m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Rzym,stolica Włoch,położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber,która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Zamek św.Anioła - grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana i jego rodziny oraz następców.Wzniesiono go w latach 123-139 n.e.pod koniec życia cesarza,na prawym brzegu Tybru,w pobliżu Watykanu. Dla ułatwienia dojścia do budowli zbudowano ośmioprzęsłowy most,który pierwotnie nosił nazwę most Eliusza,później została zmieniona na św.Anioła. Pałac Sprawiedliwości będący siedzibą Sądu Najwyższego. ... Palazzo Madame - siedziba senatu.
... Panteon,czyli '' Świątynia wszystkich Bogów ''. Istniejąca dziś świątynia powstała w 125 roku n.e.W środku znajduje się siedem odlanych z brązu bóstw ( Apollo,Diana,Merkury,Mars,Jowisz,Wenus oraz Saturn ),którym głównie poświęcony był Panteon. Piazza della Rotonda na której znajduje się Panteon oraz fontanna i obelisk. Egipski obelisk na Piazza di Montecitorio. Kolumna Marka Aureliusza - pomnik wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstw cesarza, na Piazza Colonna. Dekoracja kolumny przedstawia epizody walk z dwóch wojen prowadzonych przez cesarza z plemionami barbarzyńskimi.
Ołtarz Ojczyzny z pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza znajdujący się przy Placu Weneckim zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Kapitol to jedno z siedmiu wzgórz,na których zbudowano Rzym.Na Wzgórze Kapitolińskie prowadzą schody,których strzegą dwie rzeźby lwów. Schody zwane Cordonata zaprojektowane zostały podobnie jak cały plac przez Michała Anioła Buonarottiego. U góry, wejścia na główny plac strzegą dwa ogromne posągi Dioskurów.Jest to wyobrażenie Kastora i Polluksa prowadzących swoje konie.
Po obu stronach placu znajdują się dwa niemal identyczne pałace - po prawej Palazzo dei Conservatori oraz po lewej Palazzo Nuovo zaprojektowane przez Michała Anioła w XVI w. Główny budynek placu to Pałac Senatorski zwany Palazzo Senatorio przebudowany w XV w.przez Michała Anioła.Pałac jest obecnie siedzibą burmistrza miasta Rzymu. Pośrodku placu stoi kopia majestatycznego pomnika Marka Aureliusza. Rzeźby personifikujące rzeki: Tyber... ...i Nil.
Forum Romanum,czyli najważniejszy plac starożytnego Rzymu był kiedyś bagnistą doliną,zalewaną przez wody Tybru.Po osuszeniu tego miejsca przez Etrusków założono tam plac targowy. Wraz z rozwojem miasta,plac stał się miejscem na którym wzniesiono wiele świątyń w których odbywały się ważne spotkania i obrady. Forum Romanum to miejsce skrywające wiele zabytków i pozostałości po dawnych czasach.Przez Forum Romanum przechodziły wszelkie procesje i uroczyste pochody. Forum Romanum to miejsce przypominające o potędze starożytnego Rzymu.Inicjatorem wybudowania forum był Tarkwiniusz Pyszny. Przy powstałym w VI w.p.n.e.placu zbudowano szereg ważnych budynków:Kurię,świątynię Westy i Dom Westalek oraz wiele innych.Jedną z pierwszych i historycznie pewnych budowli jest świątynia Saturna. Do dziś na Forum zachowały się łuki triumfalne:łuk Septymiusza Sewera oraz łuk Tytusa.
W okresie cesarstwa Forum Romanum zostało rozbudowane i powstały świątynie:Boskiego Juliusza,Westy,Wespazjana,Kastora i Polluksa oraz inne,a także łuk triumfalny cesarza Augusta. Przez Forum Romanum prowadziła Via Sacra ( Święta Droga ) kończąca się na Wzgórzu Kapitolińskim.Drogą tą maszerowali zwycięzcy generałowie prezentując ludowi Rzymu bogate łupy i jeńców wojennych. ... ... ... ...
... ... ... ... ... Rzeźba wilczycy stanowiąca symbol starożytnego  imperium rzymskiego.Jak głosi legenda zwierzę miało zaopiekować się i wykarmić Romulusa i Remusa.Rzeźbę przypisuje się Etruskom i datuje na V w.p.n.e.Postacie chłopców dodano dopiero w XV w.
Koloseum - Amfiteatr Flawiuszów wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum to duża,eliptyczna budowla z pojemną widownią,która mogla pomieścić do 50 tys.widzów.Odbywały się w nim m.in.walki gladiatorów. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan,co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli.Od połowy XVIII w.Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.Od II połowy XVIII w.w Wielki Piątek odbywa się tutaj Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża. Łuk Konstantyna Wielkiego zbudowany został w latach 312-315 n.e.dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Budowla wzniesiona została w pobliżu Koloseum i ma 21 m wysokości,25 m szerokości i 7 m głębokości. ...

najbliższe galerie:

 
Rzym. . .
1pix użytkownik dzieciak odległość 0 km 1pix
. . na spacer do rzymskiego Koloseum zapraszam - 1. . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 0 km 1pix
 .  .  na spacer do rzymskiego Koloseum zapraszam - 2.  .  .
1pix użytkownik irena2005n odległość 0 km 1pix
Rzym - centrum świata cz-1
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 0 km 1pix
Forum Romanum & Palatino-Rzym
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
RZYM - COLOSEUM,  FORUM ROMANUM
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 31.03.2017 10:52

Dziękuję Wam za wizytę i komentarze.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 27.03.2017 11:24

Teresa, Twoja galeria świetnie oddaje potęgę tego pięknego miasta. Zachwyca Forum Romanum, o ile ja z zasady nie przepadam za ruinami, te rzucają na kolana i na pewno będę je chciała zobaczyć. Czekam na ciąg dalszy.
pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 27.03.2017 09:18

Chętnie powróciłam wirtualnie do Rzymu...chciałabym również powrócić w realu...to miasto się cudowne, byłam kiedyś na wycieczce "Rzym dla konererów" 8 dni w samym Rzymie i był to fantastyczny pobyt ale stanowczo za krótki...wspaniale oprowadzasz po Rzymie..bardzo podobało się i czekam na kolejne części..
pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 27.03.2017 07:03

W Rzymie jest co zwiedzać i Ty pięknie go pokazujesz.Mnie zachwycał co krok.Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.03.2017 00:47

w jeden dzień, w Rzymie ? hm.... trudno będzie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 24.03.2017 22:53

Może uda mi się w tym roku choć na jeden dzień zajrzeć ..., ale jak tam tyle atrakcji to nawet nie wiem, czy mi maraton pomoże, żeby wszystko zobaczyć:)
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 24.03.2017 21:15

Piękna prezentacja Rzymu z opisami:) Koloseum i Ołtarz Ojczyzny dla mnie tutaj najpiękniejsze:)
Lubię takie edukacyjne albumy:) Czekam na ciąg dalszy wycieczki po Rzymie i pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 24.03.2017 18:11

Rzym to niezwykłe miasto i chętnie do niego wrócę,bo jest co zwiedzać.
Charlie...cierpliwości,wkrótce część II.
Dziękuję Wam za miłe komentarze i pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 24.03.2017 15:45

Rzym jak zwykle piękny... Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 24.03.2017 15:19

Super. Bardzo spodobała mi się Kolumna Marka Aureliusza. Fantastyczne rzeźbienia.
Forum Romanum to ta cześć Rzymu, którą zdecydowanie chciałabym zobaczyć.
Wiem że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale trudno... ciekawe co też będzie w kolejnej części :-)
Pozdr.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.03.2017 15:12

Ślicznie zaprezentowałaś Rzym. Forum Romanum mnie urzekło.
Narobiłaś apetytu na kolejny wypad do Rzymu.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 24.03.2017 13:59

piękne miejsca

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!