m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Jak co roku,tak i tym razem w przypadające Święto Zmarłych,chciałbym wszystkich chętnych zaprosić na cmentarz.A że ostatnimy czasy bywamy często w Gruzji,to jeszcze przez tę jedną galerię w niej pozostańmy. Co prawda w Gruzji Święta zmarłych się nie obchodzi tak jak u nas 1 listopada,a w drugi dzień Wielkanocy,to myślę że pora jest na tyle odpowiednia,aby rzucić okiem na gruzińską nekropolię. Specjalnie się wróciłem na wiadukt,aby zrobić zdjęcie z perspektywy,bo przejeżdżając koło tego miejsca,można było pomyśleć,że to ROD ,czyli nasze ogródki działkowe :) Nic z tych rzeczy,to najprawdziwszy cmentarz. Kształt i rozmiar działek przeznaczonych pod groby zadziwia wielkością, bo zwykle jest gigantyczny i obejmuje nie tylko miejsce na nagrobek, ale także ławeczkę i elementy dekoracyjne, a nierzadko również stół, wiatę lub nawet coś w rodzaju małego budynku. Zapraszam ... Znaczna część takich konstrukcji posiada o dziwo podciągnięty prąd.
A to oznacza,że nie ma tu ograniczonego czasu i mogą tu Gruzini spędzić naprawdę sporo czasu wraz ze swoimi bliskimi zmarłymi . Czyli przekładając na nasze myślenie - biesiady zakrapiane winem oraz wspólnym paleniem ze zmarłym mogą być długie i wesołe. Oczywiście i tutaj panuje pełna harmonia życia ... Co się tyczy działek,to z reguły taka działeczka jest otoczona płotem. Ale bywają też takie działeczki,gdzie płotu już się nie postawi,bo miejsca brakło. A miejsce dla zmarłych często jest wydzielane w sposób zupełnie przypadkowy,co skutkuje tym,że trafiam na totalny labirynt.
Labirynt bez wyznaczonych ścieżek czy też alejek,które są nam znane z naszych cmentarzy. Ten cmentarz duży nie był,ale myślę sobie,że gdyby był kilkakrotnie większy z takimi ścieżkami jak tutaj,to spokojnie się gubię. Ciekawa sprawa to jeszcze gruzińskie nagrobki. Zwykła płyta z napisem to raczej zauważyłem rzadkość. Wygląda na to,że raczej obowiązkowe jest pokazanie postaci zmarłej osoby. Od małego zdjęcia po pełnowymiarowe figury.
Dodatkowo tradycja mówi,że za zmarłego należy wychylić szklankę wina. To w sumie jak większa część rodziny spoczywa na jednym cmentarzu i za każdego szklaneczkę wina ... to niezły zgon  można zaliczyć ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... I tak kończymy niecodzienny cmentarny spacerek .
Oczywiście do wyjścia poprowadzi nas nie kto inny,jak gruzińska krowa :) Dodam jeszcze na zakończenie,że przed cmentarzem taki ciekawy przybytek stoi ... I zastanawiałem się,dokąd te świnie tak ciągną nie rozejrzawszy się nawet :)
Na początku razem ... Chwilę potem już osobno ... Na szczęście stróże prawa w odpowiednim czasie się pojawili ... Chciałoby się rzec,że matka to świnia - dzieciaka samego zostawiła ...
Sprytny był to sobie poradzi :) A matka proszę gdzie ciągnęła,ojciec już tu był  pierwszy... normalnie jak świnie :) Dzięki wszystkim za odwiedzinki i wesołe w tym dniu miejcie wspominki :)

najbliższe galerie:

 
Park w Zugdidi
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Gruzja: Zugdidi od kuchni
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
GRUZJA-Kolchida.
1pix użytkownik irolek odległość 60 km 1pix
Jaskinia Prometeusza
1pix użytkownik dispar odległość 62 km 1pix
Gruzja - Jaskinia Prometeusza
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 62 km 1pix
Gruzja - Tksaltubo
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 64 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 04.11.2016 13:57

Jakieś dziwne te świnie. Żadna tam różowa szyneczka. Ciemne i szczeciniaste... Gruzińskie ;-)
Zaintrygowała mnie szklaneczka i talerzyk na 29. Ciekawe czy to tam jako stałe wyposażenie funkcjonuje ?
A cmentarz bardzo ciekawy. Zupełnie inny niż to co znamy na co dzień.
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2936) dodano 01.11.2016 00:55

"Co kraj to obyczaj,co rodzina to zwyczaj ".Niekiedy niezrozumiały dla obcych😉.Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 31.10.2016 19:46

Ciekawe zwyczaje tam mają. Jak ktoś ma zmarłą rodzinę na kilku cmentarzach, a na każdym łyknie winka zgodnie z tradycją i jedzie dalej autem to... ciekawe co na to policja ;-)
Gdyby tak stali pod cmentarzami z alkomatem to mogliby się nieźle obłowić w taki dzień :)))
Pozdrawiam :)

wo użytkownik wo(wpisów:299) dodano 31.10.2016 18:57

interesujące..

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!