m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W historycznym centrum Rzymu znajduje się najbardziej znana barokowa fontanna di Trevi.Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII wg.projektu Niccolo Salvi w XVIII w. Forma barokowej fontanny przypomina fasadę budynku,ma 20 m szerokości i 26 m wysokości.Fontannę zasila woda doprowadzana akweduktem zbudowanym w 19 r.p.n.e.tym samym,który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony,będące symbolem Kastora i Polluksa.Neptun stoi na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy ( hybrydy konia i ryby ). Symbolizują one dwa odmienne stany morza ( ciszę i sztorm ). Cztery statuy umieszczone na balustradzie przedstawiają cztery pory roku,a w sąsiednich niszach znajdują się kobiece postaci będące alegoriami Zdrowia i Obfitości. Zwyczajowo rzuca się do fontanny drobne monety ( przez ramię do tyłu ) by zapewnić sobie '' powrót do Rzymu ''. Istnieją legendy związane z ilością wrzucanych monet - jedna ma zapewnić powrót do Rzymu,dwie - romans, trzy - ślub.
Schody Hiszpańskie  - zwane także Trinita dei Monti są dziełem architektów Francesco de Sanctio i Alessandro Specchi.Usytuowane są przy Placu Hiszpańskim i ukończone zostały w XVIII w. Na szczycie schodów znajduje się XVI - wieczny kościół Trinita dei Monti ( kościół św.Trójcy )zbudowany wg.projektu Carla Maderny. Schody liczą 138 stopni,co stawia je na pierwszym miejscu w rywalizacji o najwyższe schody w Europie.Są one też jednymi z najszerszych w Europie. U podnóża schodów znajduje się niewielka fontanna Barcaccia ( krypa,łódeczka ),która została zbudowana w XVII w.przez Pietro Berniniego.Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem.
Fontanna jest pamiątką po powodzi,która miała miejsce na Boże Narodzenie w XVI w.Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę rybacką,która przez kilka dni dryfowała samotnie po zalanym placu.Widok podobno był tak malowniczy,że Włosi postanowili go uwiecznić właśnie w formie kamiennej fontanny. Schody Hiszpańskie swoją nazwę zawdzięczają bliskiej lokalizacji ambasady hiszpańskiej.Schody wyróżnia przepiękna architektura.Kształtem przypominają rozłożone skrzydła motyla.Są podzielone na trzy sektory,które rozchodzą się i schodzą ponownie na trzech tarasach.Każdego roku na schodach odbywają się pokazy mody.
Piazza Navona powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Stadion został zbudowany w 86 r. i przeznaczony był do rozgrywania konkurencji atletycznych oraz wyścigów rydwanów.Autorem projektu placu był Francesco Borromini. Na Placu Navona znajdują się piękne barokowe fontanny. Fontanna Neptuna została zaprojektowana przez Giacomo della Porta w XVI w.Figurę Neptuna dodano w XIX w.Centralna postać -bóg wody,jest otoczona przez nimfy morskie.
Po środku Placu Navona znajduje się jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki baroku rzymskiego - Fontanna Czterech Rzek ( Fontanna dei Quattro Fiumi ). Fontanna zbudowana została w XVII w.na polecenie papieża Innocentego X ,a zaprojektował ją najsławniejszy architekt baroku Jan Wawrzyniec Bernini.
Nad dużym basenem wznosi się skała z grotą.Na skale znajdują się czterej muskularni mężczyźni wykonani z białego marmuru. Mężczyźni symbolizują cztery rzeki:Nil,Ganges,Dunaj i Rio de la Platę oraz cztery znane kontynenty:Afrykę,Azję,Europę i Amerykę. Z groty wypływa osiem strumieni wody.Nad całą kompozycją króluje wysoki obelisk,pochodzący z ruin cyrku Maksencjusza.Ozdobami fontanny są też fauna i flora:koń,lew,krokodyl,palma. Na szczycie obelisku jest gołąb z brązu z gałązką oliwną,który jest motywem herbu fundatora fontanny,papieża Innocentego X .

najbliższe galerie:

 
Wieczne Miasto - Rzym
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 0 km 1pix
Roma
1pix użytkownik immaqlata odległość 0 km 1pix
Rzym - spacer po mieście
1pix użytkownik kropla_wody odległość 0 km 1pix
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
1pix użytkownik kasai87 odległość 0 km 1pix
Rzym, Włochy
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Włochy - RZYM
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3841) dodano 20.04.2017 10:33

Dziękuję za miłe komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

ak użytkownik ak(wpisów:5906) dodano 08.04.2017 10:08

Wspaniała galeria ! Śledzę każdą z Rzymu , bo nigdy nie byłem lecz mam nadzieję, że wreszcie trafię , ostatecznie jak mawiają tam wszystkie drogi prowadzą :)
Pozdrawiam serdecznie:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2127) dodano 04.04.2017 13:33

Kolejna bardzo ładna prezentacja Rzymu. Fontanna i Schody super.
Ale najbardziej zaskoczyła mnie w Rzymie... pani Lato z cyklu 'Pory roku 1896' Muchy na 45 :-)
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7205) dodano 01.04.2017 21:43

Ja tego hitu jeszcze nie poznałem, ale gdybym tam pojechał, to fontanna di Trevi byłaby jednym z najważniejszych hitów takiej wycieczki:)
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4916) dodano 31.03.2017 16:17

Fajna galeria. Wśród stolic europejskich Rzym jest dla mnie absolutnym hitem... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 31.03.2017 12:57

Też sobie obejrzałem, znane mi miejsca, tylko u Ciebie pogoda lepsza.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.03.2017 11:51

Tereso:) Z przyjemnością obejrzałam kolejną odsłonę Twojego Rzymu:)
Fontanna di Trevi wspaniała!:)) Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!