m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Maroko leży na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki, oddzielonym od Europy jedynie wąską Cieśniną Gibraltarską. To tutaj znajduje się jedno z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc Dolina Dades - położona wśród imponujących widoków na góry Atlasu Wysokiego, rozciągającego się na całej długości kraju od północnego wschodu po południowo-zachodni kierunek. Naszym porannym celem podroży z Ait Ben Haddou była Dolina Tysiąca Kazb w obszarze której znajduje się najwięcej oaz i kilkaset kazb. Budowane one zazwyczaj były jako domy i warownie z charakterystycznymi wieżami i wysokimi ścianami bez okien.
Z każdą chwilą widoki stają się coraz piękniejsze. Co kilka minut mijamy położone na brunatno-czerwonych skałach ksary. Większość tych ufortyfikowanych osad wykonana została z błota, wapna i trzciny idealnie wtapiając się w glinianą ziemię. Do doliny Dades zakrętami w kierunku północno wschodnim prowadzi droga z niewielkiego miasteczka Kelaat M'Gounaine du Dades, słynącego z uprawy róży damaceńskiej. Jadąc w głąb doliny uwagę przykuwają nietypowe formacje skalne zwane Małpie palce. Obszar ten znany jest jako Wzgórza Ludzkich Ciał. Miejscowa legenda głosi, że pewna grupa zagubionych turystów z głodu została zmieniona w kamienie.
Faktycznie niektóre skały w wulkaniczne dzięki swojej plastyczności przypominają kształtem palce. Wioski w niczym nie przypominają tych idyllicznych alpejskich odpowiedników, pomimo rozpadu nadal wyglądają imponująco.
Choć nie jest to jeszcze Wąwóz, widoki są wspaniałe, a miejsca wyglądają jakby niewiele zmieniły się od kilkudziesięciu lat. W pobliżu gór leży przepiękny wąwóz Dades mający długość około 60 km. Wąwóz ten został stworzony przez rzekę Dades, która ma swoje źródło w Atlasie Wysokim, następnie płynie na południe przez wąwóz do rzeki Ouarzazate. W czasie burz i powodzi zapewne miejsca te są bardzo niebezpieczne. W pobliżu znajduje się również wąwóz Todra zamieszkany niegdyś przez marokańskich Żydów. Krajobraz tam jest jeszcze bardziej surowy, a ogromne trzystumetrowe ściany skalne zamykające wąskie dno doliny są rajem dla wspinaczy. Na kilometrowym odcinku długości wąwóz zacieśnia się coraz bardziej. Pionowe ściany skalne opadają niemal wprost do wody rzeki, a na wąskiej drodze z trudem mijają się dwa auta. Jadąc przez dolinę nie mijaliśmy żadnego autobusu, może kilka aut. Zdecydowanie najlepszym środkiem transportu w tym regionie jest wynajęty samochód.
Kręta droga prowadzi do punktu widokowego, z którego roztacza się wspaniały widok na góry oraz płynącą w korycie rzekę Dades. Z przełęczy nad otwierającymi się tu i ówdzie bocznymi wąwozami szerzą się cudowne widoki na dno doliny. Okolice rzeki są też doskonałym miejscem do uprawy min. kukurydzy i pszenicy. Zieleń spaniale kontrastuje z surowym krajobrazem niezwykłych formacji skalnych. Wzdłuż trasy pomiędzy ściśniętymi, wąskimi urwiskami, a następnie rozszerzającym się płaskim dnie doliny wyłaniają się zielone tarasy z uprawami i z drzewami migdałowymi.
Dzięki wodom rzeki Dades powstały oazy szczególnie bujne i zielone wiosną. To jest dopiero przedsmak tego co zobaczymy. Stąd należy kierować się w stronę niewielkiego, sennego miasteczka Msemrir. Miejsce to było niegdyś świadkiem ważnego wydarzenia - nastąpiło tu zawiązanie federacji pomiędzy dwoma zaciekle walczącymi plemionami nomadów- Haddidou i Merghad. Burzliwa historia i dzika natura współtworzą niezwykły klimat tej doliny. Droga dociera w końcu do Msemir, gdzie w korycie rzeki widać jak woda wije się meandrami spływając z gór Atlasu tworząc przełomy i niesamowite formacje skalne.
Wody rzeki nawadniają zacienione parcele na których po obu stronach rzeki rosną ziemniaki, marchew, mięta, i groch.
Nie widziałam w Maroku nic równie imponującego jak surowe i warowne kasby położone na tle fantastycznych i różnorodnych formacji skalnych. Do tego niezwykły krajobraz utkany z dwóch barw - zieleni dolin i czerwieni gór, kolory wydają się nieprawdopodobnie nasycone afrykańskim słońcem. Najbardziej spektakularne krajobrazy ukazały się nam na końcu drogi.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Auberge Chez Pierre w którym byliśmy jedynymi gośćmi. Budynek położony jest na wzgórzu ,z tarasu można cieszyć się wspaniałymi widokami na dolinę. Uprzejmy personel przygotował nam pyszne tagine na kolację. W tym miejscu można wspaniale odpocząć i poczuć klimat berberyjskiej gościnności. Droga nr 704 z najsłynniejszą serią gwałtownych serpentyn.
Dolina ta jest wspaniałym miejscem dla turystów spędzających wakacje w Maroku, którzy pragną opuścić swoje nadmorskie kurorty chcąc podziwiać potęgę gór oraz poczuć lepszy smak tego wyjątkowego północno afrykańskiego kraju. Żałuje tylko jednego. Szkoda, że nie mieliśmy tyle czasu aby bez pośpiechu cieszyć się spacerowaniem tą piękną dolinę pełną ruin kazb, zielonych pól, gajów drzew figowych, migdałowców i krzewów różanych. Myślę, że to miejsce pozostaje na zawsze w mojej pamięci. Powinien odwiedzić je każdy, kto chce poznać prawdziwe piękno i różnorodność Maroka.

najbliższe galerie:

 
Zapach arganu
1pix użytkownik kite89 odległość 16 km 1pix
Majówka w Maroko
1pix użytkownik wieszczu odległość 21 km 1pix
Maroko
1pix użytkownik jas odległość 28 km 1pix
MAROKO
1pix użytkownik paulus odległość 33 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik ken_wywietrznik odległość 41 km 1pix
Ahoj przez Maroko!
1pix użytkownik kosi odległość 41 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 20.11.2016 21:44

Dziękuję za komentarze;)
Obawiam się Nola, że masz rację. Nie weyobrażam sobie podróżowania doliną bez wypożyczonego auta.
Charlie zakręty naprawdę robią wrażenie, a wyjazdu życzę tobie szybciej niż się sama spodziewasz;)
Olaf, Dispar, Gabi, Mocar cieszę się, że galeria podobała sie Wam;)
Martyna no wiesz...tak bardzo nosi Was po świecie a w Maroku jeszcze nie byliście -skandal :D
Pozdrawiam
Aga:)))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2684) dodano 30.10.2016 13:51

No więc miałem tą możliwość zwiedzi tą trasę osobiście, dziś z przyjemnością obejrzałem twoją galerię za co dziękuję i pozdrawiam .

gabi użytkownik gabi(wpisów:2501) dodano 28.10.2016 12:18

Niezwykłe miejsce, pięknie pokazane, gratuluję wyprawy, takie wrażenia można znaleźć tylko podróżując na własną rękę,
pozdrawiam

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 26.10.2016 23:16

Maroko uwielbiam, na swojej podróżniczej mapie mam je oznaczone dużą kolorową gwiazdką ;) Pięknie pokazałaś to miejsce. Pozdrówki ;))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 25.10.2016 22:47

Podobająca galeria.
Fajna trasa, na dodatek super sfotografowana.
Muszę tam pojechać, co by powłóczyć się po tych górskich drogach.
Pozdrawiam serdecznie:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 24.10.2016 17:46

Maroko jest piękne, ale ja takiego niestety nie wiadziałam :) piękna galeria
pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 24.10.2016 11:50

Piękne miejsca. Widowiskowe zakrętasy.
Może kiedyś tam dotrę, ale póki co podziwiam sobie Twoją galerię :-)
Pozdr.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 24.10.2016 08:14

Przepiękna ta dolina, a zakrętasy na drodze super, szkoda że mi się tam nie udało dotrzeć, no ale bez własnego samochodu to ciężko w Maroku się gdzieś dostać;)
pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 23.10.2016 21:17

Bratek osobiście jestem oczarowana Doliną Dades. O tej porze roku słońce w ciągu dnia mocno świeciło, lecz w hotelu dogrzewaliśmy się grzejnikiem ubrani na cebulę i opatuleni śpiworami.
Wielkopolanko cieszę się, że wycieczk Ci się podobała;)
Klvertjevier przyjemność po mojej stronie:)))
Andred produkująć galerię miałam taką cichą nadzieję, że przekonam Cię do Maroka bardziej;)
Lucy i Achernar zaparaszam częściej;)
Magda Ty wiesz, że ja czekam na Twoje Maroko:) Zobacz na zdjęcie 25, w prawym dolnym roku znajduje się ten hotel. W tym momencie wiedziałam, że musimy tam nocować. Miejsce jedyne w swoim rodzaju ze względu na kolorystykę jak i ukształtowanie terenu. Co do Jordanii faktycznie podobna kolorystyka...
Paweller bez dwóch zdań miejscówka rewelacyjna, szcególnie jeśli lubi się chodzić szlakami;)
Dziękuję za komentarze i pozdrawiam sedrecznie;)
Aga:)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 23.10.2016 16:08

Właściwie każda miejscówka w Maroku warta jest zobaczenia ..., miasteczka, góry czy doliny, wszystko zachwyca ..., i tak też jest tutaj;) Nie wiem kiedy uda mi się tam pojechać, wiem jednak, że warto się tam wybrać:) Chętnie bym się przejechał tą drogą na 46 ..., pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 23.10.2016 12:42

Takiego Maroka niestety nie poznałam, a to co pokazałaś jest idealnym miejscem dla mnie. Wiesz, że mi przypomina Jordanię? Kolory i krajobrazy, choć tam nie ma tyle zieleni.
Rejon fantastyczny, mogłabym tam spędzić dużo czasu pomijając nawet miasta. Ten hotelik na 45 taki troszkę abstrakcyjny, ze względu na usytuowanie ale właśnie w takim bym się z chęcią zatrzymała.
Zakrętaski, górki i doliny bardzo malownicze.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2885) dodano 23.10.2016 12:11

Sorry miało być Baracudo 😉.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2885) dodano 23.10.2016 12:10

Surykatko jestem pod ogromnym wrażeniem Twojego Maroka i nie raz je "zwiedzałam" w Twoich galeriach.A tutaj tez zachwyca.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 23.10.2016 12:10

Przyłączam się do pochwał, bo też mi sie bardzo podobało. Pozdrawiam. :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 22.10.2016 22:53

Bardzo mi się podoba, ponieważ galeria pokazuje inne Maroko niż widziałem dotychczas.
Jestem jeszcze bardziej zachęcony aby tam kiedyś pojechać.
Pozdr,
andred

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.10.2016 16:42

Piękna galeria!
Panoramy, skały i kolory, powalają na kolana.
Dziekuję za cudowne chwile podczas oglądania Twojej galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1864) dodano 22.10.2016 13:34

Krajobrazy cudowne...wspaniała i ciekawa wycieczka z Tobą...bardzo urokliwa i podobająca się galeria..
pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 21.10.2016 23:20

Wspaniały wąwóz! Piękne tereny.
Bardzo ciekawa wywieczka.
Też chciałabym ogrzać sterane życiem gnaty na takim słońcu ;-)
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!