m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Fasady kościoła Sagrada Familia przedstawiają Narodziny, Mękę Pańską i Zmartwychwstanie Chrystusa. Pomiędzy wieżami znajduje się 5metrowa figura Jezusa ważąca ponad dwie tony. Na zewnątrz kościoła znajdują się kolumny symbolizujące główne kości człowieka. Fasada ”Męki Pańskiej”, której budowę rozpoczęto w 1954 roku charakteryzuje się bardzo prostymi liniami i ostrymi kątami. W porównaniu do elewacji „Narodzenie” jest znacznie prostsza, surowa i nowoczesna w detalach. Rzezby pzredstawiają sylwetki żołnierzy żołnierzy pochylonych nad stołem, na który rzucają kości, grając o szaty Jezusa. Chełmny wzorowane są na kominach A. Gaudiego w budynku Casa Mila. Jezus w koronie cierniowej stojący przed tłumem chcącym go ukrzyżować. Fasada ”Męki Pańskiej” przedstawia Jezusa jego ból, ofiarę i śmierć” wyrażone w dramatycznym i ponurym stylu rzeźby. Dopiero w 1987 roku dodano abstrakcyjną rzeźbę ukrzyżowanego Chrystusa, która wywołała lawinę krytyki, ponieważ styl ten znacznie różnił się od projektu Gaudiego.
Rzeźba przedstawiająca pocałunek Judasza. W dole wijący się wąż jako symbol Szatana. Po lewej stronie znajduje się magiczny kwadrat z szesnatoma polami w których suma wszystkich liczb równa się 33 i oznacza wiek Chrystusa w chwili śmierci. Przed bramą Ewangelii stoi kolumna zastępująca krzyż przedstawiająca Biczowanie. Isnieją również inne sceny, lecz nie sposób wszystkiego pokazać. Na dużych drzwiach z brązu wygrawerowane są słowa w 50 językach zaczerpniętych z Biblii. Fasada wschodnia ”Narodzenia Pańskiego” z bliska sprawia wrażenie jakby wykonana była z błota lub mokrego piasku. Została ona zakończona przez samego Gaudiego i ozdobiona motywami zwierzęcymi symbolizującymi dobro i zło oraz roślinnymi występującymi w przyrodzie.
Zarówno na zewnątrz i wewnątrz architektura kościoła jak wszystkie dzieła Gaudiego jest pod silnym wpływem natury. Na dzrzwiach prowadzących do nawy znajdziemy owady, płazy i gady. Te ostatnie są symbolem zwierząt piekielnych. Jak zadziwiające jest miejsce z daleka, to jeszcze bardziej z bliska. Dbałość o szczegóły jest niesamowita. Sam budynek łączy w sobie imponującą formę i zachwycające szczegóły. Dla fotografów rodzi to pewien problem, ponieważ do uchwycenia jest zbyt wiele detali. Portyk Nadziei zadedykowany został Józefowi, którego wygląd nawiązuje do wyglądu A.Gaudiego. Rozwinięte zostały na nim sceny towarzyszące narodzeniu Chrystusa.
Na fasadzie można zobaczycć fragmenty znane wszystkim ze Starego Testamentu: po prawej stronie Rzeź Niewiniątek, po lewej stronie Maryję uciekającą na osiołku do Egiptu w towarzystwie anioła. Na Portyku Dobroczynności zostały przedstawione sceny min. z pokłonu Trzech Króli i pasterzy. Zwiedzanie kościoła to niemal surrealistyczne doświadczenie. Przyglądając się dokładniej, widać, ze cały budynek pokryty jest symboliką religijną.
Zaangażowanie osób biorących udział w tym projekcie widać po tym jak dopracowane zostały wszystkie szczegóły. Wnętrze kościoła wywiera niesamowite wrażenie. W głównej nawie „rośnie las filarów wzorowanych na eukaliptusach w otoczeniu wysokich drzew. 
Sufit nawy głównej to jeden z najpiękniejszych elementów tego wnętrza. Masywne słupki rozciągają się od podłogi do sufitu. Wewnętrzne kolumny wyglądają jak gałęzie drzew podtrzymujące stropy.
Kolumny zdobią symbole czterech ewangelistów: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana.
W głównej nawie z absydą umieszczony jest ołtarz a nad nim baldachim z ukrzyżowanym Chrystusem. Ten sufit, filary wyglądające jak drzewa, wszystkie szczegóły na zewnątrz kościoła, to naprawdę jest coś spektakularnego. Powaliła mnie na łopatki architektura kościelna!
Światło wewnątrz budynku, ogromne witraże, lekkie dziury w dachu i oświetlenie przypominające konstelację gwiazd, czyż może być cos piękniejszego? Nawet schody i zakrzywione poręcze wydają się przypominać gałęzie. Wszystkie wzory i kolory barwionego szkła wprowadzają atmosferę i relaks wewnątrz Sagrada Familia. Wpadające światło w ciepłych barwach ociepla wnętrze kościoła wyglądające jak w ogniu. Na dwóch głównych ścianach zewnętrznych witraże ożywiają wnętrze kościoła w różnych odcieniach zieleni, błękitów, czerwieni i żółci. Można wpatrywać się nieprzerwanie w tą ogromną ilość światła w każdym kolorze tęczy. Wyraźnie czuć, że natura jest wszędzie nawet wewnątrz budynku.
Bardzo rzadko bywam tak onieśmielona urodą architektury. Jak nigdy dotąd spędziłam więcej niż godzinę we wnętrzu tego kościoła. Wizyta w Sagrada Familia była dla mnie magicznym doświadczeniem. Obecnie istnieje tylko 8 wież. Osiemnaście wież ma symbolizować dwunastu apostołów, czterech ewangelistów, Chrystusa i jego matkę. Najwyższa 170 metrowa igielnica reprezentować będzie Chrystusa, co uczyni budynek najwyższym kościołem na świecie. Chodząc dookoła fasad zobaczycie zupełnie inne style architektury oraz wyraźne różnice między częściami zbudowanymi w różnych okresach czasu. Prace nad trzecią fasadą „Chwały Pańskiej” rozpoczęły się w 2002 roku. Finalnie elewacja ta będzie przedstawiać Zmartwychwstanie i będzie w niej główne wejście do kościoła.
W sumie niewiele się zmieniło, kiedy po raz pierwszy odwiedziłam Barcelonę. Cóż, powiem Wam, że byłby to największy błąd podróży gdybym nie zobaczyła wnętrza Sagrada Familia, nie wystarczy spojrzeć na kościół z zewnątrz. Na szczęście widać już powolny postęp nad projektem, który finansowany jest ze składek publicznych. Najwidoczniej trudno jest pójść w ślady jednego z najbardziej twórczych architektów na świecie. Myślę, że będzie to wspaniałe przeżycie, jeśli będę mogła odwiedzić ten kościół ponownie po jego zakończeniu. Widoki na Barcelonę z wieży najpiękniejszego kościoła na świecie pozostawiłam sobie na ukończone dzieło. Mam nadzieję że moja galeria będzie dla Was inspiracją podróży do Barcelony i zobaczenia tej perły na własne oczy.

najbliższe galerie:

 
HISZPANIA Barcelona
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Barcelona, Sagrada Familia, Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Wehikuł czasu- Barcelona
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Barcelona - Temple Espiatori de la sagrada Familia...
1pix użytkownik tuptusia odległość 0 km 1pix
HISZPANIA Barcelona - Sagrada Familia
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Modernista w Barcelonie cz.I 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
raptorek użytkownik raptorek(wpisów:352) dodano 30.12.2016 03:17

Wow! Byłem tam jakieś... dziesięć lat temu i wszystko stało w rusztowaniach, również w środku. Zmiana jest kolosalna. Niesamowita budowla.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 28.12.2016 10:59

Magda na pewno odnalazłabyś się w tym miejscu;) Cała Barcelona jest taka bajkowa, a Sagrada Familia to wisienka na torcie:)
Pozdrawiam
Aga:)))

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 07.12.2016 11:03

A są tacy, którzy nie zaglądają do środka?
Misterna robota, seria zielona z robaczkami i listkami wskazuje, że latami potrwa zakończenie tego dzieła.
Takiego kościoła nie znam, obracam się wśród ciemnych staroci, a tu jest artystyczny przepych i te kolory!
Jeśli Barcelona, to na pewno Sagrada Familia... kiedyś na pewno :)
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 05.12.2016 16:33

Medeleine dziękuję;) Barcelona ma to coś w sobie, że pragnie się do nie wracać-zapewne to wielka zasługa Gaudiego;)
Podrozninka "of course" to ja jestem zadowolona, że się Tobie podobała galeryjka :))) Do tego tyle miłych słów, że ja Cię nie mogę:)))) Detale są niesamowite, następnym razem postaram się odkryć ich więcej. W tym miejscu trzeba naprawdę mieć oczy szeroko otwarte;)
Ak wracaj jak najszybciej do Barcelony;)
Pozdrawiam serdecznie:))))))))))
Aga

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 30.11.2016 19:27

Baracudo, genialna galeria !!! Tak dobrych zdjęć Sagrady jeszcze dotąd nie widziałam. Też uważam, że to najpiękniejszy kościół na świecie, a do Barcelony zawsze wracam z wielką przyjemnością ;) pozdrawiam serdecznie :)))

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 24.11.2016 22:06

Cześć.
1. Gaudi. Uwielbiam oglądać jego dzieła. Jak dla mnie to architektoniczna Liga Mistrzów.
2. Baracuda. Uwielbiam oglądać jej dzieła. Jak dla mnie to obieżyświatowa Liga Mistrzów. :)
3. Urzekło mnie zdjęcie nr 14. Z robalem w roli głównej. Gaudi to wymyślił i stworzył, Ty sfotografowałaś a ja bym pewnie tłukł gazetą, myśląc że to prawdziwy....
4. 1O/1O of course. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny pokazana tak, że i Antoni biłby brawo.
Cześć.

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 23.11.2016 21:41

Pięknie pokazałaś świątynię , kiedyś tam wrócę :)
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 21.11.2016 22:57

Olaf jest gdzie wracać to prawda...Sagrada Familia to kropka nad "i" tym bardziej, że sama Barcelona dzielnie dotrzymuje jej kroku ;)
Mariusz,można zdjęcia podkręcać kolorem, kontrastem itp. lecz takiego dzieła nie da się już bardziej podkręcić:))) Fasady i detale są naprawdę imponujące, coś w sam raz dla Ciebie;)
Pozdrawiam
Aga;)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 21.11.2016 19:19

Aguś,jeśli tam jest tak w rzeczywistości,jak w Twojej prezentacji,to kopara opada.
Wspaniale to sfotografowałaś.
I te wszystkie szczegóły ... uwielbiam :)
Pozdrowionka !

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 21.11.2016 17:08

Mnie to miejsce urzekło :) i jak tylko nadarzy się okazja wrócę tam jeszcze raz :)
super galeria, pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 21.11.2016 16:49

No tak mocar Licheń najpiękniejszy jest nawet w kosmosie ::))))
Charlie miałam podobnie jak Ty;) Oglądając budynek z daleka również mnie tak nie zaciekawił. Uważam, że i tak spędziłam tam zbyt mało czasu aby móc skupić się na wszystkich szczegółach i zrozumieć całą tą symbolikę.
Nolka dlatego nie wjeżdżałam na górę , ponieważ wiedziałam, że wisienki na torcie tam jeszcze nie ma :)
klavertjevier i lucy witajcie w gronie fanów Sagrada Familia;)
Dziękuję za komentarze i pozdrawiam
Aga:)))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 21.11.2016 13:41

Wszystko niezwykłe,zachwycają fotki a co dopiero w realu!Taki pomysł mógł się zrodzić w bogatej,bezgranicznej wyobraźni.Nietuzinkowy Gaudi to i kościół wyjątkowy. Nawet jego wielkość nie poraża a przyciąga.Pozdrawiam.A gdzie "dyszkę"dołączyć 😉.
Mocar nooo...tylko Licheń może konkurować 😂😉.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 21.11.2016 12:47

Świetnie uchwyciłaś detale, kolory, struktury i kształty... Bez dwóch zdań piękny obiekt!
Byłam już kiedyś, ale po Twojej galerii wybrałabym się natychmiast.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 21.11.2016 10:47

Dla mnie też jest to najpiękniejszy kościół jaki w życiu widziałam. Byłam w środku dwa razy, a za każdym razem szczęka w dół opada... Dzieło geniusza bez dwóch zdań, coś pięknego:) Na górze raz byłam, ale widoki z góry się chowają przy wnętrzu katedry. Buziaczki Aga:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 21.11.2016 09:30

Do Barcelony jeszcze nie dotarłam. Do Sagrady tym bardziej. Zewnętrzna bryła widziana z daleka, jakoś nigdy mnie nie poruszała. Z bliska natomiast, szczegóły które pokazałaś rzucają już na kolana. Powaliła mnie zwłaszcza łąka pokazana na drzwiach (13-17), jak i elementy na 23-25. Pięknie.
A wnętrze... a wnętrze to już bajka :-)
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 21.11.2016 09:17

Co tam - Sagrada Familia, nasz Licheń najpiękniejszy.
Pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 20.11.2016 22:24

Achernarze widzisz mam inne odczucia niż Ty. Nie przepadam na zwiedzaniem kościołów, lecz tak jak napisałam ten jest wyjątkowy i inny niż wszystkie, do tego taki kolorowy:)))
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam
Aga:)))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 20.11.2016 22:19

Pawle mnie jak nigdy kopara opadła na podłogę a język wyturlał się na drugi koniec kościoła:)))) Przez chwilę miałam dylematy czy wjeżdżać na górę, lecz w pamięci miałam Twoją galerię i wiedziałam co mnie tam czeka:) A tak spokojnie sobie poczekam z tym niedosytem:)
Pozdrawiam
Aga:)))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 20.11.2016 22:10

Byłem tam rok temu i też mi się bardzo podobało. Nie wiem tylko, czy kościół ten uznałbym za najpiękniejszy na świecie, bo konkurencje ma bardzo silną: katedry w Chartres, Tours, Paryżu, Amiens, Kordobie, Sewilli, Westminster Abbey i jeszcze parę innych... Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 20.11.2016 21:48

Aga ..., gdybym tam nigdy nie był, to ta galeria byłaby wspaniałą inspiracją do odwiedzenia Barcelony i samej Sagrada Familia ..., cudowna galeria, uchwyciłaś wiele szczegółów, detali, jest się czym zachwycać. Wnętrze jest zarąbiste, pamiętam jak mi kopara opadła, warto było odstać swoje w okropnym upale, żeby się tam dostać ...:) Ja jednak wież sobie nie mogłem odpuścić, trochę długo by czekać do tego zakończenia:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!