m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Poprzedni deszczowy dzień zakończyliśmy w Darłówku. Rano na szczęście już nie padało. Podjechaliśmy zobaczyć ujście Wieprzy do morza. W sąsiedztwie latarnia morska. W porcie atrakcją niespotykaną w innych miejscach wybrzeża jest rozsuwany most nad rzeką Wieprzą. W okolicach nadmorskiego Bobolina znajdował się doświadczalny poligon gdzie w latach 40-ch Niemcy testowali największe działo o pociskach kalibru 80 cm. Ze względu na swój rozmiar Schwerer Gustav (Ciężki Gustaw; przez żołnierzy nazywany Dora) poruszał się po szynach kolejowych. Także obecnie na tym terenie znajdują się wojskowe poligony, na które dostęp jest wzbroniony.. Wybraliśmy więc nieco okrężną drogę. I dojechaliśmy do Bukowa Morskiego. Ta niewielka wieś leży na Europejskim Szlaku Cysterskim.. Do Bukowa zakonników sprowadził w XIII wieku gdański książę Świętopełk. Pozostałością po Cystersach jest XIV -wieczny gotycki kościół. Najcenniejsze elementy jego wyposażenia (np. ołtarz ) znalazły się w słupskim muzeum.
Atrakcją są także zwykłe zabudowania mijanych wsi. Dojeżdżamy do Iwięcina. Jest ona zwana wioską końca świata. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem we wsi Iwięcino. Powstał pod koniec XIV wieku z inicjatywy cystersów z klasztoru w Bukowie Morskim. Masywna wieża jest pochylona w kierunku zachodnim aby dać odpór silnym wiatrom. Kościół otaczają zabytkowe drzewa.
Prawdziwe atrakcje czekają jednak wewnątrz. To pięknie malowane wyposażenie, renesansowy ołtarz i ... polichromie pokrywające strop. Pochodzą one z 1697 roku. Przedstawiają min. sceny sądu ostatecznego - stąd przydomek wsi. W późniejszych latach malowidła pokryto warstwą tynku. Odkryto je ponownie dopiero w roku 1908. Droga św. Jakuba stara się omijać główne drogi. Dzięki temu można cieszyć się pięknem krajobrazu.
I tak też można podróżować.
Ta pani jechała tylko w towarzystwie psa z Dulmen przy granicy holendersko - niemieckiej w okolice Gdańska. Osieki stanowiły w średniowieczu jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych. XIV -wieczny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego stanowi przykład gotyku pomorskiego. W okolicy portalu wmurowano kamienie młyńskie jako symbol dostatku. W XIV wieku bogata szlachcianka odepchnęła idącą do komunii żonę ubogiego świniopasa. Ta przewracając się wytrąciła z rąk kapłana hostię która po upadku na ziemię spłynęła krwią. Choć cud nigdy nie został uznany przez Kościół do wsi pielgrzymowali liczni pątnicy. Cudowna hostia została prawdopodobnie zniszczona w XVI wieku wraz z wprowadzeniem na tych ziemiach luteranizmu.
Obecnie trwają prace renowacyjne wnętrza m.in. renesansowego ołtarza. Kilkadziesiąt metrów od kościoła zaczynają się brzegi przybrzeżnego jeziora Jamno. Warto także podążyć tą starą aleją. Dojedziemy nią do pięknego, częściowo ryglowego dworu. Dwór jak i okoliczne ziemie do 1945 roku należał do rodziny Hillebrandtów.
Na koniec dnia dojechaliśmy do Koszalina. Widok z rynku na katedrę. W wyniku działań wojennych w większości nie zachowało się historyczne centrum miasta. Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP powstała w pierwszej połowie XIV wieku.
Jest największym i najstarszym kościołem Koszalina. Warto zwiedzić jego wnętrze w którym można podziwiać niektóre elementy dawnego wyposażenia. Wart także zwrócić także uwagę na kaplicę św. Gertrudy. Została wzniesiona w latach 1382-1383 poza murami miejskimi na planie ośmioboku. Obecnie jest to kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Ciekawostką jest, że na terenie miasta istnieje skansen budownictwa ludowego. Zgromadzone są tu obiekty kultury jamneńskiej - czyli okolicznych nadmorskich wsi głównie Jamna i Łabusza.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Koszalin
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Nad Bałtykiem 2012 (1)
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 7 km 1pix
Nad Bałtykiem 2012 (2)
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 9 km 1pix
MIELNO
1pix użytkownik jurswierek odległość 9 km 1pix
Unieście - zima nad morzem
1pix użytkownik antala odległość 9 km 1pix
Oblicza  naszego Morza.
1pix użytkownik nata14 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 27.10.2016 13:00

w powodzi nowoczesnych kościołów pokazane przez Ciebie to prawdziwe perełki sakralne - myślałem,że nic ciekawego mnie dzisiaj nie spotka - myliłem się ... Gratuluje pięknej i ciekawej galerii - pozdrawiam serdecznie ...

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 23.10.2016 14:25

Dziękuję za wszystkie odwiedziny i miłe słowa.
Zachęcam do poszukania dróg jakubowych w różnych stronach naszego kraju i może próby choćby kilkudniowego zmierzenia się z tym co na nich może nas spotkać.
A potem fotorelacji :)
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5285) dodano 23.10.2016 12:24

Ciekawe miejsca odkrywasz na PDŚJ. Pozdrawiam. :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 22.10.2016 17:44

Witaj Kabaczku. Z przyjemnością oglądałam Twoją galerię.Koszalin i okolice to moje rodzinne strony. Pięknie je pokazałaś. Kościółek w Iwięcinie to prawdziwa perełka i cieszę się , że się podobało. Pozdrawiam serdecznie . :)))

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 21.10.2016 17:53

Też lubię czasem zboczyć z drogi i podróżować po mniejszych miejscowościach. A z tą drogą jakubową generalnie problem jets taki, że w ogóle nie znam naszego polskiego przymorza.
Ale może kiedyś dotrę nad morze ;-)
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:932) dodano 21.10.2016 14:05

Myślę, że wiele jest takich miejsc poza głównymi trasami gdzie można znaleźć ciekawe rzeczy.
Zwykle podróżując wybieramy drogę od znanego ( i oczywiście pełnego atrakcji miejsca ) do drugiego turystycznego pewniaka.
Niestety po drodze nie mamy czasu na zatrzymanie się w małych, mniej znanych miejscowościach.
Dlatego dla mnie rower jest świetnym sposobem na zwiedzanie. Można docenić wiejskie klimaty, pozachwycać się polną lub leśną drogą, dojrzeć piękno w zwykłym polu pszenicy.
Szlaki jakubowe których jest w Polsce kilka dają nam jeszcze szansę na zwrócenie uwagi na zabytki kultury.
Warto pójść (pojechać) tymi drogami. A wartości duchowe i piękne odczucia estetyczne dostaniemy w gratisie.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2204) dodano 21.10.2016 12:42

Lubię podróżować z Tobą szlakiem drogi z muszlą :-)
Pokazujesz fajnie i kompletnie nie znane mi miejsca.
Kościół z Iwęcina zaiste przepięknie zdobiony od wewnątrz. Choć ten w Osiekach, z wmurowanymi kamieniami młyńskimi też całkiem interesujący :-)
Czekam na następne odcinki :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!