m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Plac - Piazza del Duomo,zwany też Piazza dei Miracoli ( Plac Cudów ) jest główną atrakcją Pizy.Tu znajduje się słynna krzywa wieża,katedra i baptysterium.Budowle te tworzą fantastyczny zespół architektoniczny. Plac robi ogromne wrażenie.Jest bardzo duży,dobrze utrzymany,na mocno zielonych trawnikach pięknie się prezentują białe budowle. Zabudowę Piazza dei Miracoli wznoszono etapami przez około 300 lat.Najstarsza na placu jest katedra. Piazza dei Miracoli wpisany jest na listę UNESCO i uznawany za jeden z głównych ośrodków architektury średniowiecznej na świecie. Okrągłe Baptysterium ( największe we Włoszech ) poświęcone jest św.Janowi Chrzcicielowi.Budynek w stylu romańskim z kopułą w stylu gotyckim,bogato zdobiony na zewnątrz, budowano od XII do XIV w. Wnętrze jest bardzo proste i prawie ascetyczne.Baptysterium słynie z doskonałej akustyki
We wnętrzu na uwagę zasługuje ambona wyrzeźbiona przez Nicola Pisano w XIII w.,oraz renesansowe arkady i galerie.Baptysterium ma 110 m w obwodzie i jest wysokie na 55 m. Fasada katedry widoczna z galerii Baptysterium. Katedra Santa Maria Assunta była budowana na przełomie XI i XII w.Pod koniec XVI wieku katedra bardzo ucierpiała w wyniku pożaru,ale szybko została odbudowana.
Fasada katedry ozdobiona jest kolorowym piaskowcem i płytkami ze szkła i majoliki. Budowa katedry miała miejsce dzięki funduszom pozyskanym po złupieniu saraceńskich piratów w Palermo.Romański styl katedry zdradza wpływy bizantyjskie i muzułmańskie. Pięknie zdobione jedne z drzwi do katedry.
Pięcionawowe wnętrze katedry z trzynawowym transeptem i emporami jest połączeniem form wczesnochrześcijańskich,bizantyjskich z elementami sztuki islamu. Na zdjęciu kasetonowy sufit katedry. Marmurowa ambona Giovanniego Pisana pochodząca z XIV w. Wilczyca karmiąca Remusa i Romulusa.
Krzywa Wieża to jeden z najsłynniejszych zabytków w całych Włoszech. Budowa dzwonnicy rozpoczęła się w XII w. a zakończyła w XIV w. Posadowiona na grząskim gruncie ta 56 - metrowa budowla zaczęła się chylić,o mniej więcej milimetr na rok.Do 1990 r.odchylenie od pionu osiągnęło ponad 5 metrów.Dzięki interwencji inżynierów udało się zatrzymać proces odchylania się wieży,a nawet z czasem częściowo go odwrócić.
Z Pola Cudów przechodzimy na drugi bardzo ważny dla Pizy plac - Piazza dei Cavalieri,dawniej polityczne centrum miasta.Znajdowały się tu budynki administracji. Palazzo del Consiglio dei Dodici czyli Pałac Rady Dwunastu Palazzo del Orologio - powstał dzięki połączeniu dwóch przedzielonych niegdyś ulicą wież. Palazzo dei Cavalieri to dawny Palazzo Comunale stał się  w XVI w.siedzibą utworzonego Zakonu Rycerzy św.Stefana.
Obecny wygląd pałacu pochodzi z XVI w. i jest dziełem florenckiego architekta Giorgio Vasari.We frontowej fasadzie okazale dwubiegowe schody. Przed pałacem pomnik Cosimo I,Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy Świętego Stefana. Fasada pokryta jest piękną sgraffitową dekoracją z motywami roślinnymi,znakami zodiakalnymi,a także portretami Wielkich Książąt. Kościół św.Stefana Papieża również dzieło Vasariego.Fasada zbudowana z białego marmuru z Carrary.

najbliższe galerie:

 
07 WŁOCHY Piza
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Włochy - Pisa
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Italia , Piza
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
WŁOCHY Piza
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Piza - 'cuda' na Campo dei Miracoli
1pix użytkownik lucpal odległość 0 km 1pix
Piza
1pix użytkownik magdus odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 24.02.2017 12:17

Dziękuję za wizytę i sympatyczne komentarze.
Fajnie,że się podobało.Pozdrawiam Was serdecznie:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 13.02.2017 12:53

Super. Jedna z nielicznych (chyba) galerii z Pizy, w której dzwonnica nie gra głównej roli :-)
Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego Baptysterium na 1 i 5 ma inny kolor dachu ? Z jednej strony pomarańczowy, z drugiej niebieski ?
Myślałam, że zdjęcia zrobione w innym terminie, ale data ta sama. No nic. Taka zagwozdka ;-)
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 11.02.2017 00:09

Piza to fajne miejsce, a nawet bardzo fajne ... i dlatego turystów nigdy tam nie brakuje ..., ale nie ma się co dziwić, każdy chce te cuda zobaczyć, szczególnie wieżę ..., ja się cieszę, że udało mi się tam wejść, fajna sprawa:)
Pozdrawiam:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 10.02.2017 23:34

bardzo mile wspominam to miejsce, tym bardziej fajnie było sobie odświeżyć wspomninia

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 10.02.2017 21:19

Masz rację fantastyczny zespół architektoniczny, a ja durna przejechałam obok miasta bo poganiałam by nie tracić czasu na zwiedzanie, tylko jechać na Korsykę, a teraz zaczynam żałować że nie byłam tam. Ładnie biel budynków kontrastuje z błękitem nieba, pierwsze zdjęcie jest najlepsze. Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5705) dodano 10.02.2017 16:35

Ładnie pokazane. Choć byłem tam kilkakrotnie, to zawsze lubię wracać. Pozdrawiam. :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 10.02.2017 16:22

To była moja pierwsza wycieczka zagraniczna,kiedy to było.....100 lat temu:)
Miło było powspominać stare czasy.Pięknie tu u Ciebie.
Serdecznie pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 10.02.2017 16:04

Urocze zdjęcia piękna galeria , no jeszcze osobiście tam nie byłem :)

Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4779) dodano 10.02.2017 14:28

O Pizie chyba każdy słyszał, ale nie każdy tam był. Ja byłem pierwszy raz w Pizie dopiero we wrześniu 2016 wracając z Korsyki i muszę powiedzieć, że Krzywa Wieża naprawdę zrobiła na mnie wrażenie. Nie sądziłem, że tak będzie, ponieważ byłem przygotowany gdyż widziałem ją już tyle razy na zdjęciach, folderach, TV itp.
Wejście na górę też robi wrażenie, ponieważ błędnik trochę się gubi i czasami idąc schodami pod górę ma się wrażenie, że schodzi się w dół.
To tyle moich obserwacji z pobytu w Pizie, a co do Twojej galerii, to zazdroszczę Ci pogody. Jak ja byłem padał deszcz :-(
Pozdrawiam,
andred

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.02.2017 11:33

Znane i piękne miejsce, nie byłem :(

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 10.02.2017 11:05

Fantastyczny zespół architektoniczny!:)) Baptysterium z zewnątrz mnie najbardziej się podoba:)
Tereso,skąd wzięłaś tych 3 przystojniaków na ostatnim zdjęciu? Przy nich wszystkie rzeźby bledną:)
Pozdrawiam serdecznie:))

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 10.02.2017 09:44

jak zwykle pięknie i dokładnie pokazane:)
Pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!