. Wieża Korniakta wchodząca w skład kompleksu cerkwi Uspieńskiej, zwanej także Wołoską ponieważ ufundował ją hospodar mołdawski. Teatr Wielki Opery i Baletu, niegdyś porównywany z operą paryską i wiedeńską. Na szczycie fasady stoją posągi Dramatu, Geniuszu i Muzyki. Nie jest łatwo wejść do środka Opery, ale nam się udało. Po wejściu trafiamy do westybulu w stylu „fin de siecle” Alegorie kontynentów odbijają się w lustrach foyer na pierwszym piętrze.
Wszystkie przewodniki po Lwowie polecają kultową Restaurację u Pani Stefy. Folklor rzeczywiście był, choć mocno tandetny. Akurat trafiliśmy na jakąś imprezę właścicielki suto zakrapianą wódką. Wokalista jeszcze przed występem musiał jej dużo wypić, bo śpiewanie mu nie szło. Na trzeźwo też by chyba nie umiał;) Jeden z najpiękniejszych pomników naszego wieszcza Mickiewicza jakimś cudem przetrwał historyczne zawieruchy i stoi do dziś. Za nim w tle widać wieżę ratusza i dach katedry rzymskokatolickiej. Dawna ulica Akademicka z piękną zabudowa secesyjną. Dworzec kolejowy to połączenie sztuki inżynieryjnej i secesji sprzed stu lat z monumentalną atmosferą radzieckich wokzałów. Na dodatek świeżo wyremontowany i świetnie wyposażony. Prospekt Swobody, czyli dawny Prospekt Lenina i jeszcze dawniejsze Wały Hetmańskie. W Polsce kojarzony ostatnio z pomarańczową rewolucją. Widok z wieży ratusza na klasztor Dominikanów i cerkiew Wołoską.
Widok z wieży ratusza na katedrę ormiańską i kawałek cerkwi Preobrażeńskiej. Widok z wieży ratusza na klasztor Jezuitów i katedrę grekokatolicką św. Jura w oddali. Dachy kamienic przy rynku kryją niejedną niespodziankę:) Pomnik Diany na Rynku. Na ulicy Ruskiej tramwaje mijają się w nietypowy sposób. Niestety podczas remontu rok później zlikwidowano taki układ torów i tramwaje będą się mijały bez przeszkód. A szkoda:( Jedna z pierzei rynku z Kamienicą Królewską i Pałacem Arcybiskupim.
Narożna czerwona kamienica Szolc-Wolfowiczów. Najsłynniejsza kamienica przy Rynku - Czarna Kamienica. Wieża katedry ormiańskiej pw. Wniebowzięcia NMP. Wnętrze katedry ormiańskiej przenosi nas jakby do innego świata. Na kopule znajduję się mozaika Mehoffera. Jedna z polichromii w katedrze ormiańskiej przedstawia orszak pogrzebowy, w którym biorą udział ludzie i duchy. Na dziedziniec katedry ormiańskiej trudno trafić, ponieważ wchodzi się przejściem pod jedną z kamienic.
Targ z pamiątkami przed cerkwią Preobrażeńską. Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów. Przed nim na kolumnie stał kiedyś św. Jan z Dukli, później zamieniony na dekoracyjny wazon. Pomnik Daniela Halickiego, założyciela Lwowa, na placu Halickim. Chrystus Frasobliwy na latarni Kaplicy Boimów koło katedry. Kiedyś miało to być mauzoleum grobowe dla bogatego sukiennika, wzorowane na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Katedra rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP, zwana po prostu polską. Najważniejszą datą w historii katedry był 1 kwietnia 1656, gdy król Jan Kazimierz złożył śluby przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej, co było jednym z przełomowych momentów Potopu Szwedzkiego. Pałac Potockich, który jak głosi plotka należy do Leonida Kuczmy.
Budynek Sejmu Galicyjskiego, który przed wojną mieścił Uniwersytet Jana Kazimierza, a dzisiaj mieści Uniwerystet Iwana Franko. Na szczycie stoji alegoria Galicji otoczona przez postacie Wisły i Dniestru. Klata schodowa Kasyna Szlacheckiego, którą jak twierdził stróż, Amerykanie chcieli kupić za milion dolarów. Odwiedziliśmy Lwów rok później, w drodze na Krym. Zaskoczyły nas liczne remonty. Jednym z budynków, który zmienił się nie do poznania jest Arsenał Królewski za klasztorem Dominikanów. Lwowski targ nie jest niczym nadzwyczajnym w warunkach ukraińskich. Nas jednak zszokowało stoisko z mięsem. Dodam, że panował straszny upał, a co za tym idzie smród! Z kawiarni na ostatnim piętrze domu towarowego rozciąga się piękny widok na gmach Opery i ulice Horodecką. Zaniedbane pawilony Wystawy Krajowej w Parku Stryjskim. Park ten był kiedyś dumą Lwowa, tu stała Rotunda z Panoramą Racławicką.
Lwowska ulica pokryta jest brukiem z czasów polskich, od tego czasu nieremontowanym. Co ciekawe tory tramwajowe często biegną skrajem ulicy, a samochody parkują na środku! Nad ulicą tradycyjna plątanina przewodów. Stan torów tramwajowych - fatalny. Na dodatek na ulicach królują zdezelowane marszrutki (busiki) - hałaśliwe, duszne i ciasne. Komunikacyjne chaos:) Na fasadzie dworca kolejowego, niegdyś najokazalszego na ziemiach polskich, znajdują się rzeźby symbolizujące handel i przemysł. Pomnik Diany rok później jest już w remoncie. Z jednej strony dobrze, że Lwów staje się piękniejszy. Z drugiej strony większość zabytków położonych na uboczu nigdy się tego remontu chyba nie doczeka...

najbliższe galerie:

 
Lwów - Rynek Starego Miasta
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik piotr54 odległość 0 km 1pix
LWÓW (1) Szybkie zwiedzanie...
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
wrześniowy weekend we Lwowie
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Ukraina 2011- Lwów cd.
1pix użytkownik metuzalech odległość 0 km 1pix
LWÓW 2017
1pix użytkownik maniana odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
basiarka użytkownik basiarka(wpisów:42) dodano 14.12.2006 11:37

+ :)

przemo użytkownik przemo(wpisów:33) dodano 12.12.2006 21:40

Ależ jakże bym mógł zapomnieć o lwowskim Mickiewiczu. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych pomników jaki w ogóle widziałem. Cieszę się, że dostałem plusa od basiarki, ale nie chcę ci raptorku robić konkurencji;) Szczególnie, że tobie też się plusy za zdjęcia należą:)

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:355) dodano 12.12.2006 20:45

To miło, że nie zapomniałeś o Mickiewiczu. Basiarka otworzyła swój tajemny notesik, wydłubała spod sterty książek różowy flamaster i z językiem na brodzie starannie nasmarowała Ci dużego plusa. Tak normalnie kocha mnie, ale potajemnie jest zabujana w twórczości wieszcza :) jemu na plusa wystarczyły Ballady i Romanse, Tobie zdjęcie pomnika, a ja muszę nasuwać dywany przed świętami i zmywać conajmniej 6 dni z rzędu :) a potem się okazuje, że plusów to mi właściwie nie liczyła tylko... tak sobie cmentarz narysowała...

seler użytkownik seler(wpisów:67) dodano 06.12.2006 00:28

Jeśli już mówimy o tym czego zabrakło, to mi brakuje tam zdjęcia tzw. saturatora. To taki dystrybutor wody mineralnej, jego najbardziej charakterystyczną cechą jest szklanka na łańcuchu (tak, żeby nikt nie stłukł albo nie ukradł i żeby korzystać mogli z niej nieprzerwanie wszyscy)

witoldson użytkownik witoldson(wpisów:72) dodano 02.12.2006 23:47

Piękna galeria, wzorowo opisana, ale aby oddać pełny obraz Lwowa zabrakło na zdjęciach jednego, bardzo ważnego obiektu - Hotelu George czy po prostu ŻORŻ'a

seler użytkownik seler(wpisów:67) dodano 28.11.2006 23:00

Miasto kontrastów - z jednej strony wypielęgnowane zabytki, a z drugiej krzywe tory, targi mięsne i toalety w postaci dziury w podłodze...

magbo użytkownik magbo(wpisów:88) dodano 28.11.2006 10:57

Super zdjęcia i wyczerpujący komentarz! Dzięki za fajną podróż palcem (czytaj: myszą) po mapie...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!